Plan Lectie Mediana PDF [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi Disciplina de studiu: Matematică-Geometrie Clasa a VI-a Profesor: Trip Denisa Data:

Proiect de lecție

Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi Subiectul lecției: Mediana în triunghi Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoștinte Competențe specifice vizate: 1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi 3.5. Utilizarea unor proprietăţi referitoare la distanţe, drepte, unghiuri, cerc pentru realizarea unor construcții geometrice 4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi Obiective operaționale: a. cognitive: • să utilizeze aria unui triunghi în rezolvarea de probleme; • să deseneze mediană în triunghi respectiv să determine centrul de greutate al triunghiului (G);

• •

să reprezinte medianele unui triunghi ; să folosească proprietatea medianei de a împărţi un triunghi în două triunghiuri echivalente.

b. • • •

afective: Să fie atenţi; Să participe afectiv la lecţie; Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Strategii didactice: Metode și procedee: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de probleme . Forme de organizare: frontală, individuală Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri verbale. Material auxiliar: Manual școlar Editura Didactică și Pedagogică, Culegere de probleme Editura Paralela 45, instrumente de geometrie Locul desfășurării lecției: sala de clasă

Desfășurarea lecției

Etapele(evenimentele, momentele lecției)

Timpul alocat(în min)

Activitatea profesorului

Metode și miojloace Activitatea elevilor de învățământ utilizate

Modalități de evaluare

I.

Moment organizatoric

3 min

5 min

II.

III.

IV.

Captarea atenției

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

2 min

20 min

Asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Verifică prezenţa elevilor. Verifică frontal temele scrise făcând eventuale observaţii, iar dacă există probleme nefinalizate le sugerează elevilor metoda de rezolvare. Ne propunem să discutăm despre: „Mediana în triunghi: definiţie, concurenţa medianelor, proprietatea medianei de a împărţi triunghiul în două triunghiuri echivalente”. Def . Mediana în triunghi este segmentul care unește vârful unui triunghi cu mijlocul laturii opuse Desenează pe tablă . Dacă M este mijlocul lui [BC ] atunci [AM] este mediană și vom scrie [BM]≡[MC]

Au pe bănci caietele, culegerea, manualul , instrumentele de scris și geometrie. -Răspund la întrebările profesorului. -Își verifică tema şi corectează eventualele greşeli. Sunt atenţi şi notează titlul lecţiei în caiete.

Conversaţia

Aprecieri verbale Conversaţia

Conversația Explicația

Aprecieri verbale - Notează definiția. - Construiesc la tablă medianele în triunghi.

Explicaţia

Conversația

Câte mediane are un triunghi?

Să rezolvăm următoarea problemă: „Construiţi medianele unui triunghi ABC, unde AB=5 cm, BC=6 cm şi CA=7 cm”.

Teoremă: Medianele unui triunghi sunt concurente într-un punct G numit centrul de greutate al triunghiului şi se află pe fiecare mediană la o treime de bază şi două treimi faţă de vârf.

Un triunghi are 3 mediane deoarece din fiecare vârf al triunghiului putem construi o mediană. Folosind rigla şi compasul se construieşte triunghiul ABC şi apoi cele 3 mediane . Se observă că se întâlnesc într-un punct adică ele sunt concurente.

Observația

ABC AM , BN , CP − mediane AM  BN  CP = G 1 2  AM ; AG =  AM 3 3 1 2 GN =  BN ; BG =  BN 3 3 1 2 GP =  CP; CG =  CP 3 3

GM =

V.

VI.

Intensificarea reținerii și asigurarea transferului

VIII. Evaluarea performanțelor

15 min

3 min

Se solicită elevilor să vină la tablă să rezolve exerciții conținute în Manualul școlar Editura Didactică și pedagogică (pag 227 ex 3) Tocmai am demonstrat proprietatea medianei care se enunţă astfel: Proprietate: Mediana unui triunghi îl împarte pe acesta în două triunghiuri de arii egale (echivalente). Apreciază cunoştinţele elevilor, notează elevii care s-au remarcat

Explicația -Lucrează în caiete și la tablă sub îndrumarea profesorului. - Participă activ la discutarea exercițiilor prezentate la tablă, notând eventualele observații sau idei.

Aprecieri individuale şi frontale

Demonstrația Observația

Conversaţia

Aprecierea verbală

la lecţie.

VII. Tema pentru acasă

2 min

Manual (Editura Didactică și Pedagogică ) Pag 227 ex 4, 5, 7

- Noteaza tema

Conversaţia