Proiect Lectie Mixtă Istorie VII 2021 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DE LECŢIE I.        

ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Profesor propunător: Rusu Mihaela Clasa: a VII-a Data: Obiectul: Istorie universală Unitatea de învăţare: PERIOADA INTERBELICĂ:O LUME ÎN SCHIMBARE Lecţia: Comunismul. Nazismul Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoștințe, formare și exersare de deprinderi și abilități)

Competențe generale: 1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu 2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice 3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio-culturale 4. Folosirea autonomă şi responsabilă a instrumentelor necesare învăţării permanente Competențe specifice: 1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice 2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice 3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice 4.1. Realizarea unor proiecte individuale sau de grup prin utilizarea resurselor multimedia  Obiective operaţionale: Cognitive: O1- Să definească termenii istorici, conceptele: nazism, comunism, extrema stângă, extrema dreaptă, marxism-leninism, bolșevism, Gulag, Holocaust O2- Să enumere principalii lideri ai regimurilor totalitare de extremă stângă și dreaptă



     

O3- Să menționeze ideile principale ale ideologiei comuniste și a celei naziste Formative : O4-Să compare regimul politic comunist cu cel nazist, identificând principalele asemănări și deosebiri. O5- Să analizeze impactul regimurilor totalitare asupra societății omenești, pe baza surselor date. Atitudinale: O6- Să emită judecăţi de valoare referitoare la contribuția regimurilor politice totalitare interbelice la izbucnirea celui de-al Doilea Război Mondial Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces) Obiective ale evaluării: Cognitive: Oe1: Sa utilizeze în contexte noi următorii termeni istorici/concepte: amendament, izolaționism, ratificare, New Deal, Congresul american Oe2: Sa descrie societatea americană interbelică din punct de vedere politic, social și economic Formative: Oe3: Să dovedească deprinderea de a lucra cu harta și textul istoric Oe4: Să exemplifice principiul separării puterilor în stat, pe baza Constituției americane Oe5: Să analizeze legătura dintre regimul politic democratic și prosperitatea cetățenilor Atitudinale: Oe6: Să manifeste gândire critică și flexibilă în aprecierea importanței regimurilor democratice

Valori şi atitudini vizate: - Gândire criticã şi flexibilã - însușirea termenilor istorici mai sus menționați  Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã,  Metode: Expozitiv-euristice:; M1-explicaţia, M2 – descrierea, M3-conversația euristică Interactive: M4-învățarea prin descoperire, M5-comparaţia, M6-brainstorming, M7-conversația examinatoare Tehnici de evaluare: verificare frontală orală  Instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor, fișa de lucru  Forme de organizare a activitãţii: frontală, individuală





Resurse:

- De timp : 50’ - Materiale: oficiale : m1: Programa şcolarã m2: Manual de istorie clasa a VII a - izvoare cartografice: m3: Harta politică a Europei în perioada interbelică m4: Harta politică a lumii - Alte resurse materiale: foi flip-chart, laptop Bibliografie: o Ştefan Păun, Didactica Istoriei, Bucureşti, Editura Corint, 2007. o Alice Ionela Roaită- Didactica istoriei. Un manual pentru profesorul de istorie, Editura Paralela 45, Pitești, 2017 o JEAN-CLAUDE, LESCURE, Fascismul si Nazismul, Institutul European. o Nistor Ionut, Istoria Rusiei/URSS 1917-1991.

II. Secvenţele didactice

Conţinuturile științifice vizate

Obiectiv e operaţio nale/

DEMERSUL DIDACTIC

Activitatea clasei Profesor

Resurse Elevi

Materiale

Proced.

Evaluare/ Instrumente de evaluare

obiective ale evaluării Momentul organizatoric Reactualizarea cunoştinţelor/e valuare

Conţinuturi: Un model Oe1 democratic SUA. Noţiuni istorice şi concepte: Oe2 amendament, izolaționism, ratificare, New Deal, Congresul Oe4 american

- notează absenţele -organizează materialele - organizează clasa -crează un climat cooperant - În vederea exersării gândirii divergente și a dezvoltării creativității, se utilizează metoda brainstormingului. -Profesorul încurajează emiterea unui număr cât mai mare de idei, pornind de la afirmația ”Democrația americană este un model pentru alte state”. -În urma analizei și selectării ideiloe emise, se realizează conexiuni între ideile enunțate, argumentându-se importanța

- răspund cerinţelor - pregătesc materialele solicitate -elevii se implică în emiterea de idei/argumente, formulează explicații, exprimă atitudini

m2

M1 foi flipchart

M6

Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor Verificare frontală orală

Oe5 Oe6

Evocare

Comunismul si Nazismul

Dobândirea de Noțiuni noi cunoştinţe istorice și

O1

democrației în progresul societății americane. -Solicită explicarea funcționării principiului separării puterilor în stat, pe baza Constituției americane - Apreciază şi evaluează competenţa elevilor de 1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice 3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice - accentuează algoritmul cauzeconsecinţe - evaluează răspunsurile ( analizează, critică, decide, laudă, ierarhizează) - mediază opiniile - Realizează o scurtă comparație între democrație și totalitarism, pentru a realiza legătura cu noua lecție, folosind și suport cartografic - Prezintă principalele obiective și etape ale lecției. Asigură: a. cunoașterea/învățarea

M2

M7

- elevii menționează asemănări și deosebiri

-definesc valorificând

m3

M1

m4

M5

Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor

concepte: Nazism, comunism, extremă stângă, extremă dreaptă, marxismleninism, bolșevism, Gulag, Holocaust

-noțiunilor istorice și a conceptelor necesare prezentării celor două regimuri politice totalitare O2

Oe3

Conținuturi: Comunismul. Nazismul O3

achiziţiile anterioare

-Cere elevilor să identifice -elevii răspund principalii conducători ai cerințelor formulate acestor regimuri totalitare, pe baza imaginilor din manual și să localizeze la hartă statele conduse de aceștia b. înțelegerea noilor conținuturi: -elevii analizează, interpretează și -solicită menționarea formulează răspunsuri principalelor idei ale argumentate ideologiilor de extremă-stângă și dreaptă, pe baza analizei surselor istorice date

m1

M1

m2

M4

Verificare frontală orală

m3

m2

M3 Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor

c. analiză

O5

O4

-solicită analizarea impactului regimurilor totalitare asupra societății omenești, pe baza surselor date - cere elevilor compararea celor 2 regimuri totalitare, evidențiind asemănări și deosebiri d.sinteza

- elevii analizează, interpretează și formulează răspunsuri argumentate

m2

M2 Fișa de lucru M5

m4 -explică și formulează

Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor

O6

- cere elevilor să explice contribuția regimurilor politice totalitare interbelice la izbucnirea celui de-al Doilea Război Mondial

opinii cu privire la cerințele date

m3

M1

m2

M1

e. aplicarea O4

- Solicită elevilor formularea unor opinii cu privire la simbolurile celor două regimuri totalitare Apreciază și evaluează competențele 1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice 2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice 3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice

Asigurarea retenţiei şi a

O2

-Pe baza unor secvențe din - Elevii documentare, profesorul solicită schema

realizează proiectului

Verificare frontală orală

transferului

O3

O4

elevilor să realizeze schița unui solicitat proiect individual cu tema ”Cultul personalității, specific regimurilor totalitare”, proiect pe care îl vor definitiva ca și temă de casă. 4.1. Realizarea unor proiecte individuale sau de grup prin utilizarea resurselor multimedia

Evaluarea: Capacităţi/apti tudini/atitudini

Analizează critic, laudă, - se raportează la ierarhizează, decide şi notează aprecierile formulate

M1 laptop

M4

Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor

Schița lecției

Comunismul • • • • • • • • •

În secolul al XIX-lea, Karl Marx şi Friedrich Engels lansează ”Manifestul Partidului Comunist”-bazele comunismului științific Principalele idei: lupta de clasă între exploatatori şi exploataţi, egalitate între oameni prin desfiinţarea proprietăţii private, rolul de conducător al clasei muncitoare Idei preluate mai apoi de Lenin și Stalin – noua ideologie marxism-leninismul a stat la baza regimului politic de extremă stângă impus în Rusia, după 1917 Regim politic de extremă stângă, instaurat în Rusia la finele anului 1917 de către Vladimir Ilici Lenin, în urma loviturii de stat (revoluției bolșevice), comuniştii ajungând la putere pe fondul greutăţilor provocate de război și a crizei interne din Rusia țaristă Lenin promitea ”pace, pâine şi pământ”. 1918-1921-război civil între Albi (Monarhişti) şi Roşii (Comuniștii bolșevici), ultimii ieșind victorioși cu ajutorul Armatei Roșii. 1922-crearea Uniunii Republicilor Sovietice Socialiste (URSS) de către Lenin După moartea lui Lenin în 1924 - lupta pentru putere (Troţki vs Stalin), Stalin iese victorios. Practici totalitare: partid unic, poliție politică (N.K.V.D.), teroare (execuții, deportări în Gulag=sistemul de lagăre de muncă forțată, mai ales în Siberia), cenzură, ateism, desființarea proprietății private, naționalizarea fabricilor, băncilor etc, industrializare forțată, colectivizarea agriculturii, planuri cincinale, propagandă, cultul personalității

Nazismul • • • • • •

Nazismul sau Naţional Socialismul este o ideologie totalitară care a fost aplicată în timpul regimului totalitar de extremă dreaptă, impus de Adolf Hitler, în Germania (în contextul marii crize economice),între 1933 şi 1945. Baza ideologiei în lucrarea Mein Kampf (Lupta Mea), de Adolf Hitler, liderul Partidul Nazist Idei principale: rasismul (superioritatea rasei germane, asigurarea spațiului vital), naționalismul excesiv (fondarea Germaniei mari), antisemitismul, anticomunismul Nazism este prescurtarea numelui partidului Muncitoresc Naţional Socialist German, (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) prescurtat, NSDAP. Deviza regimului “Un popor, un imperiu, un conducător”. Practici totalitare specifice: partid unic, propaganda, poliţia secretă, crearea lagărelor de exterminare a evreilor (de ex. Auschwitz-Birkenau) → Holocaustul, eliminarea opozanților politici, menținerea proprietății private în economie, dar strict controlată de stat, promovarea politicii revizioniste (revanșa și renașterea Germaniei) →încălcarea prevederilor tratatului de la Versailles

FIȘĂ DE LUCRU

Comparați regimul politic comunist cu cel nazist, completând diagrama dată cu asemănări și deosebiri. Comunism

Asemănări

Nazism