43 2 84KB
Proiect de lecţie Propunător: Pirvu Bogdan Disciplina: Educație socială Clasa a VII-a Data: 11.12.2019 Unitatea de învăţare: Sistemul politic în România Subiectul lecţiei: Constitutia, Parlamentul, Puterea Judecatoreasca Tipul lecţiei: mixtă Competențe generale și specifice: 2.3. Rezolvarea, în perechi/echipă, a unor sarcini de lucru referitoare la viața într-o societate democratică. 3.1. Manifestarea disponibilității pentru participare civică și pentru exercitarea calității de cetățean. Obiective operaţionale: Toţi elevii 1. Să precizeze ce este Constitutia Romaniei, care este rolul acesteia și cum este adoptata. 2. Să se identifice ce este Parlamentul . 3. Sa se identifice ce este puterea judecatoreasca. Metode şi procedee didactice: conversaţia examinatorie, conversația euristică, explicația, învăţarea prin descoperire, joc didactic. Material didactic: manual (Cristina Ipate-Toma, Georgeta-Mihaela Crivac, Daniela Chriță, Gabriela-Carmen Diaconescu, Educație socială. Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Ars Libri, Costești, jud. Argeș, 2019, p. 47), fișă de evaluare manual CD PRESS – Educatie Sociala
1
Obiectiv operaţional
Etapele lecţiei
Conţinut informativ
I. Moment organizatoric 2 min.
Notează absenţele, verifică curăţenia, stabileşte liniştea în clasă. Executivul, administrația centrală și locală
II. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare 5 min
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Metode şi procedee didactice
Elevii vor răspunde dacă sunt absenți. Cere elevilor să precizeze ce este Guvernul.
Cere elevilor să precizeze ce reprezintă administrația publică.
Elevii vor răspunde:
Conversația examinatoare
Material didactic
O.1
III. Anunţarea titlului lecţiei noi, a planului de idei şi a obiectivelor lecţiei 2 min
Președintele României
Cere elevilor să deschidă caietele și anunță titlul lecției noi: Recapitulare CONSTITUTIA, PARLAMENTUL, AUTORITATEA JUDECATOREASCA Precizează planul de idei al acesteia:
IV. Transmiterea și asimilarea noilor cunoştinţe 21 min
1. Despre CONSTIT UTIE , PARLAM ENT SI AUTORIT ATEA JUDECAT OREASCA
Explicarea fiecarei notiunii, adresarea de intrebari catre clasa, propunerea unor jocuri care sa ajute la fixarea notiunilor
Elevii își notează planul de idei scris de profesor pe tablă.
Explicaţia
Conversația euristică
de 5 ani, cu posibilitatea reînnoirii o singură dată. Elevii rezolvă exercițiul: președintele României este ales de către cetățenii români cu drept de vot, adică cei care au împlinit vârsta de 18 ani.
Învățare prin descoperire
Elevii notează în caiete.
O.2
Elevii vor formula Conversație diferite opinii, iar euristică la final, ajutați de
Ex. 1, pag. 47 manual
. .
Explicația
Ex. 3, pag. 47 manual O.3
Învățare prin descoperire
O.4
V. Obţinerea performanţei 15 min
Profesorul propune elevilor următorul joc: alegerea „Alegerea Constitutiei”; este nevoie de cel puțin 3 candidați astfel încât să se organizeze 2 tururi de alegeri. În acest fel, elevii vor înțelege mai bine cum funcționează sistemul alegerilor democratice.
Elevii vor nota în caiete.
Explicația
Fiecare candidat își va pregăti candidatura și va susține un discurs, astfel încât să îi convinga pe colegi că merită să fie ales președintele clasei. Cel ales președintele clasei
Joc didactic
VI. Evaluarea cunoştinţelor 5 min
Cere elevilor să rezolve exercițiile de pe fișa de lucru, pentru evaluarea și fixarea cunoștințelor.
Schema lecție
va desemna un prim-ministru. Elevii vor rezolva exercițiile,apoi vor preciza răspunsurile corecte.
Fișa de evaluare