59 0 1MB
Şcoala Gimnazială “Pictor N. Grigorescu” Titu Grădiniţa cu Program Normal Sălcuța
PROIECT DIDACTIC “Animale de la fermă”
Profesor înv. preșcolar: Duțescu Carmen Daniela
1
PROIECT DE ACTIVITATE Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.N. Sălcuța Data: 12.02.2020 Grupa: Mică - mijlocie „Prichindeii” Prof. Înv. preșcolar: Duțescu Carmen Daniela Tema anuală de studiu: Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?
Temă proiect: În lumea celor care nu cuvântă Temă săptămânală: “Animale de la fermă” Tema zilei: „O zi la fermă” Tipul activității: Mixtă (formare şi consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi) Forma de realizare: Activitate integrată ADP + ADE: DLC + DOS2 + ALA Scopul activității: ✓ Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale; ✓ Consolidarea deprinderii de a lipi în contur materiale textile.
Componența activității: Activitate integrată: „O zi la fermă” ➢ Activități de dezvoltare personală (ADP): Întâlnirea de dimineață: “Animalul preferat de la fermă este ….”. Rutina: „Cum îngrijim animalele?” – deprinderea de a avea grijă de animale Tranziții: „Trenulețul animaluțelor” - joc cu text și cânt. „Bat din palme” – joc cu text si cânt.
➢ Activități liber alese (ALA) - pe centre de interes: Joc de rol: „De-a doctorul veterinar” – interpretarea rolului de medic veterinar Construcții: „Adăposturi pentru animale”- construirea prin alăturare, îmbinare, suprapunere de adăposturi pentru animale Știință: „Din jumatate-întreg” – reconstituirea imaginilor
2
➢ Activități liber alese (ALA) -de relaxare, recuperare și recreere: „Oițele la stână”- joc distractiv „Plimbă fermierul”– joc de atenție Moment de mișcare: „Iepurașul” – joc de mișcare Moment de poveste: „Conni la fermă”- Trăistuța cu povești
➢ Activități pe domenii experiențiale (ADE): DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: Subiect: „Unde s-a oprit roata?” Mijloc de realizare: joc didactic DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE 2 - Activitate practică: Subiect: „Oița” Mijloc de realizare: lipire materiale textile
Obiective operationale: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili: O1
să recunoască animalul de pe roată și de pe jetoane;
O2
să folosească în mod corect singularul si pluralul substantivelor ce denumesc animale domestice;
O3
să formuleze propoziții simple și corecte din punct de vedere gramatical;
O4
să lipească pe suprafața de lucru fire textile, respectând conturul dat (oița);
O5
să utilizeze corect materialele şi instrumentele puse la dispoziţie;
O6
să analizeze critic şi autocritic lucrările în funcție de criteriile stabilite.
STRATEGII DIDACTICE: a) Metode/procedee/tehnici: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, metoda activ-participativă Răspunde-aruncă-interoghează!, expoziţia. b) Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, poze copii, ecusoane animale, fermier, roată nazdrăvană, jetoane animale domestice, imagini cu animale domestice, tabla magnetica, cutie surpriză, trusă doctor, halat doctor, bonete doctor, mască protecție, plasturi, animale domestice de pluș, animale domestice de plastic, cuburi de lemn, cuburi de plastic, fire textile,fișe oiță, aracet, pensule, lipici solid, minge, recompense. c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
3
MODALITĂŢI DE EVALUARE: Continuă – formativă: prin observarea comportamentelor copiilor, analiza produselor activităţii şi corectarea răspunsurilor, prin întrebări, aprecieri verbale, îndrumări individuale, acordarea de recompense.
Locul de desfașurare: sala de grupă Durata: o zi Bibliografie: ❖ Curriculum pentru educație timpurie, Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului, anul 2019; ❖ Bocos M. coord, Antologie de proiecte tematice pentru activitați integrate, Editura Diana, Pitești, 2010; ❖ Gurlui I., Activitățile integrate în grădiniță- Ghid metodic, Editura Carminis, Pitești, 2014; ❖ Mătăsaru, M. coord, Proiectarea didactică în învățământul preșcolar, Editura Rovimed Publishers, Bacău, 2017. ❖ Norel, M., Bota, O.,., Didactica domeniului experiential Limbă și comunicare, Editura ASCR, Cluj, 2012; ❖ Raileanu D., Proiectarea pas cu pas, Editura Diamant, Pitesti, 2017.
4
Scenariul zilei Activități de dezvoltare personală: sosirea copiilor la grădiniță. Se formează deprinderi specifice sosirii la grădiniță. Activități liber alese: joc liber. Întâlnirea de dimineață: începe cu salutul copiilor de către educatoare, ”Dimineaţa a venit, /Toţi copiii au sosit. / În cerc să ne adunăm,/ Cu toţii să ne salutăm. Bună dimineața, Prichindeilor!”. Vom saluta grădinița împreună. Cu ajutorul tehnicii comunicării rotative își vor saluta colegul din dreapta. Prezență: Se completează panoul de prezență. Se vor număra de către un baiat fetițele prezente, iar de către o fetiță baieți prezenți. Un copil va aseza la panoul pozele copiilor absenți. În continuarea activității se completează Calendarul naturii, verbalizând acțiunea: „Suntem în anotimpul iarrna, în luna februarie. Astăzi este miercuri, a treia zi a săptămânii, dacă ieri a fost 11 februarie 2020, astăzi este 12 februarie 2020. Afară este …..”. Tema întâlnirii de dimineață este „Animalul meu preferat de la fermă este …….” și vom discuta despre animalele domestice.. Rutină: „Cum îngrijim animalele?” – deprinderea de a avea grijă de animale. Noutatea zilei este realizată printr-o surpriză, vizita fermierului Tomy, care este supărat și are nevoie de ajutorul copiilor. Aseară, o vulpe i-a atacat ferma, a speriat animalele și le-a distrus adăposturile. Unele animaluțe sunt rănite și au nevoie de ajutor. Fermierul le cere copiilor ajutorul și le promite că îi va recompensa la finalul zilei, dacă se vor descurca în rezolvarea sarcinilor primite. Sala este pregatită pentru desfășurarea activităților. Voi prezenta la început toate activitățile pe care urmează să le desfășurăm, precum și câteva obiective explicate la nivelul de înțelegere al celor mici. Tranziție: Trenulețul animalelor – joc distractiv Jocuri și activități didactice alese Pentru început, copiii se încolonează în șir câte unul și ajutându-se de jocul de mișcare ,,Trenulețul”, pornesc prin sala de grupă, către locul în care sunt pregătite cele trei centre de activitate deschise. Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi desfăşurate în fiecare centru, invitând grupa de copii să le viziteze, intuind materialele puse la dispoziţie şi alegând centrul preferat. Se aminteşte copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activităţi – vorbim în şoaptă 5
pentru a nu-i deranja pe alţii, să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă materialele, apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi şi cooperăm pentru realizarea acestora. Intonând versurile: “Bat din palme/ Clap, clap. Clap/ Din picioare/ Trap, trap, trap/ Nenvârtim ne răsucim/ Şi spre centre noi pornim” (tranziție), copiii își aleg centrul preferat. La centrul Știință -„Din jumătate-întreg” - copiii vor găsi jumătăți de jetoane cu animale de la fermă, vor îmbina piesele în vederea reîntregirii imaginilor. La centrul Construcții – „Adăposturi pentru animale” - copiii vor avea de construit din cuburi de lemn și din plastic, garduri, animale domestice, ferma (prin suprapunere, alăturare, îmbinare). La centrul Joc de rol – „De-a doctorul veterinar” - copiii vor interpreta rolul de doctori veterinari și vor îngriji animaluțele rănite de vulpe. Se supraveghează copiii în timp ce lucrează, se oferă explicații suplimentare și sprijin celor care necesită, dar educatoarea are rol doar de moderator, lasând copiii să se desfășoare liber, intervenind doar dacă este cazul. se stimuleză verbal copiii, în vederea realizării lucrărilor în timpul propus. Rutină: După expirarea timpului de joacă, prin tranziția „Trenulețul animalelor” copiii merg la baie și se pregătesc să servească gustarea. După servirea mesei, copiii se vor așeza pe scăunele și vor descoperi “roata năzdrăvană”, cea care ne va ajuta să ne desfășurăm activitatea din cadrul ADE:Domeniul Limbă și Comunicare - Educarea limbajului, având ca temă: „Unde s-a oprit roata?” – diferențierea și enunțarea corectă a substantivelor la singular și la plural. Activitatea desfășurată este un joc didactic. Copiii vor învăța să folosească în mod corect singularul și pluralul substantivelor ce denumesc animale domestice. Cu ajutorul explicației, se vor sublinia regulile jocului și sarcina didactică pe care copiii o au de îndeplinit. De asemenea, vom desfășura jocul de probă pentru a se asigura o înțelegere clară a jocului. Sarcina didactică: ✓ Diferențierea și enunțarea corectă a substantivelor la singular și la plural. Regulile jocului: ✓ Copiii trebuie să recunoască imaginea la care s-a oprit roata și să indice corect dacă este a unui animal sau a mai multor animale. Elementele de joc: surpriza, învârtirea roții, aplauze. Materiale didactice: imagini cu animale domestice, jetoane, roată cu imagini
6
Indicații pentru organizarea și desfășurarea jocului Copiii vor fi asezati pe scăunele dispuse în semicerc. În timpul jocului se va acorda atentie formulării corecte de către copii a propozițiilor: „Roata s-a oprit la vacă/vaci”. Copiii numiți vor alege de pe masă un jeton reprezentând un animal domestic sau mai multe animale domestice după cum indică imaginea de pe roata. La final trebuie să formuleze o propoziție despre animalul respectiv. Pentru raspunsurile corecte, copiii vor fi aplaudați. În continuare, copiii vor desfășura activitatea în cadrul ADE: Domeniul Om și Societate, activitatea „Oița”- lipire material textil. Aceștia primesc un șablon, o oiță, pe care trebuie să lipeasca blănița, utilizând material textil. Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse la începutul activității, copiii vor fi conduși la ultima probă, de jocuri. În cadrul ALA, copiii vor desfășura două jocuri recreative: Oițele la stână - joc distractiv si Plimbă fermierul – joc linistitor. Momentul de poveste: „Conni la fermă”– Trăistuța cu povești se va desfășura într-un moment al zilei, stabilit în funcție de modul în care decurge activitatea și de starea copiilor din ziua respectivă. Vom utiliza metoda activ-participativă „Răspunde, aruncă, interoghează”, copiii împărtăşindu-şi impresii didespre activitatea desfășurată pe durata întregii zile. Copiii sunt asezați în cerc. Utilizând metoda „Răspunde, aruncă, interoghează”, educatoarea răspunde ce i-a plăcut din activitatea desfășurată, aruncă mingea către un copil și îl interoghează, întrebândul ce i-a placut cel mai mult din activitatea desfășurată. Se continua până îşi vor spune părerea despre activitatea desfăşurată toți copiii. Vom aprecia activitatea copiilor, vom lăuda toţi copiii pentru progresele făcute și vor primi recompersele promise de fermierul Tomy. Cu ajutorul tranzitiei „Trenuletul animalelor”, copiii vor ieși din sala de grupă, pregătindu-se pentru plecarea acasă.
7
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele activității Moment organizatoric
Ob. op.
Strategii didactice Continutul activității
Durata 5 min
Se
creează
condiţii
optime
Forme de
Metode si
Mijloace de
Forme de
procedee
învățământ
organizare
pentru Conversația
Frontal
desfăşurarea activităţiilor:
evaluare Aprecieri verbale
- aerisirea sălii de grupă; - se aranjează mobilierul; - se aranjează materialul didactic în ordinea folosirii lui; - se organizează colectivul de copii pentru « Întâlnirea de dimineaţă » Reactualizarea cunoștințelor
15 min
Voi purta o discuție cu copiii despre Conversația
Calendarul
animalele preferate de la fermă. Vom
Naturii
sistematică a
completa Calendarul naturii.
Imagini
copiilor
În ce anotimp suntem?
animale
Care sunt lunile anotimpului iarna?
domestice
Frontal
Observarea
În ce lună suntem? Ce data este? Cum este vremea afară? Despre ce vorbim săptămâna asta?
8
Ce știu ei despre fermă? Dar despre animalele de la fermă? Captarea atenției
10 min
Îl voi prezenta copiilor pe fermierul Tomy, care este tare necajit, deoarece o vulpe i-a Conversația
Cutie
atacat ferma. Acesta apelează la Prichindei,
cadou
deoarece a auzit că la ei în grupă sunt copii
Fermier
Frontal
harnici. Pentru a-l ajuta pe Fermierul Tomy, trebuie sa rezolvăm toate sarcinile primite. Se va trezi interesul copiilor pentru activitate. Le spun copiilor că astazi au ca misiune să-l ajute pe fermier să restabilească ordinea. Anuntarea temei și a obiectivelor
5 min
Astăzi, ajutând fermierul, vom afla multe lucruri depsre animalele de la fermă. Se vor preciza sarcinile copiilor. Se explică ceea ce Conversația au de făcut și în restul centrelor de activitate. Stiință:
Din
reconstituirea
jumatate-întreg
imaginilor
unor
–
Frontal
animale
domestice. Construcții: Adăposturi pentru animale – Explicația cu ajutorul cuburilor de plastic sau din lemn,
9
vor construi prin alaturare, îmbinare sau suprapunere, adăposturi pentru animale. Joc de rol: De-a doctorul veterinar – interpretarea rolului de medic veterinar Tranziție: Trenulețul animalelor! Dirijarea învățării
20 min
Cu
ajutorul
tranziției
„Trenuletul
animalelor”, copii trec pe la cele trei centre deschise. Acestia intuiesc materialele puse la
Trusă
dispozitie şi află sarcina pe care o au de
doctor
îndeplinit.
Masca
Copiii îşi vor alege sectorul preferat: Stiință:
Din
reconstituirea
O5
Conversația
jumatate-întreg
imaginilor
unor
–
animale
Observarea
protectie
sistematică a
Halat
copiilor
doctor
domestice.
Boneta
Construcții: Adăposturi pentru animale –
doctor
cu ajutorul cuburilor de plastic sau din lemn,
Animale
vor construi prin alaturare, îmbinare sau
domestice
suprapunere, adăposturi pentru animale.
Frontal
Explicația
Pe grupuri
plus
Joc de rol: De-a doctorul veterinar – interpretarea rolului de medic veterinar.
10
O5
Se reamintește copiilor comportamentul
Animale
așteptat în cadrul activităților pe centre: se va
domestice
vorbi in șoaptă pentru a nu deranja colegii de
plastic
Aprecieri
la alte centre, lucrăm frumos, utilizăm cu Joc
Cuburi de
verbale
grijă materialele, apreciem si protejăm
lemn
lucrările făcute de colegi, fiecare sarcină de
Cuburi din
lucru
plastic
trebuie
terminată,
colaborăm
la
realizarea sarcinilor. În momentul în care un copil termină sarcina
Jetoane
primită, el este liber să-și aleagă un alt centru.
animale
Se va interveni cu mici explicații dacă ei vor
domestice
solicita ajutorul.
jumatati
Rutină: „În coloană ne-aşezăm, Trenulețul îl
Magneți
Frontal
formăm/ Şi spre baie ne-ndreptăm.”. Copiii merg la baie și se pregătesc pentru servirea gustarii. Obținerea performanței
50 min
Pentru
desfășurarea
activității
ADE:Domeniul Limbă și Comunicare Educarea
limbajului,
preșcolarii
vor
descoperi roata năzdrăvană pe care le-a
11
pregătit-o fermierul Tomy pentru a desfășura Conversaţia activitatea. Copiii vor învăța să folosească în mod corect
Observarea
singularul și pluralul substantivelor ce
sistematică a
denumesc animale domestice.
copiilor
Cu ajutorul explicației, se vor sublinia regulile jocului și sarcina didactică pe care copiii o au de îndeplinit. De asemenea, vom
imagini cu
desfășura jocul de probă pentru a se asigura o
animale
înțelegere clară a jocului.
domestice,
Sarcina didactică: Diferențierea
și
Explicaţia enunțarea
corectă
a
substantivelor la singular și la plural.
jetoane,
Frontal
roată cu imagini
Elementele de joc: surpriza, învârtirea roții, aplauze. Explicarea și demonstrarea jocului Educatoarea arată preșcolarilor că pe roată sunt puse diferite imagini, cu unul sau mai multe animale domestice. Copilul numit va Demonstratie merge la roată, va învârti roata și va numi animalul/animalele unde s-a oprit roata. Pe o
12
masă sunt așezate diferite animale domestice ce vor trebui așezate corespunzător imaginii
Observarea
la care se oprește roata. După ce va găsi
sistematică a
jetonul corespunzător animalului/animalelor
copiilor
recunoscute, va formula o propozitie cu acesta/acestea. Fixarea regulilor jocului Pentru a se asigura o înțelegere clară a
imagini cu
jocului, se va utiliza atât metoda explicației,
animale
cât și cea a demostrației. Cu ajutorul
domestice,
explicației, se vor sublinia clar regulile Joc de probă
jetoane,
jocului și sarcina didactică pe care copiii o au
roată cu
de îndeplinit.
imagini
Jocul de probă Se
O1
execută
jocul
Evaluez capacitatea
demostrativ
pentru
copiilor de a
asigurarea înțelegerii sale cu ajutorul unui
răspunde
copil.
corect
Varianta I O2
Frontal
Joc didactic
Educatoarea numește un copil să iasă în față pentru a învârti roata. După ce roata se oprește, preșcolarul trebuie să spună ce se
13
află în imagine: „Roata s-a oprit la vaca/vaci, cal/cai, etc”. Pe masă se află mai multe
O1
O2
animale domestice dintre care copilul trebuie
Evaluez
să îl aleagă pe cel corespunzător imaginii.
capacitatea
Dacă sarcina a fost îndeplinită, copilul este
copiilor de a
apreciat și aplaudat pentru răspunsurile date.
răspunde
De asemenea, tot el, numește un coleg pentru
imagini cu
a-i lua locul.
animale
Se va preciza că, atunci când un copil nu
domestice,
poate rezolva sarcina, va primi ajutor
jetoane,
suplimentar de la cadrul didactic sau de la copii. În joc vor fi antrenați toți copiii. Se va urmări și corecta, la nevoie, exprimarea
Joc didactic
corect
Frontal
roată cu imagini
Aprecieri verbale
lor. Paralel, educatoarea va avea grijă ca toți copiii să respecte regulile jocului. După ce toți copiii au participat, se trece la
O3
complicarea jocului.
Evaluez
Varianta II
capacitatea
Complicarea jocului: Se va cere copiilor să
copiilor de a
alcătuiască propoziții cu termenul de singular
14
și de plural al unor cuvinte. Se vor da 3-4
răspunde
exemple.
corect
Tranzitie: „Iar acum c-am terminat, frumos noi ne ridicăm și la Artă ne îndreptăm”. În continuare, copiii vor desfășura activitatea în cadrul ADE: Domeniul Om și Societate, Conversatia
O4
activitatea „Oița”- lipire material textil.
Suprafată
Aceștia primesc un șablon, o oiță, pe care
suport
trebuie să lipeasca blănița, utilizând material
„Oiță”
textil.
Lipici
Intuirea materialului didactic:
lichid
Cadrul didactic le solicita copiilor să
Pensule
denumească materialele de pe masuță: sablon Explicatia
Materiale
oiță, lipici/aracet, material textil, pensule.
textile
Frontal
Prezentarea optimă a conținutului: Tehnica de lucru pe care o vom folosi este tehnica lipirii. Prezentarea etapelor de lucru și lucrării Demonstratia model: Demonstrarea de catre cadrul didactic a etapelor de lucru
15
ETAPA 1: Aplicarea, cu pensula, a lipiciului lichid pe suprafata suport (oița) ETAPA 2: Lipirea materialului textil ETAPA 3: Expunerea lucrărilor O4
Educatoarea le prezintă copiilor lucrarea Explicatia model, pentru ca acestia să observe tehnica de
Suprafată
lucru folosită și modalitatea de îmbinare a
suport
elementelor componente.
„Oiță”
Observarea
Lipici
sistematică a
Stabilirea și anunțarea
O5
criteriilor de
apreciere a lucrărilor:
lichid
-respectarea temei;
Pensule
-respectarea etapelor de lucru;
Materiale
-acuratețea lucrării;
textile
Frontal
copiilor
-încadrarea în spațiu -gradul de finalizare a lucrării. Efectuarea exercițiilor pentru încălzirea Exercitiul mușchilor mici ai mâinilor: Exerciții efectuate: cântăm la pian,framântăm aluatul, închidem și deschidem pumnii, stoarcem rufele.
16
Efectuarea propriu-zisă a lucrării: O4
O5
După ce se explică tehnica de lucru și se arată
Suprafată
materialele de care au nevoie pentru a realiza Exercițiul
suport
oița, se trece la realizarea lucrarilor de catre
„Oiță”
sistematică a
copii.
Lipici
copiilor
Pe parcursul activității ,copiii sunt îndrumați
lichid
în realizarea sarcinilor de lucru, păstrarea
Pensule
poziției corpului, păstrarea acurateții lucrării
Materiale
și încadrarea armonioasă și echilibrată în
textile
Individual
Observarea
spațiul dat. Cadrul didactic va supraveghea
Aprecieri
activitatea, intervenind daca este necesar sau
verbale
în cazul în care este solicitat. Asigurarea retenției și a transferului
10 min
În cadrul ALA, copiii vor desfășura jocul recreativ: „Oițele la stână”- joc distractiv și jocul liniștitor: „Plimbă fermierul”- joc atenție. „Oițele la stână”.
Observarea
Conversatia
A)Prezentarea continutului si a sarcinilor de joc: Voi anunța copiii că vor juca un joc
Frontal
sistematică a copiilor
,,Oițele la stână”. La semnalul „La păscut”, fiecare copil merge si se joaca pe covor. Explicația
17
Atunci cand zic „Oițele la stână”, vor veni la Demonstraţia mine. B)Jocul de probă: Se execută un joc de probă, pentru a se asigura întelegerea Jocul de regulilor.
probă
C)Desfasurarea propriu –zisă a jocului
Observarea
Se execută jocul ,,Oițele la stână”. Se repetă Jocul
sistematică a
jocul de mai multe ori.
propriu-zis
Frontal
copiilor
„Plimbă fermierul”. A)Prezentarea continutului si a sarcinilor de joc: Voi anunța copiii că vor juca un joc Conversatia ,,Plimbă fermierul”. Ne vom aseza jos pe covor, în cerc. Fermierul va pleca de la mine
Fermier
și va merge din mână în mână. Atunci când Explicația
Aprecieri
zic: „Fermierul s-a plimbat, iar acum s-a
verbale
asezat”, copilul în mâna căruia este fermierul va trebui să imite un animălut domestic, Demonstraţia reproducând onomatopeele respective. La semnalul „Plimbă fermierul”, jocul continua.
18
B)Jocul de probă: Se execută un joc de Jocul de probă, pentru a se asigura întelegerea probă
Frontal
regulilor. C)Desfasurarea propriu –zisă a jocului
Jocul
Se execută jocul ,,Plimbă fermierul”. Se propriu-zis repetă jocul de mai multe ori. Evaluarea activității
5 min
Cu
ajutorul
metodei
activ-participative
„Răspunde, aruncă, interoghează”, copiii își împărtășesc impresiile privind întreaga activitate desfășurată astazi. Copiii sunt asezați în cerc. Educatoarea răspunde ce i-a Conversatia
O6
Observarea
plăcut din activitatea desfășurată, aruncă
Fețe vesele
mingea către un copil și îl interoghează,
Cadou-
întrebându-l ce i-a placut cel mai mult din
surpriză
sistematică a Frontal
copiilor
activitatea desfășurată. Se continua până îşi vor
spune
părerea
despre
activitatea Metoda R.A.I
desfăşurată toți copiii. Se
fac
aprecieri
asupra
modului
de
desfăşurare al întregii activități și ofer copiilor recompense verbale și un cadou
19
surpriză, din partea fermierului Tomy, pentru
Aprecieri
implicarea în activițățile desfășurate.
verbale
La final, copiii părăsesc sala de grupă și se pregătesc pentru plecarea acasă.
20
ANEXE
21
Anexa 1 – Oița – suprafată suport DOS
22
Anexă 2 - Recompensă
23
Anexă 3 – Jetoane animale domestice
24
25
26