Proiect de Lectie [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECTIE I. Date Generale Propunator: NESTOR ALEXANDRA Clasa: a-III-a Unitatea de invatamant: ...... Aria curriculara: Tehnologii Disciplina: Educatie tehnologica Subiectul: Evantaiul Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi II.

OBIECTIVE GENERALE / SCOPURI  

Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile; Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple.

I. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1. Sa poata efectua operatii simple de lucru; O2. Să realizeze sarcini de lucru manuind corect materialele si ustensilele de lucru; O3. Sa poata confectiona un obiect util; O4. Sa poata alcatui un plan de lucru pentru realizarea unui produs. II.

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee Conversaţia, observatia, explicaţia, munca in grup. Materiale didactice Model de lucru, hartie A4 diverse culori, betisoare colorate, foarfeca, lipici. Mod de organizare Frontal, activitati comune. III.

EVALUARE

Orala, observare sistematica, autoevaluare. IV.

RESURSE EDUCATIONALE

Locul desfasurarii: sala de clasa. Durata: 45 minute. Bibliografie: 1. Consiliul national pentru Curriculum- Programa scolara pentru clasa a III-a, Educatie tehnologica, site www.edu.ro; 2. Elena Stefanescu, Roxana Iacob- Educatie tehnologica cls. a-III-a, editura Diana; 3. www.firstpalette.com; 4. www.didactic.ro .

I.

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Ob. crt operationale .

Secventa lectiei (Etape)

1 Moment organizatoric

2

Reactualizarea cunostintelor anterior insusite

3 Captarea atenţiei

4

Continutul invatarii

Se observa lucrarile realizate anterior, daca sunt disponibile.

-conversatia

Se observa si se denumesc materialele pe care le au pe banca. Le spun ca astazi vom face un obiect util pentru zilele calduroase.

-conversatia

Voi pune evantaiul gata realizat intr-o pozitie vizibila pentru toti elevii. Prezint etapele de lucru, printr-o prezentare powerpoint pe calculator. Dirijarea activitatii

Evaluare

Se pregateste clasa pentru lectie. Elevii au pe banci -conversatia materiale ce vor fi - activitate folosite pentru organizatorica desfasurarea lectiei. frontala

Le arat elevilor obiectul realizat in prealabil de mine si le comunic ca Anuntarea temei astazi vom invata si a obiectivelor impreuna sa facem un evantai.

5

Strategii didactice

Vom incepe etapele de lucru. Voi indruma copiii pe parcursul fiecarei etape. Vom incerca sa parcurgem cu totii, in acelasi timp, fiecare etapa de lucru.

Observatia

Observare

- dialogul

- activitate frontala

Observare

Observare - explicatia -conversatia

Observare - explicatia

Etape de lucru: O1 1. Vom lua o coala A4 si o vom plia in stil acordeon, incepand de la latura mai scurta. Pliajul va fi de aproximativ 15 mm.

Observare sistematica - explicatia

Observare sistematica

O1 O2 O1 O2

2. Daca ultima pliere a colii este mai mica decat celelalte, atunci se taie de la ultima impaturire.

-Conversatia - Explicatia

3. Se repeta pasii 1 si 2 pentru cea de a doua coala A4.

- Explicatia

Observare sistematica

O2 O1 O2 O2

Dirijarea activitatii

4. Se lipesc cele doua coli de hartie la unul din capete.

O2 O1 O2 O3

O4

5. Cele doua coli lipite se vor indoi pe mijloc. 6. Se leaga mijlocul cu o ata mai groasa sau o sarmultita sau un elastic. 7. Se lipesc doua parti apropiate ale hartiei.

Observare sistematica - Explicatia

8. Betisoarele colorate se vor lipi la marginile

ramase libere.

9. Dupa ce lipiciul s-a uscat, produsul final este gata: am realizat un evantai! Dupa realizarea produsului, elevii vor strange toate resturile de pe banci si le vor arunca la cosul de gunoi. Se vor spala pe maini sau se vor sterge cu servetele umede. Se repeta verbal pasii pe care i-am urmat in realizarea produsului final. 6

O4

Evaluarea lucrarilor

7

Incheierea lectiei

Elevii isi privesc si utilizeaza evantaiele, exprimandu-si incantarea fata de ele. Se pot constientiza eventuale mici defecte, astfel incat, la o reluare a temei, sa dovedeasca o pricepere mai ridicata.

Conversatia

- Dialogul

Fac aprecieri asupra -Conversatia desfasurarii lectiei si asupra posibilitatilor pe care le au copiii de a reface obiectul acasa. Pot alege sa coloreze colile de hartie dupa plac, inainte de a incepe etapele de lucru. Evantaiul poate fi un cadou frumos si util pentru mamele sau bunicile lor, cu atat mai apreciat cu cat vine de la

Autoevaluare

ei.