67 0 278KB
Proiect didactic
CLASA: a II-a DATA: PROPUNATOR: ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: În lumea plantelor TEMA ZILEI: Surprize de la Zâna Toamnă SUBIECTUL LECŢIEI: Necunoscutul după Vasile Malschi FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL LECȚIEI: predare - învățare COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1. 1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2 Transmiterea unor informaţii printr - o suită de enunţuri înlănţuite logic
3. 1 Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
3.2 Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază
COMPETENȚE INTEGRATE:
Matematică și explorarea mediului
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple
Arte vizuale și abilităţi practice
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv
Dezvoltare personală
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE OC1 – să citească în ritm propriu, corect, conştient, expresiv, fluent textul, adoptând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie OC2 - să explice cuvintele necunoscute, introducându-le ulterior, în propoziţii OC3 – să răspundă întrebărilor vizând conţinutul textului OC4 - să citească selectiv propoziţii din text, în urma unor cerinţe adresate de învăţător OC5 - să rezolve sarcinile individual sau în echipă în raport cu cerinţa dată
PSIHO-MOTRICE OM1 - să adopte o poziţie corectă în timpul exersării scrierii. OM2 - să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru;
AFECTIVE OA1 - să manifeste interes pentru lecţie OA2 - să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)
RESURSE: I.
Metodologice
Strategii didactice: a) Metode şi procedee: lectura explicativă, metoda Pălăriile gânditoare, metoda RAI, povestirea orală, conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, observaţia, dialogul, problematizarea. b) Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, manual Clr, CD digital, minge, pălării, puzzel cu imaginea unui copac, cutie, scrisoare, fişe de lucru, panouri plută, marcher, tablă, cd muzică, panou întâlnirea de dimineaţă, casetofon, stick, lipici, caiete, coji nuci, plastilină, crenguţe copac c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe II.
Temporale 40 min + 5 min activități recreative
III.
Umane – clasa are un număr de 23 elevi
IV. Bibliografice: ● ştiinţifice: 1. Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012 2. Ioan Şedrean, „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, editura Didactică şi Pedagogică, 1995; 3. Rodica Leonte, Mihai Stanciu – Strategii activ-participative de predare-învăţare în ciclul primar, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2004 ● oficiale: 1. *** Programa şcolară pentru clasa a II - a, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013 2. Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă, Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel, „Comunicare în limba română, manual pentru clasa a II-a”, editura Intuitext, 2014
CONŢINUTUL LECȚIEI ETAPELE LECŢIEI
1. Moment organizatoric
C.S.
DP 2.1 2.3 MM 2.1 CLR 1.1 1.4 2.1 2.3
Activitatea învăţătoarei
Activitatea elevilor
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Comunicare în limba română: - aerisirea sălii de clasă - amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii - pregătirea materialului didactic - pregătirea aparaturii audiovizuale (laptop, videoproiector); Lecția debutează cu întâlnirea de dimineață. Se formează un cerc în faţa clasei şi se va cânta cântecul Bună dimineaţa.
Se pregătesc pentru activitate.
Vom descoperi împreună cutia cu surprize de la Zâna Toamna. – cu o scrisoare de la ea - Anexa 1
Elevii ascultă explicaţiile învăţătoarei.
Se prezintă MESAJUL ZILEI Bună dimineaţa toamnă aurie! SALUTUL Bună dimineața copaci desfrunziţi! Invitații îi salutăm: Bună dimineața!
Elevii își exprimă emoțiile
STRATEGII DIDACTICE Materia Metode şi Forme de l procedee organizare didactic Conversaţia Frontal
Conversația
Frontal Cutia de la Zâna Toamnă
EVALUARE
Observarea sistematică
Explicația
Elevii formează cercul, răspund salutului meu, apoi se salută între ei, de la stânga la dreapta. Dau mâna, se
Scrisoar e Conversaţia eursitică
Individual Apreciere verbală
Observația
Panoul cu întâlnire a de diminea ță
Un gând bun să le urăm: Bine ați venit!
CLR 2.1 2.2
3) PREZENŢA -Căți elevi sunt în clasa a II - a B? -Câte fetițe? -Câți băieți? -Câți copii lipsesc?
MEM 3.2 4.2
Se va discuta calendarul naturii: - Care sunt zilele săptămânii? - Ce zi este astăzi? - Dacă astăzi este marți, ieri ce zi a fost? - Dacă astăzi este marți, mâine ce zi va fi? - În ce dată suntem azi? - În ce anotimp suntem? - În ce an suntem? - Care sunt lunile de toamnă? - În ce luna suntem? Se scrie pe calendar anul, luna şi anotimpul în care suntem.
privesc în ochi, îşi salută colegul cu glas tare, clar, folosindu-se de un aspect legat de tema zilei, de exemplu: Bună dimineața pasăre călătoare! Elevul de serviciu va veni la panou și va alege pozele copiilor care sunt absenți și le va înlătura de pe fagurele cu albinuțele hărnicuțe, așezându-le sub fagure. Răspund la întrebări Un elev va veni și va alege jetoanele pe care scrie ieri, astăzi, mâine și le așează deasupra vagonului corespunzător zilelor de luni, marți, miercuri.
Conversaţia Frontal
Observarea sistematică
Observaţia Individual
Apreciere verbală Conversaţia Jetoane cu ieri astăzi mâine
Frontal
- A căta lună din anotimp este noiembrie? - Cum este vremea?
Un elev va veni și va alege jetonul cu data de astăzi şi o va lipi pe calendar.
Conversaţia
Panou calendar Marker
4) NOUTATEA ZILEI este că avem musafiri Prezint musafirii. Cei mici sunt rugați să meargă la locurile lor. 2.Reactualiza rea cunoştinţelor
CLR 1.4 2.1 2.2 3.1
-Sunt verificate temele efectuate acasă urmărindu-se aspectul caietului, aranjarea în pagină, dacă tema este completă, forma scrisului, corectitudinea conţinutului. Se va verifica atât cantitatea cât şi calitatea temei. -În timp ce se verifică tema, elevii citesc exerciţiile şi se corectează cu pixul verde în cazul în care au greşit.
Un elev va alege jetonul corespunzător anotimpului de toamnă și-l va aşeza pe locomotiva trenuleţului cu zilele săptămânii. de la panou, va alege jetonul potrivit pentru vreme şi-l va aşeza pe vagonul zilei de astăzi. Sunt atenți la explicații. Elevii îşi deschid caietele la temă. Citesc şi verifică corectitudinea temei.
Frontal Observarea sistematică Observaţia
Jetoane cu data, anotimp uri, vreme Individual Apreciere verbală
Explicaţia
Frontal
Observarea sistematică
Individual
Apreciere verbală
Conversaţia Caiete
Exerciţiul
Manual Clr
CLR 1.1 1.2 1.4 2.1 2.3 3.1
3.Captarea atenţiei
CLR 3.1 3.2 AVAP 2.3 2.6 MEM 3.2 4.2
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale 5. Dirijarea învățării
CLR 1.1 1.2
CLR 4.1 4.2
-Verific lecţia însuşită anterior: ”Grădina Ioanei” de Emilia Căldăraru prin citire integrală, selectivă, discuţii pe marginea textului. - Din manualul digital se prezintă elevilor jocul Descoperă propoziţiile! Se rezolvă de către elevi. Cerinţe: 1) Pune cuvintele corect pe panou astfel încât să obţii propoziţii corecte 2) Aşează propoziţiile în ordinea derulării lor în text. - Se va realiza cu ajutorul unui puzzel lăsat de Zâna Toamna. Anexa 2 Pe piesele acestuia sunt scrise silabele cuvântului Necunoscutul. Elevii trebuie să aşeze silabele în ordine şi să le lipească pe planşă. Vor rezolva astfel puzzelul şi vor descoperi titlul lecţiei noi. -Se discută despre părţile componente ale copacului. -Voi anunța tema și obiectivele operaţionale într-un limbaj accesibil.
Conversaţia Citesc. Răspund la întrebări. Jocul didactic
Rezolvă exerciţiul joc.
Problematiz area
Conversația Rezolvă puzzelul şi descoperă cuvântul şi imaginea unui copac cu părţile lui componente.
Observarea sistematică
Individual
Apreciere verbală
CD digital Panou plută
Explicația Problematiz area
Frontal Laptop Videoproiector
Observarea sistematică Frontal
Piuneze Puzzel Jetoane silabe lipici
Individual
Apreciere verbală
Frontal
Observarea sistematică
Caiete
Frontal
Observarea sistematică
Manual Clr
Individual
Apreciere verbală
Observaţia Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile.
-Se scrie pe tablă şi în caiete data, Scriu pe caiete. titlul şi autorul textului. Informaţii despre autor Vasile Malschi s-a născut la data de 28 decembrie 1912 și a
Manual Clr
Ascultă cu atenţie
Conversația Explicaţia Explicaţia
CLR 1.1 1.2 1.4
CLR 2.1 MEM 3.2 4.2
CLR 2.1 4.1 4.2
murit la 16 aprilie 1994. A scris volumul Nucul copiilor, Istorioara despre cocostârci, Isprăviile hoinarului Catalig, Plecarea lui Lică Ciocârlan, Întoarcerea lui Lică Ciocârlan. Citirea ilustraţiei: -Port o discuţie analizând imaginea din manual. -Se discută şi despre ce are nevoie un copac pentru a trăi – apă, lumină, căldură, aer şi pământ hrănitor. Lectura independentă a textului -Se solicită elevilor să citească textul lecţiei, integral, în gând şi să sublinieze cuvintele necunoscute. Lectura- model a textului este realizată cu ajutorul manualului digital de Clr, apoi de către un elev care citeşte expresiv. - Se scriu cuvintele necunoscute şi se alcătuiesc propoziţii orale cu ele. a ingădui – a da voie, a permite, a lăsa corcoduş - varietate de prun cu fructe mici de culoare galbenă sau roșie a înfige – a pătrunde bănuţii îngălbeniţi – frunze uscate îngălbenite din cauza lipsei apei
Conversaţia Manual Clr Elevii intuiesc imaginea din manual.
Observarea sistematică Frontal
Observaţia
Răspund la întrebări. Lectura Elevii citesc în gând, integral, selectiv lecţia. Urmăresc cu atenţie.
Demonstra ţia
Scriu cuvintele de la vocabular, expresiile frumoase. Se reaminteşte poziţia corectă a trupului, picioarelor şi a caietului în timpul scrisului. Citesc lecţia în
Laptop Videoproiector CD digital Manual Clr Caiete
Exerciţiul
Individual Apreciere verbală
lanţ, selectiv, integral.
CLR 3.1
CLR 1.1 1.2 1.4 2.1 2.2 2.3 3.2
Exersarea actului cititului (procedee diferite de lectură) -Citire în lanţ -Citire selectivă -Citeşte propoziţia care exprimă un salut. -Citeşte propoziţia în care se spune ce a văzut nucul sub el. -Citeşte propoziţia la sfârşitul căreia se găseşte semnul întrebării. Ce exprimă această propoziţie? -Citeşte propoziţia în care se spune de ce îşi înfingeau cei doi rădăcinile în pământ. Elevii răspund la -Citeşte propoziţia în care se spune întrebări ce îşi flutură corcoduşul. -Citirea pe roluri
Conversaţia
Observarea sistematică
Dialogul
Exerciţiul
Manual Clr Individual
Explicaţia Dialogul dirijat, referitor la conţinutul textului. Se verifică caracterul conştient al citirii prin întrebări ce vizează conţinutul textului: - Care este titlul lecţiei? - Cum se numeşte autorul? -Care sunt personajele? - Când se petrece acţiunea? - Ce a văzut nucul într-o dimineaţă sub el? - Ce l-a rugat corcoduşul? - De ce lupta corcoduşul să se ridice? - Unde îşi înfingeau rădăcinile cei doi adânc? De ce?
Frontal
Apreciere verbală
-De ce era lipsit de lumină corcoduşul? - De ce avea bănuţii îngălbeniţi? -Cine l-a smuls din rădăcini pe corcoduş? CLR 1.1 1.2 1.4 2.1 2.2 2.3 3.1 3.2 4.1 4.2
Citesc lecţia pe fragmente
Lectura explicativă
Scot ideile principale
Decodarea textului. -Se citeşte pe fragmente şi se scot ideile principale, se vorbeşte despre semnele de punctuaţie. Reîntregirea conţinutului de idei: se realizează lectura integrală a textului. Rezolvă -Se rezolvă oral ex 1 şi 2 de la exerciţiile pagina 46 din manual. propuse oral şi în 1) Alege varianta potrivită pentru a scris. completa enunţul. 2) Citeşte apoi completează oral pentru a obţine propoziţii. -Se rezolvă pe fişa de lucru Sarcina 1 – Anexa 3 Elevii stabilesc Notează titlurile în ordinea valoarea de desfăşurării întâmplărilor din text. adevăr a propoziţiilor. Voi propune să jucăm jocul „Adevărat sau fals” oral. Eu voi enunţa o propoziţie care să aibă legătură cu textul, iar elevii vor spune dacă este adevărată sau falsă. 1. Corcoduşul dorea să trăiască 20 de ani. 2.Vântul l-a smuls din rădăcini pe corcoduşul obosit şi îngălbenit.
Frontal Manual Clr
Observarea sistematică
Conversaţia
Fişa de lucru Explicaţia Individual Apreciere verbală Exerciţiul
Joc didactic
Frontal Observarea
CLR 1.1 1.2 1.4 2.1 2.2 2.3 3.1 3.2 4.1 4.2
6. Obținerea performanței
CLR 3.2 4.1 4.2
DP 2.1 2.3
3.Într-o seară nucul văzu sub el un urs. 4. Pentru că un ploua, rădăcinile celor doi se înfigeau adânc în pământ pentru ca să găsească pietre. - Se rezolvă pe fişa de lucru Sarcina 2, 3 şi 4 – Anexa 3 2) Uneşte cuvintele cu înţeles asemănător. 3) Scrie cuvinte cu înţeles opus. 4) Alcătuieşte o propoziţie în care cuvântul bănuţii să aibă alt sens decât cel din lecţie. Joc didactic „Eu spun una, tu spui multe!” Citesc cuvintele din text: nuc, prun, rădăcină, bănuţ -Activitate pe echipe. -Pălăriile gânditoare Anexa 4 Pe catedră am şase pălării de culori diferite. Se împart elevii în 6 grupe. Fiecare grupă va alege o pălărie şi va răspunde la întrebări. 1. Pălăria albă - Informează - Despre ce este vorba în text? 2.Pălăria roşie - Spune ce simţi! - Ce sentimente îţi trezeşte nucul? Dar corcoduşul? 3. Pălăria neagră - Aspecte negative - De ce a început corcoduşul să obosească ? 4. Pălăria galbenă - Aspecte pozitive
Exerciţiul
sistematică Manual Clr
Elevii rezolvă oral şi în scris exerciţiile propuse
Joc didactic Fişa de lucru
Individual
Apreciere verbală
Conversația Explicația Lucrează în echipă şi rezolvă cerinţele de pe pălării. Liderul echipei prezintă rezolvarea cerinţelor.
Observarea sistematică
Exerciţiul Joc Pălăriile gânditoare Metodă interactivă
6 pălării Colorate
Echipe
Panou plută Piuneze
Apreciere verbală
7. Realizarea feed-back-ului
CLR 1.1 1.4 2.1 3.2
8. Activitate recreativă
CLR 2.3
- Găseşte şi scrie un alt sfârşit textului? 5. Pălăria verde – Oferă idei - Ce credeţi că s-a întâmplat cu corcoduşul? 6. Pălăria albastră - Clarifică - Ce aţi învăţat din această poveste? -Se realizează prin metoda RAI – Răspunde- Aruncă- Interoghează . cu ajutorul unei mingi. -Se explică regulile: Vor primi o minge uşoară pe care o vor arunca preferenţial unui coleg după ce adresează o întrebare legată de lecţie. Copilul care prinde mingea, răspunde, aruncă mingea la alt coleg punând la rândul său o întrebare. Exemple întrebări: -Ce lecţie am făcut noi astăzi la CLR? -Cum se numeşte textul? -Ce aţi învăţat din acest text?etc -Se precizează tema pentru acasa. Se va realiza un copac din coji de nuci, plastilină, creguţe
echipe
Conversația Explicația Răspund solicitărilor
minge
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.
Frontal
RAI Metodă interactivă
Elevii realizează un copăcelul
Explicaţia Demonstra ția Conversația
Elevii ascultă şi primesc aprecierile, apoi
Conversaţia
AVAP 2.3 2.6
9. Evaluarea performanței
Aprecieri verbale
Demonstra ţia
Coji nucă Plastilin ă Crenguţe copac
Individual
Observarea sistematică
Individual
Observarea sistematică
Frontal Individual
Aprecieri verbale
ies în recreaţie în mod organizat.
FIŞĂ DE LUCRU 1) Notează titlurile în ordinea desfăşurării întâmplărilor din text: Lupta pentru apă Apariţia corcoduşului Îngălbenirea Dorinţa corcoduşului Lupta pentru lumină Vântul învingător 2) Uneşte cuvintele cu înţeles asemănător: a îngădui
se băgau
necunoscut
vreme
se înfigeau
a da voie, a permite
timp
neştiut
3) Scrie cuvinte cu înţeles opus: deasupra – .....................................
greu - ........................................
început – ........................................
lumină - ....................................
uşor – ............................................
atunci - .....................................
4) Alcătuieşte o propoziţie în care cuvântul bănuţii să aibă alt sens decât cel din lecţie.
PĂLĂRIA ALBĂ. INFORMEAZĂ Despre ce este vorba în text?
PĂLĂRIA NEAGRĂ. ASPECTE NEGATIVE De ce a început corcoduşul să obosească ?
PĂLĂRIA GALBENĂ. ASPECTE POZITIVE Găseşte şi csrie un alt sfârşit textului?
PĂLĂRIA ROŞIE.SPUNE CE SIMŢI? Ce sentimente îţi trezeşte nucul?Dar corcoduşul?
PĂLĂRIA ALBASTRĂ.CLARIFICĂ Ce aţi învăţat din această poveste?
PĂLĂRIA VERDE. IDEI NOI Ce credeţi că s-a întâmplat cu corcoduşul?