39 0 328KB
PROIECT DE LECŢIE I.
ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Profesor propunător: Rusu Mihaela Clasa: a VII-a Data: Obiectul: Istorie universală Unitatea de învăţare: PERIOADA INTERBELICĂ:O LUME ÎN SCHIMBARE Lecţia: Comunismul. Nazismul Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoștințe, formare și exersare de deprinderi și abilități)
Competențe generale: 1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu 2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice 3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio-culturale 4. Folosirea autonomă şi responsabilă a instrumentelor necesare învăţării permanente Competențe specifice: 1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice 2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice 3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice 4.1. Realizarea unor proiecte individuale sau de grup prin utilizarea resurselor multimedia Obiective operaţionale: Cognitive: O1- Să definească termenii istorici, conceptele: nazism, comunism, extrema stângă, extrema dreaptă, marxism-leninism, bolșevism, Gulag, Holocaust O2- Să enumere principalii lideri ai regimurilor totalitare de extremă stângă și dreaptă
O3- Să menționeze ideile principale ale ideologiei comuniste și a celei naziste Formative : O4-Să compare regimul politic comunist cu cel nazist, identificând principalele asemănări și deosebiri. O5- Să analizeze impactul regimurilor totalitare asupra societății omenești, pe baza surselor date. Atitudinale: O6- Să emită judecăţi de valoare referitoare la contribuția regimurilor politice totalitare interbelice la izbucnirea celui de-al Doilea Război Mondial Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces) Obiective ale evaluării: Cognitive: Oe1: Sa utilizeze în contexte noi următorii termeni istorici/concepte: amendament, izolaționism, ratificare, New Deal, Congresul american Oe2: Sa descrie societatea americană interbelică din punct de vedere politic, social și economic Formative: Oe3: Să dovedească deprinderea de a lucra cu harta și textul istoric Oe4: Să exemplifice principiul separării puterilor în stat, pe baza Constituției americane Oe5: Să analizeze legătura dintre regimul politic democratic și prosperitatea cetățenilor Atitudinale: Oe6: Să manifeste gândire critică și flexibilă în aprecierea importanței regimurilor democratice
Valori şi atitudini vizate: - Gândire criticã şi flexibilã - însușirea termenilor istorici mai sus menționați Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã, Metode: Expozitiv-euristice:; M1-explicaţia, M2 – descrierea, M3-conversația euristică Interactive: M4-învățarea prin descoperire, M5-comparaţia, M6-brainstorming, M7-conversația examinatoare Tehnici de evaluare: verificare frontală orală Instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor, fișa de lucru Forme de organizare a activitãţii: frontală, individuală
Resurse:
- De timp : 50’ - Materiale: oficiale : m1: Programa şcolarã m2: Manual de istorie clasa a VII a - izvoare cartografice: m3: Harta politică a Europei în perioada interbelică m4: Harta politică a lumii - Alte resurse materiale: foi flip-chart, laptop Bibliografie: o Ştefan Păun, Didactica Istoriei, Bucureşti, Editura Corint, 2007. o Alice Ionela Roaită- Didactica istoriei. Un manual pentru profesorul de istorie, Editura Paralela 45, Pitești, 2017 o JEAN-CLAUDE, LESCURE, Fascismul si Nazismul, Institutul European. o Nistor Ionut, Istoria Rusiei/URSS 1917-1991.
II. Secvenţele didactice
Conţinuturile științifice vizate
Obiectiv e operaţio nale/
DEMERSUL DIDACTIC
Activitatea clasei Profesor
Resurse Elevi
Materiale
Proced.
Evaluare/ Instrumente de evaluare
obiective ale evaluării Momentul organizatoric Reactualizarea cunoştinţelor/e valuare
Conţinuturi: Un model Oe1 democratic SUA. Noţiuni istorice şi concepte: Oe2 amendament, izolaționism, ratificare, New Deal, Congresul Oe4 american
- notează absenţele -organizează materialele - organizează clasa -crează un climat cooperant - În vederea exersării gândirii divergente și a dezvoltării creativității, se utilizează metoda brainstormingului. -Profesorul încurajează emiterea unui număr cât mai mare de idei, pornind de la afirmația ”Democrația americană este un model pentru alte state”. -În urma analizei și selectării ideiloe emise, se realizează conexiuni între ideile enunțate, argumentându-se importanța
- răspund cerinţelor - pregătesc materialele solicitate -elevii se implică în emiterea de idei/argumente, formulează explicații, exprimă atitudini
m2
M1 foi flipchart
M6
Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor Verificare frontală orală
Oe5 Oe6
Evocare
Comunismul si Nazismul
Dobândirea de Noțiuni noi cunoştinţe istorice și
O1
democrației în progresul societății americane. -Solicită explicarea funcționării principiului separării puterilor în stat, pe baza Constituției americane - Apreciază şi evaluează competenţa elevilor de 1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice 3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice - accentuează algoritmul cauzeconsecinţe - evaluează răspunsurile ( analizează, critică, decide, laudă, ierarhizează) - mediază opiniile - Realizează o scurtă comparație între democrație și totalitarism, pentru a realiza legătura cu noua lecție, folosind și suport cartografic - Prezintă principalele obiective și etape ale lecției. Asigură: a. cunoașterea/învățarea
M2
M7
- elevii menționează asemănări și deosebiri
-definesc valorificând
m3
M1
m4
M5
Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor
concepte: Nazism, comunism, extremă stângă, extremă dreaptă, marxismleninism, bolșevism, Gulag, Holocaust
-noțiunilor istorice și a conceptelor necesare prezentării celor două regimuri politice totalitare O2
Oe3
Conținuturi: Comunismul. Nazismul O3
achiziţiile anterioare
-Cere elevilor să identifice -elevii răspund principalii conducători ai cerințelor formulate acestor regimuri totalitare, pe baza imaginilor din manual și să localizeze la hartă statele conduse de aceștia b. înțelegerea noilor conținuturi: -elevii analizează, interpretează și -solicită menționarea formulează răspunsuri principalelor idei ale argumentate ideologiilor de extremă-stângă și dreaptă, pe baza analizei surselor istorice date
m1
M1
m2
M4
Verificare frontală orală
m3
m2
M3 Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor
c. analiză
O5
O4
-solicită analizarea impactului regimurilor totalitare asupra societății omenești, pe baza surselor date - cere elevilor compararea celor 2 regimuri totalitare, evidențiind asemănări și deosebiri d.sinteza
- elevii analizează, interpretează și formulează răspunsuri argumentate
m2
M2 Fișa de lucru M5
m4 -explică și formulează
Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor
O6
- cere elevilor să explice contribuția regimurilor politice totalitare interbelice la izbucnirea celui de-al Doilea Război Mondial
opinii cu privire la cerințele date
m3
M1
m2
M1
e. aplicarea O4
- Solicită elevilor formularea unor opinii cu privire la simbolurile celor două regimuri totalitare Apreciază și evaluează competențele 1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice 2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice 3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice
Asigurarea retenţiei şi a
O2
-Pe baza unor secvențe din - Elevii documentare, profesorul solicită schema
realizează proiectului
Verificare frontală orală
transferului
O3
O4
elevilor să realizeze schița unui solicitat proiect individual cu tema ”Cultul personalității, specific regimurilor totalitare”, proiect pe care îl vor definitiva ca și temă de casă. 4.1. Realizarea unor proiecte individuale sau de grup prin utilizarea resurselor multimedia
Evaluarea: Capacităţi/apti tudini/atitudini
Analizează critic, laudă, - se raportează la ierarhizează, decide şi notează aprecierile formulate
M1 laptop
M4
Observare sistematică a activității și comportamen tului elevilor
Schița lecției
Comunismul • • • • • • • • •
În secolul al XIX-lea, Karl Marx şi Friedrich Engels lansează ”Manifestul Partidului Comunist”-bazele comunismului științific Principalele idei: lupta de clasă între exploatatori şi exploataţi, egalitate între oameni prin desfiinţarea proprietăţii private, rolul de conducător al clasei muncitoare Idei preluate mai apoi de Lenin și Stalin – noua ideologie marxism-leninismul a stat la baza regimului politic de extremă stângă impus în Rusia, după 1917 Regim politic de extremă stângă, instaurat în Rusia la finele anului 1917 de către Vladimir Ilici Lenin, în urma loviturii de stat (revoluției bolșevice), comuniştii ajungând la putere pe fondul greutăţilor provocate de război și a crizei interne din Rusia țaristă Lenin promitea ”pace, pâine şi pământ”. 1918-1921-război civil între Albi (Monarhişti) şi Roşii (Comuniștii bolșevici), ultimii ieșind victorioși cu ajutorul Armatei Roșii. 1922-crearea Uniunii Republicilor Sovietice Socialiste (URSS) de către Lenin După moartea lui Lenin în 1924 - lupta pentru putere (Troţki vs Stalin), Stalin iese victorios. Practici totalitare: partid unic, poliție politică (N.K.V.D.), teroare (execuții, deportări în Gulag=sistemul de lagăre de muncă forțată, mai ales în Siberia), cenzură, ateism, desființarea proprietății private, naționalizarea fabricilor, băncilor etc, industrializare forțată, colectivizarea agriculturii, planuri cincinale, propagandă, cultul personalității
Nazismul • • • • • •
Nazismul sau Naţional Socialismul este o ideologie totalitară care a fost aplicată în timpul regimului totalitar de extremă dreaptă, impus de Adolf Hitler, în Germania (în contextul marii crize economice),între 1933 şi 1945. Baza ideologiei în lucrarea Mein Kampf (Lupta Mea), de Adolf Hitler, liderul Partidul Nazist Idei principale: rasismul (superioritatea rasei germane, asigurarea spațiului vital), naționalismul excesiv (fondarea Germaniei mari), antisemitismul, anticomunismul Nazism este prescurtarea numelui partidului Muncitoresc Naţional Socialist German, (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) prescurtat, NSDAP. Deviza regimului “Un popor, un imperiu, un conducător”. Practici totalitare specifice: partid unic, propaganda, poliţia secretă, crearea lagărelor de exterminare a evreilor (de ex. Auschwitz-Birkenau) → Holocaustul, eliminarea opozanților politici, menținerea proprietății private în economie, dar strict controlată de stat, promovarea politicii revizioniste (revanșa și renașterea Germaniei) →încălcarea prevederilor tratatului de la Versailles
FIȘĂ DE LUCRU
Comparați regimul politic comunist cu cel nazist, completând diagrama dată cu asemănări și deosebiri. Comunism
Asemănări
Nazism