47 0 720KB
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1.TG-JIU
PROIECT DIDACTIC
“CĂLĂTORIE ÎN ŢINUTUL DE GHEAŢĂ”
GRUPA MIJLOCIE “A” INSPECTIE GRAD DIDACTIC II PROF.INV.PRIMAR SI PRESCOLAR : CONTES OANA ANISIA
22.02.2019
PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA
DATA : 22.02.2019 GRĂDINIŢA CU P.P.NR.1 TG-JIU GRUPA : MIJLOCIE ”A” PROPUNATOR:PROF.CONTES OANA ANISIA TEMA ANUALĂ : CUM ESTE ,A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT? TEMA DE PROIECT:ANIMALE DE LA POLI TEMA ZILEI: “ CALATORIE IN TINUTUL DE GHEATA” FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA: ADP+ALA+ADE(DLC+DEC)+ALA2 FORMA DE ORGANIZARE:FRONTAL,INDIVIDUAL,PE GRUPURI MICI TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE DE CUNOSTINTE LOCUL DE DESFASURARE :SALA DE GRUPA DURATA:1 ZI
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP): INTALINIREA DE DIMINEATA: ”De vorba cu pinguinul Billy” -salutul,prezenta,calendarul naturii,impartasirea cu ceilalti,noutatea zilei; RUTINE:”Singurel ma ingrijesc,ca un pinguin stralucesc”-exersarea deprinderii igienice TRANZITII:;Luati seama bine”-joc de miscare Ridicam manutele Pinguinul Billy-cantec Bat din palme-joc muzical Cercul mare si frumos-joc cu text si cant OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa utilizeze formule de salut adecvate diferitelor imprejurari; -sa sesizeze prezenta sau absenta unui coleg -sa comunice pe baza unei idei elaborate RESURSE MATERIALE:calendarul naturii,imagini cu animale de la poli,macheta Tinutului de gheata din polistiren extrudat,pinguin de plus
ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA1) ARTA:”Coloram eschimosi -colorare imagini JOC DE MASA:Imagini cu animale de la poli - puzzle STIINTA:”Ajuta eschimosul sa ajunga la iglu”-labirint
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE(ADE) DLC+DOS(Activitate integrata) “ANIMALE DE LA POLI” -Joc didactic -Activitate practica
ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA2) TEMA ACTIVITATII:”Dansul pinguinului”
SCOPUL ACTIVITATII: Valorificarea cunostintelor despre animalele de la poli,consolidarea deprinderilor de a raspunde la ghicitori,de a desparti in silabe,de a alcatui propozitii cu cuvantul dat,exersarea deprinderilor tehnice de lucru necesare activitatilor practice,cultivarea gustului pentru frumos,stimularea expresivitatii si creativitatii prin activitatile practice,exersarea capacitatii de a sensibiliza.
OBIECTIVE OPERATIONALE ALA1 ARTA: -eschimosi,pinguini -colorare imagini -sa denumeasca materialele necesare realizarii lucrarii -sa coloreze in contur -sa foloseasca culori specifice JOC DE MASA: -Imagini cu animale de la poli-puzzle -sa denumeasca materialele de lucru -sa imbine corespunzator piesele de puzzle pentru a realiza imaginea reprezentata STIINTA: -“Ajuta eschimosul sa ajunga la iglu”-labirint -sa denumeasca materialele de lucru -sa gaseasca drumul corect pana la iglu -sa coloreze traseul corect
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE: DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE+ DOMENIUL OM SI SOCIETATE
OBIECTIVE OPERATIONALE: COGNITIVE: -sa recunoasca cat mai multe animale polare -sa precizeze mediul de viata al acestora -sa precizeze hrana de baza a acestora -sa raspunda correct la ghicitori -sa desparta cuvintele in silabe sis a specific numarul acestora -sa foloseasca corect acordul subiectului cu predicatul -sa identifice materialul pregatit pentru activitate -sa alcatuiasca propozitii simple cu cuvantul dat -sa imbine armonios diferite forme pentru realizarea estetica a elementelor componente ce vor compune pinguinul -sa utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispozitie
PSIHOMOTRICE: -sa coreleze numarul de silabe cu bataia ritmica din palme -sa utilizeze corect unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii practice -sa reprezinte prin miscarea mainilor exercitiile de incalzire a muschilor mici AFECTIVE: -construirea stimei de sine prin experiente affective positive in grup
SARCINA DIDACTICA A JOCULUI “ANIMALELE DE LA POLI”-metoda diamantul
-sa raspunda corect la intrebari si ghicitori -sa gaseasca imaginea corespunzatoare raspunsului corect -sa afiseze imaginea la panou,formand astfel” Diamantul animalelor de la poli” -sa formuleze propozitii simple cu cuvantul dat -sa desparta in silabe cuvintele date -sa raspunda in propozitii la intrebarile aflate in spatele animalelor aflate pe macheta -sa recite o poezie despre animalele de la poli invatata -sa intoneze cantecul Pinguinul Billy
ALA II - “DANSUL PINGUINULUI” - sa respecte reguluile stabilite de comun acord in cadrul grupului - sa participe cu placere si interes la dans alaturi de ceilalti colegi - sa manifeste inters fata de dans
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: -expunerea,observatia,conversatia,explicatia,problematizarea,munca independenta , Diamantul,turul galeriei
MIJLOACE DE INVATAMANT: ADP- calendarul naturii,jetoane corespunzatoare,catalogul grupei,ecusoane,panou emotii, ALA I –fise cu eschimosi,pinguini,fise labirint,puzzle cu animale de la poli,fise model creioane colorate,panou pentru expunerea lucrarilor,cosulete ADE(DLC+DOS)- panou cu diamantul,macheta din polistiren,jetoane cu imagini,ghicitori, panou cu fisa model, elementele component ale unui pinguin decupaje,lipici,spatula ALA II – CD cu muzica “Dansul pinguinului”
ELEMENTE DE JOC: -surpriza,miscarea,manuirea materialelor,aplauze,recompense
FORMA DE ORGANIZARE: -frontal,individual,pe grupuri mici
METODE DE EVALUARE: -observarea sistematica a comportamentelor copiilor,prin aprecieri verbale,aprecieri ale raspunsurilor si ale lucrarilor copiilor,probe practice,stimulente RESURSE TEMPORARE: o zi
BIBLIOGRAFIE: M.E.C.T ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3- 6/7 ani” , septembrie 2008, Bucuresti; M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar” – O metodica a activitatilor instructiv- educative, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L , Bucuresti , 2007; V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice”, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005;
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea zilei debuteaza cu Întâlnirea de dimineaţă Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei : „Dimineaţa a sosit Cu totii ne-am intalnit In semicerc ne asezam Si cu toti ne salutam” Prezenta: „Dupa ce ne-am adunat Si frumos ne-am salutat, Colegii ne-am intalnit, Cine oare n-a venit?” –un copil va fi desemnat pentru a spune absentii din ziua respectiva si ii vom consemna in catalogul grupei Calendarul naturii: Copiii denumesc ziua săptămânii, data, luna
anul si anotimpul in care
suntem,dar si cateva caracteristici ale vremii. . Adresez copiilor cateva intrebari despre vremea de afara si ziua in care suntem : ,,In ce anotimp suntem?”, ,,Ce zi este astazi?”, ,,Cum este vremea?” , ,,Cum ne imbracam in aceasta perioada a anului?”. Vom purta o mica discutie referitoare la tema saptamanii.
IMPARTASIREA CU CEILALTI-ACTIVITATEA DE GRUP: -se va desfăşura printr-un joc intitulat „Sunt trist,fericit pentru ca......!”. Copiii isi vor exprima liber felul in care se simt si vor argumenta,apoi vor merge la panoul specific si isi vor aseza norisorul cu poza in dreptul starii de spirit pe care o au. NOUTATEA ZILEI: va fi pinguinul Billy, care a venit cu frigul tocmai de la polul sud, aducandu-ne o surpriza. Acesta are un colet cu multe surprize dar si sarcini pentru copii . Pentru a-l ajuta sa ajunga pe macheta din polistiren extrudat langa prietenii lui,trebuie sa realizam sarcinile de lucru. Trecerea la activitatea de invatare o voi realiza printr-o tranzitie „Luati seama bine” ALA I: Copiii vor merge la centrele de interes la care sa lucreze in functie de ecusoanele pe care le au in piept si le voi preciza ca se pot roti pana cand vor trece toti copiii pe la toate centrele deschise.Le voi explica sarcinile pe care le au de rezolvat,vor primi sprijin acolo unde va fi cazul.Prin metoda Turul Galeriei,se va realiza evaluarea activitatilor la centre. Dupa finalizare,lucrarile copiilor vor fi expuse la panou. La centrul ARTA-copiii vor colora imagini cu eschimosi La centrul JOC DE MASA-copiii vor reintregi imagini cu animale de la polipuzzle La centrul STIINTA-copiii vor trebui sa gaseasca cel mai scurt drum ca eschimosul sa ajunga la iglu-labirint
TRANZITIE: „Bat din palme clap,clap,clap, Din picioare trap,trap,trap, Ne invartim, ne rasucim, Si la baie noi pornim”
Copiii se vor intoarce in sala de clasa prin tranzitia: „Unu,doi,unu doi Toti copiii vin cu noi Sa vedem ce ne-a adus Pinguinul pe ascuns” Dupa intoarcerea in sala de grupa,copiilor li se va reaminti de surprizele pinguinulul Billy. Copiii vor fi asezati in semicerc si din colet voi scoate materialele de lucru pentru desfasurarea jocului didactic” Animalele de la poli” REGULILE JOCULUI DIDACTIC: -un copil va fi desemnat pentru a extrage din bol un biletel pe care se va afla o intrebare sau o ghicitoare; -copilul raspunde corect la intrebare ,alege imaginea reprezentand raspunsul corect si o aseaza la panou formand Diamantul animalelor de la poli; -copilul alege jetonul,denumeste imaginea,desparet cuvantul in silabe ,precizand numarul acestora,formuleaza o propozitie simpla cu respectivul cuvant Dupa finalizarea jocului didactic ,voi face aprecieri si toti copiii vor intona cantecul Pinguinul Billy
Copiii vor intra in sala de clasa pe tranzitia Ridicam manutele si se vor aseza la masute. „Ridicam manutele Si batem palmutele Ale noastre degetele Sunt ca niste pasarele Zboara sus,zboara jos Zboara sus ,zboara jos Si –am facut un cuib frumos” Li se va reaminti de surprizele pinguinului BILLY si vor descoperii pe masute materialele necesare realizarii unui colaj cu pinguin.In cadrul activitatii practice,copiii vor lipi decupaje ,formand astfel un pinguin.Pentru a realiza o lucrare eficienta,se vor executa exercitii de incalzire a muschilor mici a mainilor. „Palma mea e ca o floare Un boboc ea s-a facut Degetele-s mici petale Ce usor s-au desfacut La pian apoi cantam Tare,tare scuturam Si de lucru ne-apucam” Copiii vor intui materialul pus la dispozitie,le voi da indicatii la modul de realizare a unei lucrari eficiente si originale,urmand a –si evalua propria lucrare dar si pe ce-a a colegilor .Toate lucrarile vor fi expuse la panou.
TRANZITIE: „Cercul mare si frumos”-joc cu text si cant „Cercul mare si frumos Mana sus si-apoi in jos Si ce-alalta tot asa Si amandoua uite-asa Batem talpile pe loc Sa se-auda trop trop trop Batem palmele la fel Facem cercul mititel” JOCURI SI ACTIVITATI ALESE (ALAII) Intorsi in sala de grupa ,voi aprecia modul de lucru si comportamentul copiilor si ii voi invita sa dansam impreuna „Dansul pinguinului” Cum se danseaza: Copiii vor sta unul in spatele celuilalt, manutele in soldurile celui din fata si vom urma instructiunile din cantec. Numarul copiilor:dansul se executa cu toti copiii grupei Obiective :copiii isi dezvolta spiritul de atentie,memoria,urechea muzicala si se distreaza. Spatiul de joaca:in sala de grupa Pregatirea dansului: le prezint regulile ,pun cd-ul si executam miscarile de dans asa cum sunt relatate in cantecul „Pinguinul”-varianta pentru copii La sfarsitul zilei,voi realiza o expozitie cu toate lucrarile copiilor si trec in
revista toate activitatile desfasurate in aceasta zi Voi face aprecieri generale si individuale cu privire la activitatea si comportamentul copiilor,iar ca recompensa fiecare va primi cate un pinguin realizat din carton pe lingura de plastic
D
DIAMANTUL ANIMALELOR DE LA POLI
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic
Conţinut ştiinţific
1. Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor pentru desfăşurarea optimă a activităţii , aerisirea sălii şi aranjarea scaunelelor in semicerc.
2.Captarea atenţiei
Strategii didactice Metode şi procedee
Atenţia va fi orientată spre materialele Explicatia prezentate sub formă de surpriză care are Conversaţia rolul de a motiva copiii Observatia în realizarea obiectivelor propuse de educatoare, creând cadrul afectiv, propice pentru activarea atenţiei. Voi prezenta centrele de interes si a materialelor didactice
Materiale didactice
Forma de organiz
Frontala
Macheta Frontală surpriza
specifice fiecarui conversatia centru. Copiii recunosc si denumesc materialele de pe masute –INTUIREA MATERIALULUI 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Tema şi obiectivele activităţii sunt prezentate copiilor sub forma unor formulări de către pinguinul BILLY. Copiii sunt familiarizati cu temele si actiunile ce urmeaza a fi desfasurate
4.Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
Copii au în piept ecusoanele cu animale de la poli ,respectiv ,urs,foca,pinguin . Se va purta o scurtă discuţie referitoare la ce face fiecare dintre aceştia si la sarcinile pe care le are de realizat fiecare grupă.
Conversaţia
Fisele de lucru
Pe grupuri
Plicurile cu surprize Frontală
Explicaţia
Intrebari si ghicitori
Imagini Conversatia
Frontala
ecusoane
Explicatia Jetoane
ALA 1: Copiii sunt invitati la centrele de interes in functie de ecusoanele primite in piept. ARTA
Pe grupur Conversaţia
-copiii vor colora imagini cu eschimosi
Fise de lucru
si cu pinguini JOC DE MASA
Creioane colorate
-copiii vor reintregi imagini cu animale de
Exercitiu
la poli-puzzle
Metoda Diamantului
STIINTA-copiii vor trebui sa gaseasca cel
pe grupur
pe grupur
Puzzle Imagini cu animale de la poli
individua
mai scurt drum ca eschimosul sa ajunga la iglu DLC:
Explicatia
Fise labirint
Pe tranzitia : „Unu,doi,unu doi Toti copiii vin cu noi 5.Obţinerea performanţei si Sa vedem ce ne-a adus Conversatia asigurarea Pinguinul pe ascuns” feed-back-ului Copiii se vor aseza in semicerc si vor participa la jocul didactic „Diamantul
Jocul
animalelor de la poli” Copiii vor trebui sa raspunda la ghicitori si intrebari,vor desparti Explicatia in silabe cuvinte ,precizand numarul acestora,vor face propozitii simple cu
Frontala
Macheta din polistiren
frontal
diamantul
Individua
Bolul cu
cuvantul dat.Iar in urma raspunsurilor,vom aseza imaginea corespunzatoare la panou formand astfel Diamantul animalelor de la poli.
intrebari si ghicitori Demonstratia
Frontal
individua
Sunt pasăre, am aripi Dar eu nu pot zbura. În apa îngheţată Ştiu bine înnota.
Problematizare a
Am un frac negru, Am şi galben puţin,
Frontal
Şi mă cheamă...( pinguin ) Cu ursul brun mă înrudesc, Cu foci şi peşti eu mă hrănesc.
individual Explicaţia
Ghicitori
Albă este blana mea Tare mândru sunt de ea! Stau toată ziua pe gheţar
intrebari
Şi mă numesc... ( ursul polar ) Nu e peste nici vapor Uriasul
Individua Exerciţiul
Frontală
marilor.Balena
ghicitori
Nu e cerb dar ti se pare Cand il departare
vezi
in
Renul
ghicitori
Sunt « cumetre » cu gramada, Insa albe ca zapada.
Individua frontal
Exerciţiul
Vulpi polare intrebari
Mata cu aripi de peste, Si cu coltii cat un cleste.
Morsa Alb, greoi cu parul fin Seamana cu Mos Martin. Ursul polar O papusa gogonata
6.Asigurarea retentie si a transferului
Sta pe gheata infasata.
Pe grupuri m Foca
Observatia surpriza DOS:
Explicatia
Pe tranzitia : Ridicam manutele Si batem palmutele Ale noastre degetele
Pe grupuri m Exercitiul
Sunt ca niste pasarele Zboara sus,zboara jos
demonstrati
decupaje pentru realizarea pinguinului
Zboara sus,zboara jos Si-am facut un cuib frumos
Conversaţia
Copiii vor fi asezati la masute si vor descoperi ultima surpriza de la pinguinul Billy . Vor intui materialele de lucru si isi vor exprima Conversatia opinia -ce materiale aveti pe masute?
decupaje spatule
lipici
Pe grupur
Lucrarile copiilor
Pe grupur
Demonstratia Explicatia
-ce credeti ca vom face cu aceste materiale? Dupa ce le voi demonstra cum se realizeaza colajul,vom 7Evaluarea performantelor face exercitii de incalzire muschilor mici ai mainilor.
Voi face aprecieri asupra modului de lucru si asupra
conversatia
8.Incheierea activitatii
comportamentului la activitate.Toate lucrarile copiilor vor fi stranse si expuse la panou.
frontal Lucrarile copiilor Conversatia
Vom incheia prin dansul Pinguinulvarianta pentru copii.
Realizarea corecta a tuturor sarcinilor de lucru,atat individual cat si la centre.
Conversatia
Se va purta un dialog prin care se apeleaza la Explicatia spiritul critic si autocritic al copiilor,se vor trece in revista activitatile desfasurate si rezultatele muncii lor. Pentru ca au dus la bun Conversatia sfarsit toate sarcinile date de catre pinguinul Billy,putem deschide ultima surpriza si anume cutia cu recompense Toti copiii vor primi pinguini realizati din carton.
CD cu dansul Pinguinulvarianta pentru copii
Surpriza
recompense
frontal
Frontal
ANEXE
Pinguinul Billy -cantec Îmbrăcat frumos în frac, Cu ghetuțe moi de lac; Chiar cu un ghețar vecin Locuiește un pinguin. Al său nume este Willy Și e văr cu Chilly Willy Însă dis de dimineață, El își bea ceaiul cu gheață. Legănâdu-se agale Mândru ca un dirijor, Trece pinguinul Willy Sufletul ghețarilor. Lui îi place și-nghețata Dar c-un pește îl dai gata; Willy –pinguin frumos, Este foarte pofticios. Haideți să cântăm puțin Despre domnul pinguin, Pinguinul e-un simbol: Lipa, lipa pe la pol. Legănâdu-se agale, Mândru ca un dirijor, Trece pinguinul Willy Sufletul ghețarilor.
ANEXE PINGUINUL
Eu sunt un pinguin haios Şi am un frac negru, lucios. La Polul Sud e casa mea Acolo unde- i iarna grea.
Eu sunt un bun înnotător, Dar sunt şi straşnic dansator. Ziua întreagă pescuiesc Şi pe gheţari mă odihnesc.
Urşii polari şi focile Îmi fac amare zilele. Tot mereu mă urmăresc De ei trebuie să mă feresc.
Dar ia te uită- n depărtare! Ce văd? O colonie mare! Sunt fraţii şi părinţii mei
Să mă grăbesc s-ajung la ei!!!
ANEXE GHICITORI:
Sunt pasăre, am aripi Dar eu nu pot zbura. În apa îngheţată Ştiu bine înnota. Am un frac negru, Am şi galben puţin, Şi mă cheamă...( pinguin )
Cu ursul brun mă înrudesc, Cu foci şi peşti eu mă hrănesc. Albă este blana mea Tare mândru sunt de ea! Stau toată ziua pe gheţar Şi mă numesc... ( ursul polar ) Nu e peste nici vapor Uriasul marilor. Balena
Nu e cerb dar ti se pare Cand il vezi in departare. Renul Sade domnul pe un banc Numa-n cizme si in frac. Pinguinul Sunt « cumetre » cu gramada, Insa albe ca zapada. Vulpi polare Mata cu aripi de peste, Si cu coltii cat un cleste. Morsa Alb, greoi cu parul fin Seamana cu Mos Martin. Ursul polar O papusa gogonata Sta pe gheata infasata. Foca