Proiect Lectie Ornamente de Craciun [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28.11.2019 ORA: 10-11 PROFESOR CONSILIER ŞCOLAR: Deliman Laura Maria UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială „Miron Pompiliu”, Ştei CLASA: a III-a B DOMENIUL DE ACTIVITATE: Consiliere psihologică de grup TEMA: Ornamente de Crăciun TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi și deprinderi SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de a realiza o lucrare colectivă, folosind tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Cognitive: O1 să prezinte caracteristicile anotimpului iarna; O2 să denumească materialele necesare pentru executarea temei stabilite;* O3 să ȋmbine creativ materialele utilizate pentru decorarea ornamentelor;* Psihomotrice: O4 să efectueze corect și ȋn siguranță sarcina de lucru;* Afective: O5 - să participe cu interes la activitate;* O6 - să exprime propria opinie cu privire la modul de realizare a propriilor lucrări şi rezultatul final;*

* Obiective comune şi pentru elevii cu CES.

STRATEGII DIDACTICE: Metode și procedee: M1-conversația, M2-demonstrația, M3-explicația, M4-observația, M5-identificarea, M6-exercițiul; Mijloace didactice: Imagini specifice Crăciunului (Anexa 1), globuri albe de polistiren, carioci, spumă cu sclipici, foarfecă, lipici, aţă, steluţe, abţibilduri de spumă, brad artificial, instalaţie luminoasă; Resurse temporale: 45 min.; Resurse umane: 1 elevi + 2 elevi CES; Forme de organizare:  în echipă 1

Sistem de evaluare: Metode de evaluare: observarea curentă, evaluare orală; Forme de evaluare: continuă BIBLIOGRAFIE: 1. COJOCARIU, V., Mihaela, Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2002; 2. JENEI, Georgeta, BÂRLOVAN, Anemaria, LĂUTAȘ, Rodica, Sunt meşter mare! – Colaje pentru copii cu vârste între 6 şi 10 ani”, Editura Erc Press, Bucureşti, 2006 3. GHERGUŢ A., FRUMOS L., RAUS M., Educaţia specială. Ghid metodologic, Editura Polirom, 2016.

Nr. Crt.

Etapele activității

1.

Moment organizatoric

2.

Captarea atenției

3.

4.

5.

Reactualizarea cunoștințelor

Ob. Operaț.

O1

Anunțarea temei și a obiectivelor

Dirijarea învățării Intuirea materialelor

O2

Activitatea profesorului

Desfășurarea activității Activitatea elevilor

Se creează condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii. Se va face prin observarea unor imagini cu Sărbătorile de iarnă.

Elevii se așează ȋn bănci.

Elevii sunt ȋntrebați ȋn ce anotimp suntem, care sunt caracteristicile anotimpului iarna și care sunt celelate anotimpuri.

Elevii răspund la aceste ȋntrebări.

Elevii privesc imaginile și spun ce obiecte specifice Crăciunului au identificat.

Se anunță elevii că urmează să decoreze ornamente pentru bradul de Crăciun. Li se specifică faptul că va trebui să-și caute instrumentele de lucru și să fie creativi. Li se arată elevilor un model de Elevii privesc imaginea și ornamente decorate și sunt identifică materialele. ȋntrebați ce materiale cred ei că sau folosit. Aceştia caută prin clasă Elevilor li se spune că materialele materialele de care au nevoie. necesare pentru decorarea

Metode didactice

Materiale didactice

Evaluare

Materiale necesare activităţii M1, M4

Imagini specifice Crăciunului

Observare continuă

Observare curentă și continuă

M1, M5

M3

M4

Ornament de Crăciun

Observare curentă și continuă

M5 2

ornamentelor sunt ascunse prin cabinet. Demonstrarea şi explicarea modului de lucru O4

Norme de protecție a muncii O5

Li se explică modul și etapele de lucru, urmând să le demonstrez tehnica de lucru. Se enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea lucrării: utilizarea corectă şi atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a materialelor şi culorilor, aspectul estetic al produselor finale, încadrarea în timpul de lucru. Copiilor li se reamintesc următoarele reguli: - veți decupa cu grijă, fără a îndrepta foarfecele spre ochi sau spre colegi; - veți lucra îngrijit, fără a împrăştia resturile de hârtie şi a murdări mobilierul de lipici;

Elevii sunt atenți la explicarea modului de lucru și a normelor de siguranță. Elevele cu CES sunt sprijinite să realizeze în siguranţă lucrarea.

M2

M1

Spuma cu sclipici Foarfece Lipici Carioci Abţibilduri de Crăciun Steluţe Aţă

Observare curentă și continuă

M3

O3 Executarea lucrărilor

Supraveghez activitatea copiilor. Reamintesc modul şi etapele de lucru. Ajut pe cei care întâmpină greutăţi în realizarea lucrării. Corectez eventualele greşeli.

Elevii o să coloreze globurile de polistiren cu cariocile şi, în funcţie de preferinţe, o să lipească pe ele abţibilduri cu tematică de M6 Crăciun. Pe urmă, aceştia vor decupa din spuma cu sclipici diverse forme şi vor forma ornamente. Elevii fac o ghirlandă din steluţele colorate, înşirundu-le pe un fir de aţă. Elevele cu CES sunt ajutate de către colegi sau de către profesor să decupeze, să înşire steluţele.

3

6.

7.

Analiza lucrărilor

O5

Încheierea lecției

O6

Elevii sunt rugaţi să împodobească bradul cu ornamentele pe care le-au confecţionat. Aprecieri generale şi individuale.

Elevii apreciază aspectul ornamentelor, dar şi a bradului de Crăciun. La sfârşit, aceştia pun în brăduţ o instalaţie luminoasă.

M1 M7

M1

Brad artificial Instalaţie luminoasă

Autoevaluarea

Evaluare orală

Anexa 1 4

5