37 1 173KB
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Scorțeni Profesor: Dăncuță Carla Data: 17 martie 2020 Clasa: a VII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Tema: Adverbul Tipul lecţiei: : Lecţie mixtă – actualizare, sistematizare a cunoştinţelor dobândite în anul anterior, însușire de noi cunoștințe Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literare Locul de desfăşurare: sala de clasă Durata: 50 de minute COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare - dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogat; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural. COMPETENŢE SPECIFICE: 1
2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral; 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare); 4.3 înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: A. Cognitive: O.C. 1 – să definească adverbul; O.C. 2 – să identifice părţile de vorbire pe care le determină adverbul; O.C. 3 – să diferenţieze adverbele după alcătuire, înțeles și origine; O.C.4 – să identifice funcţia sintactică a adverbelor; O.C.5 – să precizeze gradele de comparație ale adverbelor. O.C.6 – să alcătuiască propoziţii cu diferite feluri de adverbe; O.C.7 – să analizeze orice adverb morfologic şi sintactic, pe baza noţiunilor însuşite; O.C. 8 – să ortografieze corect adverbele. B. Afective: O.A. 1: să prezinte interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă ; O.A. 2: să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului; O.A. 3: să evalueze şi autoevalueze corect munca lor și pe cea a colegilor; C. Psihomotorii: OPM : să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului; 2
STRATEGII DIDACTICE Resurse: A. Bibliografice : 1. Știinţifice: Ioan Dănilă, Limba română algoritmii analizei gramaticale, Bacău, Editura Egal, 2008, pp 15-23. Ioan Dănilă, Româna corectă (prin întrebări şi răspunsuri), Bucureşti, Editura Bic All, 2005, pp 9-107. 2. Oficiale: Curriculum Naţional, Programe şcolarele pentru clasele a V-a - a VIII-a, Aria curriculară Limbă şi comunicare, Bucureşti, 2017. DOOM II, Academia română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura UNIVERS ENCICLOPEDIC, Bucureşti, 2005. 3. Metodico- didactice: Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi, Editura „ Polirom“, 1999, pp. 124-128. Secariu, Mihaela, Didactica limbii romane, Botoşani, Ed. “Ovi- Art” 2004. B. Metodologice : Metode şi procedee: Se vor folosi alternativ sau combinat diferite metode: jocul didactic, conversaţia, reflecția personală, exerciţiul de recunoaştere, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire, metoda Știu/Vreau să știu /Învăț. Metode de evaluare: observarea curentă, evaluarea orală. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală; Materiale și mijloace de învățământ: flipchart, fişe de lucru, markere, poster, prezentare power point, retroproiectorul , bilețele etc. C. Temporale: 50 de minute D. Umane :12 de elevi, dintre care: - elevi de nivel minim: 7 3
- elevi de nivel mediu: 4 - elevi de nivel maxim: 1 E. Suport informativ: DEFINIŢIE: Adverbul este partea de vorbire neflexibilă care exprimă caracteristica unei acţiuni, stări, însuşiri şi împrejurarea în care are loc o acţiune. Merge repede. (caracteristica unei acţiuni) Stă bine. (caracteristica unei stări) Are o privire destul de ageră. (caracteristica unei însuşiri) Va veni aici, mâine. împrejurarea în care are loc o acţiune(locul şi timpul acţiunii) DETERMINĂ: - Merge repede. verb - Rana suferindă odinioară e vindecată./ Are o privire puţin ageră. adjectiv - El se află aparent aproape. adverb - Mersul acolo nu mai e valabil.
substantiv
CLASIFICARE: A. După formă – simple: ieri, azi, aşa, sus iute, puţin etc. - compuse: niciodată,nicicând, odinioară, deasupra,oricum etc. B. După înţeles: - adverbe de loc: acolo,sus, dedesubt, aproape etc. - adverbe de timp: acum, aici, dimineaţa, curând etc. 4
- adverbe de mod: aşa, bine, alene, repede etc. C. După origine: - prin derivare : târâş, româneşte, finalmente etc. - prin compunere: astă-vară, bineînţeles etc. - prin schimbarea valorii gramaticale Frumos- substantiv, adjectiv, adverb (Frumosul cieşte./ Copilul frumos citeşte./Citeşte frumos.) Primăvara- substantiv , adverb (Primăvara e anotimpul meu preferat./ Merg primăvara la munte.) OBS.1 Unele adverbe nu au funcție sintactică, fiind numite și semiadverbe: chiar, doar, decât, mai, măcar, nu, numai, tot, și etc. Semiadverbele numai și doar apar în enunțuri afirmative (Numai/doar tu ai participat.), în timp ce semiadverbul decât este folosit doar în enunțuri negative (Nu a participat decât el.). OBS. 2 Există adverbe care nu au grade de comparație (acasă, aici, afară, împreună, mereu etc.).
Locuțiunea adverbială este grupul de cuvinte care este sinonim cu un adverb și care se comportă în enunț ca un adverb ( an de an, la paștele cailor, cât ai bate din palme etc.). FUNCŢII SINTACTICE: 1. A mers până afară. (complement circumstanţial de loc) 2. Mănâncă încet. (complement circumstanţial de mod) 3. Mâine merg la munte. (complement circumstanţial de timp) 4. E bine de voi! (nume predicativ) 5. Casa de acolo e a noastră.(atribut adverbial)
5
ȘCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecției
Obi
Conținuturi ale învățării
Strategia didactică
ective
Evaluare Activitatea profesorului
Activitatea elevului Metode/
Mijloace
de Forme de
procedee
învăţământ
organizar e
1.Moment
OA1
Se asigură condițiile necesare Elevii răspund şi se Conversaţia
organizatoric
desfășurării optime a activității: pregătesc de oră.
(1’)
liniște,
2.Verificarea temei
și
OA1 a OC1
pregătirea
Frontal
materialului
didactic, prezența etc. Profesorul verifică efectuarea şi Ascultă, recepţionează Conversația calitatea temei pe care elevii au şi
se
cunoștințelor
avut-o de efectuat. (Anexa 1) pentru
însușite anterior
Propune
(4’)
recapitulare
elevilor
o
a
Fișa de lucru
mobilizează a
Frontal/
Aprecierea
Individual
verbală
da
a
răspunsuril
scurtă răspunsurile corecte.
or
noţiunilor
acumulate anterior:. 3.Captarea atenției (2’)
OA1
Pornind de la un scurt motto, Urmăresc cu interes motto-ul
vieţii,
profesorul
îi materialul.
atrage pe elevi într-o scurtă Sunt
gheţii
pregătiţi
discuţie referitoare la partea de pornească 6
Spargerea power point
spre
să noi
Frontal/
Retroproiector Individual ul
Observația sistematică
vorbire pe
care urmează să o cunoştinţe.
Conversația
actualizeze. Anexa 2 4. temei
Enunţarea OA1 şi
a OPM
obiectivelor (1’)
Comunică obiectivele şi sarcinile Recepţionează mesajul Expunerea de
învăţare,
precizând
că transmis
şi
performanţele vor fi posibile mobilizează
Frontal
se pentru Conversaţia
numai printr-o participare activă obţinerea a elevilor pe tot
Caiete Instrumente de
parcursul performanţelor. Scriu
scris
activităţii. Scrie titlul lecţiei pe titlul lecţiei în caiete. tablă ”Adverbul”. 5. Actualizarea OC1
Profesorul
cunoștințelor
OC2
recapitularea
(5’)
OC3
acumulate anterior. Anexa 3
OC7
propune
elevilor Elevii
răspund
cu Conversaţia
cunoștințelor interes la întrebări .
Bilețele
Frontal/
Aprecierea
Individual
verbală
a
răspunsuril or
Pentru a mă asigura că noțiunile legate de adverb au fost întradevăr însușite de către elevi, dar de asemenea, pentru a descoperi eventualele carențe, mă voi folosi de un coșuleț cu bilețele cu diferite cerințe legate de cele trei tipuri de adverbe. 1.
Dă exemple de trei adverbe de loc.
Adverbul este partea Conversaţia
Aprecierea
de vorbire neflexibilă
verbală
care
arată
răspunsuril
caracteristica
unei
or
acţiuni, stări, însuşiri şi
exprimă 7
a
2. 3.
Dă exemple de trei adverbe de
împrejurarea în care se
mod.
realizează acţuinea.
Dă exemple de trei adverbe de
didactic
timp. 4.
Care
sunt
gradele
de
comparație ale adverbului? 5.
Alcătuiește un enunț în care cuvântul „dezorganizat” să fie adverb.
6.
Identifică
adverbul
din
propoziția: Câinele era sus, pe un munte. 7.
Alcătuiește un enunț în care adverbul „bine” să fie la gradul superlativ absolut.
8.
Ce
funcții
sintactice
poate
îndeplini adverbul? 9.
Ce părți de vorbire poate determina adverbul?
10. Identifică propoziția:
adverbul
din
Nu
ști
vom
Jocul
niciodată adevărul.
8
5. Desfăşurarea OC1
Se aplică metoda ŞTIU / VREAU Elevii
activităţii
SĂ ŞTIU / ÎNVĂŢ, cerând să se receptionează
învăţare (30’)
de OC2
ascultă, Conversaţia și
se Expunerea
Retroproiector Frontal/
Aprecierea
ul
verbală
Individual
a
OC3
completeze prima rubrică. Se trec mobilizează pentru a
răspunsuril
OC4
în această rubrică cunoştinţele de îndeplini sarcinile.
or
OC5
care elevii sunt relativ siguri (se
OC6
fac cele trei rubrici şi la tablă). Răspund solicitărilor.
Învaţarea
OC7
Exemplu
prin
OA2
rubricilor: vezi Anexa 4.
de
completare
a
descoperire
Acum, după ce am trecut în revistă ceea ce ştim despre adverb – definiţie, fel, funcţii sintactice,
elevii
trebuie
să
Explicaţia
completeze rubrica a doua, cu ce ar dori să mai afle despre adverb. Elevii se pot întreba dacă: 1. Determină şi alte părţi de vorbire?
Problematiz
2. Are alte categorii gramaticale?
area
3.Cum se deosebeşte de alte părţi
Învaţarea
de vorbire?
prin
4. Are valoare stilistică?
descoperire
5. Există locuțiuni adverbiale? 9
Fise de lucru
Frontal/ Individual
6. Sunt adverbe fără funcție sintactică? 7. Are şi alte funcţii sintactice? Se distribuie elevilor fișe de lucru care pot fi lucrate individual sau în perechi. Se oferă 10 minute pentru rezolvarea cerințelor . Rezolvă Anexa 5
cerință
descoperă
și
funcțiile
Tabla/
În perechi
Creta
Observarea sistematică
Se discută cu întreaga clasă toate sintactice pe care le situaţiile descoperite, raportându- poate
îndeplini
se la tabelul S / V / Î şi se adverbul. completează ultima rubrică. 6.
Obținerea
Obţinerea
performanţei prin
afişarea
Notează în caiete/ fișa de lucru răspunsurile. se Elevii ascultă, Joc didactic
Flipchart
Individal/
Aprecierea
pe receptionează
Imagini
Frontal
verbală
performanței și OC1
realizează
și
se Exerciţiul
asigurarea
OC2
flipchart a unor imagini, în mobilizează.
feedback-ului
OC3
spatele fiecăreia fiind o întrebare
(5’)
OC4
la care elevii răspund pe baza
OC5
celor discutate în clasă. (Alege si
Autoevalua
OC6
răspunde.) Întrebările de la 1-5
rea
OA1
nivel minimal, 5-10 nivel mediu,
OA2
10-12 nivel maximal.
Fișe de lucru
a
răspunsuril or
OPM 10
Se
verifică
activitatea
independentă a elevilor şi se corectează eventualele greşeli. Anexa 6 7.
Evaluarea OA1
Se fac aprecieri generale şi
performanței
individuale
asupra
(1’)
elevilor la lectie.
Conversatia
participării
Se notează
elevii
care s-au
evidenţiat
prin
răspunsuri
Individual
Aprecieri
/
colective şi
Frontal
individuale
corecte. 8.
Retenția și OA 1
transferul (1’)
Unii scriitori refuză să folosească Elevii
își
notează
Caiete
prea multe adverbe în creațiile tema: lor,
considerând
că
acestea
Instrumente
distrug J.K. Rowling, în seria de
de scris
romane care îl au ca protagonist pe
Harry
Potter,
a
folosit
aproximativ 140 de adverbe la 10 000 de cuvinte. Urmărește ponderea adverbelor într-un text epic, fie din cele studiate,
fie
dintr-o
carte
preferată. Notează ce fel de 11
Frontal
adverbe sunt folosite mai des și ce fel de adverbe, mai rar.
Anexa 2
Motto-ul vieţii Vorba-i sabie fierbinte, Ascuţită ca un brici, 12
Şi de tine doar depinde, Unde Cînd Şi cum o zici.“ Anexa 3
1. Dă exemple de trei adverbe de loc. 2. Dă exemple de trei adverbe de mod. 3. Dă exemple de trei adverbe de timp. 4. Care sunt gradele de comparație ale adverbului? 5. Alcătuiește un enunț în care cuvântul „dezorganizat” să fie adverb. 6. Identifică adverbul din propoziția: Câinele era sus, pe un munte. 7. Alcătuiește un enunț în care adverbul „bine” să fie la gradul superlativ absolut. 8. Ce funcții sintactice poate îndeplini adverbul? 9. Ce părți de vorbire poate determina adverbul? 10. Identifică adverbul din propoziția: Nu vom ști niciodată adevărul. 13
Anexa 4
ŞTIU
VREAU SĂ ŞTIU
AM INVĂȚAT
14
- adverbul determină un verb (Ad- -
dacă mai determină şi alte părţi de -
verbum);
vorbire;
- este de loc, de timp de mod;
-
- se aseamănă cu adjectivul;
de verbul la participiu;
- nu îşi schimbă forma în vorbire;
-
poate determina un adjectiv sau un
alt adverb
cum se deosebeşte de adjectiv sau -
arată o caracteristică a unei însuşiri ,
a unei stări;
dacă poate îndeplini alte funcţii -
poate fi folosit şi precedat de
- are funcţia sintactică de complement sintactice;
prepoziţie;
circumstanţial;
- provine şi din alte părţi de vorbire;
-
-
are grade de comparaţie ca şi -
adjectivul;
dacă are valoare stilistică;
cum e corect? / Dana şi a sosit la -
are grade de comparaţie ca şi
şcoală. / Dana a şi sosit la şcoală. / etc. adjectivul; – sunt adverbe fără funcție sintactică ;
-
locuțiunile adverbiale;
-
poate avea funcţiile sintactice de
atribut şi nume predicativ, etc. -
semiadverbele
Anexa 5 Fișă de lucru 1. Selectează adverbele si grupează-le pe cele corespunzătoare, după înțeles, conform rubricilor date: agale, aici, acum, așa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odată, târziu, îndată, oriunde, cumva, altfel, jos, niciodată, afară, mereu.
15
ADVERBE DE LOC
ADVERBE DE MOD
ADVERBE DE TIMP
2. Alcătuiește cu ajutorul sufixelor ( prin derivare ) adverbe de la substantivele:
3. Trece alături valoarea morfologică a cuvintelor subliniate:
bărbat ............................
râu frumos-
cântă frumos -
tânăr................................
postim vinerea -
vinerea este frumoasă –
dulap deschis-
discută deschis -
piept.............................
cruce.............................
real ...............................
zi.................................
16
4. Treceți la gradul superlativ adverbul din propoziția dată. Râul curge repede.
5. Identifică adverbele din enunţurile date şi completează tabelul de mai jos după exemplul dat: ENUNŢUL ADVERBUL Câinele latră arțăgos. arțogos Merge repede. Mergi suficient de repede. Casa de acolo e mare. Mâine voi ajunge la tine. Primul de sus e avocat. Sportiva bolnavă
FELUL adverb de mod
DETERMINĂ verbul latră
FUNCŢIA C.C.M.
temporar n-a participat la concurs. E bine cum ai răspuns. 6. Menționează câte un adverb sinonim pentru expresiile subliniate, din enunțurile următoare:
1. A intrat în casă în vârful degetelor.
4. A acceptat cu chiu, cu vai să vină cu noi.
2. Ne întâlnim zi de zi.
5. Ana a sosit pe nepusă masă.
3. Ploaia a venit pe neașteptate. 7. Stabiliți adverbele care nu depind de înțelesul altor părți de vorbire . 1. Nu a participat decât el. 2. Doar tu ai scris.
4. Tot el m-a ajutat. 3. Îmi mai dai o carte?
Anexa 6 Întrebări 1-5 nivel minimal: 1. Identifică adverbele din enunțurile de mai jos: a. Deodată, din pădure a ieșit un urs fioros. b. El a început imediat să tragă cu arcul. 2. Alcătuiţi enunţuri în care să existe:
a) un adverb de loc compus; b) un adverb de mod format prin derivare; 3 . Alcătuiţi enunţuri în care să existe: a) un adverb de timp simplu; b) un adverb de timp compus ; 4. Scrie antonimele următoarelor adverbe : bine/
aici/
repede/
des/
5.Alcătuiește o propoziție care să conțină o locuțiune adverbială. Întrebări 1-5 nivel mediu: 1. 5. Uneşte cuvintele din coloana A, cu sufixele corespunzătoare din colana B, formând astfel, prin derivare, adverbe: A a târî
B –eşte
prieten
- iş
piept
- âş
actual
-mente
2. Selectați numai adverbele care nu au grade de comparație din lista dată : târziu, tare, afară, repede, încet, împreună, departe, mereu, sus, acasă. bine. 3. Alcătuiește enunțuri respectând cerința: Urât-adjectiv -adverb Toamna-adverb
-substantiv 4. Menționează prin ce mijloace s-au obținut adverbele din propozițiile date . a. Voi ajunge îndată.
b. El vorbește clar.
C. A sfătuit-o părintește.
5. Indicați funcția sintactică a următoarelor adverbe subliniate: Vino aici Vor pleca mâine. El aleargă foarte repede. Ziua de mâine va fi grea. Tata este mai bine. Întrebări 11-12 nivel maximal : 1. Construiește câte un enunț în care adverbul de loc acasă să fie circumstanțial de loc, respectiv atribut adverbial. 2. Notează, în caiet, toate semiadverbele folosite în textul de mai jos. „IORDACHE: Al dracului spițerul! Închipuiește‐ți d‐ta! Lua un bilet. Îl rădeai, trăgeai o dungă. [...] Joi, iar o dungă; sâmbătă, alta: trei dungi. Marțea ailaltă, te uitai la bilet: numai o dungă. Peste asta mai trăgeam una; una și cu una două. [...] PAMPON: Ei ? Spițerul, în vreme de zece luni cât v‐a tras pe sfoară, numai cu un bilet a lucrat?... IORDACHE: Știu și eu?“ I.L. Caragiale, D‐ale carnavalului