40 0 160KB
MINISTERUL EDUCAŢIEI, CULTURII ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA DIRECŢIA EDUCAȚIE SÎNGEREI
LICEUL TEORETIC „A. AGAPIE”, DIN S.PEPENI
PROIECT DIDACTIC
” Codificarea-decodificarea informației”
Pavel Maxian, profesor de informatică
- 09.10.2019 -
Clasa: VII-C Obiectul: Informatică Subiectul lecției: Codificarea-decodificarea informației. Tipul lecției: Lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe (45 min.). Competențe specifice: Prelucrarea digitală a informațiilor text, numerice, grafice, audio și video, manifestând interes pentru învățare activă, comunicare și colaborare.. Unități de competențe: 1) Descrierea modului de codificare-decodificare a informației. 2) Codificarea și decodificarea informației text, audio, grafice și video. Obiective operaționale: •
O1 – să explice etapele de codificare-decodificare a informației;
•
O2 - să aplice codificarea și decodificarea informației textuale;
•
O3 - să distingă modalitățile de codificare-decodificare a tipurilor de informație. Tehnologii didactice
a) Metode didactice: conversația didactică, demonstrație grafică, ascultare activă, diagrama Venn, Știu-Vreau să știu-Am învățat, SINELG (variație), analiza, problematizarea, lucrul cu manualul. b) Tehnici de lucru: frontal, în perechi, individual. c) Mijloace de învățământ: proiector, PC, aplicațiile PowerPoint, Paint și Calculator, tablă interactivă, manual de informatică. d) Evaluare: individual, frontal, Î&R orale, chestionarea interactivă. Bibliografie Gremalschi Anatol ș.a. Informatică - manual pentru clasa a 7-a, Știința, Chișinău, 2018. https://ro.carolchanning.net/obrazovanie/90097-chto-takoe-kodirovanie-informacii-i-eeobrabotka.html https://ro.carolchanning.net/kompyutery/61281-pochemu-dvoichnoe-kodirovanie-yavlyaetsyauniversalnym-metody-programmirovaniya.html https://www.youtube.com/watch?v=15aqFQQVBWU https://ro.wikipedia.org/wiki/Imagine_digitală https://ro.wikipedia.org/wiki/Spectru_vizibil https://ro.wikipedia.org/wiki/Culoare
2
Secvențele lecției
DESFĂŞURAREA LECŢIEI Conținutul lecției
1. Moment organizatoric
Asigur condițiile pentru desfășurarea lecției: - repartizare elevilor suport informațional pentru lucru; - notare pe tablă: Subiectul și obiectivele lecției. Lansare la PC prezentarea electronică în PowerPoint. Propun elevilor o listă cu termeni-cheie pe un diapozitiv (anexa 1). Solicit elevilor să răspundă la 2 întrebări cu referire la termenii-cheie propuși: - ce cred că știu? - ce vreau să știu? Propun elevilor pe un diapozitiv pentru analiză o diagramă Venn ce conține principalele tipuri de informație (anexa 2). Solicit elevilor răspuns la câteva întrebări: - ce reprezintă denumirile din diagramă? - ce înțelegeți prin codificare binară? Pe următorul diapozitiv prezint într-o formă grafică procesul de codificare-decodificare a informației (anexa 3). Atrag atenție asupra etapelor de conversie mesaje→cuvinte binare→mesaje.
EVOCARE (5 min.)
2. Captarea atenției
REALIZAREA SENSULUI (30-35 min.)
Tehnologii didactice
Etapele lecției
3. Reactualizare cunoștințe
4. Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției 5. Comunicare de cunoștințe noi.
Prezint de pe tablă subiectul și obiectivele lecției.
A. Propun elevilor spre familiarizare subiectul ”Codificarea-decodificarea textului”. Pe un diapozitiv prezint o sinteză a alfabetelor folosite pe Terra (anexa 4). Solicit răspuns la întrebarea: Cum credeți, câte caractere folosesc oamenii la scrierea textelor? Prin diapozitivul următor atrag atenția elevilor asupra grupării caracterelor din text în seturi de caractere codificate (anexa 5). În continuare, pe un diapozitiv prezint o succintă descriere a standardului de codificare UNICODE (anexa 6). Folosind referința web din diapozitiv demonstrez elevilor seturile de caractere codificate în UNICODE. Cu următorul diapozitiv se prezintă codificarea ASCII. Folosind referința web din diapozitiv demonstrez elevilor setul de caractere codificat în ASCII (anexa 7). Accesând pagina web referită, fac o mică descriere a codificării ASCII. Atrag atenția elevilor la faptul că
Metode didactice
Evaluare
Demonstrație grafică
Știu-Vreau să știu-Am învățat
Î&R
Diagrama Venn Conversație examinatoare
Î&R
Demonstrație grafică
Conversația euristică
Instruirea ghidată
frontal
Demonstrația
frontal
Demonstrația
frontal 3
tabelul de codificare ASCII este și în manual. Propun elevilor un exercițiu de codificaredecodificare a mesajelor de text (anexa 8): Codificați textul – Ok? Decodificați 01000100 01100001 00100001
Rezolvarea de exerciții
în perechi
Solicit întrebări la subiectul ”Codificareadecodificarea textului”. B. Propun elevilor spre familiarizare subiectul ”Codificarea-decodificarea sunetului”. Pe un diapozitiv prezint o sinteză a echipamentelor folosite în lucrul cu informația audio (anexa 9). Solicit răspuns la întrebarea: Cu ce dispozitiv putem înregistra sunetul? Pe următorul diapozitiv prezint o succintă descriere a rolului unui microfon (anexa 10). În continuare descriu modul de funcționare a 2 tipuri de microfoane și procesul de prelucrare a sunetului. De asemenea explic și modul de codificarea a informației audio: etapele de eșantionare și digitizare (anexele 11,12). În continuare, prezint o descriere a procesului de decodificare a informației audio (anexa 13).
Î&R
individual
Instruirea ghidată
frontal
Conversația euristică
Î&R
individual
Instruirea ghidată
frontal
Î&R
individual
Solicit întrebări la subiectul ”Codificareadecodificarea sunetului”. C. Propun elevilor spre familiarizare subiectul ”Codificarea-decodificarea imaginilor”. Pe un diapozitiv prezint o imagine cu o reprezentare intuitivă a parcursului imaginii spre creierul uman (anexa 14). Solicit răspuns la întrebarea: Ce cunoașteți despre lumină? Pe un diapozitiv prezint o sinteză a spectrului radiațiilor electromagnetice (anexa 15). Solicit răspuns la întrebarea: Din ce se compune o imagine statică? Pe următorul diapozitiv prezint o succintă descriere a noțiunilor de pixel, rastru, putere de rezoluție (anexa 16). Folosind tehnica Captură ecran realizez o copie Desktop și o inserez în aplicația Paint. La mărirea procentului de vizualizare a imaginii demonstrez prezența microzonelor (pixeli) care compun imaginea dată. Solicit răspuns la întrebarea: Prin ce se caracterizează fiecare pixel? Utilizând o imagine model ofer indicii pentru găsirea răspunsului așteptat (anexa 17). În continuare prezint o descriere a atributelor de culoare, conform modelului HSL (anexa 18). Solicit răspuns la întrebarea: Cum se obțin culorile în tehnica digitală? La moment se face referire la
Demonstrația
Î&R
individual
Demonstrația
Î&R
individual 4
modelele RGB și CMYK (anexa 19). Instruirea Pe următorul diapozitiv prezint o succintă descriere a ghidată modelelor RGB (anexele 20, 21) și CMYK (anexa 22). Cu următorul diapozitiv se explică procesul de codificare a imaginilor statice (anexa 23), menționându-se noțiunile de imagine numerică și cuantizarea imaginii. Prin diapozitivul următor se specifică procesul de codificare a imaginilor dinamice (anexa 24). Î&R Solicit întrebări la subiectul ”Codificareadecodificarea imaginilor”.
REFLECȚIA (5 min.)
6. Asigurare conexiune inversă
EXTINDERE
7. Bilanțul lecției 8. Tema pentru acasă
frontal
Propun elevilor pe diapozitiv (anexa 25) o generalizare a procesului de comunicare – transmitere a informației. Solicit elevilor să se expună asupra algoritmului propus. Cu următorul diapozitiv (anexa 26) propun elevilor o generalizare-concluzie a codificării binare. Propun elevilor spre analiză la domiciliu o sinteză a conținutului teoretic de la subiectul lecției. Pentru lecția următoare solicit rezultatele analizei conținutului sintezei. Solicit elevilor să analizăm obiectivele lecției propuse. Apreciez implicarea elevilor.
Conversație examinatoare
frontal
SINELG
individual
conversația euristică
frontal
Propun elevilor spre rezolvare un exercițiu de codificare a unui text și 2 întrebări cu privire la codificarea culorilor și valorilor logice (anexa 27).
conversația euristică
5