Proiect Integrat Mama [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Universitatea “DUNĂREA DE JOS DIN GALAȚI ” FACULTATEA DE EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT SPECIALIZAREA : PEDAGOGIA ÎNVĂȚĂMÂNTULUI PRIMAR ȘI PREȘCOLAR DISCIPLINA :PRACTICA PEDAGOGICĂ PENTRU ELABORAREA LUCRĂRII DE LICENȚĂ Tema licentei –

Abordarea integrata a educatiei estetice in invatamantul prescolar

Prof. Conf.univ. dr. Valerica ANGHELACHE

Student : Hondrilă Lăcrămioara

-

GALAȚI 2020

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de invăţamant : Grădiniţa Nr.56 Galaţi Nivelul II–Grupa mare „Steluţe” Tema anuală de studiu : „Cu ce si cum exprimăm ceea ce simţim ?” Tema de proiect : „Zvon de primăvară „ Tema săptămânii : „ Inima mamei „ Tema activităţii : Inimioare ,inimioare ,noi va dăruim !” Tipul de activitate : Mixtă (transmitere de noi cunoştinţe , consolidare de priceperi si deprinderi ) Mijloc de realizare : Activitate integrată ADP +ADE (DLC+ DEC ) +ALA II Forma de evaluare : continuă Forma de organizare : frontal , individual pe grupe. Locul desfaşurarii : Sala de grupă Durata activitaţii : 2,5 h COMPETENŢE GENERALE :  Activarea si manifestarea potenţialului creativ  Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute

COMPETENŢE SPECIFICE :  3.1. Manifestarea creativităţii in activităţi diverse  3.3.Dezoltarea creativitaţii prin activitaţi artistico –plastice  1.1. Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înţelegerea se receptarea lui  1.2. Demonstrarea inţelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor ,emoţtiilor ,semnificaţiilor

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE I.

ALA I. JOCURI SI ACTIVITĂŢI ALESE

CONSTRUCŢII : “Casuţa mea “- construcţii cu piese lego NISIP SI APA : “ Inimioare ,inimioare “ desen in nisip, conturul inimioarei . ŞTIINŢA :

II.

“Sorteaza inimioarele dupa culoare si mărime “.

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

 ID : “Imi place primăvara , pentru că ….”  Salutul : “ Bună dimineaţa inimioară …..!”  Prezenţa ;  Calendarul naturii ;  Activitatea de grup ;  Tranziţii : “Bună dimineaţa tuturor”! versuri ritmate

Rutine :  Sosirea copiilor  Deprinderi de igienă personală  Deprinderi de autonomie si autoservire III.ADE : ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE DLC : Educarea limbajului “ Inimioare ,inimioare “ , de Sarina Cassvan –povestirea educatoarei DEC : Educaţia plastică : “Inimioare ,inimioare noi va daruim “-pictură IV . CENTRE DE INTERES:  BIBLIOTECA: Cărticica -“Povestea inimioare , inimioare pentru mama mea “!-citire de imagini -Antrenament grafic –decoreaza carticica cu semnele grafice  ARTA: “Inimioare , inimioare noi va dăruim “!-pictura realizata prin diferite tehnici : pictură , ştamplilare .  JOC DE ROL : “ Hărnicuţ si hărnicuţa pregatesc prăjituri pentru mame “! –modelare prin realizarea diferitelor forme. V. ALA II- JOCURI ŞI ACTIVITAŢI LIBER ALESE “Zvon de primăvară – program artistic !” STRATEGIA DIDACTICĂ :  METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei.  MATERIAL DIDACTIC: planşe cu imagini din poveste, carioci, carte cu imagini din poveste, inimioare, rame din ipsos , inimioare de turtă dulce, aluat colorat , plicuri surpriza ,acuarele,pensule ,stampile din bureţei, serveţele, pahare cu apa.  DURATA: O zi

ADE : ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE :

II. D.L.C –EDUCAREA LIMBAJULUI Tema : „Inimioare,inimioare , de Sarina Cassvan Mijloc de realizare : Povestirea educatoarei Comportamente observabile : Cognitive : O1.Să urmărească linia poveştii concomitent cu imaginile prezentate ; O2.Să răspundă la intrebările adresate de către educatoare , utilizand propoziţii clare din punct de vedere gramatical; O3. Sa –și manifeste preferința pentru un personaj din poveste motivând alegerea facută; O4. Sa redea sub forma de idei aspecte din poveste . Afective : O3.Să exprime prin cuvinte stările emoţionale provocate de intâmplările povestirii. Psiho –motorii : O4.Să răspundă motric la comenzile educatoarei. STRATEGIA DIDACTICĂ METODE SI PROCEDEE:  Povestirea, explicaţia, conversaţia, observaţia , problematizarea. MIJLOACE DIDACTICE :  Imagini din povestea Inimioare , inimioare ,coşuleţ cu plicuri colorate , surprize . Forma de organizare : frontal, individual

2.D.E.C.-Domeniul estetic si creativ – Educaţie plastică Tema : „Inimioare , inimioare noi vă dăruim !”-pictura realizată prin diferite tehnici : pictura , ştampilare. Mijloc de realizare -pictură realizată prin diferite tehnici de lucru : pictura , ştampilare Comportamente observabile : Cognitive : O1.Să selecteze ustensilele si materialele de lucru , necesare realizării lucrării; O2.Să folosescă adecvat tehnicile de lucru insuşite anterior ; O3.Să picteze pe suportul primit folosind culorile preferate ; O4. Să realizeze lucrări originale manifestând creativitate . Psiho-motorii: Să respecte pozitia corectă a corpului fată de suportul de lucru; Să mânuiască corespunzător materialele puse la dispoziţie . Afective : Să –şi exprime opinia fată de propria lucrare si faţă de lucrările celorlalţi copii; Să manifeste interes pentru activitate prin participarea activă la activităţi. STRATEGIA DIDACTICĂ METODE SI PROCEDEE : Explicaţia, conversaţia , demonstraţia , instructajul verbal, observaţia , analiza produselor activităţii . MIJLOACE DIDACTICE : tablou din ipsos ştampile din bureţei, inimioare polistiren ,acuarele, pensule , pahar pentru apă. FORMA DE ORGANIZARE : individual , frontal .

III.ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

 CENTRUL BIBLIOTECA : Tema : Carte – „Povestea Inimioare , inimioare pentru mama mea”! - citire de imagini -

Antrenament grafic : decoreaza carticica cu semnele grafice.

Obiective operaţionale : O1. Să redea conţinutul poveştii prin „ citirea” imaginilor ; O2.Să recunoască povestea ilustrată in carte ; O3. Să traseze diverse semne grafice pentru a decora cartea pentru mamă .  CENTRUL ARTĂ Tema : „Inimioare, inimioare noi va dăruim !” –pictura realizată prin diferite tehnici de lucru : pictura , ştampilare . Obiective operationale : O1.Să denumească materialele, ustensilele puse la dispoziţie ,mânuindu-le cu atenţie si combinându-le cu pricepere in vederea realizării temei propuse ; O2.Să folosească adecvat tehnicile de lucru insuşite anterior ; O3. Să picteze pe suportul primit , in culorile preferate ; O4.Să realizeze lucrări originale manifestând creativitate . 05. Sa formuleze idei /opinii / trairi despre ceea ce lucreaza .

 CENTRUL JOC DE ROL : Tema :”Hărnicuţ si Hărnicuţa pregatesc prăjituri pentru mame !”-modelare prin realizarea diferitelor forme. Obiective operationale :

O1.Să recunoască obiectele folosite in cadrul jocului de rol ; O2. Să exerseze deprinderile , tehnicile specifice modelajului pentru realizarea temei ; O3.Să relaţioneze cu partenerii de joc . O4. Sa-si exprime trairile ,sentimentele fata de lucrarea realizata. Resurse: Procedurale : observaţia, demonstraţia, conversaţia, instructajul verbal, exerciţiul , lucrul individual, aprecierea verbală. Materiale : 

Biblioteca: Carte cu imagini din poveste , fişe de lucru, carioci.



Arta : Inimioare din polistiren, rame din ipsos ,acuarele , pensule, ştampile din bureţei , pahare pentru apă, şerveţele.



Joc de rol :Obiecte de bucătarie, aluat ,instrumente specifice modelajului .

Metode activ –participative : Turul galeriei . Metode de evaluare : observarea sistematică a comportamentelor , aprecierea răspunsurilor copiilor , analiza produselor activitaţii, stimulente (turtă dulce). Forma de organizare: individual, frontal, pe grupuri mici. JOCURI SI ACTIVITAŢI LIBER ALESE Tema : „Zvon de primavară ”! Mijloc de realizare : program artistic Obiective operaţionale: O1. Să intoneze cântece , respectand ritmul melodiei ; O2.Să participe activ si afectiv la programul propus ,dând dovadă de cooperare şi interes . O3. Să execute mişcarile sugerate de textul cântecelor . FINALITATEA ZILEI Expoziţie realizată cu inimioare , rame pentru tabloul mamei , prăjituri modelate din aluat pentru mame!

Bibliografie : 1.Curriculum pentru educaţie timpurie -20182.Revista Învăţământ preşcolar şi primar , 3-4 /203,Editura Arlequin, 2013 3.Activitatea integrată din grădiniţă , Ed. Didactica Publishing House , 2008 4.Curriculum pentru educaţie timpurie 3-6/7 ani , Editura Diana , Bucureşti ,2008 5.Revista Învăţământ Preşcolar , Nr. 3-4 ani /2009, Editura Arlequin ,Bucureşti , 2009 SCENARIUL ZILEI Activitatea debutează cu Intâlnirea de dimineaţă , “ Îmi place primăvara pentru că... “ Copiii se aşează pe scaunele in formă de semicerc , astfel incât să poată comunica atât verbal cât si vizual cu toţi membrii grupei. Apoi se rostesc următoarele versuri : “Bună dimineaţa cer frumos , Bună dimineaţa soare luminos , Bună dimineaţa micuţule vânt Care umbli pe pământ ! Bună dimineaţa pietricele tari , Bună dimineaţa copii mari “! Salutul de dimineaţă , fiecare copil il va saluta pe cel din stânga lui , printr-o strângere de mână , privindu-l in ochi si spunându-i numele. -

“Bună dimineaţa inimioara Ana , imi place de tine pentru că.... “! Salutul incepe de la educatoare şi se va termina tot la ea.

Prezenţa Educatoarea : -“După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am salutat Colegii ne-am intâlnit Cine oare n-a venit ?”

Un copil va numi toţi copiii absenţi. Calendarul naturii , se completează de către un copil prin intermediul jocului de rol “Meteo “. Impărtăşirea cu ceilalţi , copiii sunt intrebaţi ce au făcut cu o zi inainte acasă cu mama lor si cum s-au jucat . Activitatea de grup :”Daca ai fi o culoare – ce culoare ţi- ar plăcea să fii ? ! “ Cântec : “Culorile”! Noutatea zilei : In sala de grupă va intra , o fetiţa de la Grupa mare care va aduce într-un coşuleţ de la Zâna Primăvară mai multe plicuri colorate si surprize copiilor .  In primul plic copiii află printr-o scrisoare de la “Zâna Primavara “, ca astăzi vor asculta povestea : “Inimioare, inimioare “.  In al doilea plic copiii vor descoperi impreună cu educatoarea imaginile din povestea “Inimioare ,inimioare”! TRANZITIE : “Fluturaşul”- joc de mişcare “Hai fluturaşi zburaşi zburaţi, Aripile scuturaţi La centre va aşezaţi Si frumos lucraţi “!  Dupa ce copiii au ascultat povestea “Inimioare ,inimioare ,educatoarea va deschide un alt plic , in interiorul caruia vor afla sarcinile pe care le au de rezolvat la centrele de activitate , respectiv : Biblioteca , Arta , Joc de rol. După finalizarea lucrărilor la Centrele de activitate ,se va face evaluarea lucrărilor prin aprecieri generale si individule , evidenţiind modul de participare la activitate . In cadrul activitaţii ALA 2 , copiii vor prezenta un program artistic : “ Zvon de primavară ” !

ANEXE

INIMIOARE, INIMIOARE de Sarina Cassvan

- Inimioare! Cine mai cumpără inimioare de turtă dulce ? -Inimioare! aşa striga întruna negustorul cel cu luleaua în colţul gurii şi cu pălăria mare cât roata carului. Un băieţaş se apropie de dânsul şi alese o inimioară de turtă dulce, presărată cu bomboane colorate. În ghereta lui, vânzătorul de dulciuri are inimioare, păpuşele şi soldaţi de turtă dulce . Băieţelului îi place însă inimioara. Şi nu pentru că are de gând s-o mănânce, ci fiindcă vrea s-o ducă mamei lui, care s-a îmbolnăvit de “inimă rea” . Aşa a auzit el pe cineva din casă spunând. De aceea, îşi făcu repede socoteala: “Îi va duce mamei inima aceasta de turta dulce, ca să şi-o puie în locul inimii celei rele şi să se facă sănătoasă .” – Cât ceri pe inimioara asta? îl întrebă el pe vânzător. - Cinci lei, răspunse acest. - E prea scump pentru mine, făcu băiatul, întristat. - Dar câţi bani ai tu? Copilul se căută prin buzunare şi-şi numără grijuliu bănuţii . - N- am mai mult de doi lei ... - Dar pentru cine o cumperi ? îl iscodi omul cu pălăria cât roata de car. -Pentru mama. E bolnavă de “inimă rea”. Vânzătorul zâmbi şi-i dădu turta dulce fără să primească niciun ban. Copilul mulţumi şi alergă într-un suflet acasă . - Mămico , mămico ! Ţi-am adus altă inimă ! Arunc-o pe cealaltă, care e rece şi pune-o pe asta, să te faci sănătoasă! Mămica nu înţelese întâi ce vrea să spună copilul, dar când văzu în mâna lui inimioara de turtă dulce, îl luă în braţe şi-l sărută: - Să trăieşti, dragul mamei! Eşti un băieţel bun. Nu înţeleg însă de ce vrei s-o arunc pe cealaltă?

- Fiindcă toţi din casă spun că te-ai îmbolnăvit de” inimă rea”. M-am dus la piaţă cu ceilalţi copii şi când am văzut inima asta de turtă dulce, m-am gândit s-o cumpăr pentru tine. Nu-i aşa că am făcut bine, măicuţă ? - Foarte bine, băiatul meu drag, răspunse mama, mângâindu-l. Dar, să ştii că inimile oamenilor nu se pot schimba. Eu, însă mă voi face bine, dacă tu vei mânca în locul meu inimioara asta de turtă dulce. La început, băiatul nu vru să se atingă de ea, dar mama lui o rupse în două, muşcă o bucată şi îi dădu lui restul. Şi,parcă din ziua aceea, cu sănătatea începu să-i meargă din ce în ce mai bine . Peste câteva zile, doctorii îi îngăduiră chiar să iasă din casă, şi ea se duse împreună cu băieţelul la vânzătorul de turtă dulce. - Bună ziua, nene! îl salută bucuros băieţaşul. - Bună ziua, băiete! Ce doreşti? - Nimic. Uite, ţi-am adus-o pe mămica. Vrea să-ţi mulţumească pentru turta dulce pe care mi-ai dat-o şi care a făcut –o sănătoasă. - Care turtă dulce? se miră vânzătorul, nemaiamintindu-şi de loc întâmplarea cu “inima rea “ Mama băiatului îi spuse însă în câteva cuvinte cum stăteau lucrurile. - Am fost foarte bolnavă, povesti ea. Într-o zi, copilaşul meu a venit la dumneata să cumpere o inimă de turtă dulce, cu care să mi-o înlocuiască pe a mea. - Da, da ! Aşa e ! zâmbi vînzătorul. Acum îmi aduc aminte. - Tocmai de aceea am venit, să-ţi mulţumesc încă o dată. E drept că băiatul meu are inimă bună, dar şi dumneata eşti un om de ispravă. Apoi, îşi luă băieţaşul de mână şi porni la plimbare prin parc . Copilului îi sălta inima de bucurie. Era mândru că mergea alături de mama lui, care era tânără, frumoasă şi sănătoasă. Şi cum să nu te faci sănătoasă, când ai un copil cu o inimă atât de bună?

Desfășurarea activității Etapele

Conţinutul ştiinţific al activității

Strategia didactică

Evaluare/ metode

activității

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode şi

Mijloace de

Forme de

şi indicatori

procedee Conversația

învățământ Calendarul

organizare Frontal

Apreceirea

Individual

verbală

1.Moment

Asigurarea condiţiilor

Copiii sosesc pe rănd în

organizatoric

necesare unei bune

sala de grupă .

naturii

desfăşurări a activitaţii:

Realizarea salutului de

Panoul de

Observarea

- pregătirea materialului;

către copii împreună cu

prezență

comportamentului

- aranjarea mobilierului;

educatoarea , completarea

Pozele copiilor

copiilor

- organizarea colectivului de calendarului naturii. 2.Captarea

preşcolari. - Se va realiza prin apariția

Copiii sunt solicitați să

Conversația

Coțuleț cu

atenției și

la grupă a unei fetițe de la

coopereze în vederea

Surpriza

surprize de la

comportamentului

introducerea

Grupa mare care ne va

realizării sarcinilor

Zâna

copiilor

în activitate

aduce un coșuleț cu surprize

propuse .

Explicația

Primăvară.

Frontal

de la Zâna Primăvară. Copiii trbuie să descopere împreună cu educatoarea 3.Anunțarea

care sunt surprizele din coș. Se va anunța tema activității

Copiii vor asculta cu

temei și a

și obiectivele pe înțelesul

atenție indicațiile primite

Conversația

Scrisoare de la

obiectivelor

copiilor .

de educatoare .

Explicația

Zâna

Astăzi vom desfășura o

Primăvară

activitate plăcută în care voi

Conținutul

veți realiza împreuna cu

poveștii

Frontal

Observarea

mine multe lucruri frumoase . Educatoarea va deschide prima scrisoare de la Zâna Primăvară , apoi le va propune copiilor să asculte o poveste care se numește – „Inimioare , inimioare ” . Cu ajutorul invitatului zilei Educatoarea va deschide și celelalte plicuri, cu ajutorul copiilor descoperind astfel sarcinile de lucru de la 4. Dirijarea

centrele de activitate. Așezați pe pernuțe în formă

învățării

de semicerc copiii vor asculta cu atenție conținutul poveștii – “Inimioare , inimioare ”! Voi expune conínutul poveștii , folosindu-mă de mimică , de inflexiunile vocii, de gestica corespunzătoare pentru a le trezi emoții copiilor și pentru a le asigura motivația

învățării. Povestea va fi expusă dupa

Ghidați și susținuți de

Povestirea

Imagini din

Individual

Observarea

următorul plan de idei :

educatoare copiii ascultă

Conversația

povestea –

Frontal

comportamentului

-Un băiețel al cărei mamă

cu atenție povestea , apoi

Explicația

„Inimioare ,

este bolnavă de inimă rea ,

cu ajutorul imaginilor

Expunerea

inimioare „!

vrea sa-i cumpere acesteia o

redau conținutul poveștii .

Observația

copiilor

inimioară de turtă de dulce . Vroia să îi înlocuiască inima bolnavă cu una de turtă dulce. -Vânzătorul aflând pentru cine vrea să cumpere inima de turtă dulce dorețte să-l ajute fară să primească nici un ban . -Copilul este fericit și aleargă la mama lui cu turta dulce , spunându-i să arunce inima cea din piept pentru că este bolnavă. -Mămica lui cu lacrimi în ochi i-a explicat că inimile oamenilor nu se pot schimba , dar i-a promis că dacă vor mânca împreună din turta dulce , ea se va însănătoși .

Conversația Individual

Individual

Evaluarea răspunsurilor

-De atunci mama băiețelului începu să se simtă mai bine . -După vindecarea mamei , baiețelul s-a întors la vânzător cu mama lui pentru a-i mulțumi acestuia .

Observația

Fixarea conținutului se va

Repovestirea

Individual

face prin prezentarea imaginilor din poveste prin intermediul întrebărilor -Ce vindea vânzătorul de dulciuri? -Căt l-a costat pe băiețel inima de turtă dulce? De ce era bolnavă mama băiețelului ? Ce s-a întâmplat după ce ai mâncat împreună din inima

Cu ajutorul tranziției copiii Explicația

de turtă dulce?

se vor îndrepta spre

comportamentului

După ce au ascultat

centrele de activitate

copiilor

povestea”Inimioare ,

ascultând indicațiile

inimioare ”, copiii vor

primite de la educatoare .

descoperi centrele de activitate împreună cu educatoarea și sarcinile pe care le au de rezolvat .

Frontal

Observarea

Tranzitie : Hai fluturași zburați , Aripile scuturați , La centre vă așezați , 5.Obținerea

Și frumos lucrați !

performanței Copiii ascultă cu atenție indicațiile primite ,

Observația

Cărți cu

denumind materialele de

Explicația

imagini din

pe măsuțe .

Conversația

povestea –

Frontal

Intuirea materialului

Individual

“Inimioare ,

Aprecierea

inimioare ”

verbală

Rame din ipsos

Observarea

Acuarele

comportamentului

ARTĂ , copiii au de realizat

Pahare cu apă

Copiilor

ca temă :Inimioare ,

Șervețele

inimioare –mijloc de

Bureți pentru

realizare pictură.

ștampilare

La centru de activitate

Carioci

BIBLIOTECĂ , copiii au de

Aluat

realizat ca temă o cărticică :

Forme de

Povestea “Inimioare ,

modelat

La centrul de activitate

inimioare” pentru mama mea – citire de imagini. -Antrenament grafic

Demonstrația

:Decorează cărticica cu ajutorul semnelor grafice. La centrul de activitate JOC DE ROL , copiii au ca temă să modeleze prăjituri pentru mame - din aluat cu 6. Evaluarea

ajutorul diferitelor forme . După finalizarea activităților Preșcolarii participă la

Turul galeriei

Analiza

rezultatelor

de la centre educatoarea

aprecierea lucrărilor

Analiza

produselor

împreună cu copiii , vor

proprii dar și ale colegilor

lucrărilor

activității

realiza turul galeriei , unde

de la fiecare centru de

Conversația

Aprecierea

se vor evalua lucrările .

activitate .

verbală

Se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat copiii. Lucrările vor fi expuse la centrul tematic pentru a fi 7. Încheierea

admirate de părinți . Activitatea se va încheia

Copiii interpretează

activității

printr-un program artistic –

cântecele și execută

Individuale si de

„Zvon de primăvară”

mișcările sugerate de

grup

( cântece de primăvară și de

textul cântecului

Recompense

ziua mamei )

Euritmie

Calculator

Frontal

Aprecieri verbale