39 0 190KB
Proiect de activitate integrată Tema anuală de studiu: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?” Proiect tematic:,,Apa, miracolul vieţii” Tema zilei: ,,Magiile apei”
DATA: 13 ianuarie 2016
GRADINIŢA cu P.P. NR.40 Ploieşti GRUPA mijlocie ,,Fluturaşi” PROPUNĂTOR : Despina Marta-Raluca TEMA DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?” PROIECT TEMATIC: ,,Apa, sursa vieţii” TEMA ZILEI: ,,Magiile Apei” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ( ALA+ADE(DŞ+DOS)+ADP) SCOPUL ACTIVITĂŢII Dezvoltarea capacităţii de a experimenta/investiga, de a formula ipoteze pentru a demonstra cauzele unor fenomene observate (fierberea, condensarea, topirea, colorarea, plutirea, scufundarea) precum şi identificarea modalităţilor de ecologizare a mediului ambient.
Elemente componente ale activităţii integrate 1. Activităţi de dezvoltare personală (ADP) Rutine ,,Ne spălăm, ne îngrijim şi apa n-o risipim” (exersarea deprinderii de igienă personală şi economisire a apei)
Întâlnirea de dimineaţă
Salutul: ,,Bună dimineaţa, picuri de apă!” Prezenţa, calendarul zilei Activitatea de grup: ,,Însufleţeşte picătura de apă”- joc de exprimare a sentimentelor Anunţarea temei zilei : ,,Magiile apei”
Tranziţii
,,Meteorologul” (joc distractiv) ,,Podul mişcător” (joc muzical) Obiective operaţionale: - să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei; - să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, poziţia în succesiunea zilelor săptămânii); - să exprime în cuvinte dispoziţia pe care o are în acea dimineaţă. Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia. Mijloace şi materiale didactice: calendarul naturii, picături de apă din carton
2. Jocuri şi activităţi didactice liber alese ( ALA ) Bibliotecă
,,Apa în imagini” – citire imagini Obiective operaţionale: -să identifice imaginile în care se regăseşte apa utilizând cărţile puse la dispoziţie; - să descrie imaginile exprimându-se în cuvinte proprii. Ştiinţă ,, Magiile apei: gheaţa colorată” - experiment (problematizare) Obiective operaţionale: - să verifice starea de agregare a apei (solidă) şi să exprime verbal legăturile cauzale utilizând materialul pus la dispoziţie. Strategii didactice: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, experimentul. Materiale: apă, recipiente, cerneală colorată. Centrul va rămâne deschis pe toată durata zilei. Joc de rol ,,Mica gospodină” (preparea ceaiului) Obiective operaţionale: - să respecte etapele de pregătire ale ceaiului; Strategii didactice: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia. Materiale: apă, set joc de rol – Bucătărie, pliculeţe cu ceai, zahăr.
3. Activităţi pe domenii experienţiale
DŞ (Cunoaşterea mediului) DOS (Educaţie pentru societate)
Obiective operaţionale: - să denumească etapele circuitului apei în natură urmărind planşele; - să formulize, cu ajutorul educatoarei, ipoteze pentru experimentele efectuate; - să formuleze concluzii verificând dacă experimentul răspunde ipotezelor formulate la începutul activităţii; - să formuleze enunţuri logice, utilizând termeni specifici temei abordate; - să exemplifice, cu ajutorul educatoarei, modalităţi de păstrare a curăţeniei apelor; - să exemplifice, cu ajutorul educatoarei, comportamente ecologice şi modalităţi de combatere a poluării; - să identifice materialele de lucru primite şi să verbalizeze acţiunile specifice întreprinse, folosind un limbaj adecvat; - să selecteze adecvat uneltele şi materialele necesare, conform temei date; Strategii didactice Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, experimentul. Materiale didactice: apă, gheaţă, eprubete, pipete, vase transparente, diferite materiale alimentare, halate, carton colorat, fişe ,,Circuitul apei în natură”.
4. Jocuri şi activităţi didactice alese ( ALA 2) Joc de mişcare ,,Atinge fulgul” Obiective operaţionale: -să participle active în cadrul jocului; -să respecte regulile jocului şi regulile de grup. Strategii didactice: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia Materiale didactice: fulgi efectuaţi din pânză BIBLIOGRAFIE: S. Breben, E. Gongea - ,,Metode interactive de grup” (ghid metodic) , Ed. Arves, 2006, Craiova; F. Bickering - ,,Trucuri ştiinţifice”, Ed. Top Chat Kids, 2004, Bucuresti; *** ,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naştere şi 6/7 ani” 2008, M.E.C.T., Bucureşti.
Magiile apei/ Scenariul zilei
Întâlnirea de dimineaţă La semnalul educatoarei, copii îşi iau pernuţele şi se aşează în formă de cerc. Salutul ,,Bună dimineaţa, picuri de apă!” se realizează cu ajutorul unor apelative stimulative, cu trimitere la proiectul aflat în derulare. Prezenţa: copiii sunt solicitaţi, după ce şi-au auzit numele să-şi aseze jetonul cu numele pe panoul general. Prilejul va fi folosit pentru a realiza prezenţa numerică: câţi copii sunt astăzi la grădiniţă. De asemenea, copiii sunt solicitaţi să stabilească şi absenţii zilei (nominal şi numeric). Completarea calendarului naturii este indispensabilă pentru a cultiva spiritul de observaţie al copiilor în legătură cu schimbările care au loc în mediul înconjurător şi pentru a realiza orientarea în timp. ,,Suntem în anotimpul iarna.Vă rog să priviţi pe fereastră şi să-mi spuneţi cum este vremea?” Se va completa calendarul naturii, precizând a câta zi din săptămână este vineri, ce zi a fost ieri, ce zi urmează. Activitatea de grup - ,,Însufleţeşte picătura de apă” (joc de exprimare a sentimentelor). Fiecare copil va lua cate o picătură de apă realizată din carton pe care este desenat chipul vesel sau trist menţionând de ce a ales-o, exprimând în cuvinte propria stare de dispoziţie. Noutatea zilei - ,,Magiile apei”: se vor prezenta recipientele cu apă colorată care se vor introduce în congelator, urmând să fie observată ,,magia” pe care apa o realizează după ceva timp. Acum copiii vor observa faptul că apa este lichidă şi incoloră. Vor formula ipoteze legate de acest experiment: ,,Dacă punem în apă câteva picături de cerneală colorată, atunci apa se va transforma din apă incoloră în apă colorată” ,, Dacă intoducem apa în congelator, unde este foarte frig, atunci ea se va transforma în gheaţă” Tranziţie - ,,Meteorologul” (joc distractiv) se face trecerea la Activităţile liber alese 1. Copiii merg în şir prin clasă. Educatoarea este meteorologul care anunţă schimbări de vreme: – PLOUĂ! (copiii imită cum se apără cu o umbrelă) – TUNĂ! (copiii bat din picioare) – SE ANUNŢĂ NINSORI! (copiii imită senzaţia de frig) – E BĂTAIE CU BULGĂRI! (copiii se bat cu bulgări) – IESE SOARELE! (toată lumea este destină) – ESTE CANICULĂ! (copiii îşi fac aer) – TOATĂ LUMEA LA PISCINĂ ÎN APĂ! (toţi imită înotul în apă) ALA 1 Se vor intui materialele de la centrele de interes. Bibliotecă ,,Apa în imagini” – citire imagini Ştiinţă ,, Magiile apei: gheaţa colorată” - experiment (problematizare) Din congelator se vor scoate recipientele cu apa colorată îngheţată observându-se ,,magia” apei de a lua forma solidă, şi de a deveni din incoloră, colorată, verificând ipotezele formulate. Centrul va rămâne deschis pe toată durata zilei. Joc de rol
,,Mica gospodină” (preparea ceaiului) Prin Tranziţia: ,,Podul mişcător” se face trecerea la Activităţile pe domenii experienţiale ADE Centrul ,,Ştiinţă” va rămâne deschis, deoarece aici vor avea loc experimentele. Educatoarea prezintă planşa cu tema ,,Circuitul apei în natură”. Se reamintesc stările apei: lichidă, solidă, incoloră. Se va realiza Experimentul condensării (formarea picăturilor de apă). Grupa de preşcolari va fi împărţită în 6 echipe care împreună cu educatoarea vor efectua experimentele formulând ipotezele şi concluziile acestora. Se vor face referiri la modalităţile de poluare ale apei precum şi la comportamentele ecologice şi de combatere a poluării. Experimente: ,,Apa incoloră” – Ce culoare are apa? (nu are culoare) – Dacă turnăm pigmenţi sau coloranţi în ea? (capătă culoarea pigmentului sau colorantului) ,,Apa inodoră” – Ce miros are apa? (nu are miros) – Punem acum esenţă de vanilie/lămâie/ulei parfumat în ea. Mirosiţi! (acum este parfumată) ,,Apa fără gust” – Gustaţi apa. Ce gust are? (apa nu are gust) – Puneţi o linguriţă de zahar. Amestecaţi, apoi gustaţi. Ce gust are? (este dulce) – Puneţi acum sare şi amestecaţi apoi gustaţi. Cum este? (este sarată) – Acum puneţi puţină zeamă de lămâie. Cum este acum la gust? (acră) ,,Apa nu are formă” – În ce vase am pus apa? (pahar de plastic, sticla de plastic etc. ) – Vasele au aceeaşi formă? (nu) – Dar apa ce formă are? (are forma vasului în care este pusă) Se vor face predicţii (formulează ipoteze), se vor prezenta concluziile experimentului, se vor face legături cauză – efect. După Tranziţia ,,Meteorologul” se vor complete fişele ,,Circuitul apei în natură”. Prin Tranziţia ,, Podul mişcător” copiii vor merge către grupul sanitar şi se va face trecerea la Jocul distractiv ,,Atinge fulgul” - ALA 2 La finalul zilei se fac aprecieri asupra activităţii desfăşurate
Evenimentul didactic
Conţinut
1. Moment
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări
Strategii didactice Metode şi Mijloace de procedee realizare
Evaluare Instrumente Indicatori
organizatoric
2. Captarea atenţiei
a activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - pregătirea materialului necesar activităţii.
didactic
Întâlnirea de dimineaţă Salutul ,,Bună dimineaţa, picuri de apă!” Prezenţa Calendarul zilei Activitatea de grup ,,Însufleţeşte picătura de apă”- joc de exprimare a sentimentelor Noutatea zilei ,,Magiile apei-gheaţa colorată!” Tranziţie ,,Meteorologul”
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Prin noutatea zilei, educatoarea anunţă tema activităţii şi etapele aceteia
4. Dirijarea învăţării
ALA 1 La fiecare centru se prezintă materialele şi modul în care se va lucra cu aceste materiale, se sugerează copiilor că pot alege centrul prin rotaţie. Copiii se vor aşeza la centrele pregătite, iar educatoarea va supraveghea desfăşurarea activităţii intervenind dacă este necesar sau este solicitată. Tranziţie: ,,Podul de piatră”. ADE (DŞ+DOS)
5. Obţinerea
observaţia conversaţia demonstraţia experimental exerciţiul
Calendarul naturii recipient cu apă colorată
explicaţia
exerciţiul conversaţia explicaţia demonstraţia experimentul
observaţia -eprubete -apă -recipiente pentru gheaţă -colorant -imagini cu ape(râuri, mări, apă potabilă) -joc de rol Bucătărie
observaţia
- utilizează formule de salut adecvate momentului zilei; - identifică simbolurile adecvate caracteristicilor zilei; -exprimă propria stare sufletească prin cuvinte; -formulează ipotezele experimentului - manifestă atenţie şi interes -,,citesc” imaginile -prepară ,,ceaiul” -realizează experimentul
chestionarea
- manifestă interes
performanţei
Educatoarea prezinţă planşa cu ,,Circuitul apei în natuă”. Se vor face referiri la etapele circuitului apei în natură. Se vor preciza modalităţi de ecologizare a apei şi soluţii care să ducă la îmbunătăţirea calităţii apei. Se realizează Experimental condensării. Educatoarea sprijină copiii în formularea ipotezei şi concluziei experimentului. Grupa de preşcolari va fi împărţită în 6 echipe. Educatoarea realizează Experimentele: ,,Apa incoloră” – Ce culoare are apa? (nu are culoare) – Dacă turnăm pigmenţi sau coloranţi în ea? (capătă culoarea pigmentului sau colorantului) ,,Apa inodoră” – Ce miros are apa? (nu are miros) – Punem acum esenţă de vanilie/lămâie/ulei parfumat în ea. Mirosiţi! (acum este parfumată) ,,Apa fără gust” – Gustaţi apa. Ce gust are? (apa nu are gust) – Puneţi o linguriţă de zahar. Amestecaţi, apoi gustaţi. Ce gust are? (este dulce) – Puneţi acum sare şi amestecaţi apoi gustaţi. Cum este? (este sarată) – Acum puneţi puţină zeamă de lămâie. Cum este acum la gust? (acră) ,,Apa nu are formă” – În ce vase am pus apa? (pahar de plastic, sticla de plastic etc. ) – Vasele au aceeaşi formă? (nu) – Dar apa ce formă are? (are forma vasului în care este pusă)
Plansă ,,Circuitul apei în natură” conversaţia demonstraţia experimentul explicaţia
halate apă gheaţă eprubete pipete vase transparente diferite materiale alimentare
observarea
chestionarea
pentru cunoaşterea realităţii înconjurătoare; - explică necesitatea păstrării calităţii apei; - precizează comportamente ecologice; - enumeră modalităţi de combatere a poluării; - relaţionează în grup, colaborând pentru realizarea experimentului; - identifică materialele de lucru primite şi verbalizează acţiunile specifice întreprinse, folosind un limbaj adecvat; - formulează ipoteze pentru experimente; - participă concret în cadrul activităţii la experimente;
Câte un copil din fiecare echipă va realiza câte un experiment. Se vor formula ipoteze şi concluzii.
Asigurarea feed – back-ului
După Tranziţia ,,Meteorologul” Se vor realiza fişele ,,Circuitul apei în natură” Prin tranziţia ,,Podul mişcător” se face trecerea la ALA 2 ,,Atinge fulgul!”-joc distractiv
Evaluarea performanţelor
Se fac aprecieri asupra activităţii desfăşurate, asupra rezultatelor obţinute în fişe precum şi asupra comportamentului copiilor.
conversaţia explicaţia
conversaţia
Fişe Creioane colorate
Observarea chestionarea
Observarea
Completează/ colorează fişele