34 1 103KB
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT CĂSUȚE PENTRU PĂSĂRELE
DATA: UNITATEA: GRUPA: mijlocie EDUCATOARE: TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: Când/cum şi de ce se întâmplă? TEMA PROIECTULUI: Vieţuitoarele în anotimpul de iarnă TEMA ACTIVITĂȚII: Căsuţe pentru păsărele FORMA DE ACTIVITATE: Activitate integrată- DS + DOS ELEMENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE Domeniul Ştiinţă/Cunoaşterea mediului Domeniul Om şi Societate/Activitate practică MIJLOC DE REALIZARE: Lectură după imagini (prezentare PPT) și confecţie FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individual, pe echipe TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoştinţe SCOPUL: Consolidarea şi sistematizarea cunoştintelor copiilor despre viaţa păsărilor/animalelor în anotimpul de iarnă; sensibilizarea preşcolarilor şi manifestarea dragostei acestora pentru vieţuitore şi natura înconjurătoare. DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ D.a.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare E.3.Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare COMPORTAMENTE VIZATE C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative D.a.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă) E.3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să descrie imaginile cu ajutorul întrebărilor educatoarei; -să recunoască elemente componente ale lumii înconjurătoare: fenomene ale naturii, comportamentul vieţuitoarelor în anotimpul de iarnă, folosind imaginile date; - să comunice impresii, idei pe baza imaginilor citite; - să confecţioneze cu ajutorul părinţilor căsuţe pentru păsărele. STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descrierea, dialogul, povestirea, problematizarea, asamblarea părţilor componente ale căsuţei. Mijloace de învăţământ: videoproiector, laptop, imagini PPT, DVD, CD, căsuţa model, şabloane gata confecţionate pentru căsuţe, şuruburi, şurubelniţă, abţibilduri. Forma de organizare: frontal, individual, pe echipe
DURATA : 60 minute LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă/Aleea din faţa grădiniţei MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru învăţământul preşcolar 2008 – 2009; Proiecte tematice orientative – Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Editura Tehno-Art, 2003; Ghid pentru proiecte tematice – Viorica Preda, Eeditura Humanitas, Bucureşti, 2005; ,,Laborator preşcolar”, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , Ed. V∫ „Didactica activităţilor instructive-educative pentru învăţământul preprimar”, Ed. Didactica Nova, Craiova-2005.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII EVENIMENTU L DIDACTIC
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
ŞTIINŢIFIC
AL
STRATEGII DIDACTICE Metode procedee
1.Organizare a activităţii
Pentru o buna desfăşurare a activităţii se iau următoarele măsuri: aerisirea sălii de grupă Aranjarea scăunelelor în semicerc pregătirea materialului didactic. intrarea copiilor în sala de grupă
2.Captarea atenţiei
- Voi prezenta copiilor o secvenţă din povestea ,,Ciripel cel lacom” sub formă de ghicitoare: ,,Ufff, greu este iarna pentru vrăbii, nici tu musculiţe, nici tu ţânţari, vai de capul nostru!” - Se va purta un scurt dialog cu copiii cu privire la Ciripel: - Cine era Ciripel? - Cum îşi procură hrana animalele în anotimpul de iarnă?
și
Material didactic
Forme de organizare
Frontal
Conversaţia Expunerea Ghicitoare Frontal Conversaţia
EVALUARE
Observarea comportam entului copiilor
Se observă interesul manifestat de copii Evaluare orală Aprecieri verbale
Frontal
3.Anunţarea - Astazi vom face împreună o Observaţia temei şi a călătorie în lumea Conversaţia obiectivelor păsărelelor/vrăbiuţelor şi vom Explicaţia vedea cum este viaţa lor în anotimpul de iarnă şi cum putem noi împreună cu părinţii voştrii să le ajutăm. Aceasta călătorie o vom face citind imaginile care se vor derula pe ecran. Veţi privi cu atenţie imaginile şi o să le descrieţi cu ajutorul meu. 4.Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
-Se prezintă prima imagine, recomandându-se să o privescă cu atenţie, după care se trece la intuirea liberă. -În primele şase slide-uri sunt prezentate aspecte din viaţa păsărilor în anotimpul de iarnă. În vederea stimulării spiritului analitic al copiilor educatoarea vine cu întrebări ajutătoare. -Ce vedeţi pe imagine? -Ce anotimp este? -Ce mănâncă vrăbiuţele/păsărelele în anotimpul de iarnă? Dar vara? -Credeţi că vrăbiuţele sunt vesele sau triste? De ce? -Se intuiesc şi se lecturează primele şase slide-uri. -Sinteza parţială asupra acestui aspect este făcută cu ajutorul copiilor. -Următoarele patru slide-uri prezintă imagini cu căsuţe pentru păsărele în care oamenii/copiii au pus mâncare/boabe pentru a veni în ajutorul acestora. -Sinteza parţială se face cu ajutorul copiilor. -Sinteza finală este făcută de educatoare. -Se solicită găsirea unui titlu pentru imaginile prezentate.
Conversaţia Expunerea Povestirea
Se observă interesul manifestat de copii Observare curentă
Videoproiecto r, laptop
10 slide-uri
Frontal Frontal
Aprecieri verbale
Chestionare orală Individual
Aprecieri verbale
Conversaţia Expunerea Problematiz area
Frontal Individual
Frontal Individual
Recompens a prin aplauze
Tranziţie
Tranziţia se face prin jocul muzical „Vrăbiuţa”. Copiii cântă şi execută mişcările sugerate de textul cântecului.
6.Obţinerea performanţei Secvenţa de activitate DOS – Activitate practică
-Se anunţă copiii că vor construi Conversaţia şi ei alături de părinţii lor „Căsuţe Exerciţiul pentru păsărele”. -Prin metoda vă amestecaţi, îngheţaţi, copiii vor trage câte o imaginie din coşuleţ (vrăbiuţă, porumbel, sticlete) şi vor fi distribuiţi la trei mese, pe grupe.
Intuirea materialelor
Se descoperă şi se intuiesc materialele de pe masa de lucru. Se prezintă modelul educatoarei. Se explică etapele şi modul de lucru.
Conversaţia Explicaţia Demonstraţi a Se trece la executarea temei de Exerciţiul Executarea lucrării de către către copii și părinți. În timp ce părinţii asamblează părinţi părţile componente ale căsuţei, copiii observă modul de lucru. Educatoarea supraveghează cum se defăşoară activitatea la cele trei ateliere de lucru. Copiii vor pune rumeguş în căsuţe şi boabe de grâu în locul amenajat special. Căsuţele sunt decorate cu abţibilduri colorate (pasari, flori). Explicarea şi demonstrarea modului de lucru
7. Evaluarea
După terminarea lucrărilor, copiii Exerciţiul împreună cu părinţii se vor deplasa pe aleea din faţa grădiniţei unde vor fixa căsuţele în copăcei.
8. Încheierea activităţii
Preşcolarii se întorc în sala de grupă, unde se fac aprecieri Conversaţia Exerciţiul asupra desfăşurării activităţii. Se fixează tema zilei şi se vor acorda recompense.
Jetoane cu păsări
Frontal
Observarea modului de Executare a jocului
Frontal
Aprecieri verbale
Pe grupuri mici Şabloan e, părţile compon ente ale căsuţei Căsuţa model
Pe grupuri mici Individual Observarea sistematică a copiilor
Şurubel niţe, Cuie, şuruburi .
Aprecieri verbale Pe grupuri Evaluare practicmici acțională
Evaluare practicacțională Frontal
Aprecieri colective şi individuale