44 0 60KB
PROIECT DE LECȚIE
DATA: 7.02.2020 UNITATEA ȘCOLARĂ: C.N.P. “Stefan Velovan” Craiova PROF. ÎNV. PRIMAR: Pirvanescu Eugenia PROFESOR METODIST: Mihaescu Cristian PROFESOR COORDONATOR: Tindareanu Tania PROPUNĂTOR: Gitan Alexandra-Maria CLASA: Pregatitoare C “Fluturasii” ARIA CURRICULARĂ: Arte DISCIPLINA: Muzica si miscare UNITATEA TEMATICA: “Poveste … cu inghetata” SUBIECTUL/TEMA LECȚIEI : “Daca vesel se traieste” TIPUL LECȚIEI: Dobandire de noi cunostinte COMPETENTE SPECIFICE: MUZICA SI MISCARE: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text 3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor EDUCATIE FIZICA: 3.2. Participarea la activităţi motrice organizate în grup
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: O1-Sa interpreteze melodia fara ajutorul propunatorului O2-Sa respecte ritmul melodiei b) afectiv-atitudinale O3-Sa interactioneze unii cu ceilalti intr-un mod placut c) psiho-motorii: O4-Sa efectueze dansul specific cantecului O5-Sa pastreze o pozitie corecta in banca pe parcursul lectiei
STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode şi procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, problematizarea, aprecierea verbala Resurse materiale: flaut, cosulet, fise de colorat, televizor, boxe Forme de organizare: frontal, grupal
observatia,
Forme de evaluare: continua-formativa Locul de desfășurare: sala de clasa Durata: 35 min + 15 min activitate recreativa Bibliografie: Programa scolara pentru clasa pregatitoare -2013 Curriculum National – Curriculum pentru invatamant primar, M.E.C.T.S. 2012
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII Etapele activității
Activitatea propunătorului
Activitatea elevilor
1.Momentul organizatoric
Asigura un climat optim in sala de clasa Asteapta inceperea orei si se pregateste materialul didactic
2.Captarea atentiei
Propunatorul le prezinta elevilor un cosulet in care se afla un flaut pe care il prezinta elevilor
3.Anuntarea temei si a obiectivelor
4.Dirijarea invatarii
Devin curiosi
Le canta un cantecel simplu la flaut pentru a le capta atentia
Sunt atenti la cantecel
Transmite copiilor ca astazi vor invata cantecelul “Daca vesel se traieste”, impreuna cu dansul lui
Sunt curiosi
Pune pe televizor si la boxe cantecelul pentru ca elevii sa-l auda si sa vada dansul
Asculta cantecelul si sunt atenti la dans
Propunatorul va interpreta cantecelul si dansul in fata elevilor
Propunatorul le spune elevilor sa se ridice in picioare pentru a canta impreuna si pentru a invata dansul
Sunt atenti
Se ridica in picioare
Observații
Canta impreuna cu elevii si face dansul impreuna cu ei de 2-3 ori
Canta impreuna cu propunatorul
Ii lasa si pe ei sa cante si sa danseze singuri de cateva ori pentru a se asigura ca au invatat cantecelul si dansul
Danseaza si canta cantecelul impreuna
Le spune ca vor face un mini concurs pentru a vedea care rand a invatat mai bine cantecelul si care danseaza sic anta cel mai frumos
Devin entuziasmati
Ridica fiecare rand in picioare unul cate altul pentru a ii asculta si vedea cum canta si danseaza pe cantecel
Fiecare rand canta si danseaza iar restul sunt atenti
Dupa ce toate randurile au cantat si dansat le cere parerea celorlalte persoane din clasa
5.Activitate recreativa
6.Incheierea activitatii
Le imparte elevilor niste fise de colorat pentru ca au cantat si dansat atat de frumos
Realizeaza aprecieri verbale individuale Sunt fericiti si colective si le imparte tuturor recompensa