Proiect Didactic-Cartea Obiect Cultural Clasa A V-A [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Disciplina:Limba şi literatura română Clasa:a V-a Subiectul:Cartea-obiect cultural Tipul lecţiei:mixtă Obiective cadru:Dezvoltarea capacităcii de receptare a mesajului oral si scris Obiective de referinţă:3.5 Să se adapteze la situaţia concretă de lectură 3.6 Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură 1.1Să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral Obiective operaţionale: Cognitive:O1:Să identifice elementele componente ale cărţii; O2:Să definească noţiunile de: editură, capitol, siglă; O3:Să descrie interiorul cărţii:titlul, foaia de titlu, pagina, fila , cuprinsul, conţinutul; O4:Să recunoască importanţa cărţilor şi a lecturii lor; Afective:O5:Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură; Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, autodictarea, dialog frontal,observarea, Mijloace didactice: manualul, cărţi din diferite domenii şi cu aspect diferit, tabla, test, Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;

Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor Bibliografie: Marin Iancu(coord),Limba Română ,manual pentru clasa a V-a,ed. Petrion,B.,2002 C-tin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, ed.Polirom,Is,1996 Alina Pamfil, Limba şi literature română în gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, B.,2003

Etapele lecţiei şi obiectivele operaţionale

Conţinutul lecţiei Probleme principale

1.Moment organizatoric

Consemnarea prezenţei elevilor .Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.

2.Actualizarea şi verificarea cunoştinţelor învăţate anterior

Verificarea temei şi a lecţiei prin autodictare.

3.Captarea atenţiei

Se prezintă elevilor câteva cărţi, de diferite mărimi şi din domenii diferite.

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Cartea –obiect cultural

Probleme adiacente

Itemi de evaluare

Strategia didactică Metode şi procedee

Forme de organizare

Mijloace de învăţământ

Dialog frontal

Text suport

Importanţa păstrării în condiţii bune a cărţiilor şi a achiziţionării lor.

Pregătiţi cele necesare pentru lecţie

Autodictare

Individuală

Caietele elevilor

Conversaţia

Frontală şi individuală.

Cărţi

Explicaţia

Frontală

Prezentaţi temele (transcrierea primelor trei strofe din imnul “Deşteaptă-te ,române!”),apoi prin autodictare le veti scrie pe foile pe care vi le impart.Timp de lucru:10 minute. Se va cere elevilor identificarea materialelor prezentate.

5.Dirijarea învăţării

Se analizează o carte ,prezentându-se elementele componente.

Mănuirea cu grijă a cărţilor.

Observarea Explicaţia

Frontală

Cărţi

Individuală Demonstraţia Dicţionar Pe grupe Se face legătura între titlurile cărţilor şi conţinutul acestora. (dicţionare,cărţi de bucate, literatură, manuale, cărţi de rugăciuni, etc.) Importanţa cărţilor şi lecturii lor:cunoaşterea şi educaţia,cartea fiind elementul esenţial al studiului.În ea sunt cuprinse tainele naturii , impresiile,gândurile şi sentimentele omenirii,de-a lungul întregii sale evolutii.

Frontală şi individuală

Conversaţia

Manual

Se numesc părţile componente ale unei cărţi( copertă, autor ,titlu, pagină,foaie de titlu,foaie, cuprins, editură, siglă ,capitol) cu ajutorul elevilor.Apelaţi la dicţionar pentru cuvintele necunoscute. Se cere elevilor sa observe ,pe grupe ,câte o carte şi un elev din grupă să o prezinte în faţa întregii clase. Ce titlu au cărţile pe care le-aţi prezentat? Ce fel de cărţi cunoasteţi? Ce putem alfa din aceste cărţi? Da-ţi exemple de cărţi pe care le-ati citit şi din care aţi învăţat ceva? În afara informaţiilor, sentimente descrise sau trăite de personaje găsim?cum ne ajută dacă citim cartea? Vom citi versurile lui

Cartile ne dezvaluiesc lumi imaginare si ne ofera posibllitatea de a visa in timp ce le citim.

6.Realizarea feedback-ului(evaluarea formativa)

Aprecierile verbale s-au facut treptat, pe parcursul intregii lectii.

7.Asigurarea retentiei si a transferului(tema pentru acasa)

Activitate de lucru individuala.

Tudor Arghezi,din manual pag.6. Ce inteles au versurile? De ce este numita “carte frumoasa”? Ce relatie exista intre “carte- floare” si “cartevioara”? Dati exemple de doua expresii formate cu ajutorul cuvantului “carte”.Ce semnificatie are expresia “litera cea sfanta”?

Explicatia

Individuala

Caietele elvilor

Elevii vor raspunde in cateva randuri la intrebarea:”De ce este important sa citim?”

individuala

Caietele elevilor

Elevii vor intocmi o lista cu minim douazeci de carti din biblioteca personala,dupa exemplu (anexa1)