Proiect Didactic Piata Muncii Cls A Xii-A [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

LICEUL TEHNOLOGIC ,, JUSTINIAN MARINA” BAILE OLANESTI

Proiect de lectie

CLASA a XII a PRPUNATOR:PROF. NICOLAESCU VALENTIN Unitatea de invatare:PIATA MUNCII Titlul lectiei :CERERE SI OFERTA PE PIATA MUNCII TIPUL:PREDARE-INVATARE-EVALUARE A.Competente specifice: 2.3.Analizarea cererii si ofertei pe piata muncii. 3.1.Valorificarea intr-un mesaj propriu a termenilor si simbolurilor invatate. B.Obiective operationale:la sfirsitul lectiei elevul va fi capabil sa: O1 := sa identifice factorii de productie O2: = sa determine dimensiunile factorului munca. O3: = sa identifice categoriile de populatie O4: = sa selecteze factorii de influienta a cererii de munca O5: = sa determine factorii de influienta ai ofertei de munca. O6: = sa defineasca functiile pietei muncii.

Unitatea scolara: Liceul Tehnologic ,, Justinian Marina” Baile Olanesti Disciplina: Economie Aplicata Profesor: Nicolaescu Valentin Clasa: a-XII-a Nr ore/sapt: 2 ore/ sapt Anul scolar: 2015-2016

FORME DE ORGANIZARE: A.a continuturilor:modulara,interdisciplinara,integratoare. B.a activitatii:frontala, individuala in grupuri de elevi TIPURI DE INTERACTIUNI: elev-profesor,profesor-elev,elev-elev TIPURI,FORME STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: frontala,individuala si in grup,autoevaluare,interevaluare in cadrul grupului,fisa de lucru,lucrare practica,problematizarea, exercitiul,metoda mozaic. RESURSE : a)pedagogice(metode si procedee): conversatia dirijata,explicatia,dialogul,exercitiu de dezghet, dezbaterea,problematizarea b)materiale : texte suport,planse,ziare,internet,fise documentare c)bibliografice: -specifice disciplinei:-manualul”Economie aplicata”,autori:Elena Balan,Mariana Iatagan,editura “Humanitas” -metodice: Module de formare din cadrul proiectului “Dezvoltare profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat” “ Introducere in didactica specialitatii “ de Petru Omu si Constantin Luca Editura Politehnium Iasi d)temporale: 50 minute

D E S FĂ Ş U RAR E A LE C Ţ I E I ETAPELE LECŢIEI

OB. de conţinut

1. Captarea atenţiei

RESURSE PROCEDURALE de Forme de timp organizare

2. Anunţarea obiectivelor 3. Dirijarea invatarii a)Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, recapitulat, sistematizat şi evaluat

Se prezinta elevilor spre dezbatere cuvintele: piata,cerere,oferta. Se solicita elevilor sa noteze pe tabla primul cuvint care le vine in minte in legatura cu aceste cuvinte.se discuta variantele propuse. Se comunica tema lectiei, obiectivele acesteia,precum si continutul metodei interactive utilizate:Mozaicul Se verifica cunostintele din lectia precedenta: -definirea notiunilor:profesie,ocupatie,meserie. -cunoasterea rutelor de formare profesionala -identificarea diferentelor dintre diferite rute profesionale Se face trecerea la noul subiect ce va fi studiat si se elaboreaza schema logica a continutului lectiei.

b) prelegere interactiva

Se studiaza textele de la rubrica „publicitate” din cotidiene.

colectiv

Se solicita elevilor sa aleaga unul din anunturile de cereri de forta de munca din anunturile prezentate in cotidianul pus la dispozitie si motivarea alegerii. -Se realizeaza prin realizarea unei sarcini de lucru,in cadrul metodei MOZAIC -Se organizeaza clasa pe grupe. -Se precizeaza ca: -fiecare elev dintr-o grupa trebuie sa devina expert in cunoasterea notiunilor ce apartin unei teme date, numindu-se expert 1,expert 2,expert 3 si expert 4. (avem patru grupe si patru teme de studiu)

individual

conversatia dirijata

pe grupe

explicatia

c)activitate individuala 4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

O1O6

3

frontal

Metode procedee

mijloace didactic e

EVALUAR E (metode, instrumente, indicatori)

exercitiu de dezghet tabla

2

frontal

5 frontal 13

20

individual

conversatia dirijata problematizarea explicatia

descoperirea observatia

observarea sistematica planse ziare text suport

fise de documentare

5) Obtinerea performantelor

O1O6

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe 7) Încheierea lecţiei

O1O6

-expertii trebuie sa studieze prin munca independenta subunitatea de invatare al carui numar coincide cu numarul ales de el. -forma de sistematizare a notiunilor este la alegerea elevilor ,dar sa fie forme simple atractive pentru a putea fi prezentat colegilor din echipa de invatare. -pentrugasirea notiunilor necesare se utilizeaza fisele de documentare. -timp de lucru :10 minute -se reorganizeaza clasa in grupe de experti pe teme pentru corectari,completari si intelegere mai buna a tematicii studiata(toti expertii 1 formeaza o grupa, expertii 2 o grupa ,etc.) -se refac echipele initiale de invatare si fiecare expert comunica notiunile sale intregii grupe.Timp pentru comunicare 10 minute. -se completeaza eventualele omisiuni,erori;se corecteaza erorile. Se distribuie fisa de evaluare Studiul continua acasa cu tema: Realizeaza un eseu de o pagina cu subiectul:”Evolutia Pietei muncii in tara noastra in ultimii ani”.

metoda mozaic

frontal pe grupe

5 2

conversatia

exercitiul

interevaluare evaluare fisa de evaluare

evaluare evaluare sumativa

FIŞĂ DE DOCUMENTARE CERERE ŞI OFERTĂ PE PIAŢA MUNCII EXPERT 1:FACTORII DE PRODUCTIE; DIMENSIUNILE MUNCII (SUBTEMA 1) Factorii de producţie reprezintă totalitatea elementelor care participă, într-un fel sau altul, la producerea de bunurii şi servicii. Ei se pot grupa astfel:  Munca- activitatea conştientă, specific umană, prin care oamenii îşi folosesc aptitudinile, pri-ceperile, deprinderile, cunoştinţele şi experienţa pentru producerea de bunuri şi servicii necesa-re satisfacerii nevoilor şi dorinţelor;  Resursele naturale- folosite şi modificate de om pentru obţinerea de bunuri şi servicii;  Capitalul- totalitatea bunurilor obţinute prin muncă şi utilizate pentru obţinerea altor bunuri şi servicii destinate vânzării ( utilaje, maşini); noţiunea de capital este folosită deseori incorect, în sensul unei cantităţi mari de bani, însă banii vor fi capital doar atunci când vor fi folosiţi pentru a produce bunuri şi servicii, caz în care se va numi capital financiar.  Tehnologia ( inclusă în capital) DIMENSIUNILE FACTORULUI MUNCA MUNCA

Dimensiune cantitativă -nr de ore lucrate -nr locurilor de muncă -nr de lucrători

Dimensiune calitativă -specializare profesională -grad de califi-care şi de experienţă în producţie -nivelul de productivitate -stare de sănătate a lucrătorilor

CLASIFICAREA POPULATIEI IN FUNCTIE DE PARTICIPAREA LA ACTIVITATEA ECONOMICA.

POPULAŢIE ACTIVĂ ( resurse de forţă de muncă) CATEGORII DE POPULAŢIE

POPULAŢIE OCUPATĂ – persoanele cu vârsta minimă de 15 ani încadrate în muncă

SOMERI – persoane cu vârsta minimă de 15 ani neîncadrate în muncă, dar care se află în căutarea unui loc de muncă

POPULAŢIE INACTIVĂ- elevi, studenţi, pensionari, militari în termen, persoane întreţinute, populaţie casnică, persoane sub 15 ani care nu sunt elevi

FIŞĂ DE DOCUMENTARE CERERE ŞI OFERTĂ PE PIAŢA MUNCII EXPERT 2:PIAŢA MUNCII; CEREREA DE MUNCĂ (SUBTEMA 2) PIAŢA MUNCII- este spaţiul economic în care se încheie tranzacţii între deţinătorii de forta de munca (cerere, cumpărători) şi posesorii de forţă de muncă ( oferta, vânzători), reglate prin mecanismele preţului forţei de muncă, al salariului, al concurenţei dintre agenţii economici. CEREREA DE MUNCĂ este nevoia salariată care se formează la un moment dat în economia de piaţă. În cererea de muncă nu se includ muncile realizate de persoane nesalarizate: elevi, studenţi, casnice, militari în termen, alţi nesalariaţi. Nr de locuri de PIAŢA MUNCII muncă ANGAJATORI dinamica v create de VIITORI ANGAJATORI OFERTA DE MUNCĂ-

FACTORII CARE INFLUIENTEAZA PIATA MUNCII

CEREREA DE MUNCĂ- factori de influenţă: - dezvoltare economico-socială - amploarea şi structurile activităţilor economice şi ale acţiunilor sociale

Factorii socio-economici si demografici

NIVELUL DE CALIFICARE

PROGRESUL TEHNOLOGIC

PRODUCTIVI -TATEA MUNCII

DURATA MUNCII

DINAMICA DEMOGRAFICĂ

PRODUCŢIA ŞI CAPITALUL

CARACTERISTICILE CULTURALE ŞI COMPORTAMENTALE ALE POPULAŢIEI OCUPATE

FIŞĂ DE DOCUMENTARE CERERE ŞI OFERTĂ PE PIAŢA MUNCII EXPERT 3:PIAŢA MUNCII; OFERTA DE MUNCA ( SUBTEMA 3) PIAŢA MUNCII- este spaţiul economic în care se încheie tranzacţii între deţinătorii de capital (cerere, cumpărători) şi posesorii de forţă de muncă ( oferta, vânzători), reglate prin mecanismele preţului forţei de muncă, al salariului, al concurenţei dintre agenţii economici. OFERTA DE MUNCĂ – reprezintă munca depusă de membrii societăţii în condiţii salariale, şi se exprimă prin populaţia activă disponibilă; persoanele care ar dori să muncească pentru alte persoane, întreprinderi, instituţii, pentru a obţine în schimb salarii şi alte beneficii. PIAŢA MUNCII

POSTURI EXISTENTE, LOCURI DE MUNCĂ OCUPATE

POSTURI ŞI LOCURI DE MUNCĂ VACANT E OFERTA DE MUNCĂ- factori de influenţă: - marimea salariului (normal, real) -raportul dintre utilitatea si dezutilitatea muncii (respectiv, relatia dintre efortul individual si costul de oportunitate); - nevoia de a subzista a salariatului si a familiei sale

FURNIZORI DE MUNCĂ - ANGAJAŢI SALARIAŢI - ŞOMERI - LUCRĂTORI PE CONT PROPRIU - MEMBRII FAMILIILOR LUCRĂTORILOR ( neplă-tiţi)

CEREREA DE MUNCĂ

FIŞĂ DE DOCUMENTARE CERERE ŞI OFERTĂ PE PIAŢA MUNCII EXPERT4:FUNCŢIILE PIEŢEI MUNCII ( SUBTEMA 4) PIAŢA MUNCII- este spaţiul economic în care se încheie tranzacţii între deţinătorii de forta de munca(cerere, cumpărători) şi posesorii de forţă de muncă ( oferta, vânzători), reglate prin mecanismele preţului forţei de muncă, al salariului, al concurenţei dintre agenţii economici. FUNCŢIILE PIEŢEI MUNCII

FUNCŢIA PRODUCTIVĂ ( unirea forţei de muncă cu mijloacele de producţie existente în proprietatea agenţilor economici)

FUNCŢIA SOCIALĂ (asigurarea locurilor de muncă, a condiţiilor de muncă, calitatea vieţii, calitatea şi securitatea muncii, protecţia socială)

FUNCŢIA FORMATIVĂ ŞI EDUCATIVĂ (formarea profesională, reconversia şi recalificarea forţei de muncă, asigurând mobilitatea, flexibilitatea şi eficientizarea forţei de muncă)

FUNCŢIA DISTRIBUTIV Ă ( formarea şi repartizarea veniturilor agenţilor economici, având implicaţii în remunerarea forţei de muncă)

FIŞĂ DE EVALUARE ESEU DE 5 MINUTE Alcătuiţi un scurt eseu cu tema: „ Salariul este costul muncii”.