Proiect Didactic - Evolutia Omului, CL - aVIII-a C [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE CLASA: a VIII -a : 1 oră/săptămână DATA: 20-01-2021 UNITATEA DE INVATAMANT:Şcoala Gimnazială Pictor Nicolae Grigorescu, Titu PROFESOR: Ivănoiu Vasilica Cristina ARIA CURRICULARA: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII DISCIPLINA: BIOLOGIE UNITATEA DE INVATARE: Evoluționism SUBIECTUL LECTIEI: Evoluția omului TIPUL LECTIEI: Lecție de transmitere și însușire de noi cunoștințe RESURSE DE TIMP: 40 minute SCOPUL LECTIEI: insusirea notiunilor privind evoluția omului și a factorilor ce au intervenit în evoluția lui COMPETENTE GENERALE : 1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice 2. Comunicarea adecvată în diferite context știnnțifice și sociale

COMPETENTE SPECIFICE: 1.1 Analiza critică a informațiilor extrase din texte,filme,tabele,desene,scheme,garfice,diagrame,utilizate ca surse de informare. 2.2 Susținerea argumentată a punctului de vedere, utilizand adecvat terminologia specifică biologiei. OBIECTIVE OPERATIONALE: O₁ - să identifice locul omului în sistemul de clasificare a viețuitoarelor; O₂ - să cunoască principalele trepte în evoluția omului; O3- să cunoască factorii care au dus la evoluția omului.

-

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: Observarea imaginilor și identificarea modificărilor apărute ca urmare a evoluției Corelarea și interpretarea informațiilor nou învățate Identificarea și explicarea factorilor de mediu ce au intervenit în evoluția omului RESURSE PROCEDURALE: ◊ conversatia euristica, explicatia, observatia independentă RESURSE MATERIALE: Laptop, manual, PPT TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: ◊ frontal

TIPURI DE INTERACTIUNI: ◊ profesor-elev, elev-profesor, elev-elev TIPURI,STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: ◊ formativa,orala si scrisă, individuală.

BIBLIOGRAFIE 1. Biologie , Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Litera, Alexandrina-Dana Grosu, Jeanina Cîrstoiu, București,2020 2. Ghid de pregatire pentru profesorii de biologie, Ed. DPH, Traian Saitan, Silvia Olteanu 3. Didactica stiintelor biologice, Ed. Didactica si Pedagogica, Mariana CiobanuEd. Didactica si Pedagogica, Mariana Ciobanu 4. Anatomia Omului, Ed. Ceres , B.Georgescu, G.Predoi, C.Belu, București, 2013 5. www.wikipedia.ro

N r C rt

Etapele Lectiei

1.

Moment organizatoric

2.

Captarea si mentinerea atentiei

3.

Anunțarea titlului lectiei si a obiectivelor

4.

Obiective operation ale

Dirijarea învătării

O1

ACTIVITATEA DESFĂȘURATĂ Activitatea Activitatea profesorului elevilor

Resurse procedural e

Resurse materiale

tim p

-organizează clasa; -pregateste materialul didactic; -creează un climat cooperant.

-răspund cerințelor; -pregătesc caietul și manualul de biologie. -Prezintă imagini ce -. privesc imaginile si reflectă evoluția le discuta omului

Conversația

laptop

1’

Conversația

2’

-anunță tema lectiei și prezintă obiectivele care exprima ceea ce elevii trebuie să cunoască la terminarea lecției. -reîmprospătează cunostintele elevilor prin întrebari din lectiile anterioare: 1-Ce reprezintă evoluția 2-Care sunt caracteristicile acesteia? 3- Care sunt factorii evoluției 4- Cine este Charles Darwin și ce teorie a elaborat?

Conversația

2’

Profesorul expune prin folosirea unui PPT principalele teme ale lecției: O1- Încadrarea omului sistemul de clasificare a vițuitoarelor:Regnul Animalia, ordinal Primate, familia Hominidae, genul

-notează în

Metode de evaluare

Observarea sistematică a comporta mentului elevilor

caiete titlul lectiei și urmăresc obiectivele. Conversatia

Elevii răspund la întrebări

Observatia independent ă

- urmaresc

Imagini cu 30’ Evoluția omului

Orală

Power Point

Formativa,

explicatiile profesorului.

Conversatia

Evaluare

Homo, specia sapiens O2

O2-expune reperele în evoluția omului: -Ardiphitecus (5,8 – 4,4 milioane de ani), cele mai vechi fosile -Australophitecus (3 milioane ani), -Homo Habilis (2 – 1,6 milioane de ani -Homo Erectus (1,8 – 0,1 milioane de ani): -Homo Neanderthalensis (aproximativ 150 – 20 mii ani) -Homo Sapiens (aprox. 120 mii ani)

O3

5.

6.

Asigurarea transferului și a retenției

Anunțarea temei pentru acasă

euristica

-sunt atenti.

Conversatia Explicatia Evaluare orala

Conversatia -asculta explicatiile.

Observatia

O3- Precizează principalii factori care au dus la evoluția oamenilor: -Izolarea geografică / ecologică -Trecerea de la un mediu de viață la altul -Mersul biped -Tipul de alimentație -Extinderea perioadei de reproducere -Reducerea părului de pe corp -Relațiile sociale

-face aprecieri

orala

Conversatia

-sunt atenti

răspund la întrebări făcand apel la noile cunostințe dobandite Anunță elevii că vor Notează avea o fișă de lucru tema

Conversatia

3’

asupra desfașurării lecției -pune întrebări care să reflecte înțelegerea lecției

Fisă de lucru

2’

autoevaluare

SCHEMA LECȚIEI

- Omul este încadrat în Regnul Animalia, Încrengătura Chordata, Subîncrengătura Vertebrata, Supraclasa Tetrapoda, Clasa Mamalia, Ordinul Primata, Familia Hominidae, Genul Homo, Specia Homo Sapiens –este singurul reprezentant actual al familiei și speciei; - Omul și maimuțele antropoide actuale au evoluat dintr-un grup de primate străvechi, din care s-au desprins mai multe linii evolutive Repere în evoluția omului: - Strămoșii omului și ai maimuțelor antropoide au trăit acum circa 24 milioane de ani; - Acum circa 15 milioane de ani s-au desprins trei linii evolutive care au dus la maimuțele antropoide actuale, unele antropoide uriașe (Gigantopithecus) respectiv la strămoșii liniei umane; - Primele fosile care pot fi încadrate în linia evolutivă a omului, datează de aproximativ 6 – 6,55 milioane de ani; - Ardiphitecus (5,8 – 4,4 milioane de ani), cele mai vechi fosile, descoperite în Etiopia, prezintă adaptări ale scheletului care combină capacitatea de cățărare cu mersul biped, cutia craniană avea capacitate mică (300 – 350cm3 ), 120cm înălțime, 50kg, dimensiuni asemănătoare cu cele ale cimpanzeilor; Australophitecus (3 milioane ani), fosile descoperite în estul Africii, se considera că au mersul biped, semiarboricoli, capacitate craniană mică (400 – 500cm3 ), foloseau unelte de piatră; Homo Habilis (2 – 1,6 milioane de ani): aveau înălțime mică (100cm), capacitate craniană de 500cm3 , foloseau unelte de piatră; - Homo Erectus (1,8 – 0,1 milioane de ani): aveau înălțime de 1,3 – 1,7cm, capacitate craniană de 1250cm3 , folosea unelte din piatră și focul;

- Homo Neanderthalensis (aproximativ 150 – 20 mii ani): aveau înălțime de 1,5 - 1,7m, capacitate craniană de 1250 – 1750cm3 , folosea unelte și arme, își îngrijea răniții și îngropa morții – este o linie evolutivă colaterală, nefiind strămoș al omului actual;

- Homo Sapiens (aprox. 120 mii ani), contemporan cu Homo Erectus și Homo Neanderthalensis, înălțime de 1,2 – 1,9m, capacitate craniană de 1000 – 2000cm3 , posedă limbaj articulat, produce și folosește o gamă variată de unelte și arme, se manifestă artistic și prezintă simțul sacrului.

Factori care au intervenit în evoluția omului 1) Izolarea geografică / ecologică - existența unei bariere geografice sau de altă natură care separă fizic sau doar reproductiv populația unei specii. Dacă izolarea este de lungă durată, populațiile pot evolua ca specii diferite - ca și consecință a izolării, au apărut rasele umane (europeană, mongoloidă, australo - negroidă); actualmente, conceptul de rasă este respins în specia umană; 2) Trecerea de la un mediu de viață la altul – trecerea de la mediul de viață arboricol, unde era nevoie de folosirea membrelor la cățărat la mediul terestru, unde poziția bipedă era importantă pentru a privi peste obstacole (iarba înaltă, tufișuri, stânci); 3) Mersul biped – consecință a schimbării mediului; membrele inferioare s-au adaptat pentru mers iar membrele superioare au fost perfecționate pentru o bună utilizare a uneltelor; 4) Tipul de alimentație – alimentația cu carne, bogată în calorii și proteine, a fost importantă pentru dezvoltarea creierului;

5) Extinderea perioadei de reproducere – dacă la majoritatea viețuitoarelor, ciclurile reproductive sunt reglate în așa fel încât să nu apară urmași în sezoanele neprielnice, la om nu există limite ale perioadei de reproducere (descoperirea focului, îmbunătățirea condițiilor de locuit, accesul la hrană etc.); 6) Reducerea părului de pe corp – corpul uman lipsit de păr a avut avantaje selective; probleme precum expunerea la radiațiile solare sau frig au fost rezolvate de apariția hainelor; 7) Relațiile sociale – au favorizat evoluția speciei și impunerea ei (colaborarea între indivizi, inteligența, comunicarea, cooperarea, realizarea și folosirea strategiilor la vânătoare, confecționarea de unelte, împărțirea și realizarea activităților etc.)

Fisă de lucru

FISĂ DE LUCRU

Caracteristica1 :apariția de noi structuri in cadrul unui plan de organizare vechi

Caracteristica2..generarea de noi planuri de organizare

EVOLUȚIE- DEFINIȚIE: succesiune de transformari irepetabile irepetabile, ireversibile

Caracteristica3.transormarea se face adaptat mediului înconjurător

Izolarea geografica și/sau ecologică Mersul biped

Trecerea de la un mediu la altul de viață

Factorii evoluției omului Extinderea perioadei de reproducere

Tipul de alimentație

Reducerea părului de pe corp

Relațiile sociale