Proiect Didactic Istorie - Ștefan Cel Mare  [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Propunător: Savu (căs. Ițcuș) Ionela-Zamfira Data: 13.11.2019 Unitatea de învățământ: Școala Primară „Gheorghe Asachi”, Iași Clasa: a IV-a B Aria curriculară: Om și societate Disciplină: Istorie Tipul de lecție: consolidare Subiectul lecţiei: Ștefan cel Mare Scopul lecției: Consolidarea cunoștințelor legate de cele mai importante repere ale domniei lui Ștefan cel Mare. Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1: Să arajeze corect pe axa timpului cele mai importante evenimente din timpul domniei lui Ștefan cel Mare. O2: Să descrie corect cele mai importante evenimente din timpul domniei lui Ştefan cel Mare. O3: Să realizeze o caracterizare succintă a voievodului aflat în discuție. O4: Să identifice corect pe hartă teritoriul care se afla sub domnia lui Ștefan cel Mare. O5: Să precizeze cel puțin două strategii de luptă folosite de acesta în bătăliile purtate. O6: Să stabilească cel puțin trei urmări ale domniei lui Ștefan cel Mare. Strategia didactică: Mijloace didactice: Manual, fișă de lucru, tablă neagră, caiet, imagini cu cetăți, imaginea voievodului și povestea despre acesta, harta politică a României, atlase de istorie. Metode și procedee: conversaţia, explicația, exerciţiul, demonstraţia, lectura, jocul. Forma de organizare: Frontal, pe echipe, individual. Resurse: - umane: 32 de copii - temporale: 50 de minute - bibliografice: Programa şcolară pentru clasa a IV-a la Istorie Dumitru Almaș (1997), Istoria Românilor- Manual pentru clasa a IV-a, Ed. Didactică și pedagogică, București. 2

Secvențele activității

Ob.

Conținutul educativ al procesului didactic

1. Moment organizatoric

Aerisirea sălii de clasă; Pregătirea materialului didactic; Ocuparea în liniște a locurilor în bănci de către copii.

2. Introducerea în activitate

Se adresează salutul către copii, după care vor fi anunțați că s-a găsit prin vechile cărți o legendă despre un băiețel înzestrat cu mult curaj.

3. Captarea atenției

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

O3

O3

Strategie didactică Metode și procedee

Materiale didactice

Evaluare

Formă de organizar e

Timp

Frontal

1 min

Frontal

1 min

Frontal

1min

Conversația

Li se povestește pe scurt legenda, după care se expune o poză a voievodului, la care este atașată povestirea. (anexa 1)

Conversația

Copiii sunt anunțați că astăzi vor aprofunda informațiile despre voievodul Moldovei, Ștefan cel Mare și despre cele mai importante realizări ale lui. Totodată vor încerca să plaseze cele mai semnificative evenimente pe axa timpului și vor lucra cu harta.

Conversația

3

Imaginea voievodului și povestea despre acesta

5. Dirijarea învățării O1

O2

O2 O4

Copiii vor citi pe fragmente textul Lectura din manual, după care vor fi rugați să deseneze axa timpului pe caiete și să o completeze având Explicaţia, la dispoziție textul studiat. Fiecare copil lucrează individual, Exercițiul după care se va desena pe tablă axa completată corect și se vor adresa întrebări pentru a aprofunda materia și pentru a verifica dacă toți copiii au completat axa corect. ”Când a urcat la tron Ștefan cel Mare? Care au fost primele schimbări pe Conversația care le-a realizat acesta? Cum au influențat aceste reforme economia țării?” Copiii vor fi împărțiti în trei echipe: I, II, III. Fiecare echipă se va ocupa de câte o bătălie: Baia 1467, Vaslui 1475, Războieni 1476. Se va afișa la tablă harta politică a României, iar copiii vor deschide atlasele la pagina cu Conversația aceeași hartă. Pe rând vor veni la Explicaţia tablă câte un copil din fiecare echipă pentru a indica: teritoriul Demonstraţi aflat sub conducerea lui Ștefan a Exercițiul Jocul cel Mare, locul și anul unde a avut loc bătălia de care se ocupă echipa sa. După ce copilul de la tablă merge la loc, în bancă, un 4

Manual

Frontal

Caiet, manual

Individual

Frontal

10 min

2 min

Tablă neagră, manual

Capacitatea elevilor de a identifica pe hartă teritoriile cerute

Frontal, pe 15 min echipe Atlas de istorie, fișă de lucru, hartă

Se evaluează capacitatea elevilor de a completa axa timpului conformm cerințelor

Capacitatea elevilor de a formula un răspuns clar, corect, conform informațiilor de pe fișa de lucru.

O5

O6

altul va descrie succint evenimentele, bazându-se pe informațiile oferite pe textul suport dat. (anexa 2) Copiii din prima echipă vor trebui să identifice ce strategie de luptă a folosit voievodul în lupta prezentată de cei din echipa a IIIa, iar cei din echipa trei vor trebui să identifice strategia de luptă prezentată de cei din echipa a IIa. Cei din echipa a II-a vor trebui să evalueze răspunsurile date de celelalte echipe și, în caz că este necesar, să le completeze. De asemenea, se va aplica tehnica „scaunul autorului”, câțiva copii, care au oferit răspunsuri pertinente de-a lungul lecției, vor avea șansa de a veni în față pentru a prezenta, utilizând argumente din lecție, însemnătatea domniei lui Ștefan cel Mare. Copiii din sală îi pot adresa întrebări referitoare la lecție. Exemplu: „A făcut acesta pace cu otomanii? Câți ani a domnit Ștefan cel Mare? În ce an și din ce cauză s-a încheiat domnia aceastuia? Unde a fost înmormântat voievodul? Cum îl considera poporul? etc.”

Probă orală şi scrisă

Conversația Jocul

Frontal, Individual

7 min

Se evaluează capacitaea elevilor de a oferi răspunsuri corecte întrebărilor adresate de colegii lor

5

6. Obținerea performanței

7. Asigurarea retenței și a transferului

8. Încheierea lecţiei

După trasarea concluziilor, copiii O3 vor avea ca sarcină de lucru individuală formularea unui scurt text descriptiv, de 10-15 râduri, prin intermediul căruia să surprindă cele mai importante trăsături ale voievodului Ștefan cel Mare. Lecturăm selectiv 5 texte și comentăm pe baza acestora. Se asigură retența și transferul prin întrebări referitoare la lecția O1O studiată: „Despre ce domnitor s-a 2 discutat astăzi? Între ce ani a domnit acesta? Care popor a fost cel mai mare dușman al lui?”

Conversația

Individual

10min

Capacitatea elevlor de a realiza un text descriptiv, respectând cerințele

Conversația

Frontal

2 min

Capacitaea elevilor de a oferi răspunsuri corecte întrebărilor adresate de învățător

Voi face aprecieri generale şi Conversația individuale asupra modului de Aprecierea desfăşurare a lecţiei. verbală

Frontal

1 min

6

Caiete

Anexa 1 Rezumat "Stejarul din Borzești" de Eusebiu Camilar Se spune că Ștefan cel Mare a copilărit mult timp pe Valea Trotușului, iar atunci când cobora din cetatea de scaun, purtat de tatăl său, Bogdan Vodă, să vadă frumusețile țării, din toată țara Moldovei cel mai mult el îndrăgea Borzeștiul. De Borzești se legau multe amintiri de-ale voievodului, căci împreună cu alți copii de răzeși, Ștefan obișnuia să se joace de-a moldovenii și tătarii în jurul unui stejar falnic, rotund în coroana și gros cât să-l cuprindă patru oameni. Jocurile lor reflectau vitregia vremii, ei împărțindu-se în două tabere adverse, ce aveau drept căpetenie pe Ștefăniță, pentru ceata de moldoveni, și pe Mitruț, prieten și coleg de joacă de-al său, pentru tabăra tătărească. Într-o frumoasă zi de primăvară din nou se-ncinse joaca pe miriștea Borzeștiului. Ștefăniță, cu ceata sa, prinse a lupta contra lui Mitruț și ceata tătărească. Lupta a durat mai bine de un ceas, căci tare era Ștefan, tare era și Mitruț! Dar, în cele din urmă, puiul de domn a ieșit învingător și a prins a judeca pe hanul tătar. În urma judecății, micuțul han tătar urma să fie spânzurat pentru fărădelegile sale. Mitruț nu mai putea de bucurie că va fi legat de subsuori și ridicat cât mai sus în coroana stejarului. Dar, acolo sus, râsul i s-a oprit și a îngălbenit la vederea adevăraților tătari care veneau în goană. Ceilalți copii nu au mai avut timp să-l dea jos și Mitruț a căzut ucis de săgeata hanului. Stefaniță și-a jurat că îl va răzbuna pe Mitruț cu mâna lui, iar dacă hanul vă trai până vă crește el mare, îl va spânzura de stejarul din Borzești. Timpul a trecut și Ștefan a urcat în scaunul Moldovei, iar prima grijă a fost să cumințească hoardele tătare care făceau atâta rău țării. Și ieșind biruitor, Ștefan l-a judecat pe hanul tătar, același care l-a omorât pe Mitruț sub stejarul din Borzești, și l-a spânzurat de ramurile acestuia. Astfel l-a răzbunat domnitorul pe prietenul său din copilărie și astfel se răzbuna pe toți cei care pofteau la pământurile țării. 7

Anexa 2

8