28 0 495KB
PROIECT DIDACTIc DATA: 07.12.2018 UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița Romano-Catolica “Sf. Anton”, Craiova GRUPA : mijlocie EDUCATOARE: Pîrvuleasa Ana-Maria TEMA ANUALA DE STUDIU : ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?’’ TEMA SAPTAMANII : ”Moș Nicolae” TEMA ACTIVITATII: „Ghetuța lui Moș Nicolae” DOMENIUL EXPERIENTIAL : Domeniul Om și Societate ( D.O.S.) MIJLOC DE REALIZARE : lipire TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi și deprinderi TEHNICA DE LUCRU: colaj OBIECTIVE DE REFERINTA - Dezvoltarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică ; - Îmbogățirea cunoștintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple.
OBIECTIVE OPERATIONALE: a)Cognitive: -să recunoască materialele utilizate în activitatea practică; -să aplice corect tehnicile de lipire; b) Afectiv-atitudinale: -să manifeste interes pentru activitate; -să analizeze in mod critic si autocritic lucrările. -să își exprime impresiile estetice apreciind lucrările proprii și ale celorlalți;
c) Psiho-motorii: -să mânuiască atent si corect materialele puse la dispoziție; -să lipeasca materialele primite pe un spațiu dat.
STRATEGII DIDACTICE: mixta Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercitiul, analiza produselor activității. Mijloace de învățământ:planșa model, ghetuțe, panou, lipici, şerveţele umede, stickere, bomboane. Forma de organizare: frontal și individual. Evaluare: continuă-pe tot parcursul activității si finală ; Locul de desfășurare: sala de grupă Durata: 20-25 de minute. Resurse bibliografice: Natalia Filimon, Maria Tureanu, Manuela Liță, Georgeta Ioniță, Cristina Beldianu, Cristina Mazilu, Maria Iorga, Leana Pelimon “Metodica activităților instructiveducative în grădinița de copii” - Ed.SITECH 2010 - Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani-MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII SI TINERETULUI 2008 - www.didactic.ro - www.edu.ro
Desfasurarea activitatii Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice
1.Organizarea Se vor asigura condițiile activităţii optime pentru desfășurarea Exercițiul activității: organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
Evaluarea (instrumente și indicatori)
Comportamentul copiilor
-pregătirea materialului didactic necesar; -aranjarea copiilor in semicerc; 2. Captarea atenţiei
Frontal
Explicația Se va realiza prin prezentarea surprizei, mai multe plicuri cu materiale pentru lecție de la Moș Nicolae. Frontal
3.ReactualizaSe poartă o discuție pe rea baza activității desfășurate cunoștințelor anterior.
Conversația Frontal
Expunerea „Astăzi la activitatea practică vom încerca să realizăm temei şi a un colaj denumit „Ghetuța lui obiectivelor Moș Nicolae‟. Frontal
Capacitatea de a asculta. Răspunsurile și modul de exprimare ale copiilor
4.Anunţarea
-Copii, vă rog să fiţi Conversaţia atenţi,să lucrati cu grijă pentru că la sfarșitul activității noastre vom stabili împreună care dintreExplicația ghetuțe este cea mai frumoasă și va fi prezentată la expoziție, iar Moșul ne va da o bombonică .”
Capacitatea de a asculta recomandările, indicațiile
5.Dirijarea învățării
Prezentarea produsului model și expunerea acestuia în Conversaţia fața copiilor pentru a fi ușor vizualizat (calitate,formă,mărime,culoare)
Comportamentul copiilor
Asa va trebui sa arate si cosuletele voastre. Fiecare copil va avea pe masă materialele necesare relizării temei.
Planșe
Se cere copiilor să denumească materialele specifice (ghetuță, fulgi, inimioare, lipici, autocolante cu Explicația diverse modele, şerveţele umede).
Deprinderea de a lipii folosind tehnicile învățate
Explicarea și demonstarea tehnicii de lucru Se va explica și demonstra Exercițiul tehnica de lucru. Se lucrează pe model, lipind materialele adecvat. Se enumeră reguli ce trebuie respectate în realizarea lucrării: utilizarea corectă și atentă a materialelor, aspectul estetic al produsului final, încadrarea în timpul de lucru. Exerciții pregătitoare Frontal pentru încalzirea mușchilor mici ai mâinilor: „Mâna lebădă o fac Care dă mereu din cap Degetele sunt petale Și se deschid ca o floare”.
Modul de implicare în activitate
-cântăm la pian; cântăm la fluier; frecăm palmele; închidem şi deschidem pumnii. Executarea lucrării de către copii. Se reiau explicaţiile privind modul de lucru dacă se observă că nu au fost înţelese. Se corectează eventualele greşeli. 6.Evaluarea
Conversaţia După ce se anunță încetarea lucrului se realizează o mini – expoziție. Educatoarea va analiza o lucrare a unui copil , Analiza având criteriile stabilite la produselor începutul activității. Câțiva copii activității. vor fi numiți să aleagă lucrările Frontal „care le-au plăcut”motivând alegerea făcută.Se vor stabili cele mai frumoase lucrări.
Autoevaluarea
7.Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversaţia activității individuale asupra lucrărilor și a Frontal modului de lucru, copiii primind, ca recompense bomboane de la Moș Nicolae.
Receptivitatea copiilor