Proiect didactic-VII - Adverbul - Lectie Mixta [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Scorțeni Profesor: Dăncuță Carla Data: 17 martie 2020 Clasa: a VII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Tema: Adverbul Tipul lecţiei: : Lecţie mixtă – actualizare, sistematizare a cunoştinţelor dobândite în anul anterior, însușire de noi cunoștințe Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literare Locul de desfăşurare: sala de clasă Durata: 50 de minute COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare - dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogat; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. VALORI ŞI ATITUDINI:  Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural. COMPETENŢE SPECIFICE: 1

2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral; 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare); 4.3 înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: A. Cognitive: O.C. 1 – să definească adverbul; O.C. 2 – să identifice părţile de vorbire pe care le determină adverbul; O.C. 3 – să diferenţieze adverbele după alcătuire, înțeles și origine; O.C.4 – să identifice funcţia sintactică a adverbelor; O.C.5 – să precizeze gradele de comparație ale adverbelor. O.C.6 – să alcătuiască propoziţii cu diferite feluri de adverbe; O.C.7 – să analizeze orice adverb morfologic şi sintactic, pe baza noţiunilor însuşite; O.C. 8 – să ortografieze corect adverbele. B. Afective: O.A. 1: să prezinte interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă ; O.A. 2: să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului; O.A. 3: să evalueze şi autoevalueze corect munca lor și pe cea a colegilor; C. Psihomotorii: OPM : să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului; 2

STRATEGII DIDACTICE Resurse: A. Bibliografice : 1. Știinţifice: Ioan Dănilă, Limba română algoritmii analizei gramaticale, Bacău, Editura Egal, 2008, pp 15-23. Ioan Dănilă, Româna corectă (prin întrebări şi răspunsuri), Bucureşti, Editura Bic All, 2005, pp 9-107. 2. Oficiale: Curriculum Naţional, Programe şcolarele pentru clasele a V-a - a VIII-a, Aria curriculară Limbă şi comunicare, Bucureşti, 2017. DOOM II, Academia română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura UNIVERS ENCICLOPEDIC, Bucureşti, 2005. 3. Metodico- didactice: Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi, Editura „ Polirom“, 1999, pp. 124-128. Secariu, Mihaela, Didactica limbii romane, Botoşani, Ed. “Ovi- Art” 2004. B. Metodologice : Metode şi procedee: Se vor folosi alternativ sau combinat diferite metode: jocul didactic, conversaţia, reflecția personală, exerciţiul de recunoaştere, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire, metoda Știu/Vreau să știu /Învăț. Metode de evaluare: observarea curentă, evaluarea orală. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală; Materiale și mijloace de învățământ: flipchart, fişe de lucru, markere, poster, prezentare power point, retroproiectorul , bilețele etc. C. Temporale: 50 de minute D. Umane :12 de elevi, dintre care: - elevi de nivel minim: 7 3

- elevi de nivel mediu: 4 - elevi de nivel maxim: 1 E. Suport informativ: DEFINIŢIE: Adverbul este partea de vorbire neflexibilă care exprimă caracteristica unei acţiuni, stări, însuşiri şi împrejurarea în care are loc o acţiune. Merge repede. (caracteristica unei acţiuni) Stă bine. (caracteristica unei stări) Are o privire destul de ageră. (caracteristica unei însuşiri) Va veni aici, mâine. împrejurarea în care are loc o acţiune(locul şi timpul acţiunii) DETERMINĂ: -          Merge repede.      verb -          Rana suferindă odinioară e vindecată./ Are o privire puţin ageră.    adjectiv -          El se află aparent aproape. adverb -          Mersul acolo nu mai e valabil.

substantiv 

 CLASIFICARE: A.    După formă – simple: ieri, azi, aşa, sus iute, puţin etc.             - compuse: niciodată,nicicând, odinioară, deasupra,oricum etc.             B. După înţeles:             - adverbe de loc: acolo,sus, dedesubt, aproape etc.             - adverbe de timp: acum, aici, dimineaţa, curând etc. 4

            - adverbe de mod: aşa, bine, alene, repede etc.             C. După origine:             - prin derivare : târâş, româneşte, finalmente etc.             - prin compunere: astă-vară, bineînţeles etc.             - prin schimbarea valorii gramaticale Frumos- substantiv, adjectiv, adverb (Frumosul cieşte./ Copilul frumos citeşte./Citeşte frumos.) Primăvara- substantiv , adverb (Primăvara e anotimpul meu preferat./ Merg primăvara la munte.) OBS.1 Unele adverbe nu au funcție sintactică, fiind numite și semiadverbe: chiar, doar, decât, mai, măcar, nu, numai, tot, și etc. Semiadverbele numai și doar  apar în enunțuri afirmative (Numai/doar tu ai participat.), în timp ce semiadverbul decât este folosit doar în enunțuri negative (Nu a participat decât el.). OBS. 2 Există adverbe care nu au grade de comparație (acasă, aici, afară, împreună, mereu etc.).

Locuțiunea adverbială este grupul de cuvinte care este sinonim cu un adverb și care se comportă în enunț ca un adverb ( an de an, la paștele cailor, cât ai bate din palme etc.).             FUNCŢII SINTACTICE: 1.      A mers până afară. (complement circumstanţial de loc) 2.      Mănâncă încet. (complement circumstanţial de mod) 3.      Mâine merg la munte. (complement circumstanţial de timp) 4.      E bine de voi! (nume predicativ) 5.      Casa de acolo e a noastră.(atribut adverbial)

5

ȘCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției

Obi

Conținuturi ale învățării

Strategia didactică

ective

Evaluare Activitatea profesorului

Activitatea elevului Metode/

Mijloace

de Forme de

procedee

învăţământ

organizar e

1.Moment

OA1

Se asigură condițiile necesare Elevii răspund şi se Conversaţia

organizatoric

desfășurării optime a activității: pregătesc de oră.

(1’)

liniște,

2.Verificarea temei

și

OA1 a OC1

pregătirea

Frontal

materialului

didactic, prezența etc. Profesorul verifică efectuarea şi Ascultă, recepţionează Conversația calitatea temei pe care elevii au şi

se

cunoștințelor

avut-o de efectuat. (Anexa 1) pentru

însușite anterior

Propune

(4’)

recapitulare

elevilor

o

a

Fișa de lucru

mobilizează a

Frontal/

Aprecierea

Individual

verbală

da

a

răspunsuril

scurtă răspunsurile corecte.

or

noţiunilor

acumulate anterior:. 3.Captarea atenției (2’)

OA1

Pornind de la un scurt motto, Urmăresc cu interes motto-ul

vieţii,

profesorul

îi materialul.

atrage pe elevi într-o scurtă Sunt

gheţii

pregătiţi

discuţie referitoare la partea de pornească 6

Spargerea power point

spre

să noi

Frontal/

Retroproiector Individual ul

Observația sistematică

vorbire pe

care urmează să o cunoştinţe.

Conversația

actualizeze. Anexa 2 4. temei

Enunţarea OA1 şi

a OPM

obiectivelor (1’)

Comunică obiectivele şi sarcinile Recepţionează mesajul Expunerea de

învăţare,

precizând

că transmis

şi

performanţele vor fi posibile mobilizează

Frontal

se pentru Conversaţia

numai printr-o participare activă obţinerea a elevilor pe tot

Caiete Instrumente de

parcursul performanţelor. Scriu

scris

activităţii. Scrie titlul lecţiei pe titlul lecţiei în caiete. tablă ”Adverbul”. 5. Actualizarea OC1

Profesorul

cunoștințelor

OC2

recapitularea

(5’)

OC3

acumulate anterior. Anexa 3

OC7

propune

elevilor Elevii

răspund

cu Conversaţia

cunoștințelor interes la întrebări .

Bilețele

Frontal/

Aprecierea

Individual

verbală

a

răspunsuril or

Pentru a mă asigura că noțiunile legate de adverb au fost întradevăr însușite de către elevi, dar de asemenea, pentru a descoperi eventualele carențe, mă voi folosi de un coșuleț cu bilețele cu diferite cerințe legate de cele trei tipuri de adverbe. 1.

Dă exemple de trei adverbe de loc.

Adverbul este partea Conversaţia

Aprecierea

de vorbire neflexibilă

verbală

care

arată

răspunsuril

caracteristica

unei

or

acţiuni, stări, însuşiri şi

exprimă 7

a

2. 3.

Dă exemple de trei adverbe de

împrejurarea în care se

mod.

realizează acţuinea.

Dă exemple de trei adverbe de

didactic

timp. 4.

Care

sunt

gradele

de

comparație ale adverbului? 5.

Alcătuiește un enunț în care cuvântul „dezorganizat” să fie adverb.

6.

Identifică

adverbul

din

propoziția: Câinele era sus, pe un munte. 7.

Alcătuiește un enunț în care adverbul „bine” să fie la gradul superlativ absolut.

8.

Ce

funcții

sintactice

poate

îndeplini adverbul? 9.

Ce părți de vorbire poate determina adverbul?

10. Identifică propoziția:

adverbul

din

Nu

ști

vom

Jocul

niciodată adevărul.

8

5. Desfăşurarea OC1

Se aplică metoda ŞTIU / VREAU Elevii

activităţii

SĂ ŞTIU / ÎNVĂŢ, cerând să se receptionează

învăţare (30’)

de OC2

ascultă, Conversaţia și

se Expunerea

Retroproiector Frontal/

Aprecierea

ul

verbală

Individual

a

OC3

completeze prima rubrică. Se trec mobilizează pentru a

răspunsuril

OC4

în această rubrică cunoştinţele de îndeplini sarcinile.

or

OC5

care elevii sunt relativ siguri (se

OC6

fac cele trei rubrici şi la tablă). Răspund solicitărilor.

Învaţarea

OC7

Exemplu

prin

OA2

rubricilor: vezi Anexa 4.

de

completare

a

descoperire

Acum, după ce am trecut în revistă ceea ce ştim despre adverb – definiţie, fel, funcţii sintactice,

elevii

trebuie



Explicaţia

completeze rubrica a doua, cu ce ar dori să mai afle despre adverb. Elevii se pot întreba dacă: 1. Determină şi alte părţi de vorbire?

Problematiz

2. Are alte categorii gramaticale?

area

3.Cum se deosebeşte de alte părţi

Învaţarea

de vorbire?

prin

4. Are valoare stilistică?

descoperire

5. Există locuțiuni adverbiale? 9

Fise de lucru

Frontal/ Individual

6. Sunt adverbe fără funcție sintactică? 7. Are şi alte funcţii sintactice? Se distribuie elevilor fișe de lucru care pot fi lucrate individual sau în perechi. Se oferă 10 minute pentru rezolvarea cerințelor . Rezolvă Anexa 5

cerință

descoperă

și

funcțiile

Tabla/

În perechi

Creta

Observarea sistematică

Se discută cu întreaga clasă toate sintactice pe care le situaţiile descoperite, raportându- poate

îndeplini

se la tabelul S / V / Î şi se adverbul. completează ultima rubrică. 6.

Obținerea

Obţinerea

performanţei prin

afişarea

Notează în caiete/ fișa de lucru răspunsurile. se Elevii ascultă, Joc didactic

Flipchart

Individal/

Aprecierea

pe receptionează

Imagini

Frontal

verbală

performanței și OC1

realizează

și

se Exerciţiul

asigurarea

OC2

flipchart a unor imagini, în mobilizează.

feedback-ului

OC3

spatele fiecăreia fiind o întrebare

(5’)

OC4

la care elevii răspund pe baza

OC5

celor discutate în clasă. (Alege si

Autoevalua

OC6

răspunde.) Întrebările de la 1-5

rea

OA1

nivel minimal, 5-10 nivel mediu,

OA2

10-12 nivel maximal.

Fișe de lucru

a

răspunsuril or

OPM 10

Se

verifică

activitatea

independentă a elevilor şi se corectează eventualele greşeli. Anexa 6 7.

Evaluarea OA1

Se fac aprecieri generale şi

performanței

individuale

asupra

(1’)

elevilor la lectie.

Conversatia

participării

Se notează

elevii

care s-au

evidenţiat

prin

răspunsuri

Individual

Aprecieri

/

colective şi

Frontal

individuale

corecte. 8.

Retenția și OA 1

transferul (1’)

Unii scriitori refuză să folosească Elevii

își

notează

Caiete

prea multe adverbe în creațiile tema: lor,

considerând



acestea

Instrumente

distrug J.K. Rowling, în seria de

de scris

romane care îl au ca protagonist pe

Harry

Potter,

a

folosit

aproximativ 140 de adverbe la 10 000 de cuvinte. Urmărește ponderea adverbelor într-un text epic, fie din cele studiate,

fie

dintr-o

carte

preferată. Notează ce fel de 11

Frontal

adverbe sunt folosite mai des și ce fel de adverbe, mai rar.

Anexa 2

Motto-ul vieţii Vorba-i sabie fierbinte, Ascuţită ca un brici, 12

Şi de tine doar depinde, Unde Cînd Şi cum o zici.“ Anexa 3

1. Dă exemple de trei adverbe de loc. 2. Dă exemple de trei adverbe de mod. 3. Dă exemple de trei adverbe de timp. 4. Care sunt gradele de comparație ale adverbului? 5. Alcătuiește un enunț în care cuvântul „dezorganizat” să fie adverb. 6. Identifică adverbul din propoziția: Câinele era sus, pe un munte. 7. Alcătuiește un enunț în care adverbul „bine” să fie la gradul superlativ absolut. 8. Ce funcții sintactice poate îndeplini adverbul? 9. Ce părți de vorbire poate determina adverbul? 10. Identifică adverbul din propoziția: Nu vom ști niciodată adevărul. 13

Anexa 4

ŞTIU

VREAU SĂ ŞTIU

AM INVĂȚAT

14

- adverbul determină un verb (Ad- -

dacă mai determină şi alte părţi de -

verbum);

vorbire;

- este de loc, de timp de mod;

-

- se aseamănă cu adjectivul;

de verbul la participiu;

- nu îşi schimbă forma în vorbire;

-

poate determina un adjectiv sau un

alt adverb

cum se deosebeşte de adjectiv sau -

arată o caracteristică a unei însuşiri ,

a unei stări;

dacă poate îndeplini alte funcţii -

poate fi folosit şi precedat de

- are funcţia sintactică de complement sintactice;

prepoziţie;

circumstanţial;

- provine şi din alte părţi de vorbire;

-

-

are grade de comparaţie ca şi -

adjectivul;

dacă are valoare stilistică;

cum e corect? / Dana şi a sosit la -

are grade de comparaţie ca şi

şcoală. / Dana a şi sosit la şcoală. / etc. adjectivul; – sunt adverbe fără funcție sintactică ;

-

locuțiunile adverbiale;

-

poate avea funcţiile sintactice de

atribut şi nume predicativ, etc. -

semiadverbele

Anexa 5 Fișă de lucru 1. Selectează adverbele si grupează-le pe cele corespunzătoare, după înțeles, conform rubricilor date: agale, aici, acum, așa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odată, târziu, îndată, oriunde, cumva, altfel, jos, niciodată, afară, mereu.

15

ADVERBE DE LOC

ADVERBE DE MOD

ADVERBE DE TIMP

2. Alcătuiește cu ajutorul sufixelor ( prin derivare ) adverbe de la substantivele:

3. Trece alături valoarea morfologică a cuvintelor subliniate:

bărbat ............................

râu frumos-

cântă frumos -

tânăr................................

postim vinerea -

vinerea este frumoasă –

dulap deschis-

discută deschis -

piept.............................

cruce.............................

real ...............................

zi.................................

16

4. Treceți la gradul superlativ adverbul din propoziția dată. Râul curge repede.

5. Identifică adverbele din enunţurile date şi completează tabelul de mai jos după exemplul dat:   ENUNŢUL ADVERBUL Câinele latră arțăgos. arțogos Merge repede. Mergi suficient de repede. Casa de acolo e mare. Mâine voi ajunge la tine. Primul de sus e avocat. Sportiva bolnavă

FELUL adverb de mod

DETERMINĂ verbul latră

FUNCŢIA C.C.M.

temporar n-a participat la concurs. E bine cum ai răspuns. 6. Menționează câte un adverb sinonim pentru expresiile subliniate, din enunțurile următoare:

1. A intrat în casă în vârful degetelor.

4. A acceptat cu chiu, cu vai să vină cu noi.

2. Ne întâlnim zi de zi.

5. Ana a sosit pe nepusă masă.

3. Ploaia a venit pe neașteptate. 7. Stabiliți adverbele care nu depind de înțelesul altor părți de vorbire . 1. Nu a participat decât el. 2. Doar tu ai scris.

4. Tot el m-a ajutat. 3. Îmi mai dai o carte?

Anexa 6 Întrebări 1-5 nivel minimal: 1. Identifică adverbele din enunțurile de mai jos: a. Deodată, din pădure a ieșit un urs fioros. b. El a început imediat să tragă cu arcul. 2. Alcătuiţi enunţuri în care să existe:

a) un adverb de loc compus; b) un adverb de mod format prin derivare; 3 . Alcătuiţi enunţuri în care să existe: a) un adverb de timp simplu; b) un adverb de timp compus ; 4. Scrie antonimele următoarelor adverbe : bine/

aici/

repede/

des/

5.Alcătuiește o propoziție care să conțină o locuțiune adverbială. Întrebări 1-5 nivel mediu: 1. 5. Uneşte cuvintele din coloana A, cu sufixele corespunzătoare din colana B, formând astfel, prin derivare, adverbe: A a târî

B –eşte

prieten

- iş

piept

- âş

actual

-mente

2. Selectați numai adverbele care nu au grade de comparație din lista dată : târziu, tare, afară, repede, încet, împreună, departe, mereu, sus, acasă. bine. 3. Alcătuiește enunțuri respectând cerința: Urât-adjectiv -adverb Toamna-adverb

-substantiv 4. Menționează prin ce mijloace s-au obținut adverbele din propozițiile date . a. Voi ajunge îndată.

b. El vorbește clar.

C. A sfătuit-o părintește.

5. Indicați funcția sintactică a următoarelor adverbe subliniate: Vino aici Vor pleca mâine. El aleargă foarte repede. Ziua de mâine va fi grea. Tata este mai bine. Întrebări 11-12 nivel maximal : 1. Construiește câte un enunț în care adverbul de loc acasă să fie circumstanțial de loc, respectiv atribut adverbial. 2. Notează, în caiet, toate semiadverbele folosite în textul de mai jos. „IORDACHE: Al dracului spițerul! Închipuiește‐ți d‐ta! Lua un bilet. Îl rădeai, trăgeai o dungă. [...] Joi, iar o dungă; sâmbătă, alta: trei dungi. Marțea ailaltă, te uitai la bilet: numai o dungă. Peste asta mai trăgeam una; una și cu una două. [...] PAMPON: Ei ? Spițerul, în vreme de zece luni cât v‐a tras pe sfoară, numai cu un bilet a lucrat?... IORDACHE: Știu și eu?“ I.L. Caragiale, D‐ale carnavalului