Proiect de Activitate Integrata Legume [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PROF.:FLOREA CRISTIANA DATA:26.10.2016 NIVEL :II TEMA ANUALA:,,CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?” SUBTEMA :,,HORA LEGUMELOR VESELE” TEMA ZILEI :,FARMECUL TOAMNEI” TIPUL ACTIVITATII: verificare si consolidare TEMA ACTIVITATII:,,LEGUMELE –sursa de vitamine” DURATA :o zi LOCUL DESFASURARII: sala de grupa FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri,frontal,individual,pe echipe FORMA DE REALIZARE:activitate integrata DS+DOS ACTIVITATI DE INVATARE: ALA 1 -CENTRELE DE INTERES:   

ARTA :,,Legumele vesele”(confectionare masti pentru carnaval) CONSTRUCTII :,,Camara de legume” BIBLIOTECA:,,Carticica mea in culori si forme cu legumele toamnei”

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: DS-Joc didactic ,,Legumele sanatoase la hora sunt scoase’’ DOS –activitate practica-:,,Hora legumelor vesele” ALA 2 –JOCURI DISTRACTIVE :,,Ardeiul calator”, ,,Stafeta legumelor” SCOPUL ACTIVITATII :-Consolidarea si verificarea cunostintelor copiilor legate de anotimpul toamna si al legumele de toamna . OBIECTIVE OPERATIONALE: -Sa-si dezvolte abilitati de comunicare ,participand la dialogul dintre educatoare si copii ;

-Sa gaseasca solutii la situatii problema aparute ,facand apel la experiente anterioare; -sa utilizeze tehnici ale activitatilor plastice pentru a realiza o tema (stampilare) -sa formuleze propozitii ,sa le reprezinte grafic si sa precizeze numarul de cuvinte din propozitie -sa coopereze pentru rezolvarea sarcinilor propuse STRATEGII DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE: -conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,problematizarea,lucrul in grup,surpriza,jocul. MIJLOACE DE INVATAMANT :Imagini cu diferite legume, cub, fise de colorat,lipici,carton colorat,ata pentru masti ,acoarele,pensula,jetoane cu fructe si legume,fete zambitoare. FORMA DE EVALUARE:-Continua,prin observarea comportamentului copiilor,prin analiza actiunilor si a raspunsurilor,prin corectarea imediata a raspunsurilor nesatisfacatoare,stimularea verbala,aplauze. SARCINA JOCULUI:-Sa recunoasca legumele de toamna si modul de pastrare si preparare ,sa ghiceasca si sa selecteze imagini legate de legume, sa formuleze propozitii si sa le reprezinte grafic apoi sa formeze piramida legumelor . REGULILE JOCULUI: -copiii desemnati de catre educatoare prin atingerea cu bagheta magica,inmanarea microfonului fermecat sau a atingerii cu mana pe crestet acela va raspunde sarcinii jocului. ELEMENTE DE JOC: - bagheta magica,microfonul fermecat,aplauze,fete zambitoare. BIBLIOGRAFIE: -,,CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR” -,,REVISTA PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR SI PRIMAR NR.2-3/2013 BUCURESTI. -,,GHID PENTRU PROIECTE TEMATICE’’ BUCURESTI-2013 -,,APLICAREA NOULUI CURRICULUM’’-editura DIANA 2014 -,,SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR”-editura Delta Cart Educational-Pitesti 2013.

SCENARIUL ZILEI MOMENTELE INTALNIRII DE DIMINEATA: I.SALUTUL -Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre educatoare si copii. Copiii sunt asezati in semicerc in fata panoului. -Educatoarea saluta copiii:-,,Buna dimineata copii!”,iar copiii raspund salutului adresat,apoi fiecare isi saluta colegul manifestand bucurie si prietenie. II. PREZENTA -Fiecare copil prezent isi va aseza poza la panou ,iar celor absenti li se vor pune pozele in cosulet. III. CALENDARUL NATURII Se lucreaza la panou ,iar copiii vor raspunde intrebarilor prin adevarat sau fals. (starea vremii, anotimpul,data, ziua,luna) IV. IMPARTASIREA CU CEILALTI ,,Ce legume cunoastem noi?”.In acest moment al zilei copiii vor fi incurajati sa vorbeasca liber despre anotimpul toamna,bogatiile acestui anotimp , despre ce ar dori sa manance la masa de pranz ,referindu-se la meniul zilei in special la legumele folositein prepararea meniului. Copiii isi vor impartasi dorintele doar la microfonul fermecat folosind formula de inceput:. V. MESAJUL ZILEI ,,Legumele toate sunt izvor de sanatate!”La mesajul zilei copiii vor descoperi in cadrul centrului tematic cateva imagini cu legumele care se folosesc la preparatul supei si al tocanitelor. Imaginile vor fi expuse si se va concluziona mesajul zilei. TRANZITIE –Copiii se vorgrupa in trenulet,se vor efectua cateva exercitii de mers ,se vor plimba prin sala de grupa ,vizualizand in acest mod centrele de interes,apoi in functie de culoarea bulinei primite se vor aseza la centrele de interes.

La centrul CONSTRUCTII,copiii vor fi constructori si vor construi din cuburi camara de legume, la entrul ARTA , copii vor fi artisti , vor confectiona masti cu legume , iar la centrul BIBLIOTECA vor avea de confectionat carticica cu legume TRANZITIE :Cantec : ,,Bate vantul frunzele ” Prin acest cantec copiii vor trece la domeniile experientiale .

La DS copiii vor juca jocul ,,Legumele sanatoase la hora sunt scoase!”, iar la DOS copiii vor forma hora legumelor vesele(activitate practica)” . Activitatea se va incheia prin evaluarea activitatilor din ziua respectiva ,prin aprecieri ,incurajari si primirea recompenselor. ALA 2- JOC DISTRACTIV :,,Ardeiul calator”,,,Stafeta legumelor ”