Plan de Lectie STRUCTURI PRIMIRE TURISTICĂ [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECȚIE

Disciplina: STRUCTURI DE PRIMIRE TURISTICĂ Unitatea de invatare : ”Tipuri de structuride primire turistice și caracteristicile acestora” Titlul lectiei : ”Clasificarea structurilor de primire cu funcțiuni de cazare” Tipul lectiei : mixtă Prof. HORȚ ANDRADA Loc de desfășurare : sala de clasă Competente specifice : prezentarea celor mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcțiuni de cazare și exemple elocvente din subgrupele respective. 1. OBIECTIVE OPERAȚIONALE : La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să : O1 – să definească corect structurile de primire și să enumere funcțiile acestora ; O2 – să enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de primire cu funcțiuni de cazare ; O3 – să recunoască fiecare tip de structură de primire și grupa din care face parte ; O4 – să compare principalele caracteristici care diferențiază componentele fiecărei grupe de unități de primire ; O5 – sa găsească corespondența dintre fiecare structura de primire și grupa din care face parte. 2. RESURSE : a.MATERIALE : sala de clasă, manuale ; b.UMANE : clasa mixtă de elevi împărțiți în 4 grupe. 3. STRATEGII DIDACTICE : a.METODE : metoda « Mozaic », descoperirea dirijată, dialogul, conversația b.MATERIALE ȘI MIJLOACE : panouri cu poze reprezentând toate tipurile de structuri de primire, bilete cu fiecare criteriu de clasificare, manuale,etc.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI Nr. Secvența Detalieri de conținut crt. lecției 1. Moment Verifică prezenta și ambientul sălii de clasă organizatoric

Resurse

Activitate frontală Conversația Adreseaza întrebări din lecția precedentă: Discuții privind definirea Activitate 1.Definiți structura de primire turistică structurii de primire turistice frontală 2.Enumerați cele 4 grupe de structuri de primire turistice, cu funcțiunile pe Enumerarea celor 4 grupe și Conversația care le au. scurte observații.

2.

Verificarea cunostintelor insusite anterior

3.

Pregătirea Situează obiectul în contextul disciplinei, subliniind importanta necesității elevilor pt existenței unei diversități de tipuri de structuri de primire receptarea noilor cunoștințe Anunță titlul lecției noi : “Criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcțiuni de cazare“ Competente specifice: Descrierea unor caracteristici de calitate ale produselor, proceselor și serviciilor pt stabilirea calității acestora. Obiective operaționale: Precizarea La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili : titlului, O1 – să definească corect structurile de primire și să enumere funcțiile competenței acestora ; și O2 – să enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de obiectivelor primire cu funcițuni de cazare; lecției noi O3 – să recunoască fiecare tip de structura de primire și grupa din care face parte; O4 – să compare principalele caracteristici care diferențiază componentele fiecărei grupe de unități de primire ; O5 – să găsească corespondența dintre fiecare structura de primire și grupa din care face parte. Se va dezbate tema urmărind fiecare obiectiv propus : O1 – să definească corect structurile de primire și să enumere funcțiile O2 – să enumere cele mai importante 5 criterii de clasificare a structurilor de

4.

Activități de învățare

Discuții privind existența unei multitudini de tipuri de clienți și de necesitatea existenței unei diversități de tipuri de structuri de primire Se împart copiii în 4 grupe de câte 4 și fiecare va primi câte un număr de la 1- 4. Apoi, fiecare număr dintro grupă se separă în grupe separate, pt a studia subiectul din biletul primit. Pe fiecare bilet este prezentat câte unul sau două din cele 5 criterii de clasificare. Copiii vor fi lăsați timp de 5 minute să studieze subiectul primit, fiind anuntăți că activitatea lor din aceasta oră va fi dublă : și elev și « profesor » pentru colegii lui de grupă. După acest interval de

Frontal Conversația

Pe grupe de elevi

Evaluare

Formativă: -probă orală -observație sistematică

5.

primire cu funcțiuni de cazare ; A1 – caracteristici tipologice; (diferențiază structurile de primire după criteriile enunțate anterior) ; A2 – caracteristicile structurilor de primire turistice – Se referă la particularități specifice ce pot fi oferite clienților din toate paturile sociale pt. a acoperi necesitățile tuturor, în funcție de scopul, durata și serviciile de care au nevoie. - Caracteristicile verificabile de consumatori sunt cele din comercializare, care poartă numele de caracteristici de bază. - Acestea se impart în : caracteristici funcționale, caracteristici economice, caracteristici estetice și caracteristici sociale. În timp ce criteriile de clasificare cele mai importante sunt : I. După caracteristicile fundamentale : a. Hoteliere și asimilate : hotel, motel, vilă, cabană, pensiune b. Extrahoteliere și complementare : sat de vacanță, camping, popas turistic, camere de închiriat. II. Dupa nivelul de confort : Comunicare a. de lux = 4 – 5 stele a / însușirea b. de nivel mediu = 2 –3 stele noilor c. de categorie modestă = 1 stea cunoștințe III. După perioada de funcționare : a.deschise permanent; b.sezoniere. IV. După amplasarea în teritoriu : a. în stațiuni de litoral, la munte și balneare ; b. în orașe (în centru, la periferie) c. în lungul căilor rutiere. V. După capacitate : a. de capacitate mică – maxim 50 de camere ; b. de capacitate medie – între 50 și 150 de camere ; c. de capacitate mare – între 150 și 300 de camere. O3 – să recunoască fiecare tip de structură de primire și grupă din care face parte ; O4 – să compare principalele caracteristici care diferențiază componentele fiecărei grupe de unități de primire ; O5 – să găsească corespondenta dintre fiecare structură de primire și grupa

timp, fiecare copil se va întoarce în grupa inițială, unde vor explica colegilor de grupă ce a studiat, iar aceștia își vor nota pe caiete cele înțelese. Discuții privind elementele noi din context. Exerciții de identificare a unor exemple de unități specifice fiecărei categorii, cu ajutorul panourilor pregătite anterior de cadrul didactic și care conțin imagini din fiecare grupă și subgrupa de structuri de primire Discuții privind clasificarea în funcție de criteriul respectiv, pe grupe și subgrupe. Exerciții de identificare a caracteristicilor fiecărui tip de structură în parte față de celelalte.

Formativa Metoda “ MOZAIC“ observatie sistematica Frontal Conversația Pe grupe Metoda “ MOZAIC“ Fise de lucru Fișe de documentare Panouri de plută cu imagini ce reprezintă câte o unitate din fiecare tip întâlnit în criteriile de

din care face parte. Metoda “ MOZAIC“ Fiecare grupă de elevi are de asimilat toate cele 5 criterii de clasificare a structurilor de primire turistice cu funcțiuni de cazare pe baza fișelor pregătite anterior, corespunzătoare fiecărui criteriu. În cazul în care una dintre grupe rezolvă mai repede sarcina de lucru, își va alege unul din cele 5 panouri cu imagini pt a incerca să depisteze și să fixeze corect benzile cu denumirea criteriului și cu denumirea subgrupelor respective. Acestea au fost amestecate intenționat și lăsate pe catedră, iar copiii le vor fixa cu ajutorul unor bolduri sau pioneze pe fiecare panou. 6.

7.

Fixarea si Pentru ca elevii sa inteleaga ce se asteapta de la ei, li se arata cum trebuie sistematizare sa gandeasca, sa fixeze benzile si cum ar trebui sa arate un panou complet. Discutii privind a Astfel va ramane cate un panou pentru fiecare grupa. caracteristicile care Feed – back- Toate grupele vor explica modul in care au gandit si au rezolvat tema data diferentiaza unitatile de ul de profesor, prezentand in acelasi timp concluziile activitatii pe fisele de primire din zona noastra. lucru si solutiile corecte ale acestora. In continuare, fiecare elev va primi cate un test pentru a se putea urmari modul de realizare a feed – back-ului. Aceste teste se vor corecta in clasa, frontal, elevii fiind pusi sa-si puncteze singuri fiecare raspuns corect cu ajutorul baremului de corectare din partea inferioara a testului. In final, vor aduna punctele realizate cu punctajul oferit din oficiu si isi vor calcula singuri nota. Se verifica rezultatele obtinute de elevi : - corectitudinea concluziilor din rezolvarea testelor ; - insusirea cunostintelor. Aprecierea Se prezinta tema pentru acasa : elevii vor cauta din diferite surse de activitatii informare alte unitati de primire (reviste de specialitate, internet,etc.), elevilor diferite de cele vazute in manual sau pe panouri . Explicatii Notarea elevilor : mentionarea elevilor care au participat activ la lectie, dar pentru si a celor care au lucrat si au fost atenti la ora, pentru a le intari increderea continuitatea in sine. invatarii acasa pentru realizarea temei

clasificare.

Frontal Pe grupe Solutiile fiselor de lucru Teste de autoevaluare Conversatia

Expunerea

Formativă proba scrisă observație sistematică

Biletul nr. 1 Structurile de primire turistice se clasifica dupa 5 criterii. Unul dintre ele este cel care tine cont de caracteristicile fundamentale. Dupa acest criteriu, structurile de primire turistice se impart in :  Unitati hoteliere si asimilate acestora : - HOTEL - MOTEL - VILA - PENSIUNE - CABANA  Unitati extrahoteliere si complementare : - SAT DE VACANTA - CAMPING - POPAS TURISTIC - CAMERE DE INCHIRIAT Biletul nr.2 Un alt criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni da cazare este :  In functie de nivelul de confort : - DE LUX = 4 – 5 stele - DE NIVEL MEDIU = 2 – 3 stele - DE CATEGORIE MODESTA = 1 stea Biletul nr.3 Al treilea criteriu de clasificare pentru structurile de primire este :  In functie de capacitatea de cazare : - CU CAPACITATE MICA – maxim 50 camere - CU CAPACITATE MEDIE – intre 50 si 150 camere - CU CAPACITATE MARE – intre 150 si 300 camere Biletul nr.4 Alt criteriu de clasificare este :  In functie de regimul de functionare : - DESCHISE PERMANENT - SEZONIERE Biletul nr.5 Al 5- lea criteriu de clasificare a structurilor de primire cu functiuni de cazare este :  In functie de amplasarea in teritoriu :  IN STATIUNI DE LITORAL, LA MUNTE SI BALNEARE  IN ORASE : - in centru, la periferie  IN LUNGUL CAILOR RUTIERE .

TEST DE AUTOEVALUARE I. Definiti structurile de primire turistice. De cate feluri sunt acestea ? II.Stabiliti cu ajutorul sagetilor corespondenta dintre tipurile de unitati din coloana A si grupa din care fac parte din coloana B. A. 1. sat de vacanta 2. hotel 3 stele 3. vila la mare 4. popas turistic 5. pensiune 10 camere 6. unitate cu 200 camere 7. motel 8. pensiune 5 margarete 9. camping 10. cabana

B. a. in lungul cailor rutiere b. sezoniere c. de capacitate medie d. de lux e. hoteliere f. permenente g. de categorie medie h. extrahoteliere i. in statiuni montane j. de capacitate mica

Barem de corectare : 1. definitia corecta – 2 puncte 2. clasificarea corecta – 0,25 puncte pt. fiecare respuns corect = 4*0,25 = 1 punct 3. fiecare sageata dusa corect – 1 punct = pot fi gasite maxim 15 raspunsuri corecte = 15 puncte Total : 2+1+15+2 din oficiu = 20 puncte pentru nota 10