Proiect de Activitate Integrată 12.12 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: 12.12.2018 GRĂDINIŢA: P.P. ,,Grădinița Prieteniei” GRUPA: Mare B EDUCATOARE: prof. Barna Cristina TEMA: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” SUBTEMA ,, Colindăm, sănătate vă urăm!” ACTIVITATE INTEGRATĂ: ,,Trăistuțele le-am luat și am plecat la colindat!” SECVENŢE DIDACTICE: 1. ADP- Întâlnirea de dimineaţă OBIECTIVE: - să salute şi să răspundă la salut; - să asculte când cineva vorbeşte; - să aibă o atitudine de respect faţă de toţi membrii grupului; - să participe activ şi afectiv la activitatea de grup. STRATEGII DIDACTICE: - Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul - Mijloace de învățământ: calendarul naturii, pozele copiilor

2. A.L.A. 1–Activităţi liber alese Joc de masă – mozaic ”Sorcova” Bibliotecă – grafisme ”Trăistuța colindătorului” Artă – modelaj ”Covrigi și nuci pentru colindători ” OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - să realizeze, prin așezarea pieselor de mozaic pe tăbliță, imaginea unei sorcove - să decoreze trăistuța colindătorului cu semnele grafice cunoscute - să realizeze, prin mișcări și tehnici specifice modelajului, un platou cu ”covrigi” și ”nuci” din plastelină - să colaboreze şi să comunice între ei în mod liber şi civilizat STRATEGII DIDACTICE - Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul,turul galeriei. - Mijloace de învățământ: mozaic, tăblițe, imagini cu sorcove, fișe de lucru, creioane, plastelină, tăblițe, platou. METODE DE EVALUARE: a) continuă – observarea curentă şi aprecieri verbale b) finală – analiza lucrărilor 3. A.D.E. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE – Domeniul Știință (D.Ș.) joc logic – ,,Trăistuța lui Moș Crăciun” SCOP: - consolidarea cunoștințelor copiilor despre atributele pieselor geometrice ( formă, culoare, mărime, grosime) - dezvoltarea gândirii logice și a spiritului de echipă. SARCINA DIDACTICĂ: recunoașterea pieselor geometrice prin acțiunea analizatorilor; sortarea figurilor geometrice după criteriul stabilit de educatoare: mărime, culoare, grosime, utilizând negația logică sau conjuncția logică.

1

REGULILE JOCULUI: un copil legat la ochi va alege o piesă din sacul lui Moș Crăciun, o pipăie și precizează forma, mărimea și grosimea acesteia. În partea a doua a jocului copiii vor preciza atributele pieselor alese prin folosirea negației logice și a conjuncției logice. Pentru fiecare răspuns corect echipa va primi un globuleț. Echipa care are cele mai multe globuri în brad,va câștiga. ELEMENTE DE JOC: aplauze, închiderea și deschiderea ochilor, trăistuța lui Moș Crăciun. STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul, problematizarea. Mijloace de învățământ: trusa Logi, trăistuța lui Moș Crăciun, globulețe, recompense. DESFĂȘURAREA JOCULUI Educatoareava prezenta săculețul lui Moș Crăciun care, înainte de a veni să leaducă daruri copiilor, va testa cunoștinșele acestora despre piesele geometrice. Copiii vor fi solicitașide educatoare să participe la joc prin versurile: Să vină acum la mine, Un copil ce știebine, Atingând o piesă doar, Forma să o spună clar. Copilul chemat este legat la ochi. El introduce mâna în săculeț, alege o piesă, o pipăie și prezintă forma.După precizareaformei, același copil va preciza și celelalte atribute (mărime, culoare, grosime) prin folosirea conjuncției logice. Exemplu: Această piesă este și mare și subțire și albastră. Pe masa educatoarei sunt așezate și altepiese geometrice. Un copilde la cealaltă echipă va alege alte piese care au aceeași formă cu piesa din săculeț și formează o grupă. VARIANTĂ Educatoarea leva cere copiilor o piesă folosind negația logică: ”Alegeți o piesă care nu este nici pătrat, nici triunghi, nici dreptunghi.” În final li se va cere copiilor să dea exemple de obiecte din sala de grupă care au aceeași formă cu piesa aleasă. – Domeniul Om și Societate (D.O.S.)–Activitate practică: confecționare ,,Brăduțul de Crăciun” OBECTIVE OPERATIONALE: - să denumească materialele necesare realizării temei; - să folosească foarfeca în mod corect pentru a tăia hârtia în linie dreaptă; - să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării; - să aibă o poziție corectă la masa de lucru. STRATEGII DIDACTICE: - Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, demonstratia, exerciţiul. - Mijloace de învățământ: foi de hârtie de culoare verde, foarfece pentru fiecare copil, lipici, steluță din hârtie galbenă, foi de carton. 4. A.L.A. 2 – Joc distractiv: ,,Aruncă nuca în traistă !” OBECTIVE OPERATIONALE: - să arunce la țintă cu o singură mână, pentru a introduce nuca în traistă; - să respecte regulile jocului; - să își aștepte rândul; - să participe la joc dând dovadă de bună dispoziție și fairplay. STRATEGII DIDACTICE: - Metode şi procedee: conversația, explicatia, demonstratia, exerciţiul. Mijloace de învățământ: 2 trăistuțe, nuci, recompense. REGULILE JOCULUI: Copiii, împărțiți în două grupe sunt aliniați la linia de start. În fața fiecărei echipe, la o distanță de 2 m sunt așezate două trăistuțe, în care copiii din cele două grupe trebuie să introducă

2

nucile.Copiii vor arunca la țintă cu o singură mână pentru a introduce nuca în traistă. Piciorul de sprijin nu are voie să depășească linia de start. Câștigătoare va fi declarată grupa care are la final cele mai multe nuci în traistă.

BIBLIOGRAFIE:  Ministerul Educaţiei şi Cercetării, „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” (Ediţia a II-a revizuită şi adăugită), Editura V & I Integral, Bucureşti, 2005;  Poftiți în trenulețul jocurilor – Jocuri didacticepentru preșcolari, Silvia Borțeanu, Anca Vodiță, Mihaela Axente, Svetlana Crihan, Pitești, Ed. Diamant;  Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Ed. Omfal Esential 2007;  Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, MEN.

3

SCENARIUL ZILEI Activitatea zilei începe cu prima secvenţă a activităţii integrate şi anume întâlnirea de dimineaţă prin:  salutul –prin cântecul Grupei Fluturașilor: ,,Fluturașii s-au trezit, Bună dimineața! Ursuleții s-au trezit, Bună dimineața! Iepurașii s-au trezit, Bună dimineața! Și copiii s-au trezit, Bună dimineața!  Calendarul naturii - Vom purta o scurtă discuţie despre timpul de afară, despre anotimp. Ce zi este astăzi? Ce dată este? În ce anotimp suntem? Cum este vremea astăzi? Cum v-aţi îmbrăcat când aţi venit la grădiniţă? ,,Calendaru-i încântat că acum l-am completat, Să vedem cine-i prezent și cine este absent.”  Prezența – copiii prezenți își vor așeza poza la locul potrivit, iar copiii de serviciu vor anunța care sunt copiii absenți.  În cadrul momentului noutăţile zilei se anunţă activităţile ce urmează să le desfăşurăm şi se prezintă musafirii din sala de grupă. Tranziție ,,Mergem la plimbare, să facem o urare!” Pentru că în curând Moș Crăciun vă va bate în poartă cu toiagul lui cel fermecat ar fi bine să ne pregătim și noi cum putem mai bine să-l întâmpinăm. De aceea vă propun să modelăm ”Covrigi și nuci pentru colindători ” și pentru zilele în care vom merge și noi cu colinda vom decora ”Trăistuța colindătorului” în care vom pune cadourile și vom construi din mozaic ”Sorcova”. Tranziție ”Drumu-I greu, zăpada-I mare, vin copiii pe cărare!” – mers în echilibru. Se va trece la activitățile pe domenii experiențiale:  Domeniul Știință (D.Ș.) joc logic – ,,Trăistuța lui Moș Crăciun”  Domeniul Om și Societate (D.O.S.) – Activitate practică: confecționare ,,Brăduțul de Crăciun” Ziua se va încheia cu jocul distractiv ,,Aruncă nuca în traistă !” Copiii vor fi recompensați cu dulciuri și autocolante pentru felul în care s-au comportat la activitățile zilei.

4

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Nr. EVENIMENT crt. DIDACTIC 1. Moment organizatoric

2.

Captarea atenţiei

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Conversația

Aprecierea comportamentului non-verbal al copiilor

- Voi asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea mobilierului, pregătirea materialului didactic; - intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă; - copiii sunt aşezaţi în semicerc. Se asigură captarea atenţiei pentru activitatățile liber alese prin tranziţia: ,,Mergem la plimbare, să facem o urare! Fiecare copil va extrage dintr-un plic câte un element (forme geometrice diferite) prin metoda mâna oarbă. După ce au extras fiecare din coș câte un jeton, vor merge la măsuţa cu forma aleasă, realizând astfel împărţirea pe grupuri.

Grupa cerculețelor Joc de masă – mozaic ”Sorcova” Grupa pătratelor Bibliotecă – grafisme ”Trăistuța colindătorului” Grupa triunghiurilor Artă – modelaj ”Covrigi și nuci pentru colindători ”

metoda mâna oarbă Explicația Demonstrația

Toţi copiii execută sarcinile primate.

Exercițiul 3.

Enunţarea temei şi a obiectivelor

Se realizează trecerea de la activităţile liber alese la cele pe domenii experienţiale, prin traziții, pentru a destinde atmosfera și a creea o bună dispozitie. Tranziție ”Drumu-I greu, zăpada-I mare, vin copiii pe cărare!” – mers în echilibru.

Conversația

Aprecierea comportamentului non-verbal al copiilor

Dragi copii, astăzi vă propun un joc care se numește ”Traista lui Moș Crăciun”. Va trebui să recunoașteți piesele geometrice după un criteriu stabilit:formă, mărime, culoare, grosime. 4.

Dirijarea învățării

REGULILE JOCULUI: un copil legat la ochi va alege o piesă din sacul lui Conversația Moș Crăciun, o pipăie și precizează forma, mărimea și grosimea acesteia. În partea a doua a jocului vatrebui să precizați atributele pieselor alese prin folosirea negației Explicația 5

logice și a conjuncției logice. Pentru fiecare răspuns corect echipa va primi un globuleț. Echipa care are cele mai multe globuri în brad,va câștiga. 5.

Prezentarea optimă conţinutului

6.

Obţinerea performanţei

7.

Asigurarea retentiei si transferului

DESFĂȘURAREA JOCULUI a Copiii vor fi solicitați de educatoare să participe la joc prin versurile: Conversația Să vină acum la mine, Un copil ce știebine, Atingând o piesă doar, Forma să o spună clar. Copilul chemat este legat la ochi. El introduce mâna în săculeț, alege o piesă, Exercițiul o pipăie și prezintă forma.După precizareaformei, același copil va preciza și celelalte atribute (mărime, culoare, grosime) prin folosirea conjuncției logice. Exemplu: Această piesă este și mare și subțire și albastră. Pe masa educatoarei sunt așezate și alte piese geometrice. Un copil de la cealaltă echipă va alege alte piese care au aceeași formă cu piesa din săculeț și formează o grupă. COMPLICAREA JOCULUI Educatoarea le va cere copiilor o piesă folosind negația logică: ”Alegeți o piesă care nu este nici pătrat, nici triunghi, nici dreptunghi.” În final li se va cere copiilor să dea exemple de obiecte din sala de grupă care au aceeași formă cu piesa aleasă.

Problematizarea

Aprecierea comportamentului non-verbal al copiilor

Aprecierea răspunsurilor copiilor

Exercițiul

În Ajun de Crăciun fiecare casă este împodobită cât maifrumos. De aceea astăzi vă Conversația a propun să realizăm împreună un tablou cu un brăduț împodobit. Copiii se așează la mese, iar materialul didactic este împărțit fiecăruia. Intuirea materialului didactic: copiii enumeră ce au primit pe masă, iar apoi se trece la următoarele etape ale activității Prezentarea modelului educatoarei Educatoarea va prezenta modelul de brăduț făcut de ea. Explicarea și demonstrarea modului de lucru Fiecare crenguță de brad va trebui să o lipiți pe tulpină la mijloc. Luăm căte o crenguță, ăntindem puțin lipici și o lipim pe tulpină. Crenguțele sunt în perechi Explicația stânga-dreapta. Continuăm cu lipirea crenguțelor în perechi până terminăm toate Demonstrația perechile. La final vom lipi în vârful brăduțului o stea lucitoare. Încălzirea mușchilor mici ai mâinii – prin cântecul: ,,Mișcăm degețelele, batem tare 6

8.

9.

Evaluarea performanţei

Încheierea activităţii

palmele / Uite-așa, uite-așa, tra la la la la la.” Mimăm cântatul la pian, închidem și deschidem pumnii, scuturăm mâinile. Executarea temei propriu-zise –se dă semnalul de începere a lucrului și copiii încep să lucreze. Cei care întâmpină dificultăți în realizarea temei, vor primi explicații suplimentare. Expunerea lucrărilor – După ce se scrie numele copiilor pe lucrări, ele vor fi expuse pe o măsuță,. Se vor face aprecieri asupra modului de lucru al copiilor și asupra comportamentului din timpul activității. Joc distractiv: ,,Aruncă nuca în traistă !'' Copiii, împărțiți în două grupe sunt aliniați la linia de start. În fața fiecărei echipe, la o distanță de 2 m sunt așezate două trăistuțe, în care copiii din cele două grupe trebuie să introducă nucile.Copiii vor arunca la țintă cu o singură mână pentru a introduce nuca în traistă. Piciorul de sprijin nu are voie să depășească linia de start. Câștigătoare va fi declarată grupa care are la final cele mai multe nuci în traistă. Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activităţii. În final copiii vor fi recompensaţi cu bomboane.

Exercițiul

Conversația Explicația

Aprecierea modului desfășurare jocului

de a

Demonstrația Exercițiul Conversația

Aprecieri verbale Recompensa

7