42 0 80KB
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a III- a DISCIPLINA: Științe ale naturii UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicare politicoasa și relațiile cu ceilalți ELEMENTE DE CONŢINUT: Tipuri de transformări ale materiei - Topirea TIPUL LECŢIEI: insușire de noi cunoștințe COMPETENTE SPECIFICE : 1.ȘTIINȚE ALE NATURII 1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii 1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și procese 2.1. Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza unui plan dat 2.2. Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigații a mediului Înconjurător 2.3. Reprezentarea grafică a rezultatelor unor observații realizate în cadrul diferitelor etape ale demersului investigativ utilizând tabele, diagrame, formule simple 2.4. Formularea de concluzii pe baza rezultatelor demersului investigative 2.5. Prezentarea concluziilor demersului investigativ realizat pe baza unui plan dat COMPETENTE SPECIFICE INTEGRATE : 2.COMUNICARE IN LIMBA ROMANA 1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în context familiare 4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la întrebări de sprijin 4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei 4.EDUCATIE CIVICA 3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru 3.ARTE VIZUALE ȘI LUCRU MANUAL 1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice 2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică OBIECTIVE OPERAŢIONALE A. COGNITIVE: Oc1: – să recunoască starile de agregare Oc2: – să asocieze cuvântul topire cu alte cuvinte sau idei Oc3: – să realizeze experimente simple Oc4:- să definească ” topirea” OC5 – să observe trasnformările produce de topire B. PSIHOMOTORII: Om1: - să - şi coordoneze mişcările pentru a face experimentele propuse Om2: - să scrie corect şi estetic pe caiete, în ritm rapid; Om3: - să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile, în timpul lecţiei. C. AFECTIVE: Oa1:- vor manifesta interes pentru actul comunicării: Oa2:-vor colabora cu învăţătorul pentru realizarea obiectivelor propuse. RESURSE:. A. METODOLOGICE: Strategie didactică: integrată Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, demonstratia Forme de organizare: frontală, individuală, Mijloace didactice: manualul , fişe de lucru ,ceasuri ,laptop,videoproiector B. TEMPORALE: 50 minute C. BIBLIOGRAFICE: • Mirela Mihăiescu,ștefan pacearcă,Anițta Dulman,crenguța Alexe, Otilia brebenel – Manual clasa a III a semestrul al II lea,Editura Intuitex 2016 • Mirela Mihăiescu,ștefan pacearcă,Anițta Dulman,crenguța Alexe, Otilia brebenel – Manual clasa a III a
semestrul al II lea Editura Intuitex 2016 – varianta digitala * Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ Clasa ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014
clasa a III-a și a-IV-a Anexa nr. 2 la ordinul
Sinteza lecţiei/activităţii de învăţare O Obiective Oc1: – să recunoască stările de agregare
S Sarcini didactice S1OC1 –ridică jetonul pe care scrie ”lichid” la corpurile lichide S2OC1 – ridică jetonul pe care scrie ”solid” la corpurile solide S3OC1 – ridică jetonul pe care scrie ”gazos” la corpurile gazoase
I Instrumentar - demonstraţia; - explicaţia; - conversaţia; explicativă; - exerciţiul; Jocul didactic
Oc2: – să asocieze cuvântul topire cu alte cuvinte sau idei
S1OC2 – scrie o listă de cuvinte sau idei care se pot asocia cu „topire”
- conversaţia; -
- răspunsurile elevilor;
S1OC3 aprindeți lumânarea S2OC3 – așezați lumânarea în locul ei S3OC3 – topiți pe rând, cubul de zahăr,cubul de gheață si cubul de ceară S4OC3 – cronometrați timpul pentru fiecare topire S5OC3 notați datele obținute S1OC4 - urmăresc prezentarea ppt. S2OC4 - definiesc ”topirea„
- exerciţiul; -experimentul; - conversaţia; explicativă
- observare sistematică; - modul de valorizare al conţinutului
- conversaţia
răspunsurile elevilor;
S1OC5 – urmăresc prezentare ppt S1OC5 – gasesc soluții pentru diminuarea efectelor încălzirii globale
Conversația
- observare sistematică; - modul de valorizare al conţinutului
Oc3: – să realizeze experimente simple
Oc4:- să definească ” topirea” OC5 – să observe transformările produse de topire
Desfăşurarea activităţii
E Evaluare - observarea sistematică; - aprecieri verbale
Etapele lecţiei
O Obiecti ve
1.Verificare a temei: (3 min) 2.Reactualiz OC1 area cunoștințelo r (5 min.)
3.Captare a atenţiei: (3 min) OC5
4.Anunţar ea temei şi a obiectivel or: (2 min)
S Sarcini didactice Activitatea cadrului didactic - verific tema cantitativ şi calitativ;
- realizez verificarea cunoştinţelor prin jocul ”Ridică jetonul corect” - explic modul de desfăşurare al jocului; -. Eu zic un cuvânt și ei trebuie sa ridice jetonul pe care scrie starea de agregare aferentă obiectului din mâna mea. Pe catedra am o lumânare parfumată aprinsă incă de la începutul orei. Observ împreună cu elevii că aceasta s-a topit și nu mai are forma de la început. - spun elevilor că vom vorbi despre un fel de transformare al materiei topirea - se scrie la tabla titlul lecției: Tipuri de transformări ale materiei - Topirea
I Instrumente
E Evaluare
Activitatea elevilor - deschid caietele de tema; - citesc rezolvarea problemei pe care au avut-o ca temă;
- ascultă explicaţiile; - primesc jetoane ;
Conversaţia
Observația Conversația euristică Activitate frontal Jetoane
Observă transformarea pe care a suferit-o lumânarea parfumată
Observaţia Conversația Activitate frontal
Conversaţia - ascultă explicaţiile - notează titlul in caiete.
Evaluare frontală şi individua lă Aprecieri verbale
5.Dirijarea învățării: ( 15 min)
OC2
6.Obţinere a performan ţei: (10 min)
7.Asigurar ea feedback-ului (10 min)
OC3 OM1
OC4
OC5
Urmărim pe ecran experimentele - urmăresc prezentarea de topire a cicolatei , inghețatei si a cerii din manualul digital.Observăm ca nu au același timp de topire. Scriem concluziile la tablă și în - scriu în caiete caiete * Topirea este procesul prin care un corp în stare solidă se transformă în corp în stare lichidă * topirea se face prin încălzirea rezolvă exercițiul pe caiet corpului solid Rezolvăm exercițiul 4 din manual – cuvinte sau idei care se pot asocial cuvântului ”topire”
Învățarea dirijată
În grupe de câte 2 realizează experimente pentru a compara în cat timp se topește un cub de gheață,un cub de zahăr și un cub de ceară.
explicația,exerciți ul. Conversația, experimentul Activitate pe echipe Vas de aromoterapie, lumânare,cub de gheață,de zahăr si de ceară,cronometru Videoproiector,lap top
Elevii pun pe rând intr-un vas de aromoterapie un cub de ghetă,un cub de zahăr si un cub de ceară.ei vor nota în caiete timpul cronometrat pentru fiecare topire și apoi vor compara și trage concluziile
Ce este topirea ? Care este motivul Răspund la întrebări pentru care unele corpurile se topesc? Participă la discuție Se discută despre încălzirea globală , efectele acesteia asupra ghețarilor , efectele topirii asupra
Activitate frontală Videoproiector,lap top,manual digital
Observar e sistemati că Conversa ție
Activitate individuală exercițiul
evaluare orală și autoevalu are
evaluare orală
8.Încheier ea activităţii: (2min)
mediului, modalități de a încetini procesul Urmărim o prezentare ppt. Voi face aprecieri asupra lecţiei şi Ascultă aprecierile. asupra participării elevilor la lecţie.
Expunerea
observar e sistemati că