Proiect de Activitate Convorbire [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA: GRUPA: mare DOMENIUL EXPERENȚIAL: D.L.C. CATEGORIA DE ACTIVITATE: educarea limbajului TEMA: În lumea poveștilor VARIANTA DE REALIZARE: convorbire TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1- să recunoască cel puțin patru personaje din cele două povești pe baza cunțștințelor asimilate; O2- să caracterizeze corect personajele după faptele săvârşite pe baza cunoștințelor asimilate; O3- să răspundă corect la întrebări pe baza textelor poveștilor; O4- să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical şi lexical pe baza cunoștințelor asimilate; STRATEGIA DIDACTICĂ:  Metode și procedee: povestirea, conversaţia, exerciţiul verbal, problematizarea, expunerea, explicaţia, dialogul, relatarea.  Mijloace de învățământ: recuzită pentru teatru de păpuşi(marionette), 2 planse cu imagini reprezentative din “Alba ca Zapada” si “Fata babei si fata moşneagului”, fişe, instrumente de scris, medalioane cu portretul celor doua fetiţe.

DEMERSUL DIDACTIC Evenimente didactice Moment organizatoric

Ob. Op.

Captarea atenției

Reactualizarea cunoștințelor Anunțarea temei și a obiectivelor

Dirijarea învățării

O1

O2

Conținutul esețializat al activității Amenajarea sălii de grupă cu scaunelele sub formă de semicerc, în față două planșe reprezentative din “Albă ca Zăpada” și “Fata babei și fata moșneagului”. Introducerea în activitate se va face prin legătura activității de astăzi cu vizionarea unui spectacol cu marionete care tocmai a fost la noi în grădiniță. Se prezintă personajul Albă ca Zăpada întrebându-i pe copii dacă o recunosc. Împreună cu ea a venit încă o fată frumoasă, harnică. Este vorba despre fata moșneagului. Ele ne-au adus două postere cu imagini din viața lor. Ce spectacol am vizionat săptămâna trecută? Fata babei… Cunoașteți și alte povești ? Astăzi vom discuta despre cele două povești, pentru că vreau să văd ce vă mai amintiți din spectacol și din povestea pe care v-am spus-o eu cu puțin timp în urmă. Am putea să numim această discuție “În lumea poveștilor.” Așa cum am spus vom discuta despre viața celor două fete și veți fi atenți pentru a răspunde întrebărilor pe care vi le voi adresa. -Cele două fete, deși sunt din povești diferite, au multe lucruri în comun. Se adresează întrebările: -Cum era Albă ca Zăpada? -Dar fata moșului? -Ce fel de mamă aveau cele două fete? De ce? -Ce făcea toată ziua Albă ca Zăpada? Dar fata moșului?

Strategii didactice

Evaluare

Conversația Planșe

Observarea sistematică a comportame ntului copiilor

Frontal

Conversația Frontal Dialogul

Evaluare verbală

Conversația

Analiza răspunsurilo r copiilor

Frontal

Planșele suport Explicația Frontal Conversația

Observarea sistematică a comportame ntului copiilor

Problematizarea

Conversația

Analiza

O3

O4

O3

O4

O4

-Cine a izgonit-o de acasă pe Albă ca Zăpada? Dar pe fata moșului? -De ce a izgonit-o tatăl pe Albă ca Zăpada? Dar pe fata moșneagului? Împreună cu 2-3 copii se concluzionează: Cele două fete erau orfane iar tații lor le-a adus mame vitrege care nu le iubeau deloc, ci le puneau toată ziua să muncească din greu. Amândouă erau frumoase, harnice, ascultătoare și inimoase. La cererea mamelor cele două fete au fost fugărite de acasă. -Unde a ajuns Albă ca Zăpada? Dar fata moșneagului? -Ce a găsit fata moșului în casa Sfintei Vineri? Dar Albă ca Zăpada? -Ce a făcut Albă ca Zăpada în casa piticilor? Dar fata moșului în casa Sfintei Vineri? -Cum s-au purtat cele două fete? Împreună cu alți 2-3 copii se esențializează: Cele două fete își demonstreză încă o dată hărnicia, mila și bunătatea îngrijind copii și piticii. -Ce recompensă a primit fata moșului? Dar Albă ca Zăpada? -Ce a găsit în ladă fata moșului? -Cine a salvat-o pe Albă ca Zăpada? -Unde a dus-o prințul pe Albă ca Zăpada? -Ce s-a întâmplat cu mama vitregă a Albei ca Zăpada? Dar cu mama vitregă a fetei moșului? Copiii vor extrage esențialul: Fetele primesc drept recompense

răspunsurilo r copiilor

Dialogul Frontal Relatarea Exercițiul verbal

Dialogul

Conversația

Problematizarea

Evaluare verbală

O4

Obținerea performanței

Asigurarea retenției și a transferului Evaluarea

O1

bogății- fata moșului o ladă cu bogății, iar Albă ca Zăpada se mărită cu un prinț bogat pe când mamele vitrege sunt pedepsite pentru răutatea lor și mor. Trebuie scos în evidență că răutatea, invidia, minciuna și alte caractere negative se pedepsesc, pe când cele pozitive sunt recompensate sau „Binele învinge răul!”. Cântec: “Piticii voinicii” -Fișă cu personaje din cele două povești, de desenat un personaj (fata moșneagului) Concluzii și aprecieri asupra participării copiilor la activitate stimulandu-i și pe cei care nu au fost prea active ”Data viitoare vor participa și ei cu răspunsuri la activitate!”

Problematizarea

Explicația Conversația Fișe de lucru Frontal Individual

Observarea sistematică a comportame ntului copiilor Aprecieri verbale