42 2 499KB
Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău Facultatea de Litere Specializarea: Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar
MATERIA: Geografia si didactica geografiei TEMA: Vegetația, fauna și solurile României
Coordonator: Prof.dr. asoc. Pădurariu Bogdan Numele şi prenumele: Guler Mădălina Panțiru Iuliana Păduraru Mihaela
Grupa: 631
An III Semestrul I An universitar 2018-2019
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a IV-a Aria curriculară: Om și Societate Disciplina: Geografia României Tema lecției: Vegetația, fauna și solurile României Tipul lecției: predare (dobândire de noi cunoștinte) Competențe specifice: -identificarea unor termeni geografici în texte/ contexte/ situații de învățare diferite; -utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute; -identificarea poziției elementelor indicate pe hartă; -dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice. Obiective operaționale: Cognitive: OC1 - să identifice tipurile de relief specifice României. OC2 - să specifice care sunt animalele specific tipurilor de relief și hrana acestora. OC3 – să enumere elementele caracteristice tipurilor de vegetație. Psihomotorii: OPM1: să mânuiască în mod corect materialul didactic în funcție de sarcina dată. OPM2: să distribuie pe harta României elementele de faună și vegetație respectând legenda dată. Afective: OA1 : vor manifesta interes pentru lecție, dovedit prin participarea activă ; OA2 : vor lucra independent Strategia didactică: - Metode de învățământ: conversația, explicația, expunerea, observația, munca în echipă, aprecierea verbal.
2
- Mijloace de învățământ: table, cretă, manual, hartă, catalog, imagini printate, plicuri, bolduri, caietele elevilor. - Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Resurse: Resurse temporale: 45 de minute Resurse spațiale: sala de clasă Resurse umane: 25 de elevi
Bibliografie: 1. Manual digital- geografie, clasa a IV-a, editura Intuitext, București, 2016. 2. Programa școalară- disciplina Geografie- clasa a IV-a.
3
Strategia didactica Etapele
Obiective
Continutul stiintific al lectiei
Lecției 1.Captarea atenției
OC1
OA1
Învățătoarea îi va invita pe elevi să își amintească de vizita pe care au făcuto în clasa a III-a la Grădina Zoologică. Îî va intreba dacă își mai amintesc ce animale au văzut acolo. (de exemplu: urși, vulpi, cerbi, iepuri sălbatici, etc.) De asemenea, îi va întreba dacă au văzut vreodată în pădure animale sălbatice, care nu sunt periculoase: de exemplu: căprioare, veverițe, etc. învățătoarea îi va întreba dacă toate animalele văzute la Zoo trăiesc și pe teritoriul țării noastre.
Metode
Forme
Mijloace
de învățământ
de organizare
de învățământ
Conversația
Frontal
Evaluare
Observarea comportamentului elevilor
Aprecieri verbale
4
2.Actualizarea cunoștințelor
OA1 OPM1
3.Enunțarea temei și a obiectivelor
4.Prezentarea conținutului
OA1
OA1
Învățătoarea îi va întreba pe elevi despre ce au învățat în cadrul orei trecute. (răspuns posibil: despre apele care străbat România, despre Marea Neagră.). De asemenea îi va invita să își amintească și să enumere principalele forme de relief ale României. Manualul digital va fi deschis la pagina 40, pentru o mai bună vizualizare a formelor de relief
Conversația
Voi nota data și titlul lecției pe tabla și voi preciza obiectivele lecției de astăzi: Vegetația, fauna și solurile României. Voi ruga elevii să deschidă manualele la pagina cu lecția pe care astăzi o vom studia împreună. În același timp va putea fi urmărit și
Conversația
Frontal
Manualul Manualul digital
Observarea comportamentului elevilor
Explicația
Observația
Frontal
Laptop
Individual
Videoproiector Aprecieri verbale
Expunerea
Frontal
Videoproiector
Observarea comportamentului elevilor
Manualul Expunerea
Frontal Manualul digital
Observarea comportamentului elevilor
5
manualul digital. Le explic copiilor ca plantele, animalele și solurile diferă, în funcție de zona în care sunt localizate în țara noastră.
5. Dirijarea învățării
OA1 OC1
Învățătoarea îi inivită pe elevi să urmărească cu mult interes noua lecție deoarece vor afla informații utile despre bogățiile și diversitatea țării noastre. Învățătoarea le prezintă elevilor un filmuleț cu ajutorul unui calculator și a unui videoproiector în care se prezintă tipurile de animale, plante dar și tipurile de soluri pe care le întâlnim în țara noastră.
Manualul Expunerea
Frontal
Observarea comportamentului elevilor
Manualul digital
Laptop Videoproiector
Expunerea observația
Frontal
Observarea comportamentului Video – manualul elevilor digital
6
Le voi propune o aplicație elevilor.
6. Obtinerea performanței
OC3 OPM2 OA1
7. Feedbackului
8.Evaluarea
OC 2 OA1
OC1
Frontal
Harta
Explicația
OC1 OC2
Conversația
Se vor forma 4 grupe de câte doi elevi. Aceștia vor primi plicuri în care se vor afla elemente de faună și vegetație pe care le vor distribui pe harta României respectând legenda dată.
Învățătoarea le va propune elevilor să spună care ar putea fi hrana anumitor animale: de exemplu: a ursului, a iepurilor sălbatici, a caprei negre. Le voi adresa copiilor câteva întrebări:
Munca în echipă
Grupuri mici
Plicuri
Observarea comportamentului elevilor
Imagini Bolduri
Aprecieri verbale
Conversația
Frontal
Aprecieri verbale
Conversația
Frontal
Aprecieri verbale
Explicația
OC2 -
-
Care sunt tipurile de relief? Care sunt tipurile de relief întâlnite în România? Ce animale întâlnim la câmpie?
Exercițiul
Individual
Observarea comportamentului elevilor
7
9.Retenția OC2
Învățătoarea le va adresa câteva întrebări elevilor:
Observarea comportamentului elevilor
Frontal OA1
10.Asigurarea transferului
OPM1
Așadar, dacă vom mai vizita din nou Grădina Zoologică, vom ști să spunem care este habitatul natural al animalelor de acolo?
Vor nota tema pentru acasă pe caiete: “Alcătuiți un colaj cu animalele și tipul de vegetație din județul nostru”.
Conversația Aprecieri verbale
Expunerea Frontal
Caietele elevilor
Observarea comportamentului elevilor
8
9
10
11
12