Proiect de Lectie Temperamentul [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECTIE TEMPERAMENTUL(II) Tipologii temperamentale. Locul temperamentului in strucura personalitatii

Data: Clasa: a X-a Obiectul: Psihologie Subiectul: Temperamentul (II). Tipologii temperamentale. Locul temperamentului in strucura personalitatii. Obiective fundamentale: a) Dobandirea cunostintelor referitoare la temperament; b) Imbunatatirea relatiilor interpersonale in urma insusirii caracteristicilor tipurilor temperamentale. Tipul de lectie: Predare – invatare. Obiective operationale: “La sfarsitul lectiei, elevul va fi capabil”: a) Obiective cognitive: O1 sa denumeasca cele 4 tipuri temperamentale rezultate in urma combinarii dimensiunilor din cadrul tipologiilor lui Yung si Eysenck, pe baza informatiilor prezentate in clasa. Obiectivul va fi atins daca elevul va denumi corect cele 4 tipuri temperamentale. O2 sa enumere tipurile de temperament mentionate in tipologia Scolii franco – olandeze, pe baza informatiilor oferite in clasa. Obiectivul va fi atins daca elevul va enumera cele 8 tipuri. O3 sa defineasca cei trei factori fundamentali mentionati de Scoala franco – olandeza, pe baza informatiilor oferite in clasa. Obiectivul va fi atins daca elevul va defini corect cei trei factori. O4 sa explice cu propriile cuvinte diferentele dintre cele doua dimensiuni: extraversiune – introversiune, pe baza informatiilor oferite de profesor. Obiectivul va fi atins daca elevul se va referi la principalele caracteristici ale celor doua dimensiuni. O5 sa explice locul temperamentului in structura personalitatii, pe baza informatiilor prezentate in clasa. Obiectivul va fi atins daca elevul va evidentia aspectele principale. O6 sa identifice tipurile temperamentale din Tipologia lui Eysenck, pe baza vizionarii unor secvente video. Obiectivul va fi atins daca elevul va identifica corect tipurile temperamentale. O7 sa asocieze cele 4 tipuri temperamentale din Tipologia lui Eysenck cu cele 4 tipuri din cea a lui Hippocrate, pe baza informatiilor de pe plansa. Obiectivul va fi atins daca elevul va asocia corect cele 4 tipuri temperamentale. O8 sa elaboreze un scurt eseu in care sa surprinda importanta rolului fiecaruia dintre cele 4 tipuri temperamentale in realizarea unei sarcini de grup, pe baza experientei personale. Obiectivul va fi atins daca elevul va evidentia complentaritatea tipurilor temperamentale.

O9 sa-si evalueze apartenenta la unul dintre cei doi poli ai dimensiunii intraversiune – extraversiune, pe baza aplicatiei din manual. Obiectivul va fi atins daca elevul va argumenta corect alegerea sa. b) Obiective afective: O10 sa-si argumenteze atitudinea non-evaluativa fata de fiecare tip temperamental, pe baza informatiilor dobandite in clasa. Obiectivul va fi atins daca argumentele elevului vor fi pertinente. Metode si procedee: explicatia, problematizarea, exercitiul, conversatia, descoperirea. Material didactic: imagini video, planse.

Secventele lectiei

Durata Obiective Activitatea profesorului operat.

Activitatea elevului

Strategii didactice

Evaluare

1. Captarea atentiei

2-3 min.

- citirea catalogului;

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare

9 min.

- le solicitam elevilor sa dea definitia temperamentului: “Data trecuta am vorbit despre Temperament; as vrea ca cineva sa-mi dea definitia temperamentului.”

- elevii vor da urmatoarea definitie: “Temperamentul este dimensiunea dinamico-energetica a personalitatii care se exprima cel mai pregnant in conduita.”

- conversatia

- orala - frontala

- “As vrea sa-mi spuneti caracteristicile temperamentului. Fiecare sa imi mentioneze una si sa o explice.”

- elevii vor da urmatoarele caracteristici, pe care le vor explica:  Este innascut;  Evolueaza si se aplatizeaza, cu timpul;  Nu poate fi judecat sub forma de bine sau rau;  Are mai multe tipuri (plecand de la etimologia cuvantului).

- “Ati aflat ora trecuta ca exista mai multe tipuri de temperament. Care sunt cei doi autori care au diferentiat tipurile de temperament?” - “Care sunt tipurile de temperament in viziunea lui Hippocrate?”

- elevii vor raspunde: “Cei doi autori sunt Hippocrate si Pavlov.” - elevii vor raspunde: “Sunt 4 tipuri de temperament si

anume: colericul, sangvinicul, flegmaticul si melancolicul.” - “Pe baza temei de acasa si a ceea ce ati aflat in clasa, imi puteti descrie succint cele 4 tipuri?”

- cate un elev va descrie cate un tip cu caracteristici asemanatoare cu acestea: “Colericul este energic, nelinistit, impulsiv, activ, are o gesticulatie abundenta, este oscilant.” “Sangvinicul este activ, vesel, optimist, are trairi afective intense, este comunicativ si are o gesticulatie expresiva.” “Flegmaticul este linistit, calm, tacticos, orientat spre rutina, putin comunicativ, capabil de sentimente profunde.” “Melancolicul are o energie redusa, este sensibil, putin comunicativ, exercita actiuni migaloase, are o gesticulatie redusa.”

- “Trecand la cea de a doua tipologie, imi puteti spune cum a ajuns Pavlov la cele 4 tipuri temperamentale?”

- elevii vor raspunde: “Pavlov a ajuns la cele 4 tipuri prin combinarea a trei caracteristici.” - cate un elev va da o caracteristica

- “Enumerati cele trei caracteristici explicati-le.”

si impreuna vor incerca sa o explice: “Forta - reprezinta capacitatea de lucru a SNC si se exprima prin rezistenta mai mare sau mai mica la excitanti puternici sau la situatii conflictuale. Din acest punct de vedere putem avea: SNC puternic (care rezista la excitanti puternici) si SNC slab (care nu este foarte rezistent la astfel de excitanti).” “Mobilitatea – reprezinta usurinta cu care se trece de la excitatie la inhibitie si invers. Astfel, daca aceasta trecere se face cu usurinta este un SNC mobil, iar daca aceasta trecere este greoaie, atunci este un SNC inert.” “Echilibrul – se refera la repartitia celor doua procese, excitatia si inhibitia. Daca cele doua au forte egale, atunci este un SNC echilibrat, iar daca este neechilibrat atunci este un SNC in care predomina excitatia.”

- elevii vor raspunde :

- “Acum va rog sa-mi spuneti, rapid, care sunt cele 4 tipuri de SNC care rezulta si, de asemenea, asocierea lor cu cele din tipologia lui Hippocrate.”

“ Tip PUTERNIC – ECHILIBRAT – MOBIL, corespunde sangvinicului.” “Tip PUTERNIC – EHILIBRAT – INERT, corespunde flegmaticului.” “Tip PUTERNIC – NEECHILIBRAT EXCITABIL, corespunde colericului.” “Tip SLAB, corespunde melancolicului.”

3. Comunicarea obiectivelor lectiei

1 min.

- se anunta titlul si se scrie pe tabla: - elevii noteaza titlul pe caiete. “In afara de cele doua tipologii mai sunt, insa, si altele. Astfel, astazi vom vorbi in continuare despre Temperament, si anume despre doua noi tipologii temperamentale si despre locul temperamentului in structura personalitatii.”

4. Prezentarea materialului stimul si dirijarea invatarii

2 min.

“Acum vom discuta despre o alta tipologie si anume cea a lui Jung si Eysenk. Pentru a le putea intelege vom discuta mai intai despre doua categorii: extravertiţii si introvertiţii. -extravertiţii - sunt firi deschise, sunt sociabili, comunicativi, optimisti, binevoitori. -introvertiţii - sunt firi inchise, sunt timizi, putin comunicativi, inclinati spre visare.

2 min.

O9

- se anunta exercitiul: “Va rog acum sa deschideti manualul la pagina 74 si sa faceti testul din josul paginii. Veti citi afirmatiile din fiecare coloana si veţi vedea care dintre caracteristici predomina la fiecare dintre voi: cele de la introversiune sau extraversiune.”

2 min.

O4

- le solicitam elevilor sa explice cu propriile cuvinte cele doua dimensiuni.

3 min.

O1

“Eysenk adauga o noua dimensiune, gradul de nevrozism cu doua dimensiuni: stabilitate, instabilitate. Stabilitatea- tendinta de schimbare rapida a starii emotionale sau timice Instabilitatea- stare emotionala nu este supusa unor variatii bruste, ramane controlata.

- elevii vor nota cele doua categorii.

- elevii citesc trasaturile, apoi argumenteaza alegerea facuta.

- explicatia

-descoperirea

-exercitiul - elevii noteaza cele doua dimensiuni si definitiile lor.

- explicatia

- orala

Din unirea celor doua dimensiuni ale lui Jung si Eysenk rezulta o clasificare precum cea de pe plansa cu cele patru tipuri temperamentale: -instabil- introvertit -instabil- extravertit -stabil- introvertit -stabil extravertit.” 3 min.

O7

- vom solicita cate unui elev sa citeasca trasaturile fiecaruia dintre cele 4 tipuri. “Acum va rog ca pentru fiecare dintre cele 4 tipuri sa gasim corespondent in clasificarea lui Hypocate invatata ora trecuta.”

5 min.

1 min.

O6

“In urmatoarele minute vom viziona cateva secvente video din care putem deduce trasaturi ce ne vor ajuta sa stabilim un anume tip de temperament. Va rog ca pentru fiecare personaj sa imi spuneti ce tip de temperament are si sa imi argumentati”. - se anunta din nou materia despre care se va discuta in continuare: “Tipologia scolii franco-olandeza si Locul temperamentului in structura personalitatii.”

- elevii citesc de pe plansa trasaturile. - elevii vor da urmatoarele raspunsuri: instabil- introvertit-melancolic instabil- extravertit- coleric stabil- introvertit- flegmatic stabil extravertit- sangvinic -elevii vor observa faptul ca indiferent de rasa, oamenii au caracteristici asemanatoare si vor observa interculturalitatea in ceea ce priveste procesele psihice.

- conversatia - problematizarea

- orala

- orala - frontala

1 min.

2 min.

O3

- se enunta cei trei factori fundamentali de la care au pornit psihologii olandezi G.Heymans si E.D.Wiersma, in propunerea tipologiei Scolii francoolandeze: - emotivitatea - activitatea - rasunetul - se da definitia fiecaruia dintre acesti trei factori: “Emotivitatea exprima reactiile afective ale persoanelor in fata diferitelor evenimente.”

-expunerea - elevii ii noteaza pe caiete.

- expunerea si explicatia

“Activitatea desemneaza dispozitia spre actiune a unei persoane.” “Rasunetul se refera la ecoul pe care il au asupra noastra diferite evenimente,impresii.” - explicatia 5 min.

- se prezinta elevilor valorile extreme ale fiecaruia dintre cei trei factori si se da definitia acestora: “Emotivitate: Emotivii (E) au tendinta de a se tulbura puternic chiar si pentru lucruri marunte. Non-emotivii (nE) sunt aceia care se emotioneaza greu si ale caror emotii nu sunt prea violente.”

“Activitatea: Persoanele active(A) au o continua dispozitie spre actiune,nu pot sta locului. Persoanele non-active(nA) actioneaza parka impotriva vointei lor, cu efort si plangandu-se continuu.” “Rasunetul: Persoanele secundare(S) sunt acele persoane la care evenimentele,chiar neinsemnate,au un puternic ecou. Acestea sunt persoane mai profunde, organizate, planificate, dar care reactioneaza greu, cu intarziere la o solicitare.Sunt persoane legate mai mult de trecut. Persoanele primare(P) sunt acele persoane la care ecoul evenimentelor este mic. Acestea sunt preocupate indeosebi de prezent, reactioneaza promt la o solicitare, au reactii vii, dar superficiale.” 5 min.

O2

-prezentam elevilor cele opt tipuri de temperament rezultate din combinarea celor trei factori cu valorile lor extreme: - Pasionatii - Colericii - Sentimentalii - Nervosii - Flegmaticii - Sangvinicii

- expunerea

-elevii le vor nota pe caiete.

- Apaticii - Amorfii. - le solicitam elevilor cooperarea in scopul delimitarii caracteristicilor specifice fiecaruia dintre cele opt tipuri temperamentale (avand la baza cei trei factori prezentati anterior):

- problematizarea

- Pasionatii - emotivi, activi, secundari - Colericii - emotivi, activi, primari - Sentimentalii - emotivi, non-activi, secundari - Nervosii - emotivi, non-activi, primari - Flegmaticii - non-emotivi, activi, secundari - Sangvinicii – non emotivi, activi, primari - Apaticii – non-emotivi, non-activi, secundari - Amorfii - non-emotivi, non-activi, primari. 3 min.

O5

- se va discuta despre locul temperamentului in structura personalitatii si se va pune accentul pe

- explicatia

urmatoarele idei: - elevii le vor nota pe caiete. “1. Temperamentul este innascut, el poate fi modelat prin educatie, dar nu poate fi modificat radical.” “2. Temperamentul este o caracteristica ce tine de forma si nu de continut, el influentand zestrea aptitudinala a individului fara a o predetermina.” “3. Nu exista temperamente bune sau rele.” “4. Temperamentul influenteaza stilul de munca, dar nu si nivelul performantelor obtinute.” “5. Temperamentul ajuta la ameliorarea relatiilor interpersonale si in orientarea profesionala.”

5. Asigurarea retentiei si a transferului

1 min.

O8

-elevii vor avea din nou in atentie interculturalitatea si egalitatea in ceea ce priveste modul in care suntem modelati ca fiinte umane. -vor observa de asemenea ca suntem diferiti din alte motive decat cele culturale si rasiale.

-le anuntam elevilor tema pentru acasa: -elevii vor nota cerinta pe caiete. “ Pentru ora viitoare alcatuiti un scurt eseu, de aproximativ jumatate de pagina, in care sa va inchipuiti ca aveti de indeplinit o anumita sarcina si lucrati in echipa. Mentionati care ar fi rolul si importanta fiecarui tip temperamental (din tipologia lui Hippocrate) in aceasta echipa.”

6. Evaluarea performantei

2 min.

- se va face o evaluare globala a implicarii elevilor pe parcursul activitatii. Elevii care s-au implicat mai mult sau care au avut performate deosebite vor fi notati.