Proiect Didactic [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova Instituția Publică Gimnaziul ,,Grigore Vieru”, s.Heciul Nou Comisia Metodică: Limbă și Comunicare

PROIECT DIDACTIC la limba și literatura română Clasa a V-a

Elaborat: Aliona Romanova , profesor de limba și literatura română

Proiect Didactic Disciplina: Limba și literatura română Profesor : Aliona Romanova Clasa: a V-a Data : 16 noiembrie 2021 Durata lecției : 45 min. Unitatea de învățare : Nr. 4. Narațiunea Subiectul lecției: Verbul: număr, persoană și timp. Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor. Unități de competență : 1. 5.1. Exprimarea intențiilor de comunicare prin achiziții lexicale, fonetice, gramaticale. 2. 5.2. Respectarea normelor lingvistice în diverse situații de comunicare. 3. 5.3. Identificarea strategiilor de învăţare autonomă a limbii cu ajutorul dicționarelor. 4. 5.4. Monitorizarea propriei exprimări prin raportare la normă.

Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

1. 2. 3. 4.

Să definească și să opereze cu noțiunea de ,,verb”; Să observe acțiuni și să alcătuiasca cu ele propoziții având drept suport o imagine; Să cunoască verbe care exprimă o acțiune, o stare sau existență; Să grupeze verbele în funcție de timp;

5. Să grupeze verbele în funcție de număr și persoană; 6. Să răspundă la întrebări în baza temei studiate.

Metode/strategii/mijloace : lucrul individual, frontal, clustering-ul, fișe de lucru, planșe cu informații, imaginea, conversația euristică, conversația catihetică, tabelul, șotronul gramatical, calculatorul, TV;

Bibliografie : 1. Manual Limba și literatura română, clasa a V-a, A.Crișan, S.Dobra, F.Sâminăian, V.Bolocan, V.Goraș-Postică, Humanitas, București 2015 2. Ghidul de implementare a Curriculumului la limba și literatura română pentru clasele a V-a – a IX-a, Chișinău 2020 3. Curriculum național. Limba și literatura română pentru clasele a V-a - a IX-a (aprobat prin ordinul nr. 906 din 17.07.2019); 4. GHID METODOLOGIC: INSTRUMENTE DE IMPLEMENTARE A TEHNOLOGIILOR ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL GENERAL, S.NASTAS, A.PISĂU, I. HÎNCU, M. SÎRBU, Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei, 2018;

Nr. Crt .

Etapele lecției

Timp

Obiectivele lecției

1

Activitatea profesorului Salutul elevilor. Profesorul va avea grijă că elevii să îşi pregătească materialele necesare orei de limbă şi literatură română și va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

1min.

3 min. Evocare

O2

Activitatea elevului

Imaginea

Conversația cu suport vizual

-Își pregătesc materialele necesare.

-Elevii își vor prezenta tema pentru acasă. Verificarea temei pentru acasă: De scris o comunicare hazlie scurtă (5-7 propoziții )pe care ați trăit-o în realitate și să

Evaluare a

-Salută profesorul.

Îi îndeamnă pe elevi să scrie, în -Elevii notează, în baza imaginii, baza imaginii, 5 enunțuri , enunțuri ce presupun acțiunile observând acțiunile copiilor. copiilor din imagine. Observă că: Copiii construiesc cuajutorul cuburilor. Două fetițe coloreză un soare. Băiatul modelează din plastelină. Copilașii se joacă frumos. Ursulețul stă pe scaun.

7 min.

Metode și procedee

Comunicarea

Evaluare Frontală orală

subliniați toate verbele. Profesorul anunță tema nouă și o noteză pe tablă: ,,Verbul: număr, persoană și timp”.

1 min.

1. 2. 3. 4. 2

Realizarea sensului

5. 6.

2 min.

O1

3 min.

O3

-Elevii își vor nota tema nouă în caiețele și vor fi atenți la obiectivele lecției.

Li se va aduce la cunoștință, actanților la oră, care sunt obiectivele lecției : Să opereze cu noțiunea de ,,verb”; Să observe acțiuni și să alcătuiasca cu ele propoziții având drept suport o imagine; Să cunoască verbe care exprimă o acțiune, o stare sau existență. Să grupeze verbele în funcție de timp; Să grupeze verbele în funcție de număr și persoană; Să răspundă la întrebări în baza temei studiate. Să ne amintim de la lecția precedentă ce este verbul ?

-Elevii vor răspunde la întrebarea profesorului: Verbul este partea de vorbire flexibilă (își modifică forma) care exprimă: acțiunea, starea și existența

Profesorul roagă elevii să dea exemplu de câte 2 verbe care exprimă: acțiunea, starea, existența și să le noteze într-un clustering

-Câțiva elevi, pe rând vor trece la tablă și vor copleta clustering-ul cu verbele potrivit, restul elevilor din clasă vor nota cuvintele în caițele.

Conversația

Clustering, lucrul individual

Evaluare frontală orală

Stare-a se bucura, a se supăra; Acțiune-a alerga, a colora; Existență-a fi, a exista;

‚,Spuneam: verbul este o parte de vorbire flexibilă, adică, își modifică forma” Profesorul oferă elevilor planșe cu informații și totodată le prezintă pe monitorul TV-ului din fața clasei. Oferă explicații.

-Elevii sunt atenți la explicații și își fac notițe în caietele de studiu. Având planșa pe suport de hârtie pot urmări împreună cu profesorul.

2 min.

-Vor grupa verbele conform tabelului ,apoi câțiva elevi vor prezenta cum au plasat cuvintele.

Explicarea, planșe cu informații, TV.

Conversație cu suport vizual

4 min.

O4

,,Parte de vorbire care își schimbă forma nu doar în funcție de timp, ci și în funcție de număr și persoană” . Profesorul propune elevilor spre studiere o altă planșă informativă pe care o explică.

2 min.

4 min.

Propun elevilor să grupeze verbe în funcție de timp: trecut, prezent și viitor. Să plaseze următoarele verbele în tabelul propus: călătorește, va fi, scriam, reușesc, veți crede, învățăm, am fost, vreau, vom încerca.

O5

Prezent

Trecut

Viitor

Călătorește,

Scriam,

Va fi,

Reușesc,

Am fost,

Veți crede,

Vreau.

Învățam.

Vom încerca.

- Elevii sunt atenți la explicații și își fac notițe în caietele de studiu. Având planșa pe suport de hârtie, pot urmări împreună cu profesorul.

-Elevii notează dialogul în caițele folosind corespunzător verbul propus. ,,A dansa”- pers.I sing.-dansez; ,,A dansa”- pers.II plur.-dansați.

Tabelul, lucrul individual

Explicarea, planșe cu informații, TV.

Lucrul individual

Evaluare orală individuală

Conversație cu suport vizual

Evaluare orală frontală

Provoc elevii să construiască un dialog din 4 replici în care să folosească un verbul ,,a dansa” la persoana I singular și la persoana a II plural. ,,Să ne reamintim ce am învățat -Elevii își vor aminti împreună cu astăzi” profesorul despre cele studiate la lecție. Conversația de catihetică

2 min.

Reflecție 3 7 min.

O6

Profesorul provoacă elevii la un joc didactic și anume ,,Șotronul gramatical”, unde câțiva elevi vor încerca să ajungă ,,la soare”, dând răspunsuri corecte la următoarele întrebări: 1. Care este noțiunea verbului ? 2. Este verbul o parte de vorbire flexibilă sau neflexibilă? 3. În funcție de ce își schimbă forma verbul? 4. Care sunt timpurile verbului ? 5. Cunoști un verb care exprimă o acțiune ? 6. Poți spune un verb la timpul

-Elevii vor răspunde corect la întrebările propuse de joc, astfel încât să ajungă la finalul jocului, iar cei mai descurcăreți vor primi câte o diplomă de motivare.

Evaluare orală frontală Șotronul gramatical

trecut? 7. Cunoști un verb la persoana a II, plural?

1. Verbul este partea de vorbire care exprimă: acțiunea, starea și existența. 2. Verbul este parte de vorbire flexibilă. 3. Își schimbă forma în funcție de: timp, număr, persoană. 4. Verbul are 3 timpuri: trecut, prezent și viitor. 5. Desenează. 6. Desenam. 7. Vorbiți.

Conversația, fișa de lucru

3 min. Profesorul va îndemna elevii să completeze fișa cu ,,Momentele Succesului”

4

Propun elevilor tema pentru

-Elevii vor completa fișa propusă și câțiva elevi din clasă își vor expune oral Momentele Succesului personal.

-Elevii își notează în agende tema

Aprecieri verbale

2 min.

Extindere

acasă: -De identificat verbele din textul propus în fișa-suport și de indicat numărul, timpul și persoana conform exemplului: „a rămas” - verb, timpul trecut, persoana a III-a, numărul singular. „Şi a rămas. Apoi a venit iarna. Când o răzbătea gerul ori foamea, cobora din cocioabă. Umbla prin ogradă cu ochii închişi, cu blana zburlită, venea lîngă lada cu gunoi şi aştepta cuminte...”

pentru acasă și pun întrebări referitor la realizarea sarcinilor pentru acasă, dacă acestea survin la moment.

Conversația

Ion Druţă, Balada celor cinci motănaşi

2 min.

Profesorul face aprecieri verbale privind activitatea și gradul de implicare al elevilor la lecție.

-Sunt atenți la aprecierile profesorului.

Aprecieri verbale