Proiect de Lectie - Istorie Clasa A IV-A [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE DATA : 12.02.2014 UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele V-VIII “ B.P.Hasdeu” CLASA: a IV–a D OBIECTUL: ISTORIE ARIA CURRICULARĂ: OM ŞI SOCIETATE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Conducători şi faptele lor SUBIECTUL: Decebal şi Traian, parinti fondatori MENTOR : prof.inv. Cotofana Veronica PROPUNATORI: Voicu Andreea Iulia, Gemil Elis TIPUL LECŢIEI : predare-invatare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : O.R 1.2 – sa ordoneze evenimente personale/ evenimente istorice O.R 2.1 – sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istorica O.R 4.1 – sa aprecieze rolul oamenilor in desfasurarea evenimentelor OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: •

O1 –să localizeze în timp evenimente legate de daci şi romani, având la dispoziţie o axă a timpului;



O2 - să alcătuiască enunţuri folosind termenii noi (provincie romană, asediu, apeduct);



O3 - să citească o hartă geografică şi istorică, având la dispoziţie informaţiile privind hotarele Daciei în vremea lui Decebal;



O4 - să comenteze imagini, folosindu-se de imaginile date;



O5 - să descrie un fapt istoric prezentat având la dispoziţie o sursă istorică; O.A – cultivarea interesului fata de istoria tarii si a respectului fata de conducatorii sai

STRATEGII DIDACTICE:

2

procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată şi nedirijată, brainstorming, turul galeriei, bula dublă, munca independentă, povestirea. forme de organizare: frontal, individual, echipe, perechi resurse materiale: manual, fişe de lucru, ilustraţii, hartă istorică RESURSE TEMPORALE: 50 minute MATERIAL BIBLIOGRAFIC: •

MEC, Programa şcolară clasele III şi a IV-a, Bucureşti, 2005



Manolescu, Marin. CURRICULUM pentru învăţământul primar şi preşcolar Teorie şi practică. Universitatea din Bucureşti, Editura Credis, 2007



Mihăilescu Cleopatra. Istorie-manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006



Buduroi,. Aglaia. Istoria românilor. Editura Euristica, Iaşi, 2004



Almaş, Dumitru. Legende istorice. Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1987

3

TABELUL DE SPECIFICAŢII Evenimentele Obiective lecţiei operaţionale

Pregătirea clasei pentru lectie

Metode

Mijloace

Forme de org ani zar e

Evaluare

Stabilirea ordinii şi disciplinei în clasă Conversaţia Asigurarea condiţiilor necesare pentru lucrul în echipă Pregatirea materialelor necesare pentru desfăşurarea activităţii

Captarea atenţiei O1

O1 Anuntarea subiectului si enuntarea

Conţinuturi

Elevii citesc enunţurile scrise la tablă • Geţii sunt cei mai viteji şi mai drepţi dintre traci Herodot, Istorii • Dacii au aceeaşi limbă ca şi geţii. Strabon, Geografi a - Despre cine se vorbeşte în aceste citate? - Cine sunt daco-geţii? Joc didactic- „Ce cuvânt vă vine în minte când spuneţi DACI? Fiecare elev scrie un cuvânt la tabla. Exemplu: Decebal popor român

război

4

Conversaţia Explicaţia

Frontală, prin aprecieri verbale

brainstorming conversaţia, explicaţia postit-uri

Frontală, prin aprecieri verbale

obiectivelor 1 minut

Dacia Sarmisegetusa

Dirijarea învăţării

Burebista

20 minute

O3

DACI romani

vitejie

strămoşi Se discută cu elevii şi se elimină cuvintele Conversaţia care nu au legătură cu subiectul propus. Tema lecţiei şi obiectivele Titlul lectiei este scris pe tablă si in caieteDecebal şi Traian Cine a fost Decebal ? Dar Traian? Se prezintă cele două portete precizându-se că aceste portrete apar pe Columna lui Traian. Se localizează pe axa timpului, la tablă, perioada în care au domnit cei doi conducători. - povestirea lectiei ( Anexa 1) Elevii au pe bancă o fişă reprezentând o hartă. Vor primi drept sarcină haşurarea spaţiului locuit de daci în timpul lui Decebal.. Se verifică frontal şi se localizează pe harta de la tablă. ( Anexa 2)

N- Carpaţii Păduroşi S- Dunărea E- Nistru- Prut

5

evaluare frontală proba scrisa

Explicaţia Observaţia Munca independentă Hartă individuală, harta mare, creioane colorate

Turul galeriei explicaţia conversaţia, munca în echipă, problematizarea

observarea

O1

O4 O5

-elevii sunt împărţiţi în patru echipe. Fiecare echipă primeşte câte un document referitor la una dintre cele două personalităţi, pe care trebuie să-l citească împreună şi să-l analizeze. Pe caiet vor scrie toate informaţiile pe care le pot extrage din citatul primit, referitoare la personalitatea lui Decebal/Traian. Pentru finalizare, fiecare echipă va scrie la tabla caracterizarea domnitorului pe care il reprezinta. La final copiii vor pune in comun informatiile acumulate . (Dio Cassius, Istoria română) Echipa I - Decebal „Cel mai însemnat război de atunci al romanilor a fost cel împotriva dacilor, asupra cărora, în vremea aceea domnea Decebal (Duras, care domnise mai înainte, lăsase lui Decebal de bunăvoie domnia pentru că era ….) foarte priceput la planurile de război şi iscusit în înfăptuirea lor, ştiind să aleagă prilejul pentru a-l ataca pe duşmani a se retrage la timp. Dibaci în a întinde curse, era un bun luptător şi se pricepea să folosească izbânda, dar şi să iasă cu bine dintr-o înfrângere. Din această pricină, multă vreme a fost un duşman de temut pentru romani.” • Echipa II Traian „Traian era un om cu totul deosebit, mai ales prin simplitatea moravurilor sale. Avea un trup vânjos (începuse să domnească la vârsta de 42 de ani) şi înfrunta toate greutăţile cot la cot cu ceilalţi iar cu sufletul era la 6

postere, markere, citate pentru fiecare echipă portretul lui Traian şi Decebal, lipici

comportamentului elevilor gradul de implicare a fiecarui membru al echipei, gradul în care îşi realizează obiectivele, evaluare în echipă

O4

O5

Dirijarea invatarii 10 minute

înălţime, deoarece nu se lăsa purtat de îndrăzneala tinereţii, dar nici împiedicat de bătrâneţe. Nu invidia, nici nu nedreptăţea pe nimeni, ci dimpotrivă, îi onora pe toţi cei buni şi-i înălţa în demnităţi (funcţii), de aceea nici nu se temea şi nici nu ura pe nimeni. Nu-şi pleca urechea la intrigi (uneltiri, minciuni) şi nici nu cădea pradă mâniei. Se feri de a acapara bunurile altora şi a face omoruri nedrepte.” ( Dio Cassius- Istoria română) • Echipa III- Decebal „Decebal a fost cel mai de seamă conducător al dacilor, după Burebista. Era un bărbat înalt, cu barba scurtă, cu faţa aspră, brăzdată de multe zbârcituri, cu umeri laţi, cu braţe vânjoase, cu pantaloni strânşi pe picior, cu centura lată. Încălţămintea era asemănătoare opincilor, sabia scurtă şi încovoiată. Decebal a întărit Dacia cu cetăţi multe şi cu ostaşi viteji. Mai ales că acum se ivise un nou duşman: împărăţia romanilor. Dacii au luptat mult cu romanii care voiau să cucerească Dacia şi să supună poporul dac.” ( Dumitru Almaş, Povestiri istorice) Echipa IV- moartea lui Decebal „Traian trece Istrul (Dunărea) pe acest pod (de la Drobeta), şi a purtat război cu mai multă chibzuială decât cu înfocare, biruindu-i pe daci după îndelungi şi grele strădanii. El însuşi dădu multe dovezi de pricepere la comandă şi de vitejie, iar oştenii trecură) împreună cu dânsul prin multe primejdii şi 7

Conversaţia

dădură dovadă de vrednicie. (…) Când a Explicaţia văzut Decebal că scaunul lui de domnie (Sarmisegetusa) şi toată ţara sunt în mâinile duşmanului, că el însuşi este în primejdie să fie luat prizonier, îşi curmă zilele. Capul său fu dus la Roma. ( Dio Casiuss Istoria romană)

O2 Obtinerea performantei

Evaluare frontală

produsele finale sunt expuse, fiind plasate în puncte diferite din încăpere. grupurile au posibilitatea să se plimbe prin încăpere şi să observe aceste produse ca şi când ar fi într-o galerie. lângă fiecare exponat este pusă o foaie albă astfel încât, participanţii, folosind culoarea specifică grupei lor, pot aduce în completare informaţii pe care le-au descoperit ei în plus faţă de cele deja expuse fiecare echipă revine la punctul de plecare şi citeşte observaţiile făcute de ceilalţi colegi. Realizarea schemei pe baza informatiilor obtinute de elevi. Conversaţia, explicaţia, bula dublă

O5

fişe de lucru individuale

Decebal şi Traian - părinţii fondatoriDecebal (Diurpaneus)– regele Daciei între poster pentru tablă anii 87- 106 - a refăcut statul dac 8

proba scrisa autoevaluare

-

Asigurarea feed-backului

a întărit statul din punct de vedere militar - l-a înfruntat pe Traian în războaiele din 101-102, 105-106 Traian (Marcus Ulpius Traianus) - împăratul Imperiului Roman între anii 98-117 - în timpul său, imperiul cunoaşte cea mai mare întindere - imperiul cunoaşte o perioadă de prosperitate. - cucereşte Dacia Urmările cuceririi Daciei de către romani - moartea eroică a lui Decebal - ocuparea unor teritorii mari din Dacia provincie romană (Dacia Felix) - prin convietuirea si indrudirea dacilor cu romanii s-a format, de-a lungul sutelor de ani, poporul roman Lucru în perechi- Bula dublă Sarcina de lucru vizează completarea cercurile cu deosebiri şi asemănări (cele din mijloc) privind cei doi conducători. Decebal

Traian

Se completează cercurile individual, apoi se lucrează 9

Evaluare individuală, temă pentru acasă

în perechi adăugând sau corectând informaţiile. Se pregăteşte un poster mare pe care este realizat desenul de pe fişă şi se completează cu soluţiile propuse de elevi.

Citiţi o lectură din volumul Povestiri Istorice de Dumitru Almaş despre Decebal şi Traian Aprecieri verbale, colective si individuale( privind participarea la lectie a copiilor) Acordarea de diplome

10

ANEXA 2

11

12

FISE DE LUCRU

• Echipa I – Decebal „Cel mai însemnat război de atunci al romanilor a fost cel împotriva dacilor, asupra cărora, în vremea aceea domnea Decebal (Duras, care domnise mai înainte, lăsase lui Decebal de bunăvoie domnia pentru că era ….) foarte priceput la planurile de război şi iscusit în înfăptuirea lor, ştiind să aleagă prilejul pentru a-l ataca pe duşmani a se retrage la timp. Dibaci în a întinde curse, era un bun luptător şi se pricepea să folosească izbânda, dar şi să iasă cu bine dintr-o înfrângere. Din această pricină, multă vreme a fost un duşman de temut pentru romani.” Dio Cassius, Istoria română

14

• Echipa II Traian „Traian era un om cu totul deosebit, mai ales prin simplitatea moravurilor sale. Avea un trup vânjos (începuse să domnească la vârsta de 42 de ani) şi înfrunta toate greutăţile cot la cot cu ceilalţi iar cu sufletul era la înălţime, deoarece nu se lăsa purtat de îndrăzneala tinereţii, dar nici împiedicat de bătrâneţe. Nu invidia, nici nu nedreptăţea pe nimeni, ci dimpotrivă, îi onora pe toţi cei buni şi-i înălţa în demnităţi (funcţii), de aceea nici nu se temea şi nici nu ura pe nimeni. Nu-şi pleca urechea la intrigi (uneltiri, minciuni) şi nici nu cădea pradă mâniei. Se feri de a acapara bunurile altora şi a face omoruri nedrepte.” ( Dio Cassius- Istoria română)

15

• Echipa III- Decebal „Decebal a fost cel mai de seamă conducător al dacilor, după Burebista. Era un bărbat înalt, cu barba scurtă, cu faţa aspră, brăzdată de multe zbârcituri, cu umeri laţi, cu braţe vânjoase, cu pantaloni strânşi pe picior, cu centura lată. Încălţămintea era asemănătoare opincilor, sabia scurtă şi încovoiată. Decebal a întărit Dacia cu cetăţi multe şi cu ostaşi viteji. Mai ales că acum se ivise un nou duşman: împărăţia romanilor. Dacii au luptat mult cu romanii care voiau să cucerească Dacia şi să supună poporul dac.” ( Dumitru Almaş, Povestiri istorice)

16

Echipa IV- moartea lui Decebal „Traian trece Istrul (Dunărea) pe acest pod (de la Drobeta), şi a purtat război cu mai multă chibzuială decât cu înfocare, biruindu-i pe daci după îndelungi şi grele strădanii. El însuşi dădu multe dovezi de pricepere la comandă şi de vitejie, iar oştenii trecură) împreună cu dânsul prin multe primejdii şi dădură dovadă de vrednicie. (…) Când a văzut Decebal că scaunul lui de domnie (Sarmisegetusa) şi toată ţara sunt în mâinile duşmanului, că el însuşi este în primejdie să fie luat prizonier, îşi curmă zilele. Capul său fu dus la Roma. (Dio Casiuss Istoria romană)

17

Anexa 1 Decebal si Traian- parinti fondatori DECEBAL Cine a fost ? - regele erou al geto-dacilor - ultimul conducator al dacilor care a luptat impotriva cuceritorilor romani Cand a trait ? - in sec I-II - a condus statul dac intre anii 87-106 Unde a trait ? - in Dacia, la nord de Dunare, un regat puternic cu capitala la Sarmisegetuza, in Muntii Orastiei Faptele sale : - a unit triburile dacilor pentru ca erau amenintate de romani - a organizat mai bine statul prin constructia de cetati si drumuri, organizarea armatei si prin incheierea de aliante cu alte triburi dusmane romanilor - in primele lupte cu romanii s-a dovedit istet si vitez, obtinand avantaje pentru daci. Importanta in istorie : 18

- este considerat regele erou al stramosilor nostrii, geto-dacii - conducator priceput si viteaz, si-a dat viata pentru apararea patriei sale.

TRAIAN : Cine a fost ? - imparat roman nascut in Spania - cuceritorul Daciei dupa infrangerea lui Decebal Cand a trait ? - in sec I-II - a condus Imperiul Roman intre anii 98-117 Unde a trait ? - in Spania, la Roma si peste tot in Imperiul roman in calatoriile sale militare Faptele sale : - s-a ocupat de buna organizare a Imperiului Roman , a ordonat construirea de drumuri, apeducte, poduri, piete publice, amfiteatre - a incurajat dezvoltarea mestesugurilor si a comertului - si-a pus in gand sa cucereasca bogatiile Daciei si sa inlature puterea statului condus de Decebal - intre anii 101-102 ; 105-106 a purtat razboaie grele cu Decebal

19

- a reusit sa infranga printr-o oraganizare militara, prin numarul mai mare de soldati si cu armele cele mai bune ale romanilor Importanta in istorie : - a fost un general priceput si un conducator intelept supranumit « cel mai bun dintre imparati » - in timpul sau, Imperiul Roman a cunoscut cea mai mare intindere : din Europa pana in Asia si Africa - din porunca lui s-a construit podul peste Dunare ( la Drobeta) si Columna lui Traian ( la Roma), operele lui Apolodor din Damasc - bogatia , puterea si intinderea imperiului din timpul sau nu au fost intrecute niciodata

20