Plan de Lectie Te-Rog-Să-Mi-Dai-2 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic DATA: 10.06.2019 Propunător: Ilieș Ionița Unitatea de învățămant: Grădinița cu program prelungit Nr. 27 Grupa : Mică Domeniul experiențial: DȘ (Domeniul Științe) - Activitate matematică Tema: ”Te rog să-mi dai” Tipul lecției: consolidare de cunoștințe Forma de realizare: Joc logic Scopul: Descoperirea și denumirea corectă a figurilor geometrice. Obiective operaționale:  Să recunoască figurile geometrice  Să denumească figurile geometrice  Să grupeze figurile geometrice după un anumit criteriu (formă, culoare, mărime)  Să respecte regulile joculu Strategii didactice: Metode și procedee didactice: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, problematizarea. Mijloace didactice: trusă cu figuri geometrice; 2 coșulețe pentru figurile geometrice; cercuri, triungiuri și pătrate colorate (roșu, galben, albastru); Zâna Vară. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Durata: 15 minute

Evenimentul didactic 1. Momentul organizatoric

Conținut științific Se aerisește sala de clasă. Scăunelele se așează în formă de semicerc. Se pregătește materialul didactic. Copiii intră în sala de clasă și se așează pe scăunele.

2. Introducerea Se realizează printr-o scurtă discuție referitoare la tema curentă de studiu. în activitate

3. Captarea atenției

4. Anunțarea temei

5. Dirijarea învățării

Strategii didactice

Le voi prezenta copiilor elementul surpriză: Zâna Vară Zâna Vară vrea să o ajutăm să-și amintească figurile geometrice. Vreți să o ajutăm? Zâna Vară a venit cu mai multe materiale pe care le vom folosi la activitate. Se prezintă copiilor materialele aduse pe care le vor folosi la activitate. Astăzi ne vom juca jocul: ,,Te rog să-mi dai!’’ Pentru că Zâna Vară ne-a făcut o mare surpriză venind la noi în grupă, haideți să-i facem și noi o bucurie, arătându-i cât de isteți și pricepuți suntem și cât de multe știm despre figurile geometrice. Astfel va fi nevoie să fiți foarte atenți, pentru că vom selecta figurile geometrice după: formă, culoare și mărime. a) Explicarea regulilor jocului Se vor prezenta copiilor jocul și regulile acestuia cu demonstrații în detaliu.  Copiii trebuie să grupeze figurile geometrice după: formă, culoare și mărime.

Evaluare Observ comportamentul copiilor

Conversația Frontal

Evaluare continuă

Frontal Conversația Explicația

Observ comportamentul copiilor

Frontal Conversația

Observ comportamentul copiilor

Conversația Explicația Frontal

Observ comportamentul copiilor

 Copiii vor fi împărțiți în două echipe și căte un reprezentant din fiecare echipă cere celeilalte echipe o figură geometrică care-i lipsește și bănuiește că s-ar află la aceștia. b)Jocul de probă După explicațiile primite, pentru a verifica în ce măsură s-au înțeles regulile jocului și modul de desfășurare , se va realiza de către un copil jocul de probă. c)Desfășurarea propriu-zisă a jocului Varianta I- copiii vor grupa figurile geometrice după criteriile: Formă - copiii vor așeza figurile geometrice în funcție de formă în căsuțele corespunzătoare. Mărime - copiii vor așeza figurile geometrice în funcție de mărime în cercul mare și cercul mic. Culoare - copiii vor așeza figurile geometrice în funcție de culoare în 3 cercuri de culori diferite (roșu, galben și albastru).

Demonstrația

Exercițiul Frontal Individual

Exercițiul Varianta a II-a Demonstrația Vor fi împărțiți în 2 echipe, cele două echipe nu au voie să se uite una Figuri geometrice la cealaltă, pentru a nu vedea piesele. Piesele trusei se împart în două grupe egale numeric, fără vreun criteriu de selecție. Pentru început fiecare echipă este invitată să-și grupeze figurile geometrice după un atribut pe care și-l alege fiecare echipă( după mărime, formă sau culoare), pentru a descoperi mai ușor figura geometrică care lipsește. Cel mai ușor mod de a grupa figurile geometrice este acela de a le grupa Individual după mărime. Apoi câte un reprezentant din fiecare echipă cere celeilalte echipe o figură geometrică care îi lipsește și bănuiește că s-ar afla la aceștia. Copilul este obligat să denumească figura geometrică, folosind cele 3 atribute :,,Te rog să-mi dai triunghiul mic și roșu.”

Evaluare continuă

Dacă a denumit-o corect și complet și figura geometrică se află la echipa adversă, copilul primește piesa și este lăudat și apreciat de colegi. În caz contrar el nu primește nimic. În același mod se adresează și reprezentantul celeilalte echipe. Jocul continuă până în momentul în care una dintre echipe a acumulat cele mai multe figuri geometrice.

6. Obținerea performanței și asigurarea feed-back-ului 7.Încheierea activității

,,Și tu poți…” Fiecare copil primește o sârmuliță colorată din care își poate confecționa o figură geometrică care i-a plăcut mai mult. Se vor face aprecieri asupra efortului depus de copii pe parcursul activității, iar drept recompensă copiii o să primească o diplomă

Evaluare continuă

Individual Problematizarea

Observare curentă

Frontal

Aprecieri verbale generale și individuale