46 0 495KB
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Data: 29.02.2019 Profesor: Clasa: a V-a Obiectul: Matematică Unitatea de invatare: Fracții zecimale Subiectul lectiei: Probă de evaluare Tipul lectiei: Lecție de evaluare Timpul: 50 min Competente generale 1. Identificarea unor date, mărimi si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care apar 2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diferite enunţuri matematice 3. Utilizarea algoritmilor specifici şi a conceptelor în diverse contexte matematice 4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată 5. Analiza caracteristicilor matematice ale unei situaţii date 6. Modelarea matematică a unei situații date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii Competente specifice 1.2 Identificarea fracțiilor ordinare sau zecimale în contexte variate 2.2 Efectuarea de calculi cu fracții folosind proprietăți ale operațiilor aritmetice 3.2 Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare sau zecimale 6.2 Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situații date, în context intra și interdisciplinar
Competențe specifice derivate -să transforme fracții ordinare date în fractii zecimale - să transforme fracții zecimale date în fracții ordinare - să dea exemple de fracții zecimale cuprinse într-un interval dat - să compare fracții zecimale date - să transforme fracții ordinare în fracții zecimale folosind operația de amplificare - să efectueze adunări cu fracții zecimale
Psihomotorii CP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei; CP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse.
STRATEGII DIDACTICE Metode si procedee: munca independentă Material didactic: fișă de evaluare Forme de organizare: individuală Forme de evaluare : sumativă, probă scrisă Bibliografie: 1. MEN. ,,Programa școlară de matematică “ 2. Marius Perianu, Catălin Stănică, Ioan Balica, Dumitru Săvulescu, ,,Matematică pentru clasa a V-a ʺ, Editura Clubul Matematicienilor, București, 2018.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lectiei 1.Moment organizatoric(1 min) 2.Verificarea temei ( 5 min) 3.Reactualizarea cunoștințelor și captarea atenției (2min) 4.Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor.( 1min) 5.Aplicarea probei de evaluare (41 min ) 7.Incheierea activității(1min)
Conținutul lecției
Strategii didactice
Se pregătesc cele necesare desfașurării orei de matematică . Se notează absențele. Se verifică tema calitativ și cantitativ, se fac eventuale corectări. Conversația Se reactualizează cunoștințele elevilor pe baza planului de recapitulare.
Evaluare
Observația
Conversația
Elevii vor susține o probă de evaluare sumativă, referitoare la fracțiile Conversația zecimale. Se distribuie elevilor fișa de evaluare. Se fac precizări referitoare la itemii Munca propuși spre rezolvare. În timpul probei de evaluare se observă munca independentă elevilor. Se dau 3 exerciții din culegere. Conversația
Sumativă Probă scrisă