Proiect Activitate Integrata Grupa Mare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ,, POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE ‘’ DATA : UNITATEA DE INVATAMANT: PROF.:CRISAN FLORICA GRUPA: MARE TEMA: ,, CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM ? ‘’ SUBTEMA: ,,MAGIA POVESTILOR’’ ACTIVITATE INTEGRATA: CENUSAREASA PE TARAMUL POVESTILOR DOMENII EXPERENTIALE: DLC+DOS MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic - Drumul catre castelul Cenusaresei Activitate practica - Confectionare masti MESAJUL ZILEI: ,,Povestile ne invata/ Lucruri bune despre viata’’ PROGRAMUL ZILEI 1.

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă: Salutul Prezenta Calendarul naturii Tranziţii: joc muzical : “Bat din palme”, versuri create de educatoare, cantec- “Noi suntem piticii” Rutine: “Suntem mari, ne descurcăm singuri!” (deprinderea de autoservire şi de folosire corectă a instrumentelor şi materialelor de lucru 2. ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.L.A. BIBLIOTECA: Decoram rochita printesei CONSTRUCTII: Castelul din poveste JOC DE MASA: Puzzle- In lumea povestilor 3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE) Activitate integrată: „ Cenusareasa pe taramul povestilor” (DLC+DOS) Mijloc de realizare educarea limbajului : joc didactic Mijloc de realizare activitate practică: Confectionare-Mast

4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE(ALA 2) Dans: Valsam, la marele bal! ALA 1 - (Jocuri şi activităţi alese) BIBLIOTECA Tema activitatii : Rochita Cenusaresei Mijloc de realizare: Grafisme Obiective operationale: -Sa numeasca materialele de pe masuta; -Sa decoreze rochita Cenusaresei folosind semne grafice invatate. Strategii didactice: Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul grafic. Material didactic: fise de lucru,creioane colorate. Evaluare: corectitudinea realizarii fiselor. CONSTRUCTII Tema activitatii: Castelul din poveste Mijloc de realizare: Joc de constructie Obiective operationale: -Sa numeasca materialele de pe masuta; -Sa aseze cuburile corect obtinand un castel; -Sa lucreze in grup. Strategii didactice: Metode si procedee: observatia,exercitiul,problemetizarea. Material didactic: piese de constructii. Evaluare: creativitatea si colaborarea in realizarea constructiei JOC DE MASA Tema activităţii : In lumea povestilor Mijloc de realizare: puzzle Obiective operaţionale: -Să reconstituie imaginile de puzzle reprezentand scene din povesti;

-Sa denumeasca povestile regasite. Strategii didactice: Metode şi procedee: : observatia, conversatia, explicatia, exercitiul. Material didactic: carti de povesti cu puzzle. Evaluare: corectitudinea imbinarii pieselor de puzzle. ADE( Activităţi pe domenii experienţiale) ACTIVITATE INTEGRATĂ : ,,Cenusareasa pe taramul povestilor ‘’ DOMENII EXPERIENŢIALE : DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE MIJLOC DE REALIZARE : DLC -joc didactic DOS -activitate practică-confectionare –Masti pentru bal ALA 2: Jocuri distractiv-recreative Mijloc de realizare: Dans(VALS) Tema: La bal Obiective operationale - Sa se exprime afectiv şi motric, prin raportare la muzică adecvată ; -Sa mentina o ţinuta corecta in timpul dansului in perechi; - Sa-si dezvolte calităţi morale (seriozitate, putere de exteriorizare a unor trăiri afective); - Să execute mişcări ritmice specifice dansului si să respecte ritmul melodiei; Evaluare : executarea corecta a pasilor de vals si sincronizarea miscarilor in perechi SCENARIUL ZILEI Copiii se vor pregăti pentru întâlnirea de dimineaţă, intrând în sala de grupă costumati in personaje de poveste alese şi vor fi invitaţi să se aşeze în semicerc pentru întâlnirea de dimineaţă. Acestea sunt de fapt cele trei centre de influenta. Dupa ce ma prezint (sunt Cenusareasa.....), ii rog pe copii sa ma ajute si le spun ce am patit: mama vitrega m-a alungat de la palat departe de printul meu , lasandu-mi o scrisoare pe care le-o citesc. In scrisoare este mentionat faptul ca mama vitrega a facut o vraja iar Cenusareasa nu se mai poate intoarce decat daca va respecte cerintele mamei vitrege: sa fie ajutata de personaje din povesti, sa vada locul unde acestea locuiesc (ETAPA CE COINCIDE CU PREZENTA),sa o invete pe Cenusareasa sa completeze calendarul (CALENDARUL NATURII),sa rezolve corect probele in drum spre palat ajutata de personajele din povesti

(ALA1+DLC+DOS+ALA2). Se trece la desfăşurarea activităţii integrate. Copiii au de rezolvat mai multe sarcini: să găsească răspunsuri la ghicitori, să recunoască fragmente din poveşti, să clasifice personaje după faptele lor, să completeze propoziţii şi să confecţioneze masti pentru marele bal. Activitatea integrată se încheie prin dans la palat(ALA2). ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP) SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ; -să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele; -să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat. Momentele întâlnirii de dimineaţă Salutul Copiii se aşează în semicerc. Salutul va porni de la educatoare (costumata in Cenusareasa). Copiii continuă salutul, adresându-şi cuvinte frumoase cu apelativul specific personajului. Prezenţa Cenusareasa obseva ca si copiii(personajele din povesti),locuiesc intr-un “palat” si ii roaga sa ii arate fiecare unde locuieste. Copiii vor deschide ‘ferastra’ unde este asezata poza lor.La sfarsitul prezentei copiii incep sa numere. Activitate de grup Copiii vor raspunde la ghicitoare: „De când mama a murit/ Tare greu am mai trăit… Mama rea nu mă iubeşte/ Doar la lucru mă sileşte Şi-aşa frântă, necăjită/ Cad pe vatră obosită…” (Cenuşăreasa din Cenuşăreasa de Fraţii Grimm) Calendarul naturii Voi adresa întrebări .Copiii vor raspune si vor aseza jetoanele potrivite la locul potrivit. - În ce anotimp suntem ?/Cum ne imbracam?/Cum este vremea astazi?/ Cate zile are o saptamana?Care sunt acestea?/ Ce zi este astazi?/ A cata zi din saptamana este astazi?/ In ce an/luna si data suntem? Mesajul zilei: Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă! Impartasirea cu ceilalti:“ Impartasirea” va fii lasata pe seama magiei, prin rotirea baghetei magice in mijlocul cercului pe care il formeaza copiii. Directia in care s-a oprit varful baghetei indica copilul care incepe /urmeaza. Vor participa 2 copii.

Discutia de grup: De vorba cu Cenusareasa- Copiii recunosc personajul din poveste –Cenusareasa, poarta un dialog cu ea(spun povestea pe scurt), aceasta le povesteste ce a patit si le cere ajutorul. Noutatea zilei- Citirea scrisorii de catre Cenusareasa si indicarea temei zilei si activitatile care se vor desfasura. Tranziţie: “Cate unul cate doi/Mergem toti in pas vioi Catre mese noi pornim/Povestea potrivita sa o gasim.” Fiecare se aseaza in functie de persoajul pe care il reprezinta in povestea potrivitala catre centrele de interes . ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE) TEMA ACTIVITĂŢII : « CENUSAREASA PE TARAMUL POVESTILOR » DOMENII EXPERIENŢIALE : DLC/ DOS MIJLOC DE REALIZARE :Activitate integrată-joc didactic/ Activitate practica –confectionare masti TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si cosolidare de cunoştinţe FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe OBIECTIVE OPERATIONALE : Cognitive si de limbaj :  sa demonstreze intelegerea textelor, apeland la diferite modalitati de redare a acestora ;  sa recunoasca personaje din povesti, titlul povestilor,autorul, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite sau pe baza descrierii facute de educatoare ;  să recunoască personajul şi povestea din care face parte;  să identifice şi să clasifice personajele pozitive şi negative, să stabilească trăsăturile de caracter ale acestora ; -să răspundă la întrebările puse în legătură cu conţinutul povestirilor;  să sesizeze ce acţiuni sau personaje au fost intercalate greşit în poveste;  să se exprime corect, coerent şi logic în expunerile făcute; Psihomotorii : -să selecteze corect materialele de lucru, să realizeze lucrarea practica(masca pentru bal ) valorificând deprinderile de lucru însuşite ; Socio-afective :  să fie cultivate atitudini de toleranţă, prietenie, cooperare, preţuire şi ajutor reciproc ;  să exprime propriile opinii, sentimente, atitudini.  să-şi aprecieze propriul comportament în raport cu persoane, personaje şi situaţii cunoscute ;sa respecte reguli si sarcini date. STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, observaţia, metoda mâna oarbă,brainstorming, problematizarea, expunerea, ,aprecierea verbala. Mijloace didactice: decor, castel, scrisoare din partea mamei vitrege a Cenusaresei, bagheta magica, imagini din poveşti, jetoane cu personaje din poveştile învăţate, costume ale personajelor din povesti, siluete ale personajelor din poveştile cunoscute de copii, coala mare impartita in doua culori alb si rosu, magneti, tabla magnetica, contur de masti din carton colorat, pene colorate, lipici,lipici cu sclipici, flori 3d si fluturasi perforati din hartie colorata, stelute colorate, foarfece, elastic, cd cu muzica, strajerii: iepuras de plus, lup, pitici, papusa, vulpe. SARCINA DIDACTICĂ: Identificarea personajelor şi a poveştilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor personajelor sau a versurilor prezentate; Alegerea jetoanelor specifice poveştii; Completarea unor propoziţii cu cuvinte potrivite; Confecţionarea unor masti pentru bal. REGULA JOCULUI: Copilul care a fost atins cu bagheta fermecată va recunoaşte şi descrie personajele din poveştile învăţate, va selecta imagini, le va aşeza la locul potrivit si la fiecare proba va fii alt copil. Punctez si la mentinerea ordiniii si linistii in timpul desfasurarii activitatilor. Copiii vor respecta grupul din care fac parte, vor lucra individual pentru realizarea lucrării practice. ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecată, închiderea şi deschiderea ochilor, ghicirea, aplauzele, mimica, limitarea timpului, mânuirea materialelor, recompense BIBLIOGRAFIE:  Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.I.-2008  Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a revizuita. M.E.C./Bucuresti 2005  Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode interactive de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2

DESFASURAREA ACTIVITATII Evaluare EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

1.Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: -aerisirea sălii de grupă; -amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ; -pregatirea materialului demonstrativ si distributiv ; -introducerea copiilor in sala de grupa ; -alegerea de catre fiecare copil a unui « personaj » din poveste.

conversaţia -explicaţia

Aparitia Cenusaresei si expunerea povestii ei. Intalnirea de dimineata Prezenta Calendarul naturii Impartasirea cu ceilalti Discutie de grup-De vorba cu Cenusareasa Noutatea zilei =Anuntarea temei-Citirea scrisorii de la mama vitrega catre Cenusareasa.

conversaţia -explicaţia; expunerea; jocul de rol

Metode

Mijloace de Forme de invatamant organizare Ecusoane sau frontal costume

-pregătirea--alegere 2.Captarea atenţiei

-Bagheta magica a Cenusaresei -calendarul naturii -casuta de prezenta cu pozele copiilor. -scrisoarea de la mama vitrega a Cenusaresei.

frontal

Modul de adaptare al copiilor la cadrul si atmosfera creta in clasa Impresiile si entuziasul copiilor

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi vom porni impreuna spre palat dar trebuie sa respectam cerintele mamei vitrege pentru ca vraja sa dispara iar noi sa ajungem la marele bal. Vom desfasura jocul didactic « Drumul catre castelul Cenusaresei » si va trebui sa rezovam sarcinile care ne impiedica sa inaintam spre palat.Fiecare sarcina rezolvata corect va face vraja mai slaba iar rezolvarea ultimei sarcini Lipire–« Masca pentru bal »va face ca vraja sa dispara iar noi sa ajungem la palat.Vă veţi întâlni cu personaje din poveştile cunoscute,voi trebuie să le recunoaşteţi, să spuneţi din ce poveste sunt, să le caracterizaţi, să recunoaşteţi din ce poveşti fac parte anumite fragmente prezentate, să dezlegaţi ghicitori,sa clasificati personajele din povesti:personaje pozitive si negative.

Explicaţia Problematizarea

4.Prezentarea conţinutinutului

Le voi citi sarcinile iar ei le vor rezolva pe rand, nu vor putea trece la urmatoare daca precedenta nu este rezolvata pentru ca nu ne da voie stajerii mamei vitrege. 1-Dezlegarea unor ghicitori despre personaje şi poveştile din care fac parte. 2- Recunoaşterea poveştilor, a momentelor si a mesajelor povestilor regasite. 3.Clasificarea personajelor întâlnite într-o anumită poveste în personaje pozitive şi personaje negative, după trăsăturile şi faptele lor. 4. Completarea unor propoziţii eliptice. 5. Stabilirea corectitudinii sau incorectitudinii unor enunţuri. 6.Interpretatea unui cantec cu personaje din povesti. 7Confectionare: Masti pentru bal Secvenţa 1-DLC Se realizează jocul de probă, oferindu-se explicaţii suplimentare în cazul în care se constată că regulile sau modul de desfăşurare a activităţii nu au fost înţelese . Această probă se desfăşoară cu întrega grupă de copii. 1-Joc-exerciţiu de ,,spargere a ghetii’’ ,,Atent daca vei fi,personajul vei ghici !’’–prezentarea unor ghicitori

instructajul verbal;

5.Asigurarea Feedback-ului

conversaţia; explicatia lectura educatoarei

Fise cu cerinte la fiecare proba(la fiecare strajer pus de mama vitrega).

Frontal

Receptivitatea copiilor fata de cele prezentate

frontal

Intelegerea continuturilor si a sarcinii de joc

Chestionarea orală -exerciţiul Frontal

despre personaje cunoscute : ,,Personajul să-l ghiceşti E din carte cu poveşti ! ‘’  « Pe mama capră o ascult Uşa eu nu o deschid, Ghiciţi, oare, cine sunt ? » (iedul cel mic-Capra cu trei iezi de Ion Creangă)

-expunerea -ghicitorile -conversaţia

Incepem jocul ,pornim spre palat. PROBA 1- DE LA PRIMUL STRAJER-(UN URS DE PLUS)  Când miros de peşte mi-a venit Eu moartă-n drum m-am prefăcut. Ghiciţi, cine sunt? (vulpea-Ursul păcălit de vulpe) 

Cine-i iedul alintat De trei capre neîncetat. El nu ştie să se-mbrace, Să mănânce şi s-adoarmă Singur, cum fac toţi copiii De la noi din grădiniţă?” (iedul-Iedul cu trei capre de Octav Pancu Iaşi)



« În căsuţa din pădure, Repede face curat, Farfurii, ceşcuţe, oale Stau acum frumos pe raft Si hăinuţe şi pătuţuri Astăzi le-a aerisit, Iar piticii pot să vină Totul este pregătit ! Să vedem dacă ghiciţi Despre cine v-am vorbit ? » (Albă-ca-Zăpada-Albă-ca-Zăpada şi cei şapte pitici).

Receptarea regulilor de joc de catre copii

-expunerea -exercitiul

-fisa cu sarcina lasata de mama vitrega

frontal

Chestionare a orală



« Zglobie şi drăgălaşă, La bunica a plecat, Dar când a ajuns în pădure De sfatul mamei a uitat. » (Scufiţa Roşie din Scufiţa Roşie de... ). Sunt un personaj vestit Dintr-o poveste am venit Şi-am pedepsit fără de veste Un lup şi el tot din poveste. ( Vânătorul-Scufiţa Roşie)

Chestionare a orală Lectura

Problematizarea

PROBA 2 - LA AL DOILEA STRAJER (UN IEPURAS DE PLUS)

frontal

Planşe cu scene din poveştile cunoscute-copiii trebuie să precizeze din ce poveste face parte scena respectivă, ce moment din poveste reprezintă, să spună care este mesajul educativ al poveştii. Conversatia exercitiul ,,Ursul pacalit de vulpe’’de Ion Creanga « Alba ca zapada si cei sapte pitici»de Fratii Grimm « Capra cu trei iezi «

Raspunsuril e corecte ale copiilor

-strajerul iepure - fisa cu sarcina lasata de mama vitrega -Planse cu scene din povesti

« Cei trei purcelusi « Chestionarea orală

PROBA 3-AL TREILEA STAJER (UN PITIC) Siluete ale personajelor din mai multe poveşti.Pe o coala de hartie care este împărţita în două( o parte albă şi una rosie), ei trebuie să aşeze personajele în funcţie de trăsăturile lor de caracter : personaje pozitive-personaje negative.

-Strajerul pitic - fisa cu sarcina lasata de

Pe grupe

« Albă ca Zăpada » de Fraţii Grimm « Scufita rosie » de Fraţii Grimm « Ursul pacalit de vulpe » Vor numi titlul poveştii, numele personajelor şi faptele care îi fac buni sau răi.. Îi voi întreba cu ce personaj din aceste poveşti ar dori să semene şi să motiveze alegerea făcută.

explicaţia -exerciţiul problematizar ea

mama vitrega -siluete cu personajele din poveştile menţionate -coala de hartie impartite in doua lipici

Lipirea siluetelor in functie de cele doua criterii

PROBA A PATRA - AL PATRULEA STAJER(O VULPE DE PLUS) -strajerul lup -fisa cu sarcina lasata de mama vitrega

Joc-exerciţiu : « Completează ce lipseşte ! -completarea unor propozitii eliptice :  ,, Ca să-şi facă glasul frumos şi clar, Lupul s-a dus la…’’(fierar). 

,, În casa cu lucruri mici, Locuiau cei şapte...’’(pitici). ,,Iedul cel mic era...iar iedul cel mare era... ‘’

Frontal

-explicaţia -conversaţia problematizar ea

Chestionarea orală

“Ursul a …pe vulpe.’’ -strajerul PROBA A CINCEA-AL CINCILEA STRAJER(O PAPUSA) Joc-exerciţiu : ,,Am spus bine, n-am spus bine ?’ Voi citi copiilor 3 propoziţii inspirate din poveştile învăţate, iar copiii stabilesc corectitudinea sau incorectitudinea enunţului formulat: -,,Lupul avea gânduri bune şi a sfătuit-o bine pe Alba ca

- fisa cu sarcina lasata de mama vitrega

frontal

zapada’’ ; -,, Hai, Cenuşăreaso, şi tu la petrecere, o roagă mama vitregă şi cele două surori’’ ; -Lupul a pacalit-o pe Scufita si a mancat-o pe bunica ei.

Corectitudinea raspunsuril or copiilor

-explicaţia -exercitiul problematizar ea

Tranziţie : După ce am rezolvat cele cinci sarcini ale jocului, voi face câteva aprecieri în legătură cu modul cum s-a desfăşurat activitatea până în acest moment, iar copiii vor executa miscari in timp ce cantam : „Bat din palme: clap, clap, clap/Din picioare: trap, trap, trap, Ne-nvârtim, ne răsucim/ Şi la baie noi pornim!”. Cand ne intoarcem de la baie gasim inca o proba in drum spre palat -PROBA A SASEA-AL SASELEA STRAJER( O VEVERITA) ”Interpreteaza un cantec cu personaje din povesti”.

6.Asigurarea retenţiei şi a transferului

frontal

-exercitiul -miscarea -exercitiul muzical

Secvenţa 2-DOS Voi recita câteva versuri pentru a realiza trecerea la activitatea practică : „Când credeam c-am terminat Şi că vraja-am alungat Am găsit încă o proba Trebuie să ne grăbim Fiindcă timp mai e puţin. Proba o vom rezolva, Si la bal noi vom pleca.”

-conversaţia -explicaţia -turul galeriei

Citesc si ultima proba-Confectionare masti pentru bal

-observatia -conversatia -exercitiul

PROBA A SAPTEA- AL SAPTELEA STRAJER(UN PUI) „Pentru a putea intra la bal avem nevoie de masti altfel vraja nu

Stejerul Coala de hartie cu cerinta mamei vitrege

frontal

Interpretare a corecta a unui cantec cu pesonaje din povesti

frontal

Recptivitatea copiilor fata de versurile educatoarei

frontal

Creativitate a copiilor in

7.Incheierea activităţii

dispare.” Copiii au pe măsuţe materialele necesare realizării mastilor pentru bal. Intuim materialele primite pe măsute si explic copiiilor sarcina de lucru,sugerandu-le copiilor sa fie creativi,originali realizand astfel masti diferite unul fata de celalalt. Execut împreună cu copiii exercitii de încălzire a muschilor fini ai mâinii: „Batem palmele cu zor/ Batem palmele cu spor/1,2-1,2/Faceti toti la fel ca noi!/Pe manute ne spalam,/Curat noi ca sa lucram./1,2/1,2/Faceti toti la fel ca noi!/La pian noi sa cantam,/Liniste!Sa ascultam! ” În timp ce copiii lucrează, urmăresc activitatea fiecăruia oferind indicatii si ajutor celor care întâmpină greutăti. Voi preciza faptul că, deoarece ei au rezolvat toate sarcinile, vraja sa destrămat şi personajele din poveşti vor putea merge la marele bal care v-a avea loc la castel.

-strajerul - Coala de hartie cu cerinta mamei vitrege -lipici -pene colorate -margelute -pix cu scipici -stelute colorate -floricele 3Dperforate -masti din carton prinse cu elastic.

Coincide cu balul de la palat unde copiii vor dansa vals. Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfăşurat întreaga activitate. Drept recompensă, copiii vor primi bomboane.

-măşti -cd cu muzica -decor-La palat. -bomboane

realizarea mastilor

Corectitudi -nea pasilor de vals si sincronizarea in perechi