26 0 95KB
PROIECT DE LECŢIE
Data: 11.04.2019
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ‘’Fănuş Neagu’’ Brăila Clasa: a IVa Propunator: Constantin Diana Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: Abilităţi practice Subiectul lecţiei: Iepuraşul de Paşte Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Obiective de referinţă: 1.2 Să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus; 2.1 Să creeze produse utile în viaţa de zi cu zi după un plan stabilit, combinând tehnicile învăţate; Obiective operaţionale: O1. Să identifice materialele şi ustensilele folosite; O2. Să respecte etapele de lucru în confecţionarea produselor; O3. Să stabilească tehnica de lucru prin care poate obţine un produs finit; O4. Să aplice tehnica necesară de lucru pentru fiecare etapă în parte sau pentru fiecare produs realizat; O5. Să asambleze părţi componente pentru a obţine produse finite. O6.Sa picteze oua decorative de Pasti. Strategia didactică: Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, munca independentă Mijloace de învăţământ:carton colorat, iarba artificiala, foarfece, carioci,acuarele,iarba arificiala, oua polistiren Forma de organizare: individual
Demers didactic
Nr. Crt.
Etapele lecţiei
Ob. op.
Strategia didacti Conţinut didactic
1
Moment organizatoric
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2
Captarea atenţiei
E fragil, e colorat/ poate fi şincondeiat/ e simbolul Paştelui/ bucuria copiilor. (oul de Paşte) Mititel, fricos, pufos(el aduce într-un coş/ouşoare colorate/şi frumos încondeiate. (Iepuraşul)
3
Anunţarea temei şi a obiectivelor
4
Dirijarea învăţării
Scot din borcan, un iepuras realizat de mine Astăzi, la ora de abilităţi practice vom încerca să realizăm o lucrare deosebită în aşteptarea Paştelui şi anume un iepuraş. De asemenea, vom picta si un ou de Paste O1 O2
O3 O4
Fiecare copil va avea pe masă materialele necesare. Demonstrez elevilor tehnica de lucru: decupare după şablon a corpului iepuraşului, a urechilor. Explic elevilor faptul că tehnica de lucru se află în strânsă legătură cu respectarea etapelor de lucru. Dacă etapele de lucru vor fi respectate pas cu pas, produsul final va fi foarte reuşit. În timp ce elevii execută lucrarea, îi urmăresc şi îi ajut
Metode şi procedee
Mat dida
Conversaţia
Ghic
Explicaţia Conversatia
Explicaţia
Sablo iepur Demonstraţia din c Conversaţia
Foarf
Cario Munca
O5
O6 4
Evaluare
5
Încheierea lecţiei
pe cei care solicită ajutor, dau indicaţii şi fac observaţii individuale şi frontale.
independentă
Le impart cate un ou din polistiren pe care il vor picta cum doresc. Analiza lucrărilor.Le vom aseza Conversaţia pe un platou cu iarba, impreuna cu ouale vopsite. Expoziţie cu lucrările realizate. Se vor aprecia lucrările după diferite criterii. Realizez aprecieri colective şi Conversaţia individuale asupra modului de lucru şi asupra implicării în activitatea elevilor.
Ou polis
Acua