55 5 141KB
PROIECT DIDACTIC Data: 24.02.2020 Şcoala: SCOALA GIMNAZIALA Clasa: I-a B Unitatea tematica:”Magia Primaverii” Tema proiectului: „Fantezii de primavara” Tema zilei: „La joaca” Subiectul lectiei: Sunetul şi litera „j” mic Aria curiculara: Limbă și comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Tipul lectiei: Predare- învăţare Competente generale: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
Competente specifice: 1.1 1.2 1.3 2.1 2.2 2.3 2.4 3.1 3.2 4.1
Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate; Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate; Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate; Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare; Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple; Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare; Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes ṣi încredere în sine; Citirea unor cuvinte ṣi propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mânǎ; Identificarea mesajului unui scurt text care prezintǎ întâmplǎri, fenomene, evenimente familiare; Scrierea literelor de mânǎ;
Obiective operaţionale O1: Să identifice sunetul „j” în diferite poziţii ale cuvântului; O2: Să formuleze enunţuri pe baza unei imagini; O3: Să recunoască litera „j” mic de tipar şi „j” mic de mână în diferite contexte; O4: Să utilizeze sunetul „j” în alcătuirea unor cuvinte; O5: Să citească în mod corect, în ritm propriu, silabe şi cuvinte. O6: Să scrie corect litera „j” mic de mână, izolat şi în cuvinte ; O7: Să găsească forma corectă de plural a cuvintelor date. Strategia didactică:
1.Metode şi procedee: exerciţiul., explicația, observația, demonstrația, jocul didactic, metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia. 2.Materiale şi mijloace: : manual, caiete tip I planşa cu litera model, 3.Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe RESURSE: Umane: 30 elevi; Spațiale: sala de clasă; Temporale: 50 minute; Bibliografie: Didactica limbii şi literaturii române în învăţămîntul primar, , Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului . Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu -, Ed. Corint, Bucureşti, 2009 www.didactic.ro
Ob. Secvenţele instruirii şi dozarea 1. Moment organizatoric 1 min. 2. Verificarea
op.
Conţinutul informaţional al lecţiei şi demersul didactic Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
Procedurale
Resurse Materiale
Organiza-
Evaluare
torice Asigur climatul adecvat
Elevii iau loc în bănci și se
desfăşurării lecţiei și pregătesc
pregătesc pentru lecție.
Conversaţia
Frontal
materialele necesare.
temei și a
Verific cantitativ şi calitativ
Elevii citesc si corectează Conversația
cunoștințelor
tema.
tema în caiete.
Caiete
Frontal
Evaluare orală prin
dobândite
sondaj
anterior 3 min. 3. Captarea atenției 3 min.
Vă voi spune acum o ghicitoare: ,,Maşinuţe, păpuşele, Trenuleţe, mingi zglobii, Toate sunt, într-un cuvânt, Nişte … - Despărţiţi cuvântul „jucării” în silabe. - Câte silabe are acest cuvânt? - Care este prima silabă? - Ce sunete se aud în această silabă?
Elevii asculta ghicitoare şi
Conversaţia
găsesc soluţia: jucării.
Frontal
Observarea sistematică
- Ju-că-rii
Exerciţiul
- 3 silabe
Metoda
- ju
fonetică,
- Sunetele j şi u
analitico-
4. Anunţarea
- Este printre aceste sunete vreunul pe care noi nu l-am învăţat? —În această lecţie vom învăţa
temei
litera si sunetul j si sa scriem
1 min.
litera „j” mic de mână.
sistematică
Intuirea imaginii din manual
Observarea
O1
5. Dirijarea învățării 30 min.
O2
- Sunetul „j”
sintetică
Elevii urmăresc explicaţiile Explicaţia
Prezint elevilor imaginea din
Elevii formulează enunţuri pe
manual
baza imaginii.
Ce vedeti in imagine?
Elevii completează enunţul:
Conversaţia
Frontal
Manual
Frontal
Ce credetidespre asta?
O5
Invit elevii să formuleze
Exerciţiul
propoziţii pe baza imaginii.
Explicatia
Demonstratia Studierea textului din manual: citirea model de către învăţător citirea individuala si Elevii subliniaza literele. sublin ierea literei J si j cu doua culori diferite citirea impreuna citire cu voce tare (în lanţ) intrebari despre continutul textului Joc pentru descoperirea Elevii identifică sunetul „j” în Explicaţia
Individual
Observarea
sistematică
O1
sunetului nou
componenţa anumitor cuvinte
Spun mai multe cuvinte, iar
rostite de învăţător .(bat din
elevii bat din palme la
palme)
Observare Exerciţiul
sistematică
recunoaşterea sunetului ,,j”. (joben, joc, mijloc, major etc)
O4 O1
Individual
Exerciţii de dezvoltare a
Evaluare
auzului fonematic
orală
Elevii vor da exemple de
Elevii dau exemple de
cuvinte care încep cu
cuvinte care conţin sunetul
sunetul,,j”, care conţin
„j”.
sunetul ,,j” în interior si care se termina cu sunetul ,,j”.
O3
Exerciţii de recunoaştere a
Elevii încercuiesc litera „j”
Observaţia
Manual
Intereva-
literei nou învăţate
din cadrul cuvintelor sau
luare şi
Invit elevii să recunoască litera
separat.
apreciere
nouă pe manual
verbală
Prezentarea literei de mână
Elevii observă şi exersează
Exerciţiul
Se intuieşte litera de mână şi se
litera în aer, pe bancă cu
Demonstraţia
analizează .
stiloul cu capacul pus.
Observaţia
Frontal
Cu ce seamana? Exerciţii pregătitoare pentru
Fac exerciţii de încălzire a
Observarea
scriere (încălzirea muşchilor
muşchilor mici ai mâinii.
sistematică
mici ai mâinii) O6
O6
Scrierea randului de j pe
Elevii scriu litera de mână,
manual
respectând indicaţiile.
Exerciţiul
Manual
Individual
Evaluare orală
Scrierea literei pe caiete
Caiete tip I
Cer elevilor să scrie 3 litere şi să continue după ce verific. Se vor scrie 3 rânduri cu litera „j” mic de mână. Verific toti elevii
Explicatia
Individual
Amintesc poziţia corectă la scris. Scrierea cuvintelor
Elevii scriu cuvintele în
performaței
Exerciţii de copiere şi
caiete : copiere/ transcriere.
10 min.
transcriere a cuvintelor.
6. Obținerea
O6
O7
Frontal Exerciţiul
frontală prin Caiete tip I
Jocul „Eu scriu una — tu
Elevii găsesc forma corectă
scrii multe”
de plural a cuvântului dat şi
(obraz; bujor; joc; coajă)
scriu în caiete.
Jocul didactic
Evaluare sondaj
Individual
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului
Adresez întrebări cu privire la
Elevii răspund la întrebări.
cum s-au simţit şi ce au învăţat
Conversaţia
Frontal
din lecţie.
Evaluare orală
1 min. 8. Încheierea activității 1 min.
Fac aprecieri asupra comportamentului elevilor în timpul orei.
Primesc aprecierile.
Conversaţia
Frontal
Apreciere verbală