Proiect de Lectie Dirigentie [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA : 1 .02.2013 CLASA : a XI- a B PROFESOR - Isar Constantin OBIECTUL - Consiliere si orientare TEMA . Retelele de socializare in viata noastra COMPETENTE GENERALE 2. Integrarea abilitatilor de interrelationare, în vederea dezvoltarii personale si profesionale 3. Utilizarea adecvata a informatiilor, în propria activitate, pentru obtinerea succesului VALORI SI ATITUDINI

valorizarea relatiilor interpersonale valorificarea critica si selectiva a informatiilor recunoasterea unicitatii fiecarei persoane; respect si încredere în sine si în ceilalti; Competente specifice 2.1 Aplicarea principiilor unei comunicari interpersonale pozitive 3.1 Compararea resurselor de obtinere a informatiilor referitoare la optiunile educationale, la munca si cariera, din perspectiva relevantei acestora. OBIECTIVE OPERATIONALE la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: O1- sa defineasca termenul retea de socializzare O2- sa precizeze ce rol fundamental au aceste retele de socializare in societatea actuala O3- sa identifice 2 avantaje ale utilizarii retelelor de socializare in viata personala O4- sa precizeze 3 dezavantaje in folosirea facebook-ului. O5 – sa demonstreze o atitudine pozitiva si responsabila in folosirea acestor retele

STRATEGII DIDACTICE dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, MATERIALUL DIDACTIC Videoproiectorul MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 1 Lemeni, G., Miclea,M., Consiliere şi orientare, Cluj-Napoca, Editura ASCR,2002 2.. Palade D., Dimensiuni ale educaţiei, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1998 3.. Surdu, E., Fenomenul educaţional, Editura Mirton, Timişoara,1999 4.. Tomşa, G., Consiliere şi orientare în şcoală, Bucureşti, Editura Vatra Românească,1999 5. *** Consiliere educaţională, Cluj-Napoca, Imprimeria Ardealului,2001 6 internet

Desfasurarea lectiei Ob. Dozare Momentele Opert. lectiei ’

1

Organiz. clasei

5

Motivarea elevilor: sensibilizarea elevilor; captarea atenţiei.

Activ. de predare - invatare Actv. prof. - verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei Profesorul adreseaza i cateva intrebari introductive Ce sunt retelele de socializzare? Realizati un scurt eseu tema Rolul retelelor de socializzare in viata

Actv. elevilor Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Elevii gandesc si formuleaza un raspuns În mod selectiv, 3-4 elevi vor prezenta eseul realizat.

Strategii didactice Observarea

Conversatia Eseul de 5 minute

Evaluare Atentionare Aprecieri

2

Anunţarea temei şi comunicarea obiectivelor

cotidiana Pornind de la evenimentele petrecute la inceputul saptamanii profesorul propune ca astazi se va dezbate tema “Retelele de

Elevii asculta si noteaza tema in caiete.

Expunerea

socializare si impactul asupra vietii noastre cotidiene” 20

Desfăşurarea activităţii

- Care sunt principalele retele de socializzare accesate de voi cel mai frecvent? - Ce rol fundamental au aceste retele ?

Elevii raspand sub indrumarea profesorului

Conversatia Problematizare a

Profesorul le prezinta un material despre Facebook - Cat timp puteti rezista fara sa accesati reteaua Facebook ? - Cunoasteti capcanele sau pericolele utilizarii acestor site-uri? - Precizati cum a fost influentata viata voastra dupa ce v-ati creat contul pe aceasta retea? V-ati pus intrebarea Creeaza dependenta ? Enumerati 3 avantaje de a fi pe facebok Precizati 2 lucruri neplacute care s-au petrecut in activitatea voastra din cauza internetului. Va face mai intolleranti la cererile prietenilor si apropiatilor? Sunteti mai puternici sau mai importanti daca presentati lucruri rautacioase despre o persaoana sau alta ? Sunteti vazuti intr-o lumina mai favorabila daca sunteti pe o retea de socializare? Prieteniile din contul de face book sunt reale ? Cati dintre prieteni vostri de pe cont sunt

Conversatia

Dezbaterea

Elevii se implică activ în găsirea unor soluţii pentru îmbunatatirea imagini lor fata de colegi si prieteni

Observarea comportamen tului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

10

Atingerea feedbackului

5

Concluzii

2

Anunţarea temei pentru ora următoare

prieteni adevarati care la prima vostra strigare vor sari in sprijinul vostru ? Daca vor comenta in mod neplacut un aspect din viata voastra cum veti reactiona? Retelele de socializzare pot fi adevarate capcane si pot cauza manifestari si conduite agresive si uneori antisociale. Se propune elevilor studiul de caz Impactul retelelor de socializzare si viata mea scolara si extrascoalara. Concluzii asupra temei şi asupra desfăşurării activităţii Intoleranta in colectiv

Elevii sunt impartiti in doua grupe, o grupa va preciza avantajele existentei lor pe Facebook si alte aspecte pozitive, iar a doua grupa va preciza dezavantajele si aspectele negative asupra vietii lor pe facebookElevii îşi spun propriile opinii

Eseul de 5 minute

Expunerea opiniilor

Elevii îşi notează tema

Explicatia

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

Evaluarea finala