Proiect Didactic CL 8 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Disciplina: Fizica Clasa: a VIII-a Subiectul lecţiei:

Fenomene termice

Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor. Timpul acordat: 45 min. Subcompetenţe: - să stăpînească un ansamblu de cunoştinţe fundamentale specifice unităţii de învăţare; - să utilizeze mărimile fizice caracteristice fenomenelor termice studiate în rezolvări de probleme; - să rezolve diferite situaţii-problemă. Obiective operaţionale: la sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil: O1 ― Să caracterizeze fenomenele termice. O2 ― Să descrie mecanismul cinetico-molecular în transformările stărilor de agregare. O3 ― Să deosebească modurile de transmitere a căldurii. O4 ― Să ilustreze prin exemple transformări reciproce ale lucrului mecanic şi ale căldurii. O5 ― Să analizeze conceptele de cantitate de căldură, căldură specifică, căldură latentă, putere calorică şi randament la rezolvarea problemelor. Tehnologii didactice: Metode: explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul, studiul de caz, jocul didactic, modelarea, observaţia, experimentul, demonstraţia. Resurse: Condiţiile materiale necesare sînt asigurate de laboratorul de fizică. Forme de instruire: expunerea orală cu elemente de conspectare, instruirea reciprocă, lucrul independent, activitatea în grup.

Evocarea

O1 O2

Activitatea profesorului Enunţă subiectul şi obiectivele lecţiei. Menţionează forma de organizare a lecţiei-joc didactic: ,,Călătoria unei picături de apă". Explică condiţiile jocului. Anexa1.

Notează în caiet.

Provoacă interesul şi activează elevii pentru participare în cadrul jocului.

Examinează cunoştinţele sale şi îşi aminteşte ce ştie despre subiect.

Propune extragerea fişei1 de pe planşetă. Analizează corectitudinea îndeplinirii sarcinii, organizează instruirea reciprocă. Provoacă elevii la discuţie, încurajează, stimulează activitatea lor.

Un elev extrage fişa 1, anunţă condiţia întregii clase:” Completează schema de pe tablă menţionînd stările de agregare în care a existat picătura de apă în călătoria sa şi procesele ce descriu trecerea substanţei dintr-o stare de agregare în alta”. Propune colegilor să descrie mecanismul cinetico-molecular în transformările stărilor de agregare. Un elev extrage fişa 2, anunţă condiţia întregii clase. Va răspunde la întrebare, celelalte întrebări propunîndu-le colegilor. Anexa 2.

Realizarea sensului O3 O4

Activitatea elevului

Propune extragerea fişei 2 de pe planşetă. Analizează corectitudinea îndeplinirii sarcinii. Se implică doar pentru prevenirea situaţiei de blocaj şi pentru corectarea răspunsurilor în caz de necesitate.

Începe să mediteze asupra subiectului. Clarifică înţelegerea condiţiei jocului.

Tehnologii didactice Durata

3min

Explicaţia Conversaţia Observaţia

5 min.

5 min.

Explicaţia Exerciţiul Expunerea orală cu elemente de conspectare

Studiul de caz Problematizarea Instruirea reciprocă

Observaţii

Etapele lecţiei

Obiective

Desfăşurarea lecţiei

O5

Reflecţie

Extindere

O1 O5

Propune extragerea fişei3 de pe planşetă. Asigură cu utilajul şi materialele necesar echipa de elevi ce îndeplineşte independent sarcina.

Un elev extrage fişa 3,anunţă condiţia întregii clase. Formează un grup (4 elevi) de lucru şi rezolvă problema experimentală. Rezolvarea problemei o prezintă întregii clase.( Pentru rezolvarea în cadrul grupului -10 min; pentru prezentare 5 min).Anexa 3.

Propune extragerea fişei4 de pe planşetă. Se implică doar pentru prevenirea situaţiei de blocaj şi pentru corectarea răspunsurilor în caz de necesitate. Analizează corectitudinea îndeplinirii sarcinii.

Un elev extrage fişa 4, anunţă condiţia întregii clase. Rezolvă o problemă împreună. Anexa 4. Rezolvă problema la tablă. Analizează răspunsul.

Propune extragerea fişei 5 de pe planşetă. Asigură elevii cu fişe pe care sînt semnate: A; F.

Un elev extrage fişa 5, anunţă condiţia întregii clase. Stabileşte sensul logic al expresiei. Anexa 5. Îşi exprimă propriile idei. Motivează răspunsul. Realizează un schimb de opinii. Notează sarcina în caiet.

Extrage fişa 6 de pe planşetă. Prezintă conţinutul: Elaborează un proiect de salvare a picăturii de apă pentru viitorul Planetei Pămînt. (Sarcina va fi realizată pe parcursul săptămîni). Profesorul face analiza lecţiei. Propune elevilor să îndeplinească autoevaluarea activităţii lor în cadrul lecţiei. Verifică realizarea obiectivelor propuse. Evaluează activitatea elevilor. Propune tema pentru acasă.

Experimentul Activitatea în grup Problematizarea 15 min

Activitatea în grup Demonstraţia Observaţia Explicaţia 10 min.

Instruirea reciprocă Studiul de caz Conversaţia 3 min.

Lucrul independent 2 min.

Elevii îndeplinesc autoevaluarea activităţii lor în cadrul lecţiei.

Notează sarcina în caiet.

2 min.

Explicaţia Modelarea

Anexa 1 Jocul didactic: ,,Călătoria unei picături de apă". Materiale: 1. Planşeta: Circuitul apei în natură.(80x50 cm). 2. Fişe: picături de apă - ce sînt uşor lipite pe planşetă. Notă: În dependenţă de capacităţile de învăţare ale elevilor din clasă se modifică numărul fişelor şi complexitatea lor.

Anexa 2 Întrebările ce se conţin în fişa 2. 1. Prin ce se deosebeşte modul de transmitere a căldurii în gheaţă de modul de transmitere a căldurii în apa lichidă? 2. Dă exemple de substanţe, prin arderea cărora se degajă o cantitate de căldură. 3. Explică sensul fizic al ecuaţiei calorimetrice. 4. Pentru a topi un obiect din aur vei folosi un vas din aluminiu? Motivează răspunsul. 5. Demonstrează pe baza experimentului transformarea reciprocă a lucrului mecanic şi a căldurii. Utilaj: O sîrmă din aluminiu; termometrul cu alcool. 6. Un elev, rezolvînd o problemă referitoare la calculul randamentului motorului termic a obţinut rezultatul:Ƞ= 1,2. Apreciază răspunsul, motivează. Anexa 3 Problemă experimentală: Determină căldura specifică a substanţei din care este confecţionat corpul solid, avînd utilajul: termometru,vas cu apă caldă, cilindru gradat, dinamometru, calorimetru.

Anexa 4 Problemă: Determinaţi randamentul motorului unui automobil ce dezvoltă o putere de 80W, consumînd 12 kg de motorină pe oră. Anexa 5 Stabileşte sensul logic al expresiei: 1. Pentru a face urgent reparaţie vei alege vopsea ce conţine ulei. 2. Fiind medic, în caz de febră, pentru micşorarea temperaturii corpului, vei recomanda ungerea lui cu alcool. 3. Fiind proprietarul unui autovehicul, vei avea grijă de starea motorului cît şi a filtrului din toba de eşapament.