75 0 55KB
Proiect didactic Disciplina:Limba şi literatura română Clasa:a V-a Subiectul:Cartea-obiect cultural Tipul lecţiei:mixtă Obiective cadru:Dezvoltarea capacităcii de receptare a mesajului oral si scris Obiective de referinţă:3.5 Să se adapteze la situaţia concretă de lectură 3.6 Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură 1.1Să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral Obiective operaţionale: Cognitive:O1:Să identifice elementele componente ale cărţii; O2:Să definească noţiunile de: editură, capitol, siglă; O3:Să descrie interiorul cărţii:titlul, foaia de titlu, pagina, fila , cuprinsul, conţinutul; O4:Să recunoască importanţa cărţilor şi a lecturii lor; Afective:O5:Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură; Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, autodictarea, dialog frontal,observarea, Mijloace didactice: manualul, cărţi din diferite domenii şi cu aspect diferit, tabla, test, Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;
Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor Bibliografie: Marin Iancu(coord),Limba Română ,manual pentru clasa a V-a,ed. Petrion,B.,2002 C-tin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, ed.Polirom,Is,1996 Alina Pamfil, Limba şi literature română în gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, B.,2003
Etapele lecţiei şi obiectivele operaţionale
Conţinutul lecţiei Probleme principale
1.Moment organizatoric
Consemnarea prezenţei elevilor .Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.
2.Actualizarea şi verificarea cunoştinţelor învăţate anterior
Verificarea temei şi a lecţiei prin autodictare.
3.Captarea atenţiei
Se prezintă elevilor câteva cărţi, de diferite mărimi şi din domenii diferite.
4.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Cartea –obiect cultural
Probleme adiacente
Itemi de evaluare
Strategia didactică Metode şi procedee
Forme de organizare
Mijloace de învăţământ
Dialog frontal
Text suport
Importanţa păstrării în condiţii bune a cărţiilor şi a achiziţionării lor.
Pregătiţi cele necesare pentru lecţie
Autodictare
Individuală
Caietele elevilor
Conversaţia
Frontală şi individuală.
Cărţi
Explicaţia
Frontală
Prezentaţi temele (transcrierea primelor trei strofe din imnul “Deşteaptă-te ,române!”),apoi prin autodictare le veti scrie pe foile pe care vi le impart.Timp de lucru:10 minute. Se va cere elevilor identificarea materialelor prezentate.
5.Dirijarea învăţării
Se analizează o carte ,prezentându-se elementele componente.
Mănuirea cu grijă a cărţilor.
Observarea Explicaţia
Frontală
Cărţi
Individuală Demonstraţia Dicţionar Pe grupe Se face legătura între titlurile cărţilor şi conţinutul acestora. (dicţionare,cărţi de bucate, literatură, manuale, cărţi de rugăciuni, etc.) Importanţa cărţilor şi lecturii lor:cunoaşterea şi educaţia,cartea fiind elementul esenţial al studiului.În ea sunt cuprinse tainele naturii , impresiile,gândurile şi sentimentele omenirii,de-a lungul întregii sale evolutii.
Frontală şi individuală
Conversaţia
Manual
Se numesc părţile componente ale unei cărţi( copertă, autor ,titlu, pagină,foaie de titlu,foaie, cuprins, editură, siglă ,capitol) cu ajutorul elevilor.Apelaţi la dicţionar pentru cuvintele necunoscute. Se cere elevilor sa observe ,pe grupe ,câte o carte şi un elev din grupă să o prezinte în faţa întregii clase. Ce titlu au cărţile pe care le-aţi prezentat? Ce fel de cărţi cunoasteţi? Ce putem alfa din aceste cărţi? Da-ţi exemple de cărţi pe care le-ati citit şi din care aţi învăţat ceva? În afara informaţiilor, sentimente descrise sau trăite de personaje găsim?cum ne ajută dacă citim cartea? Vom citi versurile lui
Cartile ne dezvaluiesc lumi imaginare si ne ofera posibllitatea de a visa in timp ce le citim.
6.Realizarea feedback-ului(evaluarea formativa)
Aprecierile verbale s-au facut treptat, pe parcursul intregii lectii.
7.Asigurarea retentiei si a transferului(tema pentru acasa)
Activitate de lucru individuala.
Tudor Arghezi,din manual pag.6. Ce inteles au versurile? De ce este numita “carte frumoasa”? Ce relatie exista intre “carte- floare” si “cartevioara”? Dati exemple de doua expresii formate cu ajutorul cuvantului “carte”.Ce semnificatie are expresia “litera cea sfanta”?
Explicatia
Individuala
Caietele elvilor
Elevii vor raspunde in cateva randuri la intrebarea:”De ce este important sa citim?”
individuala
Caietele elevilor
Elevii vor intocmi o lista cu minim douazeci de carti din biblioteca personala,dupa exemplu (anexa1)