Proiect de Lectie Profesia [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de lectie CLASA a IX a C/ anul şcolar 2009-2010 DISCIPLINA: Ora de dirigenţie TEMA: Locul meu în lumea profesiilor DURATA: 45 minute TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi Realizat de: prof. Gospodinov R. -diriginta clasei OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1. Utilizarea diverselor metode de autocunoaştere pentru determinarea propriilor interese, aptitudini şi competenţe; 2. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a lua decizii OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili : - să determine nivelul de dezvoltare a propriilor aptitudini ( aptitudinea generală de învăţare, aptitudinea verbală, aptitudinea numerică, aptitudinea tehnică); - Să enumere unele meserii cunoscute; - Să clasifice profesiile în funcţie de domeniile de activitate indicate; - Să distingă între profesiile noi şi cele depăşite; - Să coreleze abilităţile personale cu cerinţele profesiei preferate plasînd ecusonul pe planşa “Lumea profesiilor” - Să manifeste respect faţă de opţiunile colegilor STRATEGIA DIDACTICĂ ● Metode şi procedee: conversaţia, brainstorming, lucrul în echipă, comparaţia, autoobservaţia, prelegerea, analiza  Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ● Mijloace de învăţămînt: fise , chestionare individuale, planşe “Lumea profesiilor”, ecusoane, caietul dirigintelui, fişă cu textul “Cărămizi pentru o carieră de succes”, planşă “Peştele”, horoscopul profesional. BIBLIOGRAFIE: Băban A., 2001, Consiliere educaţională, Imprimeria “Ardealul”, Cluj Napoca; Dandara O., 2009, Proiectarea carierei. Dimensiuni ale demersului educaţional, CEP USM, Chişinău; Rudic Gh., 2003, Cariera profesională, Editura Prut Internaţional, Chişinău

NR. CRT

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI

DOZARE 1.

2.

ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI

Moment organizatoric (3 minut)

 



Se salută elevii Se consemnează absenţele. Se asigură condiţiile necesare desfăşurării lecţiei

Captarea atenţiei (3 minute)



Se prezintă elevilor o planşă pe care sunt desenaţi cinci nori. Patru dintre aceştea conţin informaţii despre noţiunea înscrisă în norul din centrul planşei. Sarcina elevilor este de a analiza

ACTIVITATEA ELEVILOR

 Răspund la salut. 

STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee conversaţia

Forme de organizare frontal

conversaţia

frontal

Se pregătesc pentru lecţie

∙ Elevii ascultă cu atenţie indicaţiile , analizează informaţia.

individual

cu atenţie informaţia de pe planşă pentru a putea

Planşa

descoperi noţiunea ascunsă- “Profesie”

analiza

1nor – Antonime (trîndăveală, lipsă de ocupaţie), 2 nor- Sinonime (meserie, interes) 3 nor – Proverb ( Nu contează ce meserie ai, contează cu cîtă dragoste o practici) 4 nor- Definiţie (ocupaţie cu caracter permanent pe 3.

4.

Comunicarea temei noi şi a obiectivelor lecţiei (2 minute)

Dirijarea învăţării (25 minute)

care o exercită cineva în baza unei calificări) - Se anunţă subiectul lecţiei “Locul meu în lumea profesiei” şi se precizează că la această oră elevii vor avea posibilitatea să determine nivelul de dezvoltare a propriilor aptitudini, să enumere şi să clasifice unele meserii cunoscute; să distingă între profesiile noi şi cele depăşite precum şi să coreleze abilităţile personale cu cerinţele profesiei preferate plasînd ecusonul pe planşa “Lumea profesiilor” Se menţionează faptul că pe parcursul vieţii fiecare dintre noi se confruntă cu situaţii care ne solicită să facem o alegere. Una dintre deciziile importante pentru orice persoană este decizia privind profesia. Pregătirea profesională permite oamenilor adaptarea la dinamica tehnologică şi socială şi conduce la creşterea flexibilităţii şi mobilităţii forţei de muncă.

Mijloace de învăţămînt

Descoperă noţiunea ascunsă “PROFESIE” ∙Ascultă cu atenţie

explicaţia Frontal

Ascultă cu atenţie

frontal

Avem nevoie de o ocupaţie din diverse motive, cel mai puternic fiind acela de a ne asigura toate cele necesare unui trai decent. În societatea modernă sunt mii de ocupaţii, de tipuri de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe domenii de activitate care cuprind toate nivelurile de pregătire profesională. ACTIVITATEA 1. În continuare se propune elevilor să efectueze o călătorie în lumea profesiilor. Se împarte clasa în patru grupe, fiecare grup primind fişe colorate. Sarcina este de a scrie cît mai multe profesii (o profesie pe o fişă) timp de 2 minute. După expirarea timpului se prezintă elevilor planşa “Lumea profesiilor” în care sunt indicate doar domeniile de activitate (Industrie, Servicii, Agricultură, Finanţe, Administraţie publică, Comerţ). Fiecare grup discută timp de 3 minute încercînd să clasifice profesiile notate pe domenii . Se revine în format frontal, un reprezentant din fiecare grup va plasa fiecare fişă în domeniul corespunzător. Astfel va fi completată planşa . Se mulţumeşte elevilor pentru activitate şi se precizează faptul că vom reveni la această planşă mai tîrziu. ACTIVITATEA 2. Se propune elevilor jocul « PEŞTELE » Pentru a îmbrăca peştele trebuie să înscriem pe fiecare os cîte o profesie care să înceapă cu una din literele cuprinse în cuvîntul « CARIERA ». În partea de sus vor fi menţionate profesiile noi, iar în partea de jos cele depăşite.

Împreună cu elevii se identifică profesiile noi şi cele depăşite pornind de la fiecare literă din cuvîntul « CARIERĂ »

Lucrul în grup Urmăresc cu atenţie sarcina

Pe grupe

Notează pe fişe profesiile urmărind să nu se repete Fişe frontal

Repartizează profesiile pe domenii de activitate

conversaţia pe grupe

Elevii din celelalte grupuri urmăresc cu atenţie şi intervin cu completări şi corectări.

Planşă “Lumea profesiilor”

frontal

Jocul didactic Planşa “PESTELE” Frontal Elevii dau exemple de profesii urmărind cerinţele formulate de professor.

Autoobservaţia

ACTIVITATEA 3 Se propune elevilor un exerciţiu de autocunoaştere. Fiecare a primit un chestionar structurat pe patru categorii de aptitudini : G- aptitudine generală de învăţare V- aptitudine verbală N- aptitudine numerică C – aptitudine tehnică (coordonare ochi- mînă) La fiecare întrebare întrebare elevii vor răspunde ţinînd cont de faptul că : 1- foarte mult 2- mult 3- moderat 4- puţin 5- deloc Se atenţionează elevii că, cu cît scorul este mai mic cu atît nivelul de dezvoltare a unei aptitudini este mai mare. În continuare elevii sunt intrebaţi în ce zodie sunt născuţi pentru a primi un horoscop profesional. Se oferă elevilor posibilitatea de a compara rezultatele la chestionar cu cele din horoscop. Se accentuiază faptul că datele cu adevărat veridice sunt cele din chestionar. Se iniţiază o scurtă discuţie cu elevii.

6.

8.

Fixarea cunoştinţelor Feed back (7 minute)

Încheierea lecţiei 5 minute

Se oferă elevilor ecusoane sub formă de omuleţi decupaţi din hîrtie şi se cere elevilor să note pe acestea: numele, 2 calităţi personale pe care le posedă şi pe care se pot sprijini în alegerea profesiei (a se vedea rezultatele chestionarului) şi două deprinderi /abilităţi ce trebuie dezvoltate pentru a practica cu succes profesia dorită. În final ecusonul trebuie plasat pe planşa “Lumea profesiilor” Se iniţiază o discuţie privind dificultatea completării ecusonului şi plasarea lui pe planşă. Se citeşte elevilor textul “Cărămizi pentru o carieră de success” Se apreciază elevii active.

Completează chestionarul Analizează răspunsurile şi îşi calculează punctajul. Acesta îi situiază pe cinci nivele pentru fiecare tip de aptitudine:

Individual

Chestionar (anexa 1)

Nivelul 1: 41-50 Nivelul 2: 31-40 Nivelul3: 21-30 Nivelul 4: 11-20 Nivelul 5: 0-10 comparaţia Citesc cu atenţie horoscopul professional, comparîndu-l cu rezultatele la chestionar.

Completează ecusonul

individual Frontal

Explicaţia

frontal individual

Horoscop profesional

Ecusoane sub formă de omuleţi decupaţi.

Încearcă să identifice locul ecusonului pe planşa « Lumea profesiilor » discuţia Participă la discuţii Ascultă cu atenţie

prelegerea

frontal

Fişă cu textul “Cărămizi pentru o carieră de success”

Antonime trîndăveală, lipsă de ocupaţie

Sinonime meserie, interes Proverb

Nu contează ce meserie ai, contează cu cîtă dragoste o practici

Profesie

Exerciţiul

“Peştele”