38 0 312KB
PROIECT DE ACTIVITATE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA NR. 23 BUCUREŞTI DATA: 25-05-2018 PROPUNATOR: CONSTANTINESCU ELENA GRUPA: MARE I TEMA ANUALĂ: “CUM ESTE /A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?” TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “CĂLĂTORIILE – PREZENT, TRECUT ŞI VIITOR” TEMA ACTIVITĂŢII: “CUM NE COMPORTĂM ÎN MIJLOACELE DE TRANSPORT” CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE MODALITĂŢI DE REALIZARE: CONVORBIRE TIPUL DE ACTIVITATE: ÎNSUŞIRI DE NOI CUNOŞTINŢE SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor de a respecta şi aplica în mod corect regulile de comportament în mijloacele de transport. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - Să denumească mijloacele de transport prezentate pe planşe şi figurine puse la dispoziție, obiectivul este realizat dacă toţi copiii denumesc mijloacele de transport. O2 – Să identifice tipurile de mijloacele de transport solicitate de cadrul didactic, obiectivul este realizat dacă toţi copiii identifica tipurile de mijloacele da transport solicitate. O3 – Să cunoască regulile de politeţe şi regulile de comportament în mijlocul de transport, obiectivul este realizat dacă toţi copiii cunosc regulile de politeţe şi regulile de comportament. O4 – Să respecte regulile de politeţe şi de comportament în mijloacele de transport, obiectivul este realizat dacă toţi copiii respectă regulie de politeţe şi comportament. O5 – Să manifeste spontaneitate şi creativitate în interpretarea rolului asumat, obiectivul este realizat dacă toţi copiii manifestă spontaneitate şi creativitate în interpretarea rolului asumat. STRATEGII DIDACTICE: Forma de organizare: frontal – individual. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descoperirea, exerciţiul, Metoda Interviul. Mijloace didactice: imagini ilustrând mijloace de transport, Pinocchio, microfoane, figurine, jetoane, recompense. DURATA: 30 min BIBLIOGRAFIE: L. Tataru, a. Glava, O. Chis, Piramida cunoaşterii, Editura Diamant, Piteşti, 2014 Breben, S Metode interactive de grup, Editura Arves, Craiova, 2002 Preda V., Dumitrana M., Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţa de copii, Editura V&I, Bucureşti, 2005
SCENARIUL ACTIVITĂŢII EVENIMENTUL DIDACTIC 1. Momentul organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Actualizarea cunoştinţelor 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor
5. Desfăşurarea activităţii
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Pentru buna desfăşurare a activităţii se aerisește sala de grupă, se aranjează scăunelele sub forma unui semi-cerc, se pregăteşte materialul necesar şi se introduc copiii în linişte în sală așezându-se pe scăunele. Îl prezint pe Pinocchio, explicându-le copiilor că el doreşte să călătorească cu mijloacele de transport, însă nu ştie cum să se comporte în ele. Astfel, acesta le cere ajutorul. Se prezintă câteva imagini cu mijloacele de transport terestru, aerian, pe apă. Se va preciza că activitatea se numeşte: “Cum ne comportăm în mijloacele de transport?”. Pentru a putea fi reţinut mai uşor, acest conţinut este redat cu ajutorul imaginilor. Copiii vor trebui să răspundă la întrebări şi vor urmări cu atenţie prezentarea planşelor. 1. “Ce mijloace de transport cunoaşteţi?” 2. “Câte mijloace de transport există?” I. Analiza primului tablou (planşa cu autobuzul) - “Copii, ce vedeţi în această imagine?” - “Cum se numeşte locul în care se aşteaptă autobuzul?” - “Cine acordă prioritate la urcarea în autobuz?” - “Copilul procedează corect la vederea bătrânului?” - “Cine are prioritate dacă toate scaunele sunt ocupate?” - “Cum se pregătesc călătorii pentru coborâre?” - “Cum ne comportăm când cineva ne cedează locul?” II. Analiza celui de-al doilea tablou (planşa cu trenul) - “Cum se numeşte locul în care opreşte trenul?” - “Unde se aşteaptă pietonii?” - “Unde se aşază călătorii după ce urcă în vagon?” - “Ce fac pasagerii în timpul călătoriei cu trenul?” - “Cum trebuie să ne comportăm în timpul călătoriei cu trenul?” III. Analiza celui de-al treilea tablou (planşa cu avionul) - “Copii, ce vedeţi în această imagine?” - “Cum se numeşte locul în care aterizează avionul?” - “Cine îi îndrumă pe pasageri?”
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
Observ comportamentul copiilor
Conversaţia Frontal Pinocchio
Observ comportamentul copiilor
Conversaţia Frontal
Observ interesul manifestat de copii
Frontal Exerciţiul
Urmăresc comportamentul copiilor în timpul expunerii poveştii
Conversaţia Exerciţiul
Aprecieri verbale individuale
Conversaţia Exerciţiul
- “Cum trebuie să ne comportăm în timpul călătoriei cu avionul?” IV. Analiza celui de-al patrulea tablou (planşa cu vaporul) - “Copii, ce vedeţi în această imagine?” - “Cum se numeşte locul în care ancorează vaporul?” - “Cum ne comportăm în timpul călătoriei cu vaporul?” 6. Obţinerea performanţei
7. Incheierea activităţii
Se va purta o conversaţie pe baza comportamentului adecvat în mijloacele de transport, aplicând Metoda Interviul. Se vor alege două jetoane din cele prezentate şi doi copii. Cei doi copii aleşi vor intervieva, folosind microfonul, colegii în legătură cu regulile şi comportamentul în mijloacele de transport. Se vor face aprecieri verbale asupra modului de participare a copiilor la activitate. “Dragi copii, Pinocchio vă mulțumește pentru toate informațiile pe care i le-ați oferit și abia așteaptă să iasă la plimbare cu mijloacele de transport în comun și promite că va respecta regulile mai sus enumerate”. Pentru activitatea desfăşurată, copiii vor primi o recompensa.
Conversaţia Exerciţiul
Conversaţia Exerciţiul Metoda Interviul
Conversaţia Recompense
.
Aprecieri generale şi individuale