Perfect Compus Proiect de Lectie V [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE Şcoala Gimnazială „Dumitru Almaș”, Negrești Profesor: Mititelu Sînziana-Elena Clasa: a V-a Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Modul indicativ al verbului– timpul perfect compus Tipul lecţiei: însuşire( învăţare) de cunoştinţe Competenţe specifice: 2.2 – selectatea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare ; 3.3 – identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar; 3.4 – sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate. Obiectivul general: Elevii vor fi capabili să-şi fixeze cunoştinţele legate de timpul perfect compus al modului indicativ. Obiective operaţionale: a) cognitive: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: - să identifice, în enunţuri, verbe la timpul perfect compus; - să sesizeze/ să specifice modalitatea de formare a timpului perfect compus; - să conjuge verbe la timpul perfect compus al modului indicativ. b) afective: Elevii vor fi capabili să participe la discuţii cu exemple, întrebări şi completări. Strategia didactică: a) Metode şi procedee: conversaţia catihetică, conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, descoperirea, lucrul cu manualul, schema; b) Forme de organizare: Frontal, individual, în perechi; c) Resurse: capacităţile receptive normale ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare; 50 de minute; d) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, tabla;

1

e) Material bibliografic: - Limba şi literatura română.Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaţional; - Sofia Dobra, „Limba română în gimnaziu”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004; - coordonatori Rita Cîntiuc, Monica Halaszi, Camelia Aura Onisie „Comunicare.Ortografie.ro”, clasa a V-a, Ed. Nomina, 2010; - Constantin Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală”, Ed. Polirom, 1999.

2

Scenariul didactic Organizarea clasei I. Actualizarea celor învăţate anterior ( 15 min.) Se reactivează, prin conversaţie catihetică, noţiunile de bază privind verbul, încercând realizarea unui câmp lexical al noţiunii de verb (parte de vorbire, acţiune, stare, existenţă, mod, timp, persoană, număr etc.). Prin completarea unui careu (anexă), se recapitulează câteva noţiuni de limbă şi literatură română din orele anterioare şi se descoperă titlul lecţiei de zi – Timpul perfect compus al modului indicativ. II. Captarea atenţiei ( 1 minut) Profesorul menţionează elevilor că timpul perfect compus este, alături de timpul imperfect, un timp al trecutului, specific modului indicativ al verbului. III. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1 min.) Profesorul anunţă elevii că vor studia, în această oră, timpul perfect compus al modului indicativ. Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi se fac cunoscute obiectivele operaţionale ale lecţiei. IV. Prezentarea sarcinilor de lucru (2 min.) Folosindu-ne de tema de acasă, elevii trebuie să identifice, în acelaşi text de la exercitiul 1, pagina 111, verbele la modul indicativ, la un alt timp al trecutului decât imperfectul. Prin asemănare cu formele identificate, sunt rugaţi să găsească alte verbe, în textul de pe fişa de lucru dată la începutul orei (anexă).Sunt rugaţi să facă observaţii pe baza formelor verbale identificate. V. Conducerea învăţării şi dobândirea noilor cunoştinţe ( 20 de minute) Elevii încearcă să rezolve individual sau în perechi sarcinile de lucru, urmând a fi antrenaţi într-o discuţie în care îşi prezintă răspunsurile şi, dirijaţi de profesor, ajung la răspunsurile finale. Se defineşte noţiunea de timp perfect compus: exprimă o acţiune trecută şi terminată în momentul vorbirii(se foloseşte pentru a prezenta acţiuni şi evenimente într-o naraţiune din comunicarea scrisă şi orală). VI. Asigurarea feedback-ului ( 5 min) Are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri verbale făcute de către cadrul didactic. Acesta va reformula răspunsurile care nu sunt corecte sau nu sunt complete, notând pe tablă, sub forma unei scheme, noţiunile noi identificate în exerciţii cu referire la timpul perfect compus al modului indicativ:

3

Perfectul compus este alcătuit din forme specifice ale verbului „a avea”(am, ai, a, am, aţi, au) la care se adaugă participiul verbului de conjugat. Formele verbului „a învăţa” la timpul perfect compus: Nr. sg.: Pers. I – am învăţat Pers. a II-a – ai învăţat Pers. a III-a – a învăţat Nr. pl.: Pers. I – am învăţat Pers. a II-a – aţi învăţat Pers. a III-a – au învăţat Se observă, în texte, prezenţa formelor inverse de perfect compus care sunt arhaice şi se păstrează în vorbirea/literatura populară: „semănat-am”, „datu-mi-te-a”. VII. Evaluarea formativă (5 min.) Elevii primesc ca sarcină de lucru să conjuge verbul „a merge” la cele trei timpuri ale modului indicativ învăţate deja – prezent , imperfect şi perfect compus. Trei elevi vor scrie varianta proprie de răspuns la tablă. Sunt notaţi şi apreciaţi elevii care s-au evidenţiat pe întreg parcursul orei. VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului (1 min.) Tema pentru acasă va consta în rezolvarea exerciţiilor 3 şi 4 de la pagina 111 a manualului de limbă română.

4

ANEXĂ Fişă de lucru (verificarea cunoştinţelor) Citeşte cu atenţie textul următor şi completează careul de mai jos, răspunzând corect la întrebări: „Aseară, prin grădina amorţită, Din tufe de pelin cu frunze mici A apărut în taină un arici, O mică vietate ghemuită. Copiii l-au zărit de pe cerdac Cum se mişca domol pe subt gutui, Şi toţi au alergat în jurul lui. Iar el a-ncremenit pe loc, posac, Cum îl prinsese vremea pe cărare, Ca o perniţă sferică în care O fată rea ca să se joace A-nfipt o sumedenie de ace.” (Otilia Cazimir, „Ariciul”)

A. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 B. 1. Figură de stil întâlnită în versul „Iar el a-ncremenit pe loc, posac,”. 2. Sinonim pentru cuvântul „domol”. 3. Antonimul cuvântului „mică”. 4. Grupul de sunete „ui” din cadrul cuvântului „gutui” este un ... 5. „Ariciul” de Otilia Cazimir este un text... 6. Derivează cu un sufix diminutival cuvântul „ac”. 7. Otilia Cazimir este: a) autor; b) narator; c) personaj. 8. Figură de stil învăţată, întâlnită în versurile „A apărut în taină un arici, -/…/ Ca o perniţă sferică în care/ O fată rea ca să se joace/ A-nfipt o sumedenie de ace.” 9. Verbul „să se joace” este la modul... 10. Verbul „se mişca” este la timpul...

5

11. Cuvânt din text care înseamnă „tăcut, lipsit de veselie”. 12. Verbele „au alergat”, „a-nfipt” exprimă... 13. Grupul de sunete „-iţă” din componenţa cuvântului „perniţă” este un...

6