Proiect Lectie Piata Muncii Si Salariu Economie [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC Data: 20.12.2018 Clasa: a XI-a A Propunător: Cojocaru Valentina Marcela Disciplina / Modulul: Economie Unitatea de învățare: 3. Forme ale pieței Subiectul lecției: Piața muncii și salariul Tipul lecției: lecție de recapitulare şi sistematizare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor Competențe generale: C1 –Recunoașterea caracteristicilor generale ale pieței in diferite forme concrete de manifestare a acesteia. C2 – Explicarea din perspectiva unor modele teoretice a unor fenomene si procese specific dinamicii economice. Competențe specifice: -

utilizarea cunoștințelor economice în rezolvarea unor probleme specifice spațiului privat

-

adecvarea comportamentului propriu la cerințele de ordin economic din cadrul unei firme

Competențe derivate: -

definește termenii de :cerere de munca, salariu, spor de venit, oferta de munca.

-

explică rolul pieței muncii

-

argumentează importanta cererii de munca.

analizează relația intre salariul real ,nominal, și nivelul preturilor. Strategii didactice: a) metode: M1: explicația didactică M2: conversația euristică M3: exercițiul M4: expunerea M5: problematizarea M6: jocul de rol M7: Știu-vreau să știu-am învățat b) mijloace didactice: m1: tabla m2: catalogul m3: caietul m4: manualul m5: fișe de lucru c) forme de organizare a activităţii: F1: frontală F2: pe grupe Resurse  temporale: 50 de minute

 spaţiale (locul de desfăşurare): sala de clasă Bibliografie  Prof. univ. dr. Ilie GAVRILA, Prof. univ. dr. Dan NIȚESCU, Prof-. univ. dr. Paul Tănase GHITA, Prof. univ. dr. Constantin Popescu, Manual de Economie clasa a XI-a, Editura Economică Preuniversitaria, București, 2006; 

Tatiana Felicia Stănescu, Patrimoniul unității – Caiet de lucru, Editura Cd Press, 2013

DESFĂŞURAREA LECŢIEI MOMENTELE LECTIEI SI TIMPUL ALOCAT 1. Moment

- organizarea clasei pentru începerea

- se pregătesc pentru

organizatoric –

lecției (salută elevii, face prezenţa,

începerea lecţiei

crearea unei stări

verifică existenţa tuturor elementelor

psihologice

necesare bunei desfăşurări a lecţiei)

favorabilă lecţiei 2. Anunţarea

- Anunţă subiectul lecţiei, îl scrie pe

- sunt atenţi la prezentare

subiectului lecţiei şi

tablă şi informează asupra obiectivelor

şi eventual notează

a obiectivelor

individuale ale acestuia.

aspectele esențiale.

- Propune elevilor un asalt de idei pornind de la cuvântul SALARIU - monitorizează activitatea fiecărei grupe - solicită grupelor să îşi afişeze răspunsurile - Conversează pe baza noţiunilor expuse - Prezintă pe tablă schema lecţiei (Planul de recapitulare) - Propun elevilor un joc pentru a afla care este rolul pieței muncii

- elevii se grupează în 3 30 min

ACTIVITATEA ELEVULUI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

acesteia 3. Prezentarea materialului stimul și dirijarea învățării

4. Asigurarea feed-

- prezintă o fișă de lucru

back-ului

TIMP ALOCAT 2-3 min

5 min

grupe - elevii lucrează pe grupe la elaborarea proiectelor - prezintă proiectele şi comentează pe marginea lor - notează în caiete -

elevii

răspund

solicitărilor profesorului - rezolvă la tablă și în

7 min

caiete exercițiul din fișa de lucru

5.

Aprecieri

concluzii

şi - Apreciază modul de lucru al elevilor - Face aprecieri individuale şi de grup

- sunt atenţi la aprecierile 5 min făcute - îşi susţin eventual, opiniile

1. Momentul organizatoric și captarea atenției -

salutul către elevi;

-

prezența;

-

stabilirea liniștii și captarea atenției.

-

Folosind metoda Știu –vreau să știu am învățat căutam o definiție pentru Salariu. Elevii sunt rugați să treacă la tabla și să noteze ce știu despre salariu. Notăm la

rubrica ce vrem să știm iar ultima rubrica o lăsăm până la sfârșitul orei să vedem dacă am atins competentele vizate. 2. Anunțarea subiectului și a competențelor lecției. Comunic titlul lecției pe care îl notez pe tablă și prezint competențele pe care le urmărim în lecție. Competente:-explicarea termenilor economici -constientizarea rolului pietei muncii, -argumentarea importantei cererii de munca -analiza tipurilor de salar 3. Prezentarea materialului stimul și dirijarea învățării Pentru inceput elevii noteaza in caiete definitia PIETEI MUNCII. Piata muncii este piata pe care se deruleaza tranzactiile implicate de angajarea fortei de munca. DEFINIŢIE: Piaţa muncii este locul unde se întâlnesc purtătorii cererii şi ofertei de muncă, este spaţiul în care aceştia intră în contact, stabilesc condiţiile de angajare, negociază mărimea salariilor, stabilesc performanţele corespunzătoare salariilor. Pentru a afla care este rolul pietei muncii propun elevilor un joc. Pentru a impartii clasa in grupe de elevi folosesc foi colorate pe care le rup in bucatele si le pun intr-un cos.Elevii vor alege cate o culoare ,cei care aleg aceeasi culoare formeaza o grupa.Dupa ce au ales culoarea grupei,fiecare isi noteaza prenumele pe bulina care au primit-o . Arunc in clasa 3 avioane colorate pentru a desemna liderul fiecarei grupe.Fiecare grupa primeste coli albe si markere .Clasa se imparte in trei grupe dupa cum urmeaza: Grupa I:-Angajatorii Primesc urmatoarea sarcina : Aveti la dispozitie 10 minute sa elaborati un proiect din care sa reiese faptul ca organizati o bursa a locurilor de munca.Afisati posturile disponibile si cerintele lor.Afisul vostru sa fie cat mai interactiv. GrupaII: Absolventii care doresc sa se angajeze. Primesc urmatoarea sarcina: Aveti la dispozitie 10 minute pentru a realiza un afis in care sa va exprimati dorinta cu privire la locul vostru de munca viitor.Cum ar arata serviciul viselor voastre. Grupa III : Muncitorii existenti pe piata muncii Primesc urmatoarea sarcina: Aveti la dispozitie 10 minute sa elaborati un proiect in care sa explicati conditiile dintr-o fabrica .De ex: timpul de lucru,durata pauzelor,regulile in fabrica ,salarul minim,etc. Dupa ce grupele si-au realizat sarcina, rog lideri grupei sa mearga in fata clasei sis a prezinte proiectul. Dupa ce angajatori isi prezinta proiectul rog clasa sa noteze:

CEREREA DE MUNCĂ: -

derivă din cererea de bunuri de pe alte pieţe;

-

def. – reprezintă nevoia de muncă salariată care se formează în cadrul diferitelor activităţi la nivel de firme, zone, regiuni sau ţară şi se exprimă prin numărul de locuri de muncă existente sau oferta de locuri de muncă.

-

este influenţată de factori care acţionează în sensul creşterii sau scăderii acestei, şi anume: mărimea cererii şi nivelul salariilor OFERTA DE MUNCĂ:

-

este rezultatul proceselor demografice care determină dinamica populaţiei, respectiv de sistemul de învăţământ şi formare profesională.

-

def. – reprezintă cantitatea totală demuncă pe care indivizii dintr-o economie sunt dispuşi să o presteze în condiţii salariale.

-

se analizează la nivel individual, la nivel de ramură de muncă sau la nivelul economiei naţionale.

-

categorii: populaţia activă (persoane apte de muncă care au un loc de muncă sau solicită un loc de muncă, este compusă din populaţia ocupată şi şomeri); populaţia ocupată (persoane care desfăşoară o activitate economică în scopul obţinerii unui salariu); şomerii (cei care nu au un loc de muncă, sunt persoane apte de muncă şi care caută un loc de muncă);

-

se poate modifica esenţial pe termen scurt;

-

pe termen lung, mdificarea ei depinde de următorii factori: numărul şi dinamica populaţiei (natalitate, mortalitate, migraţie internă şi internaţională); sistemul de învăţământ (ex: creşterea nr. de absolvenţi de jurnalism, generează creşterea ofertei de jurnalişti); nivelul salariilor; legislaţia privitoare la muncă.

Dupa ce muncitorii isi prezinta proiectul rog clasa sa noteze: Salariul – reprezintă preţul la care este tranzacţionă forţa de muncă -

reprezintă COST, pentru întreprinzător, deoarece salariile sunt elemente de cheltuieli;

-

reprezintă VENIT, pentru lucrător, reprezentând principalul suport al cererii de bunuri şi servicii.

Salariul de echilibru - cererea de muncă este egală cu oferta de muncă. În funcţie de nivelul salariului şi de nivelul ocupării de piaţa muncii se stabileşte echilibrul pe piaţa muncii. FORMELE SALARIULUI: Salariul Nominal - suma de bani primită de salariat în schimbul muncii pentru care este angajat -

salariul nominal brut – suma totală de bani prevăzută în statul de salarii;

-

salariul nominal net – suma de bani care rămâne din salariul nominal brut după scăderea impozitului şi contribuţiilor la sistemele de asigurare

Salariu Real – reprezintă cantitatea de bunuri şi servicii care poate fi procurată cu salariul nominal 4. Asigurarea feed-back-ului Răspunsurile elevilor la întrebările din fisa de lucru vor indica gradul de înțelegere al noilor cunoștințe. În cazul în care vom constata anumite dificultăți, erori sau lacune vom reveni cu explicații suplimentare asupra problemelor respective din lecție.

Fișă de lucru PIATA I. Alegeti varianta corecta. 1. Piata este considerata: a). un spatiu economic; b). locul in care se exprima si se intalnesc cererea si oferta de bunuri; c). proprietatea financiara a unor agenti economici; d). locul de intalnire a agentilor economici. 2. Regulatorul pietei este: a). pretul; b). costul de productie; c). concurenta; d). agentul economic. 3. Monopolul poate aparea ca urmare a: a). controlului asupra ofertei unui factor de productie de baza; b). eliminarii de pe piata a celorlalti concurenti; c). interzicerii de catre stat a intrarii altor producatori in ramura; d). toate cele de mai sus. 4. Printre trasaturile pietei cu concurenta de oligopol se regaseste una din urmatoarele: a). oferta provine din partea catorva producatori; b). intrarea libera pe piata; c). consumatorii pot influenta decisiv pretul pietei; d). asigura cea mai buna satisfacere a pietei. 5. Diferentierea produselor este specifica pietei: a). cu concurenta perfecta; b). de monopol; c). monopolistica; d). niciuna dintre cele de mai sus. II. Stabiliti valoarea de adevar pentru urmatoarele afirmatii. 1. oferta este reprezentata pe piata de monopol de o singura firma? 2. monopolul se situeaza la extrema opusa concurentei pure? 3. pe piata, se intalnesc producatorii si consumatorii? 4. piata automobilelor reprezinta o piata de oligopol? 5. infiintarea unei banci se realizaza in conditii facile?

..... ..... ..... ..... .....

III. Completati tabelul urmator : Trasaturi Perfecta Nr. de producatori Tip de produs Control al pretului Intrarea pe piata Exemplu

Monopolistica

Oligopol

Monopol

IV. Definiti piata. __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ ____________________

BAREM DE CORECTARE SI NOTARE Fișă de lucru PIATA semestrul II I. Alegeti varianta corecta. Raspunsurile corecte la cele cinci intrebari este notat cu 2 puncte, cate 0,4 puncte pentru fiecare raspuns. 1. Piata este considerata: a). un spatiu economic; b). locul in care se exprima si se intalnesc cererea si oferta de bunuri; c). proprietatea financiara a unor agenti economici; d). locul de intalnire a agentilor economici. Raspuns corect: a,b,d. 2. Regulatorul pietei este: a). pretul; b). costul de productie; c). concurenta; d). agentul economic. Raspuns corect: c) –concurenta 3. Monopolul poate aparea ca urmare a: a). controlului asupra ofertei unui factor de productie de baza; b). eliminarii de pe piata a celorlalti concurenti; c). interzicerii de catre stat a intrarii altor producatori in ramura; d). toate cele de mai sus. Raspuns corect: d) – toate cele de mai sus. 4. Printre trasaturile pietei cu concurenta de oligopol se regaseste una din urmatoarele: a). oferta provine din partea catorva producatori; b). intrarea libera pe piata; c). consumatorii pot influenta decisiv pretul pietei; d). asigura cea mai buna satisfacere a pietei. Raspuns corect: a) – oferta este concentrata la nivelul catorva producatori. 5. Diferentierea produselor este specifica pietei: a). cu concurenta perfecta; b). de monopol; c). monopolistica; d). niciuna dintre cele de mai sus. Raspuns corect: c) monopolistica.

II. Stabiliti valoarea de adevar pentru urmatoarele afirmatii. Raspunsurile corecte la cele cinci intrebari este notat cu 2 puncte, cate 0,4 puncte pentru fiecare raspuns. 1. oferta este reprezentata pe piata de monopol de o singara firma? 2. monopolul se situeaza la extrema opusa concurentei pure? 3. pe piata se intalnesc producatorii si consumatorii? 4. piata automobilelor reprezinta o piata de oligopol? 5. infiintarea unei banci se realizaza in conditii facile?

Adevarat Adevarat Adevarat Adevarat Fals

III. Completati tabelul urmator : Completarea corecta si in intregime a tabelului este notata cu patru puncte. Fiecare enunt corect din tabel este apreciat cu 0,20 puncte. Trasaturi Nr. de producatori Tip de produs Control al pretului Intrarea pe piata Exemplu

Perfecta Foarte multi Omogen Nu Fara obstacole Produse agricole

Monopolistica Multi Diferentiat Nu Relativ usoara Confectii

Oligopol Putini Omogen sau diferentiat Nu Dificila Otel

Monopol Unul singur Omogen Da Acces blocat Servicii locale

incaltaminte

Automobile

(banci).

IV. Definitia corecta este notata cu un punct. Piata este locul de intalnire a cererii si ofertei de bunuri si servicii.