Proiect Didactic Clasa 7 Comisie Patrulatere [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE I. Date generale: Institutia de invatamant: Scoala Gimnaziala Stornesti – Locatia Osoi Data: 25-01-2018 Clasa: a-VII-a Domeniul / Disciplina: Matematica(Geometrie) Titlul lectiei: Recapitulare. Patrulatere Tipul lectiei: Lectie de recapitulare si sistematizare Scopul: Aplicarea rapida si corecta a notiunilor teoretice specifice patrulaterelor in rezolvarea problemelor Profesor : Baciu Petra-Laura Durata lectiei: 50 minute Locul de desfasurare: Sala de clasa II. Competenţe A) Competente generale 1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora 5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă 6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii B) Competente specifice 1. Recunoaşterea şi descrierea patrulaterelor în configuraţii geometrice date 2. Identificarea patrulaterelor particulare utilizând proprietăţi precizate 3. Utilizarea proprietăţilor calitative şi metrice ale patrulaterelor în rezolvarea unor probleme 4. Exprimarea prin reprezentări geometrice a noţiunilor legate de patrulatere 5. Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente, de măsuri de unghiuri şi de arii 6. Interpretarea informaţiilor deduse din reprezentări geometrice în corelaţie cu anumite situaţii practice III. Obiective a) Obiective cognitive: O1 - sa recunoasa si sa descrie patrulaterele studiate O2 - sǎ determine, folosind metode adecvate,lungimi de segmente,masuri de unghiuri O3 - sa enunte proprietatile patrulaterelor si sa aplice aceste proprietati in rezolvarea problemelor O4 – sa stie formulele de calcul pentru dererminarea ariilor si perimetrelor patrulaterelor studiate. O5 –sa rezolve probleme

b) Obiective psiho-motorii -

Să manifeste interes pentru lecţie.

-

Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă c) Obiective afective

-

Să participe activ la lecţie.

-

Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

IV. Strategii didactice

a)Metode şi procedee didactice: - Conversaţia euristică - Ciorchinele - Explicaţia - Rezolvarea de probleme . b)Mijloace de învăţământ: - fişe de lucru , creta ,tabla, plansa cu metoda ciorchinelui c) Forme de organizare: - Frontala si individuala

V. Bibliografie : Dana Radu, Eugen Radu – Matematică, Manual pentru clasa a VII-a, Editura Teora Mirea Fianu, Marius Perianu, Ioan Balica, Dumitru Savulescu - Matematica pentru clasa a-VII-a Ed Art.

DEMERS DIDACTIC

Etapele Lecţiei

Obiective

1. Moment organizatoric

Asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Verificarea prezenţei. Se anunţă şi se scrie titlul lecţiei pe tablă:

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Recapitulare.Patrulatere- rezolvarea de probleme O1 O3 O4

3. Dirijarea învăţării

Activitatea Profesorului

O1 O2 O3 O4 O5 O6

Profesorul anunţă obiectivele operaţionale: „ Vom încerca să ne reamintim cunoştinţele studiate în semestruI I la capitolul „PATRULATERE” şi să le aplicăm în rezolvarea de exerciţii şi probleme. Pentru inceput vom reactualiza notiunile teoretice folosind metoda ciorchinelui.” (Anexa1) Profesorul adreseaza intrebari elevilor privind notiunile teoretice legate de patrulaterele studiate

Activitatea elevilor Se conformează cerinţelor profesorului .

Metode şi mijloace Conversatia

Forme de organizare

Evaluare

Activitate frontala

Notează în caiete titlul lecţiei. Sunt atenţi la explicaţiile profesorului.

Elevii raspund la intrebari si completeaza ciorchinele

Conversatia euristica Rezolvarea de probleme Fisa metoda ciorchinelui

Pentru aplicarea notiunilor teoretice se distribuie elevilor fişele de lucru şi se explică modul de lucru. (Anexa 2) Primesc fişele de lucru, le Fisa de lucru studiază şi sunt atenţi la explicaţiile profesorului. Conversatia În continuare, profesorul îndrumă şi ajută Se conformează cerinţelor euristica elevii la rezolvarea exerciţiilor propuse pe profesorului. Rezolvarea fişa de lucru, numeşte elevii care vor merge Elevii rezolvă la tablă şi pe de probleme la tablă sa rezolve exerciţiile.(in limita caiete exercitiile din fisa Explicatia timpului disponibil) Elevii numiti de profesor In cazul in care sunt elevi care nu au inteles merg la tablă şi rezolvă anumite notiuni profesorul da explicatiile exercitiile si problemele din necesare pentru o buna fixare. fisa de lucru. Sunt atenţi la explicaţiile profesorului,adreseaza intrebari profesorului in

Activitate frontala

Activitate individuala

Observare sistematică

Aprecieri verbale Analiza raspunsurilor

Aprecieri verbale Activitate frontala Activitate frontala

Analiza raspunsurilor Aprecieri verbale Analiza raspunsurilor

ANEXA 1

Definitie:

PATRULATERE

Paralelogramul

Elemente

Trapezul

ANEXA 2 ŞCOALA GIMNAZIALĂ OSOI AS SCOLAR 2017-2018 CLASA A-VII-A

.................................................................................................................... (Numele şi prenumele elevului)

DISCIPLINA MATEMATICA PROF. BACIU PETRA LAURA

Data: .......................................

Fisa de lucru Patrulatere

Subiectul I. Urmăriţi figura 1 şi … completaţi spaţiile libere. 1. Patrulaterul 1 din fig. 1 se numeşte……………………………….. 2. Patrulaterul 2 din fig. 1 se numeşte …………………………….. 3. Patrulaterul 3 din fig. 1 se numeşte …………………………….. 4. Patrulaterul 4 din fig. 1 se numeşte ………………………….. 5. Patrulaterul 5 din fig. 1 se numeşte ………………………….. Subiectul al II-lea. Stabiliţi valoarea de adevăr a propoziţiilor. 1. ,,Într-un paralelogram diagonalele se intersectează înjumătăţindu-se”. 2. ,,Într-un dreptunghi unghiurile au masura de 90”. 3. ,,Într-un romb diagonalele sunt perpendiculare”. 4. ,,Într-un paralelogram unghiurile opuse sunt congruente”. 5. ,,Suma măsurilor unghiurilor într-un paralelogram este egală cu 180”. Subiectul al III-lea. Urmăriţi figura 2 şi … încercuiţi rezultatul corect. 1. Măsura ABC este egală cu … A. 140 B. 120 C. 100 D. 80 2. Măsura AED este egală cu … A. 80 B. 60 C. 45 D. 30 E. 25 3. Lungimea segmentului [DE] este egală cu … A.3 cm B.4 cm C.5 cm D.6 cm E.7 cm 4. Perimetrul paralelogramului ABCD este egal cu … A.30 cm B.25 cm C.20 cm D.15 cm E.50 cm

E. 60

Subiectul al IV-lea. Rezolvati integral. (Probleme cu caracter aplicativ) 1.În figura alăturată sunt reprezentate schematic 3 parcele de pământ în formă de pătrat cu latura de 5 m,2m respectiv 1 m. a)Aflţti aria totală a celor 3 paralele. b)Se împrejmuieşte tot terenul cu gard de sârmă.Caţi metri de gard sunt necesari? c)Se plantează flori pe cele 3 paralele astfel: pe 20% din suprafaţa parcelei mai mari se plantează lalele,pe 40% din suprafaţa parcelei mijlocii se plantează crini şi pe jumătate din parcela cea mai mică se plantează garoafe. Calculaţi suprafaţa terenului cultivat cu flori. 2.În figura alaturată este reprezentat schematic planul unei camere ABCD şi a unei terase ADE. ABCD este un dreptunghi AB=4 m BC=5 m,iar ADE este un triunghi dreptunghic. a)Calculaţi suprafata camerei. b)Aflaţi DE ştiind că =

ANEXA 3 Tema pentru acasa 1.În figura alăturată este reprezentat schematic un perete ABCD de formă dreptunghiulară.Acest perete se va acoperi cu faianţă în totalitate. Ştiind că AD=2,8 m şi DC=3 m,iar plăcile de faianţă sunt în formă de pătrat cu latura de 30 cm şi sunt ambalate în cutii de câte 20 bucăţi. Aflaţi numărul minim de cutii ce trebuie cumpărate pentru acoperirea peretelui.

ANEXA 3

Tema pentru acasa 1.În figura alăturată este reprezentat schematic un perete ABCD de formă dreptunghiulară.Acest perete se va acoperi cu faianţă în totalitate. Ştiind că AD=2,8 m şi DC=3 m,iar plăcile de faianţă sunt în formă de pătrat cu latura de 30 cm şi sunt ambalate în cutii de câte 20 bucăţi. Aflaţi numărul minim de cutii ce trebuie cumpărate pentru acoperirea peretelui.