Proiect de Lectie Creativitatea [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de lecţie

Disciplina: Psihologie Subiectul lecţiei : Creativitatea Tipul lecţiei : Mixtă (verificare/predare) Obiective operationale : O1 : - sa definească corect creativitatea utilizând termeni de specialitate. O 2 - sa explice factorii psihologici implicaţi în procesul creativ oferind un exemplu pentru fiecare O3 : - să ilustreze fazele procesului creativ pe baza materialului prezentat O4 : - să clasifice nivelurile creativităţii O5 : - să argumenteze metodele de stimulare a procesului creativ

Strategii didactice : 1. Metode şi procedee: conversatia, problematizarea, expunerea didactica, explicatia, demonstratia 2. Mijloace de învăţământ: caiete, creta, tabla, videoproiector, fise de lucru 3. Durata: 50 minute

Bibliografie 

Mielu Zlate, (2005), Manual pentru Psihologie clasa a X – a, editura Aramis, Bucureşti



Suport de curs ,, Psihologie generala"

Momentul lecției

Obiective operationale

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Timp

Captarea atenţiei

-se va realiza verificand tema pentru acasa

Elevii ascultă, discutii

3 minute

Comunicarea subiectului si a obiectivelor lectiei

-se vor trece in revista elementele-cheie ale temei

asculta cu atentie obiectivele

2 minute

Dirijarea invatarii

Ce este creativitatea ? Răspunsul nu este uşor de dat datorită caracterul său deosebit de complex. În psihologie, conceptul de creativitate a fost introdus in 1937 de către Gordon Allport. De-a lungul timpului au fost formulate mai mult de 100 definiţii fiecare accentuând importanţa personalităţii celui care creează, pe procesul de creaţie sau pe produsul realizat. În ce domenii este întâlnită? Artistic, tehnic, matematic, ştiinţific etc. Ce exemple de creaţii noi contemporane îmi puteţi da, din orice domenii ? Voi care credeţi că este mai important : personalitatea celui care creează, procesul de creaţie sau produsul realizat ? Creativitatea este ansamblul unitar al factorilor subiectivi şi obiectivi care duc la realizarea de către indivizi sau grupuri a unui produs original şi de valoare pentru societate. Care credeţi că sunt condiţiile ca un produs/creaţie să fie nou/ă ? Un produs este nou dacă nu este doar o simplă reproducere a unor produse anterioare ci dacă reprezintă un unicat care va reprezenta în viitor obiectul unor reproduceri ulterioare. Ce credeţi că presupune creativitatea ? Implică : adaptare, imaginaţie, construcţie, originalitate, evoluţie, talent literar, libertate interioară etc. În procesul creaţiei sunt implicaţi 2 factori psihologici : intelectuali şi non-intelectuali. A. Factorii intelectuali sunt : 1. Factorii de fluenţă (fluiditate), identificaţi de Guilford : Care credeţi că sunt aceştia ? = fluenţă verbală, fluenţă asociaţională (de exemplu sinonimia), fluenţă expresională (de exemplu formularea de propoziţii din cuvinte date), fluenţa ideaţională (de exemplu denumirea obiectelor unei încăperi).

Elevii asculta ceea ce li se comunica.

25 minute

Oo1

Oo2

Participa la discutii, explicand care este importanta inteligentei in adaptarea individului uman la mediu

2. Flexibilitatea gândirii : În ce constă aceasta ? = uşurinţa cu care un individ face legături noi şi restructurează anumite seturi de scheme şi anumite clişee (expresii stereotipe și banale utilizate frecvent; șabloane). Care este opusul flexibilităţii ? rigiditatea. În ce constă rigiditatea ? 3. Originalitatea : Ce este originalitatea ? autenticitate. Originalitatea depinde de : caracterul neuzual al soluţiilor, raritatea lor, ingeniozitatea, caracterul surprinzător. 4. Referitor la inteligenţă : Care este legătura dintre creativitate şi inteligenţă ? Se suprapun reciproc în unele privinţe, dar nu în toate. Credeţi că există o legătură directă pozitivă între nivelul de inteligenţă (coeficientul IQ) şi creativitatea ? Care sunt privinţele în care se suprapun ? De exemplu, adaptabilitate, deschiderea spre nou etc. Studiile efectuate au arătat că nu întotdeauna există o corelaţie pozitivă între între nivelul de inteligenţă (coeficientul IQ) şi creativitate, astfel că unii oamenii sunt foarte creativi dar cu un nivel relativ scăzut de inteligenţă. În ce fel de domenii credeţi că este posibil acest lucru ? domeniul artistic. Şi alţi oameni cu un coeficient de inteligenţă foarte ridicat, dar care nu sunt creativi deloc sau foarte puţin. 5. Imaginaţia : mai ales sub forma imaginaţiei productive sau creatoare. Ce este imaginaţia productivă/creatoare ? = procesele imaginaţiei se desfăşoară în direcţia producerii unor imagini şi combinaţii noi, originale. Creativitatea nici nu poate fi concepută fară existenţa acestui « laborator » de creare de imagini. B. Factorii non-intelectuali sunt : 1. Factori aptitudinali : La ce se referă aceştia ? = este vorba de aptitudinile speciale, care favorizează desfăşurarea unor tipuri de activităţi cu rezultate supramedii. Ce fel de aptitudini pot fi ? artistice, tehnice, literare, muzicale, matematice etc. 2. Factori motivaţionali şi atitudinali : Care este legătura dintre creativitate şi motivaţie ? Interesul cuiva pentru un anumit domeniu îl va ţine mereu conectat la acesta.

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Ştim că există motivaţie intrinsecă şi extrinsecă. Ce înseamnă fiecare ? Care dintre ele pot avea un efect benefic asupra creativităţii ? Care este legăţura dintre creativitate şi atitudine ? Atitudinile creative pot favoriza la rândul lor dezvoltarea aptitudinilor. Ce exemple de atitudini creative îmi puteţi da ? Încrederea în forţele proprii, curaj, perseverenţă, curiozitate, receptivitate la nou, iniţiativă. 3. Factori temperamentali: În ce fel influenţează temperamentul persoanei creatoare produsul nou? Temperamentul persoanei creatoare îşi pune amprenta asupra stilului său creator, la fel ca şi alţi factori. Ce alte exemple de factori care pot fi implicaţi în procesul creaţiei îmi mai puteţi da? Factori sociali, psihosociali. În modelul bifactorial, psihologul român Paul Popescu-Neveanu explică creativitatea, în calitate de dimensiune complexă a personalităţii, ca fiind interacţiune optimă între aptitudini şi atitudini, între vectori şi operaţii. Vă rog să scrieţi. Vectorii pot fi pozitivi (sau creativi), adică cu rol de energizare şi direcţionare a activităţii. Ce exemple de vectori pozitivi îmi puteţi da ? - trebuinţa de creştere şi dezvoltare, motivaţia intrinsecă, interese puternice, niveluri ridicate de de aspiraţie, atitudini creative. Vectorii pot fi şi negativi, cu rol de frânare a creativităţii. Care sunt aceştia ? - motivaţia extrinsecă, nivel scăzut de aspiraţii, lipsa unor interese adecvate, nivel scăzut de aspiraţii, atitudini noncreative. Daţi-mi exemple de atitudini noncreative : neîncredere în forţele proprii, conformismul intelectual, încăpăţânarea etc. Operaţiile la rândul lor, pot fi : noncreative (rutiniere, automatizare, bazate pe algoritmi) şi creative, deschise, bazate pe procedeele imaginaţiei , pe descoperire şi invenţie. Subtitlu : Procesul creativ Au existat numeroase discuţii pe seama numărului de stadii ale procesului creativ, dar Graham Wallas s-a remarcat cel mai bine. Astfel, el distinge 4 etape principale ale procesului creaţiei atât în domeniul artistic cât şi ştiinţific: 1. Prepararea : Ce credeţi că presupune această etapă ? Pregătirea are mai mult subetape : - sesizarea problemei - desprinderea ei din contextul în care era - informarea minuţioasă asupra istoricului acestei probleme

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Elevii răspund la intrebări

Oo3

- emiterea ipotezelor 2. Incubaţia: Ce credeţi că presupune această etapă ? = este perioada dintre momentul elaborării ultimei ipoteze şi momentul cand este definită soluţia ; supranumită perioada frustraţiei ; când au loc asociaţii de la nivelul subconştientului şi inconştientului. În unele cazuri poate coincide cu renunţarea. De ce credeţi că se întâmplă acest lucru ? Cât de lungă credeţi că poate fi această etapă ? Poate fi foarte scurtă sau foarte lungă, ani. 3. Iluminarea : Ce credeţi că se întâmplă în această etapă ? Răspunsul căutat apare dintr-o dată şi în mod miraculos. Sunt reacţii de genul : « AHA ! Asta era ! », care pot apărea uneori după eforturi intense, alteori brusc fără legătură directă cu ceea ce făcea persoana (se plimba, citea o carte). De exemplu, se spune că Isaac Newton într-o zi, în timp ce se odihnea în grădina sa, a văzut un măr căzând din copac, astfel a căpătat ideea gravitaţiei şi a forţei de atracţie a Pământului. De asemenea, iluminarea, poate să apară chiar în timpul somnului. 4. Verificarea : soluţia este testată logico-matematic sau experimental.

O4

Subtitlu: Niveluri ale creativităţii Conform Taylor, există 5 niveluri: 1. Creativitatea expresivă: este forma fundamentală, constând în comportamentul spontan (mimică, gestică, vorbile, desenele copiilor mici). Persoana nu este preocupată de obţinerea unor produse de valoare. 2. Creativitatea productivă: este orientată spre obţinerea unor noi produse; presupune o modalitate originală de combinare a unor factori psihici individuali, imprimând personalităţii, o notă distinctă. 3. Creativitatea inventivă: invenţii şi descoperiri; flexibilitate în perceperea de relaţii noi. 4. Creativitatea inovatoare : modificarea fundamentală a principiilor care stau la baza unei arte sau ştiinţe, fapt ce permite trecerea la transformare. 5. Creativitatea emergentă : formularea la nivelul cel mai profund a unui principiu sau ipoteze noi. Este cel mai înalt nivel de creativitate, se manifestă la genii şi revoluţionează domeniul în care se aplică. Stimularea şi dezvoltarea creativităţii : Multă vreme s-a considerat că ereditatea este cea datorită căreia unii oameni sunt creativi, şi alţii nu.

Elevii răspund la intrebări

Oo4

Oo5

Voi ce părere aveţi? Astăzi, se consideră că în orice individ există o formă latentă, virtuală şi în grade diferite de creativitate. Astfel, se poate vorbi despre stimularea, educarea şi antrenarea potenţialului creativ. Pentru a putea realiza acest lucru, trebuie să se înlăture blocajele. Ce fel de blocaje în calea creativităţii există? 1. Blocaje cognitive : Care pot fi acestea ? = scheme şi stereotipuri cognitive ce nu permit individului realizare aunor asociaţii noi. 2. Blocaje de natură psihosocială : creaţia este oprită din cauza conformismului cu grupul. 3. Blocaje afective : teama de a nu greşi, de a nu se face de râs. Asemenea blocaje sunt prezente la cei mai tineri sau la cei mai în vârstă ? De ce oare ? Există o serie de metode pentru stimularea creativităţii: a. Brainstorming –ul: La ce credeţi că se referă această metodă, după cum îi spune şi numele? Cum se traduce? Deci ce presupune? =fundamentat de psihologul american Osborn. Esenţa: separarea actului creativ de gândirea critică, raţională. Se aplică într-un grup format din 11-12 persoane, timp de 30-50 minute. Reguli: - daţi frâu imaginaţiei şi propuneţi cât mai multe idei, fără să vă preocupe neapărat calitatea lor. - aprecierile critice sunt interzise, deci nu sunt permise observaţii negative - sunt încurajate ascoiaţiile neobişnuite de idei, oricât de extravagante par. b. Sinectica : Gordon, asemănătoare cu prima metodă, într-un grup de 5-6 indivizi; presupune parcurgerea a 3 etape: 1- convertirea ciudatului în familiar – înţelegerea problemei 2- convertirea familiarului în straniu – îndepărtarea de problemă 3- reconvertirea ciudatului în familiar – revenirea la problemă. c. Metoda 6-3-5 : denumirea provine de la faptul că grupul conţine 6 persoane, iar primele 3 idei emise sunt prelucrate de alte 5 persoane. Paşi : 1. Fiecare dintre cei 6 membri împarte o coală de hârtie în trei coloane 2. După enunţarea problemei, fiecare participant formulează câte o idee în fiecare coloană 3. Fiecare transmite foaia sa colegului din dreapta şi o ia pe a celui din stânga 4. Completează, îmbunătăţeşte ideile colegului şi dă mai departe

Elevii răspund la intrebări

5. Fiecare foaie trece pe la fiecare participant 6. Se adună foile şi se poartă o discuţie finală. Cum este stimulată creativitatea elevilor în şcoli? Ce ar mai putea fi îmbunătăţit în acest sens ? Obtinerea performantei asigurarea back-ului

si feed-

Completare fisa de lucru 1

Intensificarea retentiei si transferul

Completare fisa de lucru 2

Evaluarea performantei

Se vor da indrumari bibliografice, referitoare la subiectul abordat si tema pentru data viitoare

Elevii elevii completeaza fisa de lucru 1

5 minute

Elevii elevii completeaza fisa de lucru 2 Noteaza ce au de facut pentru ora urmatoare

5 minute 3 minute