35 2 229KB
Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi Disciplina de studiu: Matematică-Geometrie Clasa a VI-a Profesor: Trip Denisa Data:
Proiect de lecție
Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi Subiectul lecției: Mediana în triunghi Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoștinte Competențe specifice vizate: 1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi 3.5. Utilizarea unor proprietăţi referitoare la distanţe, drepte, unghiuri, cerc pentru realizarea unor construcții geometrice 4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi Obiective operaționale: a. cognitive: • să utilizeze aria unui triunghi în rezolvarea de probleme; • să deseneze mediană în triunghi respectiv să determine centrul de greutate al triunghiului (G);
• •
să reprezinte medianele unui triunghi ; să folosească proprietatea medianei de a împărţi un triunghi în două triunghiuri echivalente.
b. • • •
afective: Să fie atenţi; Să participe afectiv la lecţie; Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
Strategii didactice: Metode și procedee: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de probleme . Forme de organizare: frontală, individuală Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri verbale. Material auxiliar: Manual școlar Editura Didactică și Pedagogică, Culegere de probleme Editura Paralela 45, instrumente de geometrie Locul desfășurării lecției: sala de clasă
Desfășurarea lecției
Etapele(evenimentele, momentele lecției)
Timpul alocat(în min)
Activitatea profesorului
Metode și miojloace Activitatea elevilor de învățământ utilizate
Modalități de evaluare
I.
Moment organizatoric
3 min
5 min
II.
III.
IV.
Captarea atenției
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
2 min
20 min
Asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Verifică prezenţa elevilor. Verifică frontal temele scrise făcând eventuale observaţii, iar dacă există probleme nefinalizate le sugerează elevilor metoda de rezolvare. Ne propunem să discutăm despre: „Mediana în triunghi: definiţie, concurenţa medianelor, proprietatea medianei de a împărţi triunghiul în două triunghiuri echivalente”. Def . Mediana în triunghi este segmentul care unește vârful unui triunghi cu mijlocul laturii opuse Desenează pe tablă . Dacă M este mijlocul lui [BC ] atunci [AM] este mediană și vom scrie [BM]≡[MC]
Au pe bănci caietele, culegerea, manualul , instrumentele de scris și geometrie. -Răspund la întrebările profesorului. -Își verifică tema şi corectează eventualele greşeli. Sunt atenţi şi notează titlul lecţiei în caiete.
Conversaţia
Aprecieri verbale Conversaţia
Conversația Explicația
Aprecieri verbale - Notează definiția. - Construiesc la tablă medianele în triunghi.
Explicaţia
Conversația
Câte mediane are un triunghi?
Să rezolvăm următoarea problemă: „Construiţi medianele unui triunghi ABC, unde AB=5 cm, BC=6 cm şi CA=7 cm”.
Teoremă: Medianele unui triunghi sunt concurente într-un punct G numit centrul de greutate al triunghiului şi se află pe fiecare mediană la o treime de bază şi două treimi faţă de vârf.
Un triunghi are 3 mediane deoarece din fiecare vârf al triunghiului putem construi o mediană. Folosind rigla şi compasul se construieşte triunghiul ABC şi apoi cele 3 mediane . Se observă că se întâlnesc într-un punct adică ele sunt concurente.
Observația
ABC AM , BN , CP − mediane AM BN CP = G 1 2 AM ; AG = AM 3 3 1 2 GN = BN ; BG = BN 3 3 1 2 GP = CP; CG = CP 3 3
GM =
V.
VI.
Intensificarea reținerii și asigurarea transferului
VIII. Evaluarea performanțelor
15 min
3 min
Se solicită elevilor să vină la tablă să rezolve exerciții conținute în Manualul școlar Editura Didactică și pedagogică (pag 227 ex 3) Tocmai am demonstrat proprietatea medianei care se enunţă astfel: Proprietate: Mediana unui triunghi îl împarte pe acesta în două triunghiuri de arii egale (echivalente). Apreciază cunoştinţele elevilor, notează elevii care s-au remarcat
Explicația -Lucrează în caiete și la tablă sub îndrumarea profesorului. - Participă activ la discutarea exercițiilor prezentate la tablă, notând eventualele observații sau idei.
Aprecieri individuale şi frontale
Demonstrația Observația
Conversaţia
Aprecierea verbală
la lecţie.
VII. Tema pentru acasă
2 min
Manual (Editura Didactică și Pedagogică ) Pag 227 ex 4, 5, 7
- Noteaza tema
Conversaţia