Plan Lectie Invelisul Electronic [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Numele şi prenumele: Daniela Şterbeţ Data Şcoala - Liceul de Creativitate şi Inventică “Prometeu” Disciplina - chimie Clasa - a VII- a C Tema - “Învelişul electronic al atomului” Tipul lecţiei - lecţie de mixtă Durata: 45 minute Obiectivul general – acumularea de noi cunoştinţe despre structura atomului, consolidarea cunoştinţelor deja acumulate Obiective operaţionale: A. Cognitive: O1- să definească atomul, nucleul, învelişul electronic, elementul chimic, nivelul exterior; O2 – să recunoască pe planşă părţile componente ale atomului; O3 - să enumere caracteristicile atomului, nucleului şi ale învelişului electronic; O4- să enunţe condiţia de neutralitate a atomului; O5- să enumere caracteristicile particulelor elementare; O6 – să indice structura învelişului electronic; O7 – să indice numărul maxim de electroni de pe un nivel energetic; O8 – să indice structurile stabile pentru nivelul electronic exterior; O9 – să indice legătura dintre structura atomului şi SP B. Afectiv-motivaţionale: O10- să-şi cultive interesul de cunoaştere a structurii materiei; O11- să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor sarcini; O12 - să stabilească relaţii de colaborare cu colegii. C. Psihomotorii: O13 - să deducă compoziţia atomului pe baza unor elemente deja cunoscute (nr. protoni, număr atomi, nr. electroni, sarcină nucleară etc) O14 - să calculeze nr. maxim de electroni de pe un nivel energetic. O15 - să prezinte informaţiile în limbaj chimic adecvat; O16 - să modeleze scheme electronice ale atomilor; O17 - să deducă legătura dintre structura atomului şi SP. Metode folosite: algoritmizarea, lucrul cu fişe, activitatea individuală şi de grup, modelarea, descoperirea dirijată, chestionarea, conversaţia euristică. Material didactic folosit: sistemul periodic al elementelor, fişa de lucru în grup, manualul.

SCENARIUL DIDACTIC Evenimentele Obiectivele Activitatea profesorului lecţiei 1. Moment Verifică prezenţa, notează absenţele, organizează organizatoric clasa. 2. Anunţarea O10 Profesorul informează elevii cu privire la scopul obiectivelor urmărit în lecţie: continuarea studierii structurii atomului prin elucidarea structurii învelişului electronic. 3. O15 Lansează câteva întrebări de verificare a Actualizarea cunoştinţelor despre structura nucleului: cunoştinţelor O1 Ce este atomul? O3 Care sunt caracteristicile atomului? O2, O3 Solicită identificarea pe planşă a părţilor O5 componente ale atomului şi a caracteristicilor lor. O1 Solicită enumerarea particulelor elementare O12 plasate în nucleul atomului. O1, Care sunt caracteristicile protonului? Ce caracteristici are neutronul? Ce este numărul atomic şi ce reprezintă el? Cum se calculează numărul de neutroni dintr-un atom? Ce este un element chimic? Se verifică frontal rezolvarea temei pentru acasă. 4. Trecerea la O12 O13 Se propune elevilor completarea tabelului din tema nouă. anexă în grupuri de câte 4, în scopul fixării

Activitatea elevului Prezintă situaţuia prezenţei, se pregătesc de lecţie.

Elevii răspund întrebărilor adresate de profesor. Identifică nucleul şi învelişul electronic pe planşa cu structura atomului.

Completează tabelul împreună, solicitând suportul profesorului, în cazul unor

4. Prezentarea sarcinilor şi a situaţiilor de învăţare 5. Dirijarea învăţării

algoritmului de determinare a particulelor elementare şi a caracteristicilor structurale ale atomului. Propune grupurilor să schimbe fişele completate între ele şi să verifice corectitudinea completării lor O10 Anunţă şi notează pe tablă titlul lecţie: Învelişul electronic al atomului, precizând că obiectivele lecţiei sunt determinarea structurii învelişuuil electronic al atomilor şi modelarea schemelor electronice ale atomilor. O1, O3, O5, Solicită definiţia învelişului electronic, O15 enumerarea caracteristicilor electronului. Notează pe tablă, schematic răspunsul elevilor. Plecând de la modelul planetar al atomului solicită informaţii de pre mişcarea electronului. Completează răspunsul elevilor, precizând cele două mişcări ale electronului – similare Pământului. Precizează informaţia despre viteza şi energia electronului. Solicită modul de determinare a numărului de O4 electroni. Precizează repartizarea electronilor pe 7 straturi O6, sau nivele energetice în funcţie de energie. O7 O14 Desenează schematic repartizarea nivelelor energetice în funcţie de energie. Precizează definiţia noţiunii de nivel exterior.

neînţelegeri a sarcinilor propuse. Controlează şi corectează fişele colegilor. Notează titlul lecţiei.

Elevii definesc învelişul electronic, electronul şi precizează sarcina şi masa electronului. Precizează mişcarea de revoluţie şi de spin a electronului.

Precizează că nr. de electroni se determină cunoscând numărul de ordine al elementului în SP. Copiază schema energetică.

O8, O16

6. Evaluarea O13 formativă a progresului O16 realizat O11 O15 O16 O9, O17 7. Asigurarea O1 -O9, O16 retenţiei şi a transferului

Precizează formula de calculare a numărului maxim de electroni de pe un strat şi solicită elevilor determinarea fiecărei valori. Completează schema repartiţiei energetice a straturilor cu numărul maxim de electroni. Subliniează structurile energetice ale nivelului exterior ce conferă stabilitate atomului – structura de dublet şi octet. Explică algoritmul de modelare a schemei electronice a atomului pe baza exemplului din manual schema electronică a atomului de carbon. Propune modelarea schemelor electronice pentru atomii de sodiu, aluminiu şi clor. Rezolvă frontal primul exemplu cu clasa, notând pe tablă răspunsul elevilor. Solicită rezolvarea independentă a celor două exemple, invitând doi elevi la tablă. Precizează legătura dintre structura atomului şi poziţia elementului, subliniind că aceasta va fi studiată mai aprofundat lecţia viitoare. Argumentează această relaţie pe baza exemplelor de la tablă. Anunţă tema pentru acasă: de studiat paragraful 2.3 din manual, rezolvarea exerciţiilor nr. 3 pct. A şi b, ex. 9 şi 11 de la pagina 51 din manual. Se notează elevii care au fost activi în timpul lecţiei.

Calculează numărul maxim de electroni de pe fiecare strat şi completează schema.

Scriu în caiete definiţiile enunţate de professor. Analizează manual.

schema

electronică

din

Modelează schemele electronice răspunzănd la întrebările dirijatoare ale profesorului. Rezolvă individual şi verifică comparând cu schemele electronice din manual.. Notează legătura dintre SP şi structura atomului.

Elevii îşi notează în caiete tema pentru acasă.

Anexa Completează tabelul următor şi stabileşte caracteristicile nucleului, ale învelişului electronic şi ale atomului, generalizând datele din tabel.

Elemente Hidrogen H Caracteristici Nucleul protonilor 1 Atomului Numărul───── neutronilor Sarcina nucleară Învelişul Numărul electronic electronilor Sarcina electrică a învelişului electronic Atomul atomic elementului Numărul───── 1 de masă Sarcina atomului

Heliu He

Litiu Li

Oxigen O

2

Sulf S

16 +8 3

16

2 7

16