Proiect de Activitate Rechizite. [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect de activitate didactică

Grădiniţa: Liceul Reformat Satu Mare, G.P.P. NR. 24 Grupa: mare, Nivel II Denumirea activităţii: Educarea Limbajului Centrul de interes: Să cunoaştem rechizitele şcolarului! Tema activităţii: Să cunoaştem rechizitele şcolarului! Iskolába íratott az édesanyám! Tipul activităţii: dobândire de noi cunoştinţe Scopul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la rechizitele şcolare: ghiozdan, carte, caiet, creion, penar Stimularea exprimării orale în limba română. Obiective operaţionale: Să înţeleagă indicaţiile simple date de educatoare în limba română Să răspundă adecvat la întrebările referitoare la rechizitele şcolare Să denumească corect rechizitele şcolare: ghiozdan, carte, caiet, Penar, creion, creion colorat. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul Materiale didactice: ghiozdan, carte, caiet, penar, creion. Modul de instruire: frontală, individuală Durata:30- 35 minute Educatoare: Veres Hajnalka

Nr. Evenimente Crt. didactice 1. Organizarea grupei 2.

3. 4.

Captarea atenţiei

Anunţarea temei Dirijarea învăţării

Conţinutul ştiinţific Scaunele vor fi aranjate în formă de clasă. Se pregăteşte materialele didactice pentru activitate. Aşez pe banca copiilor un caiet şi un creion împachetat. Aceasta va fi surpriza lor. - Bună dimineaţa, copiii! Bine aţi venit la şcoală! Haideţi să vedem cum salutăm la şcoală! „ Bună dimineaţa, Doamna Învăţătoare!” Copiii repetă. - V-am adus o surpriză! Vă rog frumos să desfaceţi pachetul! Oare ce conţine surpriza? Sunteţi curioşi? Uitaţi-vă! Am găsit un creion şi un caiet. - Astăzi vom învăţa despre rechizitele şcolare! - Uitaţi- vă pe banca mea! Eu am un ghiozdan. Haideţi să vedem ce conţine ghiozdanul? - Ce este acesta? - Acesta este un ghiozdan. Arăt obiectele care sunt în ghiozdan şi le denumim. - Ce este aceasta? - Aceasta este o carte. O carte- două cărţi. - Ce este acesta? - Acesta este un caiet. Un caiet- două caiete. - Ce este acesta? - Acesta este un penar. - Ce este acesta? - Acesta este un creion. - Ce este acesta? - Acesta este un creion colorat.

Strategii didactice

Evaluare

Observaţia Conversaţia

Observare sistematică a comportamentului

Caiet, creion

Observaţia, Conversaţia, Demonstraţia

Exerciţiul Rechizite şcolare

exerciţiul

Observare sistematică a comportamentului

5.

Asigurarea feedbackului

6.

Închiderea activităţii

- Haideţi să ne jucăm. Cineva se ridică în picioare şi se prezintă. De exemplu: - Pe mine mă cheamă Magor, eu sunt un elev. - Pe mine mă cheamă Maya, eu sunt o elevă. Copiii rezolvă exerciţiul. Într-o şapcă eu aşez nişte cartonaşe în care sunt rechizitele şcolare. Lipesc o hârtie pe dulap.( ghiozdan ) - Haideţi să ne jucăm mai departe! Cineva va veni lângă mine. Trage un cartonaş din şapca vrăjită, denumeşte obiectul de pe cartonaş şi îl lipeşte pe dulap, aici în ghiozdan. Şapca conţine cartonaşe cu denumirile obiectelor, de exemplu: - Ce este acesta? - Acesta este un ghiozdan - Ce este aceasta? - Aceasta este o carte. - Ce este acesta? - Acesta este un caiet. - Ce este acesta? - Acesta este un penar. - Ce este acesta? - Acesta este un creion. - Aţi fost foarte harnici şi deştepţi astăzi!

exerciţiul

Observaţia sistematică a comportamentului

evaluare

Frontal verbal