Marul Buclucas - Proiect Didactic [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

ADP: Întâlnirea de dimineață:,,În livada veseliei!” Joc cu text (gimnastica de înviorare) Tranziții: Cântece ,,A venit pe dealuri toamna”; Mărul

ALA I Științe: ,,Curiozități despre fructele de toamnă”

ALA I Joc de masă: „Din jumătate-întreg’’

ADE DLC + DOS Educarea limbajului: Povestea Mărului Buclucaș - povestirea educatoarei Activitate practică: Mărul- lipire

ALA II „Coșulețul fermecat”– joc senzorial „În livadă”– joc de mișcare

Data: 23.10..2019 Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. Nr.9 Bârlad

ALA I Joc de rol: ,,De-a gospodinele”

Nivel de vârstă: I Grupa Mijlocie ,,A’’ Educatoare: Gîlea Maricica Tema de integrare curriculară: Când, cum și de ce se întamplă? Tema proiectului: Culorile și sunetul toamnei Subtema: Carnavalul fructelor Tema zilei: ,,Povestea Mărului buclucaș’’ Elemente componete ale activității integrate: ADP: În livada veseliei ALA: Științe: Curiozități despre fructe; Joc de masă: Din jumătăți-întreg; Joc de rol: De-a gospodinele; ADE:

DLC+ DOS : Povestea Mărului Buclucaș- Povestirea educatoarei + Lipire

ALA2: Joc senzorial: Coșulețul fermecat (recunoașterea fructelor prin pipăire); Joc de mișcare: În livadă: Domenii experiențiale: DLC- DOS Categoria de activitate: Educarea limbajului/ Activitate practică Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei, lipire Dimensiuni ale dezvoltării: -Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute; - Activare și manifestare a potențialului creativ; Comportamente vizate:  Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri, cântece, poezii, însoșite inițial de gesturi( comunicare receptivă);  Folosește intonații diferite,gesturi, limbajul corpului, structuri lingvistice/ gramaticale simple, pentru a transmite un mesaj ( comunicare expresivă);  Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice în conversați și povestiri create. Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi Scopul activității:

Dezvoltarea capacității copilului de a asculta cu atenție un text și de a se concentra asupra acțiunii prezentate în poveste. Îmbogățirea cu cuvinte și expresii noi. Efectuarea unor operații simple de lucru cu materialul pus la dispoziție. Domenii de dezvoltare vizate: o o o o o

Dezvoltarea limbajului, a comunicării și premisele citirii și scierii; Capacități și atitudini față de învățare Dezvoltarea socio-emoțională; Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale;

Obiective: O1: să înțeleagă conținutul de idei al textului literar; O2: să așeze personajele din poveste în ordinea succesiuni lor în poveste; O3: să lipească în interiorul siluetei( măr) miezul și semințele. O4: să rețină curiozitățile despre fructe; O5: să reconstituie întregul din jumătăți: O6: să interpreteze rolul de gospodină; O7: să răspundă motric la o comanda dată. Strategii didactice: Metode și procedee: povestirea,conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,aprecierea verbală, turul galeriei, șorțul povestitor, Resurse materiale: ecusoane, șorț cu siluete, livada cu pomi, siluetă măr, vată, semințe, penson, unelte de bucătărie, Forme de organizare: frontal, individual. Durata: 1 zi Bibliografie: *** Curriculum pentru educația timpurie 2019

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

La venirea la grădiniță copiii găsesc materialele așezate la centrele de interes și vor alege centrul unde doresc să-și înceapă activitatea, alegând din tematica prevăzută la ALA I. La centrul Științe, copiii vor afla curiozități despre fructele de toamnă. La centrul Joc de masă, copiii vor reconstitui întregul din jumătăți( fructe). La centrul, Joc de rol,fetele vor interpreta rolul gospodinelor având la îndemână șorțuri, unelte de bucătărie. După masa de dimineață, are loc Întâlnirea de dimineață care va începe cu Salutul: se va realiza prin tehnica comunicării rotative ( Bună dimineața, pară parfumată). Fiecare copil va avea un simbol reprezentând un fruct de toamnă. Salutul pornește de la educatoaree și este continuat de toți copiii grupei, fiecare salutându-și colegul din partea dreaptă, adresându-și drept apelativ numele fructului din ecuson. Prezența se va realiza verbal. Calendarul naturii este completat după o scurtă conversație în care se descoperă ziua, luna, anotimpul și starea vremii. Secvența de mișcare va fi realizată pe cântecelul Gimnastica de dimineața. Pentru a sesiza prin ce se deosebește această zi de celelalte, educatoarea sprijină copiii în evidențierea noutatea zilei: surprizele pregătite în sala de grupă( pe măsuțe), modificarea aspectului centrului tematic ( livada cu pomi),amenajat într-un colț al clasei. După ce copiii vor descoperi livada cu pomi,se vor așeza turcește, în cerc, iar educatoarea prezintă povestea Mărului Buclucaș, susținând textul cu șorțul povestitor. Fixarea poveștii, se realizează cu ajutorul unui panou interactiv pe care copiii vor așeza personajele în ordinea cronologică din poveste. Se va insista pe mesajul regăsit în poveste, și anume Preietenul la nevoie se cunoaște. Prin intermediul tranziției Mărul, copiii se vor îndrepta către activitatea practică, unde vor avea de lipit mărul. Evaluarea activității practice o voi realiza prin intermediul metodei turul galeriei. Copiii se vor îndrepta către jocurile și activitățile liber alese 2 (ALA2), pe versurile cântecului A venit pe dealuri toamna, unde vor desfășura jocul senzorial Coșulețul fermecat și apoi jocul de mișcare În livadă. TRANZIŢII A venit pe dealuri toamna

Vânturi, ploaie, nori și ceață

Fructe parfumate și legume coapte

Toamna ne-a adus

În dar le primim și îi mulțumim

Fructe parfumate și legume coapte

Au plecat și păsărele

În dar le primim și îi mulțumim.

În stoluri pe sus

Mărul Eu sunt măr frumos Și sunt foarte sănătos Alege-mă pe mine Ca mereu să te simți bine Pere, prune, morcovi dulci Struguri aromați și dulci. Pere, prune, morcovi dulci Struguri aromați și dulci.

STRATEGIILE DIDACTICE ETAPELE ACTIVITĂŢII

1. MOMENT ORGANIZATORIC

2. REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR

CONȚINUTUL INSTRUCTIV –EDUCATIV

La venirea la grădiniță copiii găsesc materialele așezate la centrele de interes și își vor alege centrul la care doresc să desfășoare una sau multe activități prevăzute la ALA I. La centrul Științe,copiii vor afla curiozități despre fructele de toamnă. La centrul Joc de masă, copiii vor reconstitui din jumătăți-întregul( fructe). La centrul Joc de rol, fetele vor interpeta rolul de gospodina având la îndemână diferite unelte, piese, bucătărie. Rutină: igiena, servirea micului dejun. Se asigură climatul educațional favorabil, în concordanță cu tema săptămânii. Întâlnirea de dimineață: - Salutul: ,,Bună dimineața, pară parfumată!” - Prezența - Calendarul naturii - Activitatea de grup - Se va purta o scurtă discuție despre anotimpul de toamnă.

EVALUAREA METODE ȘI PROCEDEE

Exercițiul Explicația Demonstrația

RESURSE MATERIALE

Materialele de lucru pe centre: Imagini cu fructe jumătăți, bucătărie, unelte.

FORME DE ORGANIZA RE

Frontal

Observarea comportamentul ui copiilor

Individual

Conversația Aprecierea verbală Aprecierea verbală

Conversația

Exercițiul

- panou ,,Calendarul naturii’’

Frontal Individual

Orală Salutul Observarea comportamentul ui verbal și nonverbal

3. CAPTAREA ATENȚIEI

4. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR

5. PREZENTAREA NOULUI CONȚINUT ȘI DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

Se face prin intermediul unei ghicitori Explicația despre măr și sesizarea decorului din clasă. Conversația

ghicitoare Frontal

Se anunță tema zilei. Astăzi vă voi spune o poveste frumoasă Conversația despre un măr buclucas, care chiar asa se și Expunerea numește Povestea Mărului Buclucaș, după Explicația care veți lipi mărul cu ajutorul materialelor așezate pe masă. Vă rog să ascultați cu atenție conținutul poveștii pentru a afla de ce era mărul unul buclucaș, ce s-a întâmplat cu el și ce prieteni are. Totodată o să vă îmbogățiți vocabularul cu cuvinte și expresii noi. Este prezentată prima activitate de dezvoltare experiențială, cea de educarea limbajului, povestirea educatoarei ,, Povestea Mărului Buclucaș’’ prin metoda șorțului povestitor. În timp ce povestesc în ordinea desfășurării evenimentului voi aplica pe șorț elementele prezente în poveste.

Stimularea interesului pentru activitate

Frontal

Frontal Expunerea narativă Conversația Demonstrația Explicația

Voi povesti pe un ton cald, calm, modulând vocea altfel la fiecare moment al acțiunii. Odată cu expunerea textului vor fi explicate cuvinetele și expresiile care pot fi necunoscute, alăturân un sinonim sau o sintagmă lămuritoare, fără a întrerupe firul povestirii. Conversația

Șort Siluete personaje

Observarea comportamentul ui copiilor cu privire la introducerea noului element de prezentare al textului

Frontal Individual

Orală

Pentru a-și însuși mai bine cuvintele Explicația necunoscute voi numi 2-3 copii sa Exercițiul alcătuiască propoziții cu acestea.

6.ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI

După ce povestirea a fost finalizată se va descoperi covorul cu mărul și siluetele Conversația personajelor. Prin mânuirea acestora se va Explicația reconstituii cu ajutorul copiilor, conținutul Exercițiul povestirii în ordinea desfășurării evenimentelor.

Covor din fetru Siluete personaje

Frontal Individual Capacitatea de redare a firului povestirii

Tranziția către activitatea practică se va realiza cu ajutorul cântecului „Mărul”. Intuirea materialului planșei model

și

discutarea

Orală Interpretarea cântecului

Se va realiza intuirea materialelor, sarcinile de lucru și obiectivele urmărite. Încălzirea motrică Se face o rapidă încălzire a mușchilor mici ai mâinii, prin executarea de către copii a mișcărilor sugerate de versuri. Observația Conversația ,, Ne jucăm cu mâinile Explicația Cum zboară albinele. Exercițiul Pumnișori îi rotim, Bine, bine răsucim Degetele se salută Se apasă și se luptă

Capacitatea de concentra Frontal

Individual

Observarea focalizării și menținerea

Bat din palme bucuros Că azi lucrez frumos.’’

atenției copiilor

După intuirea materialului, educatoarea va Conversația prezenta lucrarea model și modul de utilizare a materialelor și va explica și Explicația Exercițiul demonstra realizarea temei.

Fișă pentru încadrarea mărului Siluetă măr Frontal

Pentru a realiza lucrarea, vom pune lipici pe spatele mărului și îl vom lipi pe fisă în spațiul delimitat, chiar în mijlocul acestuia. Pe mijlocul mărului vom pune din nou lipici și vom așeza miezul care va fi reprezentat de vată, iar peste vată vom așeza cele două semințe. Reamintesc copiilor necesitatea respectării Conversația ordinii și curățeniei în spațiul de lucru. Explicația Copiii execută tema propusă cu respectarea Exercițiul indicațiilor și sugestiilor educatoarei.

Vată Semințe Lipici

Individual

Penson Modul de realizare a temelor propuse

Turul galeriei 7. ASIGURAREA FEEDBACKULUI EVALUAREA PERFORMANȚEI LOR

Lucrările realizate se analizează de către copii, cu ajutorul educatoarei, prin metoda turul galeriei, avându-se în vedere criteriul estetic, al acurateții, aspectul general. În ultima parte a activității se va desfășura Joc senzorial jocul senzorial Coșul fermecat și jocul de mișcare În livadă. Joc de mișcare Educatoarea face apre cieri privind Conversația activitatea comportamentul copiilor pe

Aprecieri pozitive privind executarea mișcărilor

Lucrările copiilor

Individual Autoevaluare

Fructe Cercuri mingi

Stimulente

Frontal

Interevaluare

Frontal

Aprecieri verbale

8. INCHEIEREA ACTIVITĂȚII

parcursul zilei, apoi le oferă stimulente.

Recompense Individual