41 2 168KB
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : DATA: CLASA: a III-a PROF.ÎNV.PRIMAR: ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII DISCIPLINA : ŞTIINŢE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PROPRIETĂŢI ŞI TRANSFORMĂRI ALE CORPURILOR CARE NU AU VIAŢĂ SUBIECTUL: APA ŞI SURSELE DE APĂ TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3. să comunice în diverse forme observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate; 2.3. să realizeze experimente simple pe baza unui plan de lucru; 3.1. să conştientizeze efecte ale activităţii omului asupra mediului înconjurător. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie: O1 - să clasifice sursele de apă dupa locaţie,utilizări; O2 - să descrie însuşirile apei şi stările de agregare în care se găseşte ; O3 - să precizeze importanţa apei pentru oameni şi activităţile lor ;
O4 – să prezinte efecte ale activităţii omului asupra mediului înconjurător ; O5- să completeze informaţii cu privire la observaţiile din timpul experimentului;
STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, exerciţiul ,experimentul,demonstraţia,jocul didactic, metoda ciorchinelui Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, prezentare POWERPOINT, laptop, videoproiector, ecran de proiecţie, recipiente pentru apă, imagini, lingura, ban, sare, zahăr, fllipchart, marker, Globul pământesc Forme de organizare: activitate frontală, individuală, în perechi, pe grupe Resurse umane: colectivul clasei format din 15 elevi Resurse temporale: 45 minute BIBLIOGRAFIE: MEC - „Ghid metodologic de alpicare a programei şcolare de ştiinţe ale naturii la clasele a-III-a şi a-IV-a”, Bucureşti, 2001; Piţilă,Tudora; Mihăilescu Cleopatra – „Ştiinţe ale naturii –manual pentru clasa a-III-a” , Ed.Aramis
MOMENTELE LECŢIEI
1. Moment organizatoric 2.Reactualiza rea cunoştinţelor
OB. OP.
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI
Asigur condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea orei de ştiinţe ale naturii. Elevii sunt organizaţi în trei grupe – fiecare grupă extrage,printr-un reprezentant, câte un bilet pe care se află o întrebare . Sunt citite de câte un membru dar adresate grupei următoare . Se dau elevilor fişe de lucru pentru reactualizarea cunoştinţelor despre sol. ( Anexa 1)
ACTIVITATEA ELEVILOR
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂN T
EVALUARE
Pregătesc cele necesare orei de ştiinţe ale naturii, se aşază pe grupe. Conversaţia Elevii numiţi răspund la întrebări.
Bilete cu întrebări.
Frontal Observare sistematică
Fişa de lucru Individual Completează fişa de lucru
3. Captarea atenţiei
Elevii ascultă cu Citesc elevilor ghicitorile scrise la atenţie şi ghicesc mesajul zilei ( Anexa 2) . răspunsurile.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi, veţi descoperi noi informaţii despre apă: răspândirea apei în natură, forme ale apei, întrebuinţări, efecte pozitive şi negative ale acesteia. Se va scrie titlul la tablă şi în caiete.
METODE ŞI PROCEDEE
FORME DE ORGANIZ ARE A ACTIVITĂ ŢII
Tema de lucru în clasă Frontal Conversaţia
Ascultă cu atenţie. Explicaţia Notează data şi titlul.
tablă caiete
Frontal
„ Apa şi sursele de apă”. Vor fi enunţate obiectivele lecţiei. Prezint Globul Pământesc. Precizez că mai mult de jumătate din suprafaţa acestuia este acoperit de ape, iar culoarea convenţională de reprezentare a apei pe suporturile cartografice este albastru.
5. Prezentarea noului conţinut şi dirijarea învăţării
O5 O6
Observă imensitatea albastră a Pâmântului.
Fram doreşte să vă răsplătească Elevii urmăresc eforturile depuse până acum şi v-a imaginile. pregătit o surpriză. Răspund la întrebări. Port o discuţie pe baza ppt-ului prezentat Cele trei grupe primesc,în plicuri şi pe fişe, materiale necesare rezolvării sarcinilor, în funcţie de cerinţele date. (anexa 3 – grupe şi cerinţe).
Observă imaginile, citesc textele şi numesc tipurile de apă.
Observaţia
Observaţia Explicaţia Conversaţia
Glob pământesc
Frontal
Prezentare POWER POINT
Tema de lucru în clasă Pe grupe
Observaţia Explicaţia Experimentul
Plicuri Imagini Texte informative ilustrate
Raportarea activităţii grupelor Individual
Pe mese sunt pregătite materialele Realizează necesare experimentelor. experimentele După rezolvarea sarcinilor repezentanţii fiecărei grupe ies în faţă şi prezintă rezultatele obţinute. Descriu etapele experimentelor şi constatările.
Pahare Demonstraţia transparente Conversaţia cu apă Stabilesc care sunt Problematiza stările de agregare rea Sare în care se găseşte Zahăr apa în natură. Lingură Monedă Precizează caracteristicile Conversaţia
Pe grupe
tema de lucru în clasă probă practică
6.Fixarea cunoştinţelor
7.Evaluarea performanţe lor
8.Tema pentru acasă
O6
Solicit elevilor precizarea apei: nu are gust, caracteristicilor apei în urma nu are miros, nu efectuării experienţelor. are culoare, este Experimentul transparentă. Scriu în centrul tablei , într-un marker oval “APA”. Elevii observă că fleepchart apa curge, nu are formă proprie şi ia Ciorchinele Schema lecţiei va fi realizată cu forma vasului în ajutorul elevilor, adresându-le care este pusă. întrebări la care vor răspunde. Pentru o mai mare operativitate ei Completează vor primi scheme sub formă de textul lacunar. ciorchini ce urmează a fi completaţi, pe care le vor lipi pe caiete (Anexa 4 ) Pe un panou AŞA DA / AŞA Exerciţii - joc Panou NU propun aşezarea unor picături AŞA DA / de apă ce conţin enunţuri prin care AŞA NU protejăm / nu protejăm apa şi mediul înconjurător. Picături de ( Aexa 5) apă Elevii au de citit şi învăţat lecţia din manual, pag. 36 şi de scris ex 5 pag. 37 şi portofoliul.
conversaţia
manual
Frontal
Frontal Individual
Chestionare orală Frontal Individual frontal
ANEXA 1 MESAJUL ZILEI
„De
băut, de îmbăiat
Bună-i pentru viaţa noastră, Utilă-i la irigat Pe planeta cea albastră.”
ANEXA 2
Grupa 1 1. Ce este solul? Grupa 3 3. Care sunt tipurile de sol pe care le cunoaşteţi? Grupa 4 4. Cum ajută omul plantele în timp de secetă?
Fişă de lucru 1. Realizaţi corespondenţa între cele două coloane A.
B.
Sol negru
*oală de lut
Sol calcaros
*legume
Sol argilos
*pomi fructiferi
ANEXA 3 Grupa 1 Membri: ....................., ......................, ........................, ............................... Experiment: Încearcă să prinzi apa în mâini. Ce constaţi? ____________________________________________________________ Caută în materialele date informaţii despre sursele de apă, apoi completează fişa: 1. Dati exemple de: - ape curgătoare: _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ - ape stătătoare: _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________
Grupa 2 Membri: ....................., ......................, ........................, .......................... 1.Experiment: Gustă apa. Foloseşte apoi două pahare cu apă; într-unul pune o linguriţă de sare, iar în celălalt o linguriţă de zahăr. Amestecă bine şi gustă apa. Ce constaţi? ____________________________________________________________ 2. Caută în materialele date informaţii despre stările de agregare în care se găseşte apa în natură, apoi completează fişa: Apa se găseşte în natură sub formă ____________________ ____________________ ____________________ Exemple – în stare solidă: ________________ - în stare lichidă: _________________ -
în stare gazoasă: _________________
Grupa 3 Membri: ....................., ......................, ......................., ................................ Experiment: Pune într-un pahar cu apă curată de la chiuvetă o lingură, apoi un ban. Ce constaţi? ____________________________________________________________ Completaţi enunţurile cu cuvintele din paranteză: Apa se găseşte peste tot în mediul înconjurător: în sol , în aer, în plante, în corpul vieţuitoarelor. Apa bună de băut pentru om se numeşte potabilă. Ea provine din apele curgătoare şi din izvoarele subterane Apele minerale sunt folosite la tratarea unor boli. ( minerale, sol, aer, potabila, corpul vietuitoarelor, apele curgatoare, izvoarele subterane, plante )
CONCLUZII: Apa ocupă cea mai mare suprafaţă pe globul pământesc. În natură apa se găseşte sub diverse forme : lichidă, solidă, gazoasă. Ea suferă anumite transformări –astfel se formează norii, ploaia, grindina, ceaţa, roua, bruma, zăpada, poleiul. Viaţa este posibilă numai cât timp există apă. Ce s-ar întâmpla fără apă? Din experimentele desfăşurate: Deoarece curge apa este un corp lichid. Apa potabilă nu are gust, miros sau culoare. Apa reprezintă o mare bogăţie: - este necesară plantelor, animalelor şi omului. - folosită pentru băut, la prepararea mâncărurilor, în scopuri igienice, - în industrie (compoturi, conserve, sucuri; textile; maşini ; chimice, etc) - în transporturi şi comerţ - în turism, agrement (sporturi nautice, scufundări) - pescuit - în agricultură (irigaţii) - pentru obţinerea de energie electrică
mări
lacuri
uz casnic igienă
Ape curgătoare
bălţi oceane
industrie
izvoare Ape stătătoare agricultură
Sursă de hrană
pârâuri
APA
UTILIZĂRI
SURSE DE APĂ
râuri
fluvii energie electrică
navigare -transport-
PROPRIETĂŢ I
turism
fără formă lichidă
pescuit
fără culoare
transparentă
fără miros
fără gust
Anexa 4
ASA ASANU NU
Spală maşina în apa rîului;
lasă apa să curgă, după ce te-ai spălat pe dinţi
DA DA
ASA ASA
aruncă ambalajele în rîu;
Curata apele de gunoaie
Nu lasa apa sa curga
Nu arunca in apa substante toxice
Experiment GRUPA 1
GRUPA 2
CE Proprietăţile apei: CE Proprietăţile apei: experimentăm ? - curge experimentăm? - nu are gust propriu CE experimentăm? Proprietăţile apei: CU CE - Sticlă cu apă CU CE Sticlă cu apă, linguriţă, sare, zahăr - nu are culoare ( este transparentă) materiale? - Vas materiale? CU CE materiale? Sticlă cu apă, pahar transparent, CUM lucrăm ? Pe grupe CUM lucrăm ? Pe grupe linguriţă, ban -turnăm apa în palma cu -gustăm apa; CUM lucrăm ? Pe grupe degetele răsfirate - adăugăm în ea zahăr, sare; - adăugăm apa într-un pahar; - gustăm din nou apa; - punem în ea o lingură, apoi o monedă ; CE am CE am ....................................... ....................................................... descoperit? ....................................... descoperit? ....................................................... CE am descoperit? .......................................................... ....................................... ....................................................... .......................................................... ....................................... ....................................................... .......................................................... ....................................... ....................................................... .......................................................... ....................................... ....................................................... .......................................................... ....................................... ....................................................... .......................................................... ..........................................................
Grupa 3