Proiect de Lectie Alfabetul Clasa Pregtitoare [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LEŢIE

DATA: 15.05.2019

Evaluatori

Notă

Semnătură

UNITATEA DE APLICAŢIE: Şcoala Gimnazială Viişoara PROPUNĂTOR: Duplenschi Diana Marina CLASA: Pregătitoare ARIA CURRICULARĂ: Limba şi literatura română DISCIPLINA:Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Copilăria SUBIECTUL LECŢIEI: Alfabetul TIPUL LECŢIEI: mixtă DURATA LECŢIEI: 45 minute SCOPUL LECŢIEI: consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor dobândite anterior. COMPETENŢE SPECIFICE: Comunicare în limba română 1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar - indicarea sunetelor/ silabelor 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple 3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar 3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare 3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea 4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate Matematică: 2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic 3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi Muzică şi mişcare: 2.1.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text Arte vizuale şi abilităţi practice: 2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Comunicare în limba română: O1-să fie capabili să recunoască toate literele alfabetului O2-să formuleze răspunsuri corecte la întrebări despre conţinutul unui mesaj O3-să stabilească succesiunea/poziţia silabelor într-un cuvânt şi a cuvintelor în propoziţii

O4-să participe la joc de tip ascultător vorbitor O5-să-şi dezvolte câmpul vizual al cuvintelor prin exerciţii de citire Matematică: O6-să identifice poziţia sunetului/silabei în cuvinte O7-să exprime numărul silabelor cuvintelor care compun un cuvânt/propoziţie O8-să cunoască succesiunea anotimpurilor dintr-un an/lunilor , verbalizarea acestora, prezentarea unor semne caracteristice specifice Muzică şi mişcare: O9-să interpreteze cântecul de primăvară „Alfabetul” Arte vizuale şi abilităţi practice: O10-să indentifice culorile predominante din anotimpuri O11-să deseneze liber copacul înflorit STRATEGII DIDACTICE 1.METODE ŞI PROCEDEE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:conversaţia, explicaţia, exerciţiul 2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:planşe cu litere, planşse cu anotimpuri, fişă de lucru, acuarele, pensulă, tablă 3.FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal 4. FORME DE EVALUARE: frontal, individual

DESFĂŞURAREA LECŢIEI Etapele lecţiei 1.Moment organizatoric

Ob.

2.Verificarea cunoştinţelor

O2 O3 O8 O10

DESFĂȚURAREA ACTIVITĂȚII Se asigură condiţiile optime pentru începerea orei. Se pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei. Iniţiez elevii în următoarea conversaţie „Care sunt zilele săptămânii?” „Care sunt lunile anului?” „În ce anotimp suntem? „Care sunt lunile de primăvară?” Se scrie la tablă cu ajutorul cartonaşelor magnetice cuvântul „prmăvara”. „Care este simbolul lunii Martie?” Solicit elevilor detalierea răspunsurilor

3. Captarea atenţiei

Strategii

Evaluare

Conversaţia

Aprecieri verbale

explicaţia

conversaţia Le citesc elevilor următoarea poezie. “Mama a plecat departe. Vreau să-i scriu o scrisorică, Iau caietul, iau stiloul… Cum să-i scriu? Sunt încă mică.   Ah, ce mult, ce rău îmi pare, Literele că nu le ştiu, C-o iubesc atât de tare, Mamei mele cum să-i scriu?

Observarea sistematică

  Îmi găsesc abecedarul. Las stiloul, las caietul… Să-i trimit mamei scrisoare, Învăţ iute… alfabetul!” 4.Enunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

5.Transmiterea noului conţinut

O1 O3 O5 O7

O6

Anunţ tema şi obiectivele pe înţelesul Conversaţia elevilor. „Astăzi, la ora de comunicare în limba română ne vom reaminti toate literele învăţate, vom forma silabe cu acestea iar apoi cuvinte urmate de propoziţii, astfel vom merge în clasa I mult mai pregătiţi” Conversaţia Cu ajutorul planşelor cu litere solicit elevilor să identifice fiecare literă a alfabetului. Explicaţia Împart copiilor o fişă de lucu. Anexa 1.Copiii au sarcina de a citi silabele indicate în fiecare căsuţă urmând să formeze cuvinte cu ajutorul silabelor scrise cu aceeaşi culoare. Se identifică poziţia literelor în silabă, se precizează numărul silabelor din fiecare cuvânt.Cuvântul rezultat trebuie scris pe spaţiul corescunzător culorii. Elevii au sarcina de a preciza culorile fircărui Exerciţiul cuvânt şi a spaţiului corespunzător. Solicit elevilor să scrie cuvintele formate la tablă iar apoi pe fişa de

Observarea comportamentului elevilor

Aprecieri verbale

Observarea sistematică

O5

6.Fixarea cunoştinţelor

lucru. Cuvintele de pe fisă sunt scrise cu litere mici de tipar iar elevii au Exlicaţia sarcina de a scrie la tablă folosind literele mari de tipar. Astfel se aprofundează cunoştinţele dobândite anterior, referitoare la identificarea literelor mici şi mari de tipar. După formarea cuvintelor solicit elevilor să alcătuiască propoziţii cu cuvintele rezultate. Solicit elevilor să numere câte cuvinte s-au folosit în formularea propoziţiei. Distribui elevilor o fişă de lucru. Anexa 2. Elevii au ca sarcină citirea literelor, silabelor iar apoi a cuvintelor. Le reamintesc elevilor situaţiile în care folosim literele mari. La începutul unei propoziţii şi la numirea unei persoane, oraş etc. Cer elevilor să găsească cuvinte cu sens diferit pentru următoarele cuvinte: iese, soră, sosire. Conversaţia Învăţătoarea distribuie fişe de lucru . Anexa 3 Acestea se vor rezolva individual de fiecare elev. Au sarcina de a completa spaţiile libere cu zilele săptămânii. Trebuie să ţină cont de spaţiul dat

Aprecieri verbale

Observarea comportamentului elevilor

7.Asigurarea retenţiei şi a transferului

Conversaţia O9 O11

Se interpretează cântecul „Alfabetul” împreună cu întreaga clasă. Solicit copiilor să deseneze liber un copac înflorit. Evidenţiem culorile predominante acestei perioade. Aprecieri verbale

8. Încheierea lecţiei

Fac aprecieri verbale cu privire la desfăşurarea activităţii, ofer recompense emoticoane , zâmbilici.